17/10/17 22:29

Καθαρισμός εσωτερικών και εξωτερικών επιφανειών αυτοκινήτου

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Καθαρισμός εσωτερικών και εξωτερικών επιφανειών αυτοκινή

Δημοσίευσηαπό InFiNiTy » 02/09/11 15:10

Νίκο κάποιοι δηλώνουν οτι δεν έγινε και πολύ καλή δουλειά στο αυτοκίνητό σου! :protest:

Δες στο 1.09 οπου φαινεται φωλια αραχνης οχι απλα αραχνη. Γιατι δεν προετοιμασαν την επιφανεια οπως επρεπε και σφραγισαν απο κατω τις αραχνες. Ολα αυτα με οδηγουν στο συμπερασμα οτι κατι δεν παει καλα με αυτο. Δεν εχω κατι με το προιον ουτε πουλαω κατι ανταγωνιστικο του, απλα δεν μου αρεσει να προσπαθουν να δελεασουν μη γνωστες του αντικειμενου γιατι προσωπικα σε εμενα που γνωριζω 2 πραγματα νομιζω οτι αυτη η εταιρεια δεν ανακαλυψε τον τροχο τουλαχιστον επι της παρουσης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
InFiNiTy
4TF S2000 Driver

Last Visit: 28/10/16 16:10

Δημοσίευσηαπό Nikos! » 02/09/11 15:26

InFiNiTy έγραψε:Νίκο κάποιοι δηλώνουν οτι δεν έγινε και πολύ καλή δουλειά στο αυτοκίνητό σου! :protest:

Δες στο 1.09 οπου φαινεται φωλια αραχνης οχι απλα αραχνη. Γιατι δεν προετοιμασαν την επιφανεια οπως επρεπε και σφραγισαν απο κατω τις αραχνες. Ολα αυτα με οδηγουν στο συμπερασμα οτι κατι δεν παει καλα με αυτο. Δεν εχω κατι με το προιον ουτε πουλαω κατι ανταγωνιστικο του, απλα δεν μου αρεσει να προσπαθουν να δελεασουν μη γνωστες του αντικειμενου γιατι προσωπικα σε εμενα που γνωριζω 2 πραγματα νομιζω οτι αυτη η εταιρεια δεν ανακαλυψε τον τροχο τουλαχιστον επι της παρουσης.

Infinity, "κάποιοι" που δε γνωρίζουν το αυτοκίνητο μου καλο είναι να μη γράφουν ανακρίβειες. :)

Το αυτοκίνητο όταν το είχα δει στο Σπανό ήταν ΓΕΜΆΤΟ αράχνη. Ο Σπανός προσφέρθηκε να μου τη βγάλει, αλλα κατέβασε το βερνικι και δεν έκανε και καλή δουλειά. Πάνω στον ενθουσιασμό μου όταν το παρέλαβα δε το προσεξα.

Ο Πλάτωνας το είδε και θα μπορούσε να μου κατεβαζε ακόμα παραπάνω το βερνικι (λεφτά παραπάνω θα έπαιρνε), φτάνοντας το σε πολυ χαμηλό όριο, αλλα δεν το ήθελε και ούτε κι εγώ το ήθελα.

Εν γνώση μου έχουν μείνει πολυ μικρές αραχνιες που φαίνονται αν πας κοντά και κάτω απο το φως. Απο εδώ και πέρα όμως, δε θα γίνουν περισσότερες. :)

Sent from my iPad 2 using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Nikos!
4TF F1 Driver

Last Visit: 15/10/17 10:27

Δημοσίευσηαπό sv2 » 02/09/11 15:34

Νίκο τα δικά μου είναι γεμάτα αράχνες .Αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου.Ας τις βγάλει ο επόμενος ιδιοκτήτης (αν τον ενοχλούν).
sv2
4TF S2000 Driver

