top icon
Αγώνες

ERC – Ράλλυ Ουγγαρίας: Άνετη νίκη για Mikkelsen (+video)

Ο Andreas Mikkelsen κατέκτησε τη νίκη στο Ράλλυ Ουγγαρίας χωρίς να απειληθεί, αφού ο κοντινότερος διώκτης του, Craig Breen, εγκατέλειψε.

Το Ράλλυ Ουγγαρίας, 4ος γύρος του φετινού Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ράλλυ (FIA ERC) ολοκληρώθηκε σήμερα, Κυριακή 8 Νοεμβρίου, με νικητές τους Νορβηγούς Andreas Mikkelsen-Ola Floene, οι οποίοι μοιράστηκαν ένα Skoda Fabia Rally2 evo που προετοίμασε η ουγγρική Topp Cars. Στη δεύτερη θέση, τερμάτισαν οι Gregoire Munster-Louis Louka (Hyundai i20 R5) και την τριάδα, διαμόρφωσαν οι Efren Llarena-Sara Fernandez (Citroen C3 R5).

Andreas Mikkelsen

Μετά από τη χθεσινή, μεγαλύτερη ημέρα του αγώνα, το σημερινό πρόγραμμα περιλάμβανε 7 ειδικές διαδρομές (3 επαναλαμβανόμενες και μια υπερειδική), συνολικού μήκους 69,88 αγωνιστικών. Οι Andreas Mikkelsen-Ola Floene, που έδειξαν από χθες ότι δύσκολα θα απειληθούν στη μάχη για τη νίκη, διατηρήθηκαν με άνεση στην κορυφή, σημειώνοντας και 2 ταχύτερους χρόνους. Με αυτόν τον τρόπο, ο 31χρονος πρώην εργοστασιακός οδηγός των Skoda, Volkswagen, Citroen, Hyundai και 3 φορές νικητής αγώνων του WRC, έκανε δυναμική επανεμφάνιση στα ράλλυ, αφού δεν είχε συμμετάσχει σε αγώνα φέτος, δηλώνοντας χαριτολογώντας στον τερματισμό ότι “παραμένει αήττητος το 2020”. Η συνέχεια για τους Mikkelsen-Floene, αναμένεται να δοθεί στο Ράλλυ Monza, αν αυτό πραγματοποιηθεί, πιθανώς και πάλι με αυτοκίνητο προδιαγραφών Rally2 (ή R5), εφόσον δεν τελεσφορήσει κάποια συνεργασία με την Pirelli για το Citroen C3 WRC.

Craig Breen

Το έργο του νορβηγικού πληρώματος έγινε ακόμη πιο εύκολο σήμερα, όταν στην τρίτη ειδική διαδρομή της ημέρας  εγκατέλειψαν οι Craig Breen-Paul Nagle, με το Hyundai i20 R5 που εξοπλίζεται με ελαστικά της ινδικής MRF. Οι Ιρλανδοί ξεκίνησαν με στόχο τον τερματισμό και δεν πίεσαν στην εναρκτήρια ειδική διαδρομή της ημέρας, ωστόσο στη συνέχεια αναγκάστηκαν να σταματήσουν, με μηχανικό πρόβλημα στον κινητήρα. Παρά την ατυχή κατάληξη, ο Breen έδειξε για ακόμη μια φορά τη δική του ταχύτητα, καθώς και την πρόοδο των ελαστικών της MRF, αφού σημείωσε 2 ταχύτερους χρόνους και συνολικά, ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός.

Gregoire Munster

Μετά από αυτή την εξέλιξη, στη δεύτερη θέση αναρριχήθηκαν οι Gregoire Munster-Louis Louka (Hyundai i20 R5). Ο 21χρονος οδηγός από το Λουξεμβούργο, που ανήκει και στο πρόγραμμα Junior της Hyundai, καρδιοχτύπησε το πρωί όταν ο κινητήρας του αυτοκινήτου αρνήθηκε προς στιγμήν να πάρει μπροστά. Αυτό, τελικά δεν τον εμπόδισε να κατακτήσει τη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και να επικρατήσει για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην κατηγορία ERC 1 Junior, για οδηγούς έως 28 ετών με αυτοκίνητα προδιαγραφών Rally2 ή R5, όπως τα έχουμε συνηθίσει. Το συγκεκριμένο, αποτελεί το καλύτερο αποτέλεσμα στην καριέρα του Munster, ο οποίος επιδεικνύει σημαντική βελτίωση μετά από κάθε αγώνα.

Efren Llarena

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου, ανέβηκαν οι Efren Llarena-Sara Fernandez (Citroen C3 R5). Το ισπανικό πλήρωμα, που πέρυσι κατέκτησε τους τίτλους των ERC 3 και ERC 3 Junior, επωφελήθηκε από το κλατάρισμα των Ούγγρων Norbert Herczig-Ramon Ferenz (Volkswagen Polo R5) που εντέλει τερμάτισαν στην 6η θέση και βρέθηκε για πρώτη φορά στην τριάδα αγώνα του ERC, τη στιγμή που ο 25χρονος Llarena ήταν δεύτερος και στο ERC 1 Junior.

