20/10/17 14:12

Καθαρισμός εσωτερικών και εξωτερικών επιφανειών αυτοκινήτου

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Καθαρισμός εσωτερικών και εξωτερικών επιφανειών αυτοκινή

Δημοσίευσηαπό dd_surfer » 16/12/11 19:01

FestoNero έγραψε:Ψώνισα αυτά, με 6,5€ και 4€ αντίστοιχα:
http://i.imgur.com/6Xf26.jpg
Το praktiker είχε πολλά σετ πανιών οπότε διάλεξα στη τύχη.
Είχε ένα άλλο της ίδιας μάρκας, ίδιο αριθμό και μέγεθος πανιών αλλά πιο ψιλής υφής (λιγότερο πετσετέ) με 1 ευρώ παραπάνω, αλλά πήρα αυτό γιατί έμοιαζε περισσότερο σ'αυτό που θυμόμουν από τις φωτογραφίες και απ'ότι φαίνεται διάλεξα σωστά.

Edit:
Μόλις τελείωσα το πλύσιμο, μου πήρε μία ώρα και δεν το κόβω να το κάνω συστηματικά.
Χρησιμοποίησα ένα πανί για το πλύσιμο, ένα για τις ζάντες, ένα για το σκούπισμα του αυτοκινήτου για να πάρω τα νερά και ένα για το εσωτερικό. Μου βγήκε η πίστη και πάγωσαν τα χέρια μου, αλλά το αμάξι είναι πεντακάθαρο.

Δυστυχώς το πλύσιμο του αυτοκινήτου θέλει το χρόνο του. Προτιμώ όμως να το κάνω μόνος μου γιατί δεν εμπιστεύομαι τα πλυντήρια αυτοκινήτων και γιατί είναι πολύ πιο οικονομικό.
Διονύσης - VOLVO V50 1.8 Momentum MY2010
dd_surfer
4TF Newbie Driver

Last Visit: 29/09/13 7:51

Re: Βιολογικος καθαρισμος

Δημοσίευσηαπό BASSstarlet » 17/12/11 0:44

alroad87 έγραψε:
dd_surfer έγραψε:Συνέβη με το αυτοκίνητο του πάτερα μου. Πριν από ένα χρόνο περίπου το πήγαμε για καθαρισμό του εσωτερικού και τώρα έχουν ξεκολλήσει οι επενδύσεις στις πόρτες. Προσοχή που θα το πας.

Μα γιαυτο ρωτησα κι γω, για να το παω καπου που να εχει κανει καποιος απο εδω μεσα κι να εμεινε ευχαριστημενος...
αλα απο οτι βλεπω δεν εχει παει κανεις για βιολογικο καθαρισμο..
απλα πηρα ενα μεταχειριμενο αμαξι κι θα ηθελα να του κανω ενα βιολογικο.

Πιστεύω πως αρκετοί έχουν κάνει βιολογικό, απλά δεν έχουν κάτι περίεργο να εξιστορήσουν.
Έκανα το καλοκαίρι σε όλο (εκτός ουρανού) και μάλλον δεν θα το ξαναπάω, γιατί δεν το είχε ιδιαίτερη ανάγκη.
Τώρα, αν το αυτοκίνητο είναι πολύ βρώμικο, μπαίνουν καπνιστές, μικρά παιδιά που τρώνε κλπ, ίσως να είναι πιο αναγκαίος
αυτός ο καθαρισμός.
BASSstarlet
4TF N3 Driver

Last Visit: 16/10/17 23:04

Δημοσίευσηαπό FestoNero » 17/12/11 11:43

Εννοείται οτι θα έβρεχε καταρακτωδώς αφού το έπλυνα. :rant:

BASSstarlet έγραψε:Το ίδιο σαμπουάν χρησιμοποιώ και γω τελευταία, και κάνω πρόπλυση με πολύ καλό αφρό, με το παρακάτω εξάρτημα:
http://www.cleanyourcar.co.uk/php/image ... prayer.jpg
Επίσης, έχω πάρει και αυτά τα πανάκια.
Δεν ξέρω πως τα καθάρισες μετά, αλλά πολύ καλός τρόπος είναι, με σαπούνι που το τρίβεις πάνω στη βρωμιά σαν γομολάστιχα.
Δεν χρησιμοποίησες σφουγγάρι;