Last Visit: 24/08/14 8:19

Δημοσίευσηαπό InFiNiTy » 02/09/11 15:37

Δε γράφτηκε καμία ανακρίβεια. Έγραψε ότι έχεις αράχνες. Παραδέχεσαι ότι πράγματι υπάρχουν αράχνες, άρα το ίδιο γράφετε.
Δε μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα να σφραγίσεις (και μάλιστα για τόσα χρόνια) το αυτοκίνητο με αράχνες, αλλά αφού είναι και δική σου απόφαση, σεβαστή.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
InFiNiTy
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό Nikos! » 02/09/11 16:18

InFiNiTy έγραψε:Δε γράφτηκε καμία ανακρίβεια. Έγραψε ότι έχεις αράχνες. Παραδέχεσαι ότι πράγματι υπάρχουν αράχνες, άρα το ίδιο γράφετε.
Δε μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα να σφραγίσεις (και μάλιστα για τόσα χρόνια) το αυτοκίνητο με αράχνες, αλλά αφού είναι και δική σου απόφαση, σεβαστή.

Γράφει ότι δεν έκανε καλή δουλειά ο εφαρμοστής επειδή είχε αράχνες και τις άφησε. Σωστά? :)

Μετά από προτροπή του εφαρμοστή, κρίναμε ότι δεν υπάρχει λόγος με τόσο λίγες αράχνες να κατέβει εντελώς το βερνίκι αφού έχει ήδη κατέβει αρκετά μια φορά στο Σπανό (του γ@μησ€ τη μάνα βασικά :lol: ).

Τη δουλειά του λοιπόν την έκανε κάτι περισσότερο από σωστά καθώς θα μπορούσε (όπως έγραψες, δεν είμαι γνώστης) να μου έπαιρνε άλλο ένα 100άρι και να μου κατέβαζε εντελώς το βερνίκι. :iconcool:

Πρόκειται λοιπόν περί ανακρίβειας από τον χρήστη στο φόρουμ που παρέθεσες τη στιγμή που δε γνωρίζει κάποιος τη συγκεκριμένη περίπτωση και κατηγορεί τον εφαρμοστή.

Επίσης, φαίνεται ελάχιστα η αράχνη κάτω από το φως και αν πας πολύ κοντά. Όταν γίνεται αντανάκλαση του ήλιου από μακριά δε φαίνεται καθόλου. :iconcool:

Οπότε δεν υπήρχε λόγος να έβγαζα εντελώς τις αραχνιές, καταστρέφοντας το βερνίκι. Εδώ υπήρχαν σημάδια από γεώτρηση και τα έβγαλε πριν το "κλειδώσει"...στο έγραψα και πριν, αποτέλεσμα της σωστής δουλειάς που έκανε.

Στο δικό μου αυτοκίνητο, έχει γίνει άριστη δουλειά. Είμαι κάθετος σ'αυτό. :)
Άβαταρ μέλους
Nikos!
4TF F1 Driver

Δημοσίευσηαπό InFiNiTy » 02/09/11 22:08

Σε προηγούμενο ποστ γράφεις ότι το γυάλισε. Τι γυάλισμα έκανε;
Τα σημάδια από γεώτρηση επίσης πως έφυγαν;
Όσο για το βερνίκι, υπάρχει ένα εργαλειάκι που δείχνει το πάχος ή κάτι τέτοιο. http://forum.swell.gr/viewtopic.php?f=7&t=297
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
InFiNiTy
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό Nikos! » 02/09/11 22:14

InFiNiTy έγραψε:Σε προηγούμενο ποστ γράφεις ότι το γυάλισε. Τι γυάλισμα έκανε;
Όσο για το βερνίκι, υπάρχει ένα εργαλειάκι που δείχνει το πάχος ή κάτι τέτοιο. http://forum.swell.gr/viewtopic.php?f=7&t=297

Με λεπτό κερί, όχι χοντρό που κατεβάζει το βερνικι.

