22/10/17 19:06

Παρακάμψεις σταθμών διοδίων...

Forum για γενικά θέματα πάνω στην αυτοκίνηση

Re: Παρακάμψεις σταθμών διοδίων...

Δημοσίευσηαπό Γιώργος_i20 » 06/02/14 14:21

προσπαθώ να φανταστώ τί θα συμβαίνει στα διόδια Ελευσίνας (προς Αθήνα) τις Κυριακές βράδυ της άνοιξης και του θέρους που έρχεται...
Άβαταρ μέλους
Γιώργος_i20
4TF N1 Driver

Last Visit: 16/10/17 16:50

Δημοσίευσηαπό dim8 » 06/02/14 14:41

Γιώργος_i20 έγραψε:προσπαθώ να φανταστώ τί θα συμβαίνει στα διόδια Ελευσίνας (προς Αθήνα) τις Κυριακές βράδυ της άνοιξης και του θέρους που έρχεται...

για αυτο εγραψε καποιος αλλος χρηστης πριν οτι θελει να δει τι θα γινεται στην τελευταια αριστερη στροφη προς Αθηνα πριν τα διοδια.Ειναι πολυ επικινδυνο το σημειο αυτο να φτασεις με αρκετα χλμ και να τους δεις σταματημενους ολους μπροστα σου,μιας και ειδικα στην αριστερη λωριδα δεν εχει μεγαλη ορατοτητα.
Άβαταρ μέλους
dim8
4TF N4 Driver

Last Visit: 15/06/15 23:15

Δημοσίευσηαπό Γιώργος_i20 » 06/02/14 19:10

Το σημείο αυτό θα πάψει να είναι επικίνδυνο!
Η 1η-2α θα ξεκινάει από πιο πριν!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος_i20
4TF N1 Driver

Last Visit: 16/10/17 16:50

Δημοσίευσηαπό ambient » 07/02/14 0:03

Για το καλό μας είναι οι αυξήσεις παιδιά.
Ακριβότερα διόδια (= μεγαλύτερη μίζα) = λιγότερα αυτοκίνητα = μεγαλύτερη ασφάλεια στους δρόμους = ησυχία στο ταξίδι!
Win-win :iconcool:
Ταξιδεύοντας...
ambient
4TF N1 Driver

Last Visit: 26/04/15 14:34

Δημοσίευσηαπό cpp » 07/02/14 22:28

Άκουσα στις ειδήσεις ότι κάποιος κατα λάθος πήρε παραμαζωμα την μπάρα στο ρεύμα εισόδου στην Ελευσίνα.
cpp
4TF N4 Driver

Last Visit: 06/06/16 20:42

Δημοσίευσηαπό kounoupis » 11/02/14 5:09

Στο τελος λεει οτι θα ξεκινησει κατασκευη παραδρομων στο τμημα καμενα βουρλα-λαμια
https://maps.google.gr/maps?saddr=%CE%9 ... a=1,2&z=13
αυτον τον δρομο θεωρει ως παραδρομο;η θα φτιαξει αλλον μεχρι και την ανθηλη;
Η υποκρισια ειναι οτι στη τραγανα προς αταλαντη ο παραδρομος ειναι χωματοδρομος η αν ειναι δεν ειναι τα φορτηγα τον εχουν διαλυσει και τον εκαναν χωματοδροο και θα φτιαξει παραδρομο σε αλλο κομματι με σκοπο λογικα να λειτουργησουν διοδια στην εισοδο που παει για λουτρα θερμοπυλων,κατω δαμαστα.Καλυτερα να βαλουν διοδια πλευρικα στην σκαλα αταλαντης,στην αρκιτσα και στις λιβανατες γιατι δεν εχει νοημα να εχει διοδια στην τραγαναυ.Τα βαρια οχηματα πανε απο εκει.Οι ντοπιοι μαλλον πρεπει να βαλουν νεα αμορτισερ και να πηγαινουν αργα μιας και δρομος δεν υπαρχει.
Παρακαμψη διοδιων ζευγολατιου για μερες με αρκετη κινηση
(αραγε για ποσο ακομα;τα διοδια στο ζευγολατιο η θα γκρεμιστουν η πανε παρακατω)Oταν φτιαχτει εκεινο το κομματι του δρομου θα φαει ολη την πρασια των πρωην mcdonalds και θα κλειστει η εξοδος εισοδος απο εκει και λογικα η επιχειρηση θα κλεισει μιας και θα ειναι κλειστος αυτοκινητοδρομος και δεν ειναι σεα.Εκει εχει πλατος 21 μετρα και 2 λωριδες και λεα πριν την αρχαια κορινθο ειναι 25 μετρα
Τα πλευρικα διοδια στο κιατο ειναι ετοιμα απο παλια απο το κρατος
https://maps.google.gr/maps?saddr=%CE%9 ... a=1,2&z=13
kounoupis
4TF Newbie Driver