Δε χρησιμοποίησα σφουγγάρι, τα πανάκια έκαναν όλη τη δουλειά, και πολύ καλή απ'ότι είδα.
Τα πανάκια τα ξέπλυνα απλά, πρέπει να τα πλύνω κανονικά; Σχετικά καθαρά είναι.
dd_surfer έγραψε:Δυστυχώς το πλύσιμο του αυτοκινήτου θέλει το χρόνο του. Προτιμώ όμως να το κάνω μόνος μου γιατί δεν εμπιστεύομαι τα πλυντήρια αυτοκινήτων και γιατί είναι πολύ πιο οικονομικό.

Και εγώ προτιμώ να το κάνω μόνος μου λόγω κόστους, αλλά η μέθοδος της σκούπας θέλει μόνο μισή ώρα και είναι πολύ πιο ξεκούραστη από τα πανάκια που πρέπει να σκύβεις για να καθαρίσεις το κάτω μέρος του αυτοκινήτου. Προφανώς αυτό κάνει κακό στο χρώμα και δεν θα το κάνω.
Μάλλον θα κοιτάξω να κάνω τη δουλειά μου με πλυστικό.
ΕικόναSeat Leon 1.2 TSI
Άβαταρ μέλους
FestoNero
4TF N3 Driver

Last Visit: 14/09/13 13:37

Re: Βιολογικος καθαρισμος

Δημοσίευσηαπό alroad87 » 17/12/11 16:47

BASSstarlet έγραψε:Πιστεύω πως αρκετοί έχουν κάνει βιολογικό, απλά δεν έχουν κάτι περίεργο να εξιστορήσουν.
Έκανα το καλοκαίρι σε όλο (εκτός ουρανού) και μάλλον δεν θα το ξαναπάω, γιατί δεν το είχε ιδιαίτερη ανάγκη.
Τώρα, αν το αυτοκίνητο είναι πολύ βρώμικο, μπαίνουν καπνιστές, μικρά παιδιά που τρώνε κλπ, ίσως να είναι πιο αναγκαίος
αυτός ο καθαρισμός.

Η αληθεια ειναι οτι παρα πολυ καθαρο το αμαξι, δεν εχει ουτε λεκεδες ουτε τιποτε, απλα επειδη αγορασα ενα μεταχειρισμενο αμαξι, ελεγα να του κανω ενα βιολογικο για αυτο το λογο..
αλλα ισως το κανω απο μονος μου μιας κι βρηκα μεσα στο φορουμ οδηγιες απο καποιον..
τις παραθετω παρακατω:

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

υλικα
ενα ξεσκονοπανο ή πανακι swiffer
ενα vettex (πανακι αποροφητικο γενικης χρήσης)
2 μαλακα σφουγγαρια ή 2 βαμβακερα υφασματα
1 καθαριστικο δερματων autoglym ( 15e - αρκετο για 10 χρήσεις)
1 ενυδατικο δερματων autoglym (15e - αρκετο για 10 χρήσεις)
(οι τιμες ειναι ενδεικτικες καθότι εχει περάσει καιρός από τοτε που τα αγορασα)

χρόνος
5-7 λεπτά το καθε καθισμα

βημα 1o
ξεσκονιζουμε την δερματινη επιφανια με το swiffer (πολυ αποτελεσματικο γιατι αποροφα την σκονει και δεν την μεταφερει)

βημα 2o
βρέχουμε το vettex και το στραγγιζουμε πολυ πολυ καλα. στην συνεχεια ασκόντας αρκετη πίεση
(μην το παρακανετε και τσακισει το δερμα) τριβουμε ολο την επιφανεια του καθίσματος για 1-2 λεπτα

