ERC: Νίκη για τον 17χρονο Oliver Solberg στο Rally Liepaja

Ο 17χρονος, Oliver Solberg, γιος του Παγκόσμιου Πρωταθλητή του 2003 στο WRC, Peter Solberg, πήρε μία ιστορική νίκη στο Rally Liepaja, στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα Junior FIA ERC1.

Ο 17χρονος Oliver Solberg, ηγείτο του αγώνα από την αρχή μέχρι και το τέλος του, κερδίζοντας με το VW Polo GTI R5 τις 10 από τις 13 ειδικές διαδρομές του Rally Liepaja. Ο επικεφαλής του πρωταθλήματος στο ERC, Alexey Lukyanuk, έχοντας διαφορά 9,7 δλ. στο τέλος του πρώτου σκέλους, τερμάτισε τελικά στη δεύτερη θέση ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του 22,7 δλ. πίσω από τον Oliver Solberg.

Ο 17χρονος, Oliver Solberg, καθίσταται έτσι ο νεαρότερος σε ηλικία νικητής αγώνα του ERC και – όπως ήταν φυσικό – δεν έκρυψε τον ενθουσιασμό του στον τερματισμό, δηλώνοντας τα εξής:

«Είναι η σημαντικότερη ημέρα της ζωής μου. Ποτέ δεν οδήγησα τόσο καλά όσο σήμερα. Δεν ξέρω τι να πω.

«Είναι απίστευτο, δεν μπορώ να το πιστέψω. Ήταν ένας τέλειος αγώνας. Στην προτελευταία ειδική ήμουν πολύ συγκρατημένος. Είμαι τόσο χαρούμενος.»

Ένας άλλος οδηγός της κατηγορίας ERC1 Junior συμπλήρωσε το βάθρο. Πρόκειται για τον Martiņš Sesks, ο οποίος πραγματοποίησε στο Rally Liepaja το ντεμπούτο με αυτοκίνητο της κατηγορίας R5.

Ο Ralfs Sirmacis ήταν ο νικητής της κλάσης ERC2 και ο Ken Torn στις ERC3 και ERC3 Junior.