Last Visit: 03/09/17 4:48

Δημοσίευσηαπό bebes » 14/02/14 9:56

ξεκινησαν τα "εργα" για τη δημιουργία πλευρικών σταθμων στον κομβο Ευαγγελισμου.

Απόσα διαβασα στην εφημεριδα δεν καταλαβα και πολλα, αν παω προς τα'κει θα κανω "εκτενες ρεπορταζ" :iconcool:
ΕικόναΕικόνα[/url]
“…Όταν κλέβεις το κράτος είναι φοροδιαφυγή.
Όταν σε κλέβει το κράτος είναι...νομοσχέδιο

Για τις διακοπες μας φέτος προωθούμαστε υποχρεωτικά στο πρακτορείο ταξιδίων που μας στέλνει διακοπές στα σπίτια μας ,

ΕΝΦΙΑ ΤΟΥΡΣ

Άβαταρ μέλους
bebes
4TF S1600 Driver

Last Visit: 19/10/17 22:35

Δημοσίευσηαπό m.m. » 23/02/14 17:56

panoshm έγραψε:Τελευταία ενημέρωση διαδρομών και links 07 Σεπτεμβρίου 2013

Ενημερώσεις:
- Ελευσίνα
- Ίσθμια
- Ζευγολατιό
- Ρίο
- Σπαθοβούνι
- Έγινε μια "επεξεργασία" σε ΟΛΕΣ τις πορείες ώστε να φαίνεται η "αρχή" κάθε πορείας περίπου 1km πριν την έξοδο από την Εθνική Οδό για να προλαβαίνουμε (κάποιοι τρέχουν πολύ και χάνουν την έξοδο :lol: )
- Διόρθωση στη Θήβα (επιστροφή προς Αθήνα προς το τέλος της πορείας)
- Διόρθωση στο Μακρυχώρι (προς Θεσσαλονίκη στην αρχή της πορείας)

....πλέον γίνεται προσπάθεια να καλυφθεί το εθνικό δίκτυο όλης της Ελλάδας

Παράκαμψη διοδίων Εθνικού Δικτύου Ελλάδας από παρακαμπτηρίους οδούς (προτεινόμενη)

Αθήνα--> με Μπλε
--> Αθήνα με Πράσινο

https://maps.google.com/maps?q=https:%2F%2Fdl.dropboxusercontent.com%2Fu%2F60396845%2FAvoid_Toll_Stations_of_National_Roads_of_Greece_routes_2013-09-07.kmz&hl=el&ll=39.215495,22.817292&spn=3.681094,8.453979&sll=37.0625,-95.677068&sspn=59.249168,135.263672&t=h&z=8

Με "πινέζες" είναι και οι θέσεις των διοδίων για να βλέπετε τι παρακάμπτετε κάθε φορά.
Όπου μπορούμε, ξαναμπαίνουμε εννοείται στην εθνική οδό

Από εδώ μπορείτε να την κατεβάσετε:
http://rapidshare.com/files/279382423/Avoid_Toll_Stations_of_National_Roads_of_Greece_routes_2013-09-07.rar]

Το αρχείο είναι συμπιεσμένο (rar αρχείο) και όταν το αποσυμπιέσετε, θα βρείτε 2 αρχεία:
- σε μορφή gdb & gpx (σε μορφή routes με Latin χαρακτήρες για απ' ευθείας upload κάθε τμήματος ή και όλων στο Garmin σας), τις έχω ήδη δοκιμάσει στο Garmin μου (Nuvi1490) και με ενσωματωμένες και τις θέσεις των διοδίων
- σε μορφή kmz (με ενσωματωμένες και τις θέσεις των διοδίων)