βημα 3o
βαζουμε πανω στο σφουγγαρι ή στο βαμβακερο υφασμα περίπου ένα καπακι απο την κρεμα καθαρισμού και τριβουμε την δερματινη επιφάνεια.
αν χρειαστεί προσθέτουμε και αλλη κρεμα. Αν η κρεμα που βαλαμε ειναι πολύ αφιερώνουμε παραπανω χρόνο στρο τρίψιμο.
Στην συνεχεια με το βαμβακερο υφασμα ή με την καθαρη μερια του σφουγγαριου περναμε παλι το καθισμα για να τραβηξουμε οτι εχει απομεινει.
Χρόνος καθαρισμού 2-3 λεπτα.

Βημα 4o
επαναλαμβάνουμε την διαδικασία του τρίτου βήματος αλλα αυτή τη φορά χρησιμοποιούμε την κρέμα ενυδάτωσης.
Εννοειται πως χρησιμοποιούμε καθαρο σφουγγαρι ή υφασμα

Βημα 5o
προσωπικα περιμένω τουλαχιστον 12 ωρες πριν ξαναχρησιμοποιησω το αμαξι αν και δεν ειναι απαραίτητο αν εχει γινει καλη δουλεια (αρκεί 1-2 ώρες)

TIP τα παραπανω βηματα πρεπει να γινουν σε χώρο με καλο φωτισμο (κοινως όχι βραδυ) και με καλο εξαερισμό
αν εχετε δερματινο τιμονι λεβιε χειροφρενο τοτε αν τα περιποιηθείτε και αυτα βεβαιωθειτε ότι μετά την ενυδατική κρέμα τα ριψατε πολυ πολυ καλα
ετσι ωστε η επιπλεον κρεμα να εξαλειφθει και να μην γλυστρανε η ολη διαδικασια καλο ειναι να γινεται κατελαχιστο 2 φορες το χρονο.

\εχει κανεις ιδεα ποια προ'ι'οντα ακριβος (ονομαστικα) να αγορασω ?
alroad87
4TF Newbie Driver

Last Visit: 21/05/12 23:05

Δημοσίευσηαπό kostis20 » 18/12/11 9:23

BASSstarlet έγραψε:Το ίδιο σαμπουάν χρησιμοποιώ και γω τελευταία, και κάνω πρόπλυση με πολύ καλό αφρό, με το παρακάτω εξάρτημα:
Εικόνα
Επίσης, έχω πάρει και αυτά τα πανάκια.
Δεν ξέρω πως τα καθάρισες μετά, αλλά πολύ καλός τρόπος είναι, με σαπούνι που το τρίβεις πάνω στη βρωμιά σαν γομολάστιχα.
Δεν χρησιμοποίησες σφουγγάρι;

Που το βρηκες αυτο?Ελλαδα 'η απο internet?
Άβαταρ μέλους
kostis20
4TF N4 Driver

Last Visit: 17/10/17 19:32

Δημοσίευσηαπό BASSstarlet » 18/12/11 16:09

Το πήρα από CleanYourCar.Com, αλλά υπάρχει και σε αμαζόνες κλπ.
Δυστυχώς όμως, είχε διαρροή το μπουκάλι στο λαιμό και έβαλα ένα από Αζαξ που ταίριαζαν οι βόλτες (μαζί με δυό φλάντζες για βρύση)
BASSstarlet
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό Antonis82 » 06/02/12 8:27

Kαλημερα σας
Πηγα τις προαλλες σε μαγαζι και οχι βενζιναδικο ,που αναλαμβανει πλυσιμο και ολα τα σχετικα
Λοιπον αναφερει οτι εκτελει ακολουθως αντικερωμα - γυαλισμα - κερωμα
Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι διαδικασια ειναι το αντικερωμα??