Δε καταλαβαίνω γιατί είσαι τόσο δύσπιστος και αρνητικά προκατειλημένος όταν δεν έχεις προσωπική εμπειρία ούτε με τον άνθρωπο, ούτε με τη δουλειά του ή το υλικό. :)

Υπάρχει τέτοιο εργαλείο, αλλα τι σχέση έχει;

Sent from my iPad 2 using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Nikos!
4TF F1 Driver

Δημοσίευσηαπό Scotch » 02/09/11 23:29

Γνωρίζει κάποιος πόσο στοιχίζει αυτό το προϊόν της Autoglym στην Ελλάδα;
Άβαταρ μέλους
Scotch
4TF N4 Driver

Last Visit: 15/10/17 14:39

Δημοσίευσηαπό Άρης » 03/09/11 0:55

>[i]NOZOMI, ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΛΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΟΣΤ
[size=80]ΕΝΑ ΕΝΑ
Άβαταρ μέλους
Άρης
4TF N3 Driver

Last Visit: 20/10/14 0:26

Δημοσίευσηαπό Scotch » 03/09/11 1:09

Merci :)
Άβαταρ μέλους
Scotch
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό BASSstarlet » 03/09/11 1:20

Nikos! έγραψε:
InFiNiTy έγραψε:Σε προηγούμενο ποστ γράφεις ότι το γυάλισε. Τι γυάλισμα έκανε;

Με λεπτό κερί, όχι χοντρό που κατεβάζει το βερνικι.

Το κερί δεν <<κατεβάζει>> το βερνίκι.Είναι για προστασία.

Scotch έγραψε:Γνωρίζει κάποιος πόσο στοιχίζει αυτό το προϊόν της Autoglym στην Ελλάδα;

Μην περιμένεις να δεις αποτελέσματα κερώματος μετά από πλύσιμο με αυτό.
BASSstarlet
4TF N3 Driver

Last Visit: 14/10/17 11:45

Δημοσίευσηαπό Scotch » 03/09/11 1:25

BASSstarlet έγραψε:
Scotch έγραψε:Γνωρίζει κάποιος πόσο στοιχίζει αυτό το προϊόν της Autoglym στην Ελλάδα;

Απλά είμαι σε αναζήτηση κάποιου καλού σαμπουάν (καλό = να μην κάνει ζημιά στο χρώμα + να καθαρίζει όσο το δυνατόν καλύτερα + να μη στοιχίζει μια περιουσία) και ρώτησα για να δω τι διαφορά τιμής υπάρχει εδώ σε σχέση με τη χώρα προέλευσής του. Υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση για κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
Scotch
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό limited_one » 03/09/11 1:29

Οι "αράχνες" δεν εξαφανίζονται με χοντρή αλοιφη αλλα με ψιλή αλοιφή.
Άβαταρ μέλους
limited_one
Global Moderator

Last Visit: 15/10/17 0:42

Δημοσίευσηαπό BASSstarlet » 03/09/11 1:35

Scotch έγραψε:
BASSstarlet έγραψε:

Απλά είμαι σε αναζήτηση κάποιου καλού σαμπουάν (καλό = να μην κάνει ζημιά στο χρώμα + να καθαρίζει όσο το δυνατόν καλύτερα + να μη στοιχίζει μια περιουσία) και ρώτησα για να δω τι διαφορά τιμής υπάρχει εδώ σε σχέση με τη χώρα προέλευσής του. Υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση για κάτι τέτοιο;

Σαμπουάν να κάνει ζημιά σε χρώμα, μάλλον απίθανο (εγώ για χρόνια έπλενα με ava, fairy κλπ χωρίς πρόβλημα).
Η τεχνική είναι που κάνει ζημιά.
BASSstarlet
4TF N3 Driver

Last Visit: 14/10/17 11:45

Δημοσίευσηαπό Scotch » 03/09/11 1:40

Κι εγώ με ava έπλενα (αν και τους τελευταίους 13 μήνες το πάω σε πλυντήριο ατμού) μέχρι που διάβασα πως είναι ό,τι χειρότερο μπορώ να κάνω στο χρώμα και το σταμάτησα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
Scotch
4TF N4 Driver

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: aristos6363, Google [Bot] και 10 επισκέπτες