top icon
Αγώνες

24 heures du Mans: 1-2 για την Toyota

Όπως αναμενόταν, η Toyota ζευγάρωσε τις νίκες της στις 24 ώρες του Le Mans, έχοντας απέναντί της έναν χλωμό ανταγωνισμό.

Με το ίδιο σενάριο εξελίχθηκαν οι φετινές 24 ώρες στο Le Mans. Όπως και πέρισυ, οι υπόλοιπες συμμετοχές (μόλις έξι) στην κατηγορία LMP1 δεν είχαν τα φόντα να αντιπαρατεθούν ευθέως με τις TS050 Hybrid του ιαπωνικού εργοστασίου, που απλά χρειάστηκε να δείξουν αξιοπιστία και να τερματίσουν. Για την ιστορία, πρώτοι είδαν την καρώ σημαία οι Sebastien Buemi, Kazuki Nakajima και ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1 Fernando Alonso, που αποτελούσαν το πλήρωμα του αγωνιστικού με τον αριθμό 8. Στη δεύτερη θέση με διαφορά 16 δλ. ολοκλήρωσε το άλλο αγωνιστικό της Toyota Gazoo Racing (αριθμός 7), με οδηγούς τους Conway, Kamui Kobayashi και Jose Maria Lopez, το οποίο έχασε την πρωτοπορία στα τελευταία 20 λεπτά. O αγώνας χαρακτηρίστηκε από καιρό μάλλον άστατο, με ελάχιστες σταγόνες βροχής και με τα πρώτα σύννεφα να μαζεύονται στον ουρανό πάνω από το Le Mans μόλις την τελευταία ώρα διεξαγωγής του.

Μάχες μπορεί να μην έγιναν στην κορυφαία κατηγορία, ωστόσο στις υπόλοιπες τρεις η αντιπαράθεση ήταν σκληρή και με μικρές έως ελάχιστες διαφορές στο μεγαλύτερο διάστημα του 24ωρου αγώνα. Στην κατηγορία LMP2, η πρώτη θέση κατέληξε στην Alpine A470-Gibson (#36 LAPIERRE Nicolas -NEGRÃO André -THIRIET Pierre) της γαλλικής ομάδας Signatech Alpine Matmut. Ακολούθησε, ένα γύρο πίσω και στην έβδομη θέση της γενικής κατάταξης, το Oreca 07-Gibson της κινεζικής ομάδας Jackie Chan DC Racing (#38 TUNG Ho-Pin -RICHELMI Stéphane -AUBRY Gabriel). Στην 20η θέση της γενικής κατάταξης τερμάτισε το αγωνιστικό που κέρδισε την κατηγορία LM GTE Pro. Πρόκεται για τη Ferrari 488 GTE EVO της ιταλικής ομάδας AF Corse (#51 PIER GUIDI Alessandro -CALADO James -SERRA Daniel).

Το Ford GT της αμερικανικής ομάδας Keating Motorsports (#85 KEATING Ben -BLEEKEMOLEN Jeroen -FRAGA Felipe) τερμάτισε στην 32η θέση και κέρδισε την κατηγορία LM GTE Am, έχοντας ένα γύρο πίσω του μία Porsche 911 RSR. Ένδεκα αυτοκίνητα εγκατέλειψαν τον αγώνα από διάφορα προβλήματα.