(Κοστος ολου αυτου του συνολου 80 Ε)
Antonis82
4TF Newbie Driver

Last Visit: 11/09/13 8:52

Δημοσίευσηαπό BASSstarlet » 06/02/12 14:37

Αφαίρεση παλαιού κεριού (αν υπάρχει).
BASSstarlet
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό elteo » 12/02/12 13:52

το 3M™ Scratch Remover λέει τίποτα για απλές γρατζουνιές σε μαύρο χρώμα ; :hmmm:

elteo
4TF F15 Pilot

Last Visit: 09/01/17 21:44

Δημοσίευσηαπό Slowmotion » 12/02/12 17:53

Εικόνα

αν και διάβασα την περιγραφή του εξαρτήματος στο site
http://www.cleanyourcar.co.uk/washing-a ... d_335.html

μπορείς να μας εξηγήσεις τι ακριβώς κάνεις με αυτό και αν λειτουργεί σαν χαμηλής πίεσης πιεστικό?
ευχαριστώ!
Slowmotion
4TF N1 Driver

Last Visit: 17/10/17 19:36

Δημοσίευσηαπό BASSstarlet » 12/02/12 20:10

Χρησιμοποιείται για πρόπλυση ρίχνοντας αφρό.
Δεν βγάζει βέβαια, το παχύ στρώμα στρώμα που βλέπουμε στα βενζινάδικα, αλλά ανάλογα με το σαμπουάν και τη δοσολογία που βάζουμε, είναι καλό υποκατάστατο.
Ίσως να είναι το πιο φθηνό μαραφέτι για τέτοια δουλειά, και συνδέεται στο λάστιχο, όχι σε πιεστικό.

Εννοείται πως δεν αντικαθιστά το τρίψιμο με το σφουγγάρι, αν και αρκετές φορές έχω πλύνει μόνο με αυτό και μετά ξέβγαλμα, όταν δεν είχα χρόνο για πολλά-πολλά.
BASSstarlet
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό Slowmotion » 16/02/12 23:51

μια βοήθεια ρε παιδιά!
πως βγάζουμε εύκολα μελάνι στυλό ή χρώμα από ξεβαμμένη ναύλον σακούλα από δέρμα και δερματίνη?
δεν ξέρω το ίδιο είναι? γενικά η δερματίνη θέλει καμιά περιποίηση σαν το γνήσιο δέρμα?
Ευχαριστώ!
Slowmotion
4TF N1 Driver

Last Visit: 17/10/17 19:36

Δημοσίευσηαπό FestoNero » 17/02/12 1:21

Θα πω βλακεία:
Πετσετέ πανάκι με σαπούνι για τα χέρια και νερό, και πολύ ελαφρό τρίψιμο;

Βρήκα και αυτό στο οποίο λέει να το τρίψεις με γάλα και βαμβάκι.

Επίσης αυτό για δερματίνη:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=78977

Και αυτό:
http://www.level-up.gr/page.php?id=59
ΕικόναSeat Leon 1.2 TSI
Άβαταρ μέλους
FestoNero
4TF N3 Driver

Last Visit: 14/09/13 13:37

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Δημοσίευσηαπό PanagiotisB » 21/02/12 18:11

Καλησπέρα σε όλοι την καινούργια μου παρέα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο συνεργείο για τον εσωτερικό καθαρισμό του αυτοκίνητου (πλύσιμο) . Δεν θέλω χημικά και αν γίνετε να έρχεται και στον χώρο μας. Κάτι έχω βρει αλλά θέλω και την δική σας έμπειρη γνώμη.

Ευχαριστώ
PanagiotisB
4TF Newbie Driver

Last Visit: 29/02/12 12:03

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Δημοσίευσηαπό PanagiotisB » 21/02/12 18:31

PanagiotisB έγραψε:Καλησπέρα σε όλοι την καινούργια μου παρέα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο συνεργείο για τον εσωτερικό καθαρισμό του αυτοκίνητου (πλύσιμο) . Δεν θέλω χημικά και αν γίνετε να έρχεται και στον χώρο μας. Κάτι έχω βρει αλλά θέλω και την δική σας έμπειρη γνώμη.

Ευχαριστώ

* Για Αθήνα
PanagiotisB
4TF Newbie Driver

Last Visit: 29/02/12 12:03

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: emitrou, ohristou και 33 επισκέπτες