Ανασκόπηση Πρωταθλημάτων F1aXion

Με την ολοκλήρωση της αγωνιστικής χρονιάς στους εξομοιωτές των Πρωταθλημάτων F1aXion, ας δούμε ποια ήταν τα αποτελέσματα των ομάδων και οδηγών.

Πρωταθλήτρια ομάδα του GT3 αναδείχτηκε η Garage_Italia των Γιάννη Τσακνή και Κώστα Καραφωτιά, με Ferrari 488 GT3. Πρωταθλήτρια κατασκευαστών ήταν η Ferrari με οδηγούς τους Γιάννη Τσακνή, Κώστα Καραφωτιά (Garage_Italia) και Γιώργο Αγιακάτσικα, Γιάννη Βελισσάρη (Double_Trouble).

Δεύτερη θέση στις ομάδες κατέλαβε η Padella Squadra Corse με οδηγούς τους Μάνο Γεράρδη και Άγγελο Γκελτσίδη με Lamborghini Huracan GT3. H Lamborghini κατέκτησε και τη 2η θέση στο πρωτάθλημα κατασκευαστών.

Παράλληλα στη βαθμολογία των οδηγών ο Γιάννης Τσακνής πήρε τη 2η θέση και εγώ (Μάνος Γεράρδης) την 3η.

Πολύτιμες εμπειρίες στους αγώνες προσομοίωσης αποκόμισαν και οι οδηγοί των Nissan GTR GT3 της ομάδας Brake Dancers, Γιώργος Δαλιάνης και Αντώνης Δαγκαλίδης.

Με το τέλος του πρωταθλήματος GT3, η παρέα, με τους Γιάννη Τσακνή, Γίαννη Βελισσάρη και Μάνο Γεράρδη, συμμετείχε και στο πρωτάθλημα Multiclass της F1aXion κατακτώντας και το πρωτάθλημα των LMP1 (Μάνος Γεράρδης) και το πρωτάθλημα των GTE (Γιάννης Βελισσάρης).

Θα θέλαμε για άλλη μια φορά να σας ευχαριστήσουμε για την σημαντική βοήθεια που προσφέρατε στην κοινότητα του simracing την τιμή που κάνατε στις ομάδες μας να φορέσουν τα σήματα των 4Τροχών.

Τα πρωταθλήματα της F1aXion προσέλκυσαν γνωστά και σημαντικά ονόματα των πραγματικών αγώνων αυτοκινήτου που αναμετρήθηκαν και διασκέδασαν μαζί μας. Θα χαρούμε να σας έχουμε κοντά μας και την επόμενη αγωνιστική χρονιά.

Όλο οι αγώνες μεταδόθηκαν ζωντανά από το κανάλι της F1aXion στο youtube.