MotoGP: Lorenzo και πάλι!

Αδιαφιλονίκητος κυρίαρχος για μία ακόμα φορά, ο Jorge Lorenzo κατέκτησε «εντός έδρας» την τέταρτη συνεχόμενη του νίκη στο φετινό θεσμό.

Ο Ισπανός με το νούμερο «99» στο ρύγχος της Movistar Yamaha ξεπέρασε εύκολα στην εκκίνηση τον «ύφαλο» των δύο Suzuki, που την προηγούμενη μόλις μέρα εντυπωσίασαν στις κατατακτήριες δοκιμές κάνοντας το «1-2» χάρη και στην ταχύτητα που εξασφάλισε στους Aleix Espargaro και Maverick Vinales το μαλακό πίσω ελαστικό της Bridgestone. Ο οδηγικά… κεφάτος αναβάτης της ιαπωνικής ομάδας έκανε και πάλι έναν αλάνθαστο αγώνα, όντας επικεφαλής του από την πρώτη κιόλας στροφή της πίστας μέχρι και το πέσιμο της καρό σημαίας 24 γύρυς μετά. Έτσι, ο Jorge Lorenzo κατάφερε να κατακτήσει την τέταρτη σερί νίκη του μέσα στο 2015, επίδοση που τον φέρνει έναν μόλις βαθμό πίσω από τον ομόσταυλο του, Valentino Rossi, στην κούρσα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Οδηγών. Ο Marc Marquez με την Repsol Honda δεν απέφυγε για μια ακόμα φορά το λάθος (το τρίτο διαδοχικό σε ισάριθμους αγώνες!), καθώς στον τρίτο μόλις γύρο του αγώνα και συγκεκριμένα στην απαιτητική στροφή «10» της ισπανικής πίστας «έχασε» τα φρένα προσπαθώντας να πιέσει τον προπορευόμενο Lorenzo. Η πτώση για τον περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή ήταν αναπόφευκτη, γεγονός που φαίνεται να βάζει τέλος σε κάθε βάσιμη ελπίδα του «πιτσιρικά» για τη διεκδίκηση του φετινού τίτλου. Μετά και την εξέλιξη αυτή, το δεύτερο σκαλί του βάθρου πήρε επάξια ο πάντοτε μαχητικός Valentino Rossi, ο οποίος έκανε μια καλή (επιτέλους!) εκκίνηση, χωρίς ωστόσο στη συνέχεια να καταφέρει να μειώσει τη διαφορά των 1,5 περίπου δλ. από τον ομόσταυλό του, Jorge Lorenzo. Τρίτος τερμάτισε ο Dani Pedrosa με τη δεύτερη Repsol Honda πραγματοποιώντας έναν μάλλον… μοναχικό αγώνα εμπρός από την Ducati του Andrea Iannone και την Yamaha Μ1 του Bradley Smith. Την 6άδα συμπλήρωσε ο Maverick Vinales με την Suzuki GSX-RR, ο οποίος κατάφερε να ανακάμψει από την 11η θέση στην οποία «έπεσε» ύστερα από μια καταστροφική για τον ίδιο και την ομάδα του εκκίνηση.

Το ραντεβού των αναβατών του πρωταθλήματος MotoGP ανανεώνεται σε δύο εβδομάδες από σήμερα και συγκεκριμένα τις 27 Ιουνίου στην πίστα του Assen στην Ολλανδία._X.A.