22/05/18 8:26

Τσιμούχα στροφάλου & τσιμούχα κιβωτίου

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Τσιμούχα στροφάλου & τσιμούχα κιβωτίου

Δημοσίευσηαπό sdancer » 12/05/18 15:33

Καλησπέρα,

Επειδή δεν έχω και πολύ ιδέα...θέλω τα φώτα σας.

θα αλλάξω για 1η φορά στα 360.000 χιλ (rover 414 μοντέλο 2000), δίσκο πλατό διότι η όπισθεν γρατζουνάει και μπαίνει με δυσκολία όταν η μηχανή είναι ζεστή και σταδιακά μέσα σε 2-3 ημέρες παρατήρησα δυσκολία και με τις άλλες ταχύτητες. Τέλος πάντων. Επειδή έχανα λάδια από το κιβώτιο ταχυτήτων από το συνεργείο μου είπαν ότι είναι οι τσιμούχες και όταν κάποια στιγμή αλλάξω δίσκο τότε θα αλλάξουμε και αυτές.

Ψάχνοντας στα διάφορα eshop βρήκα τα υλικά που ήθελα. Κατέληξα σε σετ συμπλέκτη της Luk (έναντι της Valeo και της Sachs - προτείνετε κάτι άλλο αν νομίζετε ότι αξίζει έναντι της Luk οι διαφορές είναι μικρές) αλλά στις τσιμούχες μπερδεύτηκα.

Αναφέρουν 1) Τσιμούχα, στροφαλ. άξονας Πλευρά τοποθέτησης: από την πλευρά του κιβωτίου ταχυτήτων και 2) Τσιμούχα, στροφαλ. άξονας Πλευρά τοποθέτησης: από την μετωπική πλευρά
Υπάρχουν άλλες τσιμούχες για τη συγκεκριμένη περίπτωση ?

Φαντάζομαι ότι η τσιμούχα (1) είναι αυτή που ψάχνω αλλά δεν είμαι σίγουρος. Είναι τελικά αυτήν για την αντικατάσταση σετ συμπλέκτη ? Παρατήρησα όμως ότι διάφορες μάρκες έχουν διαφορές στις διαστάσεις παρόλο που αφορούσαν το δικό μου μοντέλο αυτοκινήτου. Γιατί αυτό ?

Η άλλη "Τσιμούχα, στροφαλ. άξονας Πλευρά τοποθέτησης: από την μετωπική πλευρά" τι είναι και που μπαίνει ? Αφού θα ανοίξει το κιβώτιο αξίζει να αντικαταστήσω και αυτήν ή είναι εντελώς διαφορετική ιστορία ?

Ευχαριστώ
sdancer
4TF Newbie Driver

Last Visit: 16/05/18 22:15

Re: Τσιμούχα στροφάλου & τσιμούχα κιβωτίου

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 12/05/18 16:44

Αυτή που είναι στη μετωπική πλευρά μπαίνει στην τροχαλία, εκεί που περνάει και ο ιμάντας. Εσύ αφού θα βγάλεις το κιβώτιο θέλεις την πίσω όπως πολύ σωστά είπες.
Την μπροστά θα την αλλάξεις όταν θα βάλεις καινούργιο ιμάντα χρονισμού.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Last Visit: 18/05/18 10:00

Δημοσίευσηαπό sdancer » 13/05/18 9:59

Σε ευχαριστώ Πάνο,

Αυτήν η μία είναι μόνο ή υπάρχει και άλλη ? Οκ μπορεί να αλλάζει από μάρκα σε μάρκα αλλά γενικά υπάρχει μόνον μια τσιμούχα ή είναι περισσότερες γνωρίζεις ?
sdancer
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 13/05/18 10:10

Δε γνωρίζω τι γίνεται γενικά. Σε εμένα είναι μια και λογικά αυτό ισχύει παντού αλλά σε τέτοια πράγματα σίγουρα δε μπορείς να στηριχθείς σε υποθέσεις.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Last Visit: 18/05/18 10:00

Δημοσίευσηαπό W202 AMG » 13/05/18 10:28

Εγώ ήθελα και πήρα τσιμουχα διαφορικου,αρ. πλαισίου εδωσα κτλ. την μία μέρα άλλη μου λεγαν ότι είναι σωστη(ονλινε εξυπηρετηση) την άλλη μέρα άλλος υπάλληλος μου έλεγε για άλλη.Τελικα μου μιλούσαν με εικασίες.Δεν την τοποθετησα,γιατι η διαρροη ουσιαστικα εξαφανιστηκε και θελει 2-3ωρες δουλεια + φαντασου με βγαλμένα τα παντα να μην ταιριάζει η τσιμούχα.
Άσε καλύτερα το συνεργείο να την παραγγείλει που έχει διαφορετική σχέση με τα μαγαζια ανταλλακτικών,αν δεν ταιριάζει θα του φερουν αλλη αμέσως.
W202 AMG
4TF A6 Driver

Last Visit: 19/05/18 12:59

Δημοσίευσηαπό sdancer » 13/05/18 11:50

W202 AMG έγραψε:Εγώ ήθελα και πήρα τσιμουχα διαφορικου,αρ. πλαισίου εδωσα κτλ. την μία μέρα άλλη μου λεγαν ότι είναι σωστη(ονλινε εξυπηρετηση) την άλλη μέρα άλλος υπάλληλος μου έλεγε για άλλη.Τελικα μου μιλούσαν με εικασίες.Δεν την τοποθετησα,γιατι η διαρροη ουσιαστικα εξαφανιστηκε και θελει 2-3ωρες δουλεια + φαντασου με βγαλμένα τα παντα να μην ταιριάζει η τσιμούχα.
Άσε καλύτερα το συνεργείο να την παραγγείλει που έχει διαφορετική σχέση με τα μαγαζια ανταλλακτικών,αν δεν ταιριάζει θα του φερουν αλλη αμέσως.