Oliver Solberg

Στην 4η θέση, σκαρφάλωσαν μόλις στην τελευταία ειδική διαδρομή οι Oliver Solberg-Aaron Johnston (Skoda Fabia Rally2 evo), που ολοκλήρωσαν και στο βάθρο του ERC 1 Junior. Ο 19χρονος οδηγός, που χθες έχασε σχεδόν 2 λεπτά από ισάριθμα κλαταρίσματα, σημείωσε 2 ταχύτερους χρόνους σήμερα και έφτασε να διεκδικεί θέση ακόμη και στο βάθρο, αφού τερμάτισε 4,5” πίσω από τον Llarena. Όπως παραδέχθηκε και ο ίδιος, αγώνες όπως το Ράλλυ Ουγγαρίας, με δυσκολίες, κλαταρίσματα ακόμη και λανθασμένες επιλογές ελαστικών, μόνο καλό μπορούν να του κάνουν, αφού τον εφοδιάζουν με χρήσιμες εμπειρίες.

Niki Mayhr-Melnhof

Ακόμη ένα πλήρωμα που σημείωσε “Career High”, ήταν οι Niki Mayr Melnhof- Poldi Welsersheimb (Ford Fiesta R5 MkII), που τερμάτισαν στην 5η θέση, συμμετέχοντας ακόμη και στη μάχη του βάθρου. Ενδεικτικό της ανταγωνιστικότητας του αυστριακού πληρώματος, ήταν το γεγονός ότι έχασαν την 4η θέση στην τελευταία ειδική διαδρομή, για 3,4”. Στην 6η θέση τερμάτισαν οι Norbert Herczig-Ramon Ferencz (Volkswagen Polo R5), με τον Ούγγρο οδηγό να εμφανίζεται απογοητευμένος στον τερματισμό της τελευταίας ειδικής διαδρομής, αφού βρισκόταν στην 3η θέση μετά την εγκατάλειψη του Breen και ήθελε πολύ, έναν τερματισμό στο βάθρο του αγώνα της πατρίδας του. Ωστόσο, ένα κλατάρισμα στην προτελευταία ειδική και ενώ η μάχη για την τρίτη θέση μαινόταν, τον έριξε πιο πίσω.

Alexey Lukyanuk

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν αρχικά οι Ιρλανδοί Callum Devine-James Fulton (Hyundai i20 R5), οι Γερμανοί Marijan Griebel-Tobias Braun (Citroen C3 R5), οι Τσέχοι Erik Cais-Jindriska Zakova (Ford Fiesta R5 MkII) και οι Γάλλοι Yoann Bonato-Benjamin Boulloud (Citroen C3 R5), σε νεότερη ενημέρωση όμως, μετά τη λήξη του αγώνα, οι Γερμανοί και οι Γάλλοι δέχθηκαν ποινή 20 δευτερολέπτων και ενός λεπτού αντίστοιχα. Έτσι, οι Griebel-Braun έπεσαν στην 8η θέση και οι Bonato-Boulloud, στην 14η θέση αντίστοιχα, οπότε τη δεκάδα συμπληρώνουν οι Ούγγροι Andras Hadik-Krisztian Kertesz (Ford Fiesta R5 MkII). Ακόμη, οι Alexey Lukyanuk-Dmitry Eremeev (Citroen C3 R5, φωτ.),που χθες δέχθηκαν ποινή 5 λεπτών από λάθος του συνοδηγού, πέτυχαν 3 ταχύτερους χρόνους σήμερα, γεγονός που τους έφερε στη 13η θέση της κατάταξης. Έτσι, διατηρήθηκαν με διαφορά ασφαλείας στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού παράλληλα ήταν το ταχύτερο πλήρωμα της σημερινής ημέρας, γεγονός που τους απέφερε επιπλέον βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ken Torn

Στο ERC 3 και ERC 3 Junior (για οδηγούς έως 27 ετών με αυτοκίνητα προδιαγραφών Rally4), νικητές αναδείχθηκαν για τρίτη φορά φέτος, μετά από τα Ράλλυ Ρώμης και Λετονίας, οι Εσθονοί Ken Torn-Kauri Paanas (Ford Fiesta Rally4), ενώ στο ERC 2, επικράτησαν με άνεση οι τοπικοί Tibor Erdi Jr.-Zoltan Czoko (Mitsubishi Lancer EVO X).

Με δεδομένη τη διαρκή αλλαγή των δεδομένων λόγω της πανδημίας, κανείς δε μπορεί να μιλήσει με βεβαιότητα για τη συνέχεια. Με βάση τον προγραμματισμό που ισχύει αυτή τη στιγμή πάντως, ο επόμενος γύρος του FIA ERC, θα είναι το επίσης ασφάλτινο Ράλλυ Καναρίων Νήσων, στην Ισπανία, στις 26-28 Νοεμβρίου.

Τελικά αποτελέσματα (βαθμολογούμενη 15άδα)

1. Mikkelsen-Floene (Skoda Fabia Rally2 evo) 01:48:31.1