-Παρακάμπτονται ΟΛΑ τα διόδια
Ιδιαίτερη βαρύτητα να δώσετε στης Πελασγίας μετά την Λαμία  όπου και έχω επιλέξει χωματόδρομο που είναι στενός και το χειμώνα λόγω λάσπης σίγουρα δεν συνίσταται για συμβατικά οχήματα.... είναι μόνο για 4x4, να έχετε λοιπόν κατά νου ότι ενδεχομένως θα γυρίσετε πίσω....
-Οι διαδρομές έχουν φτιαχτεί με τον AutodriveHellas που είχε τους περισσότερους παρακαμπτηρίους δρόμους
-Της Αγίας Τριάδας έχει γίνει με την Ανάβαση (και στις 2 κατευθύνσεις) - θέλει λίγη προσοχή καθώς ο δρόμος για 500m έχει χάλια ποιότητα με πολλές μικρές λακούβες επίτηδες για να περνάνε το δυνατόν λιγότερα αυτοκίνητα
-Στο Σείριο έχει γίνει με τον CityNavigator

Για διευκρινήσεις και περισσότερες πληροφορίες, εδώ: www.mygarminsatnav.net --> Routes: Παράκαμψη διοδίων Εθνικού Δικτύου Ελλάδας

Επίσης σε μορφή χάρτη (διάφανου img) για GPS Garmin, εδώ: www.mygarminsatnav.net --> Χάρτης: Παράκαμψη διοδίων Εθνικού Δικτύου Ελλάδας

Καλούς ανέξοδους δρόμους να έχουμε :iconcool:

----------------- και σε pois για Garmin & Destinator ----------------------
https://maps.google.com/maps?q=https:%2F%2Fdl.dropboxusercontent.com%2Fu%2F60396845%2FAvoid_Tolls_2013-09-07.kmz&hl=el&sll=37.0625,-95.677068&sspn=59.249168,135.263672&t=h&z=7

Για Garmin θα τα βρείτε εδώ:
Κώδικας: Επιλογή όλων
http://rapidshare.com/files/2807325075/Avoid_Tolls_pois_2013-09-07.rar

Τα gpi αρχεία, είναι έτοιμα για να τα βάλετε κατευθείαν μέσα στο φάκελο "poi" του GPS σας, ώστε να μην μπλέκετε με το Poiloader.

Για διευκρινήσεις και περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά τις Garmin συσκευές, εδώ: pois: Παράκαμψη διοδίων Εθνικού Δικτύου Ελλάδα

Είναι η αρχή και το τέλος από τις διαδρομές που είχα φτιάξει, καθώς και κάποια σημεία στο μέσον, αφού το GPS σε κάποιες περιπτώσεις, δεν δημιουργούσε την αναμενόμενη διαδρομή αποφυγής.

Όλες οι διαδρομές, τεσταρίστηκαν μία-μία αρχικά στο PC και κατόπιν στο GPS μου (Nuvi1490) με ενεργοποιημένη την αποφυγή των δρόμων με διόδια στις ρυθμίσεις και είτε με ταχύτερο χρόνο, είτε με συντομότερη απόσταση στις προτιμήσεις πορείας
Εικόνα

Η ονομασία των pois έχουν κωδικό μπροστά ASxxxxx & SAxxxxx που σημαίνουν AthensSallonikaxxxxx & SallonikaAthensxxxxx αντίστοιχα (δεν έβαλα AvoidTollAthensSallonikaxxxxx λόγω των πολλών Α που θα είχα)

Η αρίθμησή τους έγινε με κριτήριο πως κινήστε... Δηλαδή 01-02-03.... από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη και αντίστοιχα 01-02-03..... από Θεσσαλονίκη προς Αθήνα

Η επιλογή της κωδικοποίησης των pois, έγινε κατόπιν πολλών τεστ, ώστε να επιλεγεί η πιο ευδιάκριτη και ταυτόχρονα να καταλαβαίνει κάποιος και ποια "κατεύθυνση" Athens-Sallonika αφορά