Δεν έχεις και άδικο.. το σκέφτηκα και εγώ απλά επειδή Rover δεν υπάρχουν εύκολα ανταλλακτικά και μένω επαρχία, τα παραγγέλνω από Αθήνα... Αλλιώς ειδικά για αυτήν την περίπτωση εννοείται !
sdancer
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό 21 Quadra » 13/05/18 12:35

Οι τσιμούχες υπάρχουν με φορά ή χωρίς φορά, με μονά ή διπλά χείλη, απλές ελαστικές ή Viton ή σιλικόνης.
Άβαταρ μέλους
21 Quadra
4TF N4 Driver

Last Visit: 18/05/18 6:24

Δημοσίευσηαπό sdancer » 13/05/18 13:47

21 Quadra έγραψε:Οι τσιμούχες υπάρχουν με φορά ή χωρίς φορά, με μονά ή διπλά χείλη, απλές ελαστικές ή Viton ή σιλικόνης.

Ναι το είδα αυτό και προσπάθησα να επιλέξω την καλύτερη δηλαδή με διπλά χείλη, Teflon κτλ. Τώρα όσον αφορά ειδικά τη φορά που αναφέρεις δεν καταλαβαίνω καν τι σημαίνει (φαντάζομαι έχει σχέση με τη φορά τοποθέτησης ??? ) αλλά θεωρώ ότι εφόσον το ανταλλακτικό είναι συμβατό με το αυτοκίνητο δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Υπάρχουν άλλες τσιμούχες σε αυτήν την εργασία που θα πρέπει ή θα μπορούσαν να αλλαχτούν ?
sdancer
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό 21 Quadra » 13/05/18 14:48

sdancer έγραψε:
21 Quadra έγραψε:Οι τσιμούχες υπάρχουν με φορά ή χωρίς φορά, με μονά ή διπλά χείλη, απλές ελαστικές ή Viton ή σιλικόνης.

Ναι το είδα αυτό και προσπάθησα να επιλέξω την καλύτερη δηλαδή με διπλά χείλη, Teflon κτλ. Τώρα όσον αφορά ειδικά τη φορά που αναφέρεις δεν καταλαβαίνω καν τι σημαίνει (φαντάζομαι έχει σχέση με τη φορά τοποθέτησης ??? ) αλλά θεωρώ ότι εφόσον το ανταλλακτικό είναι συμβατό με το αυτοκίνητο δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Υπάρχουν άλλες τσιμούχες σε αυτήν την εργασία που θα πρέπει ή θα μπορούσαν να αλλαχτούν ?

Συνήθως σε στροφάλους και σαζμάν βάζουν viton ( είναι κόκκινες ) η φορά έχει να κάνει με τη φορά που γυρίζει ο άξονας, υπάρχουν σημάδια επάνω στην τσιμούχα αν είναι με φορά. Θα βάλεις ότι λέει ο κατασκευαστής για να είσαι σίγουρος.

Οι τσιμούχες τεφλόν είναι ακατάλληλες για στρόφαλο, σαζμάν, διαφορικό, εκκεντροφόρους, είναι για άλλες περιπτώσεις.
Αν ασχοληθείς με τις τσιμούχες αυτές άλλαξε και όσες άλλες αλλάζονται εξωτερικά χωρίς να ανοιχτεί ο κινητήρας, πχ εκκεντροφόρων.
Άβαταρ μέλους
21 Quadra
4TF N4 Driver

Last Visit: 18/05/18 6:24

Δημοσίευσηαπό sdancer » 13/05/18 15:01

21 Quadra έγραψε:
sdancer έγραψε:

Συνήθως σε στροφάλους και σαζμάν βάζουν viton ( είναι κόκκινες ) η φορά έχει να κάνει με τη φορά που γυρίζει ο άξονας, υπάρχουν σημάδια επάνω στην τσιμούχα αν είναι με φορά. Θα βάλεις ότι λέει ο κατασκευαστής για να είσαι σίγουρος.

Οι τσιμούχες τεφλόν είναι ακατάλληλες για στρόφαλο, σαζμάν, διαφορικό, εκκεντροφόρους, είναι για άλλες περιπτώσεις.
Αν ασχοληθείς με τις τσιμούχες αυτές άλλαξε και όσες άλλες αλλάζονται εξωτερικά χωρίς να ανοιχτεί ο κινητήρας, πχ εκκεντροφόρων.

Ευχαριστώ φίλε

ναι viton διάλεξα αναφέρεται ως FPM (φθοριανθρακούχο καουτσούκ). Τώρα για τη φορά αναφέρει (Είδος περιστροφής: στριμμένο αριστερόστροφα) που σύμφωνα με το μοντέλο μου και την αναζήτηση που έκανα πρέπει να είναι και το σωστό.

>>Αν ασχοληθείς με τις τσιμούχες αυτές

Μία τσιμούχα είναι .... υπάρχει και άλλη ? :hmmm:

>>άλλαξε και όσες άλλες αλλάζονται εξωτερικά χωρίς να ανοιχτεί ο κινητήρας, πχ εκκεντροφόρων

Να αλλάξω όσες χρειάζονται αλλά εφόσον έχουν σχέση με την αλλαγή δίσκου πλατό διαφορετικά αν υπάρχουν και άλλες πχ εκκεντροφόρων και δεν ξέρω 'γω πόσες ακόμη, αν είναι ξεχωριστή δουλειά ας γίνει μια άλλη φορά για να μην τα ανακατέψω όλα για γίνουν σαρδάμ στο τέλος :eat:
sdancer
4TF Newbie Driver

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: terry308 και 35 επισκέπτες