Για MLS Destinator θα τα βρείτε εδώ:
http://rapidshare.com/files/3081240567/Avoid_Tolls_MLS_Destinator_pois_2013-09-07.rar

Αντιγράφω κάποιες οδηγίες για το πως θα τα βάλετε:

How to install speedcam files in Destinator

I have been asked this question several times, since I posted some links here.
Honestly I don't know. I know nothing about Destinator. So I searched a bit and came up with this:

Download and install Microsoft Active Sync.
Download pois and unzip it.
Turn on the device and then connect it to your computer using the supplied USB cable. Once the device is detected by your computer, a green icon appears at the bottom of your screen and a window opens: "Definition of a Partnership",always answer "NO ", then click Next. Click on "Tools"then "Explore device", then open the following folder: "Resident Flash / DestinatorApps / Destinator / User Data / Favorites" and copy the files in the folder Radar. A message appears, click "OK". The pois are installed, close all open files, disconnect the device and press reset with the stylus. To activate the pois, go to navigation and menu "Favorites". Press the small square before the name of the poi, it turns green. Go to "Tools", "Settings"and set the alert distance.

Για τους υπόλοιπους χρήστες GPS, ένα καλό πρόγραμμα για μετατροπή μορφών pois είναι το ITN Converter

Καλησπέρα,

Τα φορτώνω στο ITN Converter αλλα βγαίνουν κινέζικα. έχει καμια ρύθμιση ?

Θέλω να τα περάσω στο mio moov s505. Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος ?

Επίσης τώρα με τις αλλαγές και τα διπλά διόδια, υπάρχει κάποια ενημέρωση που να τα περιέχει ?

ευχαριστώ
m.m.
4TF Newbie Driver

Last Visit: 03/10/16 0:02

Δημοσίευσηαπό panoshm » 03/03/14 13:09

m.m. έγραψε:Τα φορτώνω στο ITN Converter αλλα βγαίνουν κινέζικα. έχει καμια ρύθμιση ?

Θέλω να τα περάσω στο mio moov s505. Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος ?

Επίσης τώρα με τις αλλαγές και τα διπλά διόδια, υπάρχει κάποια ενημέρωση που να τα περιέχει ?

ευχαριστώ

Ποιο αρχείο πας να φορτώσεις? Είτε το Avoid Tolls_2013-09-07.gpx είτε το Avoid Tolls_2013-09-07.DAT κάνεις drag-drop στο ITN δεν βγάζει κινέζικα, το δοκίμασα μόλις τώρα...

Για τα νέα διόδια, κάτι ετοιμάζω.... :iconcool:

Δεν ξέρω όμως τι πρέπει να ανεβάσω και με ποιον τρόπο, γιατί για να πω την αλήθεια, έως τώρα έχω δει 3 διαφορετικά blog που έχουν πάρει τα αρχεία μου και έχουν κάνει τοπικά screenshots από τις διαδρομές, παρουσιάζοντάς τες για δικιά τους δουλειά....
Αν και τις διαδρομές αυτές τις ανεβάζω σε άλλα 3 ακόμα site (4 μαζί με τους 4Τ) αυτά τα blog ΔΕΝ αναφέρουν ΠΟΥΘΕΝΑ που τα βρήκαν..... Και ΦΥΣΙΚΑ (όπως περίμενα :rant: ) όταν τους έστειλα μήνυμα για να κάνουν μια αναφορά (link) που τις βρήκαν τις διαδρομές, αυτοί ΔΕΝ απάντησαν.... ούτε άφησαν να ανέβει στο blog τους η απάντησή/αναφορά μου :rtfm:

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι στα screenshots αναγνωρίζω κάποια "λάθη" που έχω κάνει κατά καιρούς και τώρα τα έχω διορθώσει :lol: :lol:

Το internet είναι ΓΕΜΑΤΟ από "ελεύθερα" ή "σπασμένα" προγράμματα και καταλαβαίνουμε όλοι μας ότι είναι φυσικό να κυκλοφορούν σε διάφορα site.... Και είναι θεμιτό και αποδεκτό ειδικά για προγράμματα....
ΑΛΛΑ το να καπηλεύεσαι την δουλειά κάποιου που την δίνει έτσι κι αλλιώς ΔΩΡΕΑΝ σε όλους, το ΕΛΑΧΙΣΤΟ που θα μπορούσες να κάνεις, είναι ΑΠΛΑ να αναφέρεις την "πηγή", έστω σαν "τιμή" σε αυτόν που δούλεψε για να τα δώσει στο κόσμο.... Αυτά τα "τερτίπια" τέτοιων blog για μένα είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αηδιαστικά!!!! :rant:
Άβαταρ μέλους
panoshm
4TF Newbie Driver

Last Visit: 27/08/17 12:48

Δημοσίευσηαπό m.m. » 03/03/14 19:04

Το Avoid_Toll_Stations_of_National_Roads_of_Greece_routes_2013-09-07.gpx

Με το που το πετάω μου βγάζει ένα pop-up με τις διαδρομές όπου έχουν κινέζικα αυτές για τα φορτηγά μόνο.

όποια από τις υπόλοιπες και να επιλέγξω όταν συνεχίσω τα βγάζει κινέζικα και αυτά.

πχ Athens-Patra 1 Elefsina -> •˜™š— Ÿ”Ÿ£ ‘˜—© - šŸ΅™˜Ÿ¥3
m.m.
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό panoshm » 03/03/14 22:09

m.m. έγραψε:Το Avoid_Toll_Stations_of_National_Roads_of_Greece_routes_2013-09-07.gpx
Αυτό το αρχείο είναι οι πορείες, δεν είναι τα pois....

Το ITN είναι πρόγραμμα για pois. Μόνο το Avoid Tolls_2013-09-07.gpx αρχείο μπορεί να δει, καθώς αυτό περιέχει pois
Άβαταρ μέλους
panoshm
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό m.m. » 04/03/14 23:29

Αυτό που θέλω είναι με κάποιον τρόπο να φορτώσω στο mio s505 που έχω τη διαδρομή αθήνα θεσσαλονίκη (και πίσω) ώστε να με πηγαίνει χωρίς διόδια (τη διαδρομή που έχετε φτιάξει).

Αν φορτώσω απλά τα pois μπορώ να το πετύχω αυτό ή απλά θα ξέρω που είναι τα διόδια χωρίς να ξέρω πως να τα αποφύγω ?
m.m.
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό panoshm » 05/03/14 21:54

m.m. έγραψε:Αυτό που θέλω είναι με κάποιον τρόπο να φορτώσω στο mio s505 που έχω τη διαδρομή αθήνα θεσσαλονίκη (και πίσω) ώστε να με πηγαίνει χωρίς διόδια (τη διαδρομή που έχετε φτιάξει).

Αν φορτώσω απλά τα pois μπορώ να το πετύχω αυτό ή απλά θα ξέρω που είναι τα διόδια χωρίς να ξέρω πως να τα αποφύγω ?

Δεν ξέρω ποιο ακριβώς πρόγραμμα πλοήγησης "φοράς" στο Mio, σε κάθε περίπτωση πρέπει να μπορεί το μηχάνημά σου να φτιάξει πορεία χρησιμοποιώντας pois, τα οποία πρέπει να είναι στην μορφή που αναγνωρίζει η συσκευή σου...
Άβαταρ μέλους
panoshm
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό pantelikas » 05/03/14 22:33

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για android ή windows mobile 5/6 που να έχει αυτήν την λειτουργία;
pantelikas
4TF Newbie Driver

Last Visit: 19/10/17 18:24

Δημοσίευσηαπό panoshm » 06/03/14 10:43

pantelikas έγραψε:Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για android ή windows mobile 5/6 που να έχει αυτήν την λειτουργία;

Για android υπάρχει το Garmin Street Pilot και στο internet "κυκλοφορεί" μόνο για έκδοση Android JB 4.1.1 & 4.1.2 και ΜΟΝΟ... Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Για Windows Mobile υπάρχει το Garmin Mobile XT με τελευταια αναβαθμιση την 5.00.20w... Περισσότερες πληροφορίες εδώ
Άβαταρ μέλους
panoshm
4TF Newbie Driver

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί αυτοκίνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες