FIA Karting Academy Trophy 2019: o Στυλιανός Πετρίσης στον τελικό του Sarno

Ο Στυλιανός Πετρίσης πραγματοποίησε στην πίστα του Sarno της Ιταλίας το μεγαλύτερο όνειρό του, και τη σπουδαιότερή του επιτυχία μέχρι σήμερα: κατέκτησε μια θέση στον Τελικό του -παγκοσμίου επιπέδου- θεσμού FIA Karting Academy Trophy, στον οποίο έπειτα από εξαιρετική αγωνιστική απόδοση κατετάγη στην 23η θέση.

Ο 14χρονος οδηγός του Σωματείου ΕΛ.Λ.Α.Δ.Α., και περσινός Πρωταθλητής στην κατηγορία Junior, αξιοποίησε πλήρως την εμπειρία που είχε αποκομίσει στον πρώτο του αγώνα στον κορυφαίο θεσμό της CIK-FIA, στο Wackersdorf της Γερμανίας. Συνδυάζοντάς την με την γνωστή του αρετή της προσαρμοστικότητας, σε μια υπέροχη και άκρως τεχνική πίστα 1.547 μέτρων που του ήταν παντελώς άγνωστη, έφτασε σε αυτή την σπουδαία επιτυχία. «Ήταν το μεγαλύτερό μου όνειρο να περάσω στον τελικό του FIA Academy Trophy, πιστεύω πως είναι ό,τι σημαντικότερο έχω πετύχει μέχρι σήμερα. Θεωρώ ότι στον τελικό τα πήγα καλά, δεδομένου του επιπέδου του συναγωνισμού, όπου ακόμα και να τερματίσεις είναι επιτυχία με τον επιθετικό τρόπο με τον οποίο όλοι αγωνίζονται. Έκανα πολλές προσπεράσεις, το χάρηκα πολύ και πιστεύω ότι ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα», είπε ο Στυλιανός.

Ο Στυλιανός Πετρίσης κατετάγη 23ος σε μια συνάντηση με 51 συμμετέχοντες, καθώς στον τελικό κατάφερε να κρατήσει πίσω του τον Τσάρλι Βουρτς, γιο του πρώην οδηγού της F1 Αλεξάντερ Βουρτς, ο οποίος είχε κατακτήσει την πέμπτη θέση στον τελικό του Wackersdorf. Ξεκίνησε το τριήμερο με τον 20ό και 21ο πρώτο χρόνο στις δοκιμές, και έπειτα με τον 41ο. Στα προκριματικά Qualifying Heats κατέκτησε δύο 17ες και έπειτα την 14η θέση, ενώ στην τελική αναμέτρηση των κατατακτήριων με την 30ή θέση κατάφερε να εξασφαλίσει τη θέση του στον τελικό, που ήταν και ο μεγάλος στόχος με τον οποίο πήγε στο Sarno.

Πέραν από ορισμένους από τους κορυφαίους καρτίστες του κόσμου, ο Στυλιανός είχε να αντιμετωπίσει την πρωτόγνωρη πρόκληση του αφόρητου καύσωνα – καθώς στην περιοχή νότια της Νάπολης το θερμόμετρο την Κυριακή ξεπέρασε τους 40ο Κελσίου. Παρόλα αυτά, ο Έλληνας πρωταθλητής τα κατάφερε καλά με τη διαχείριση των ελαστικών του σε αυτές τις συνθήκες, δεδομένου ότι κέρδισε επτά θέσεις από την εκκίνηση μέχρι την καρό σημαία, και επέστρεψε στην Ελλάδα με τη μεγαλύτερη του επιτυχία – μέχρι την επόμενη! Το τρίτο «ραντεβού» του Στυλιανού Πετρίση στο FIA Karting Academy Trophy είναι στις 21-22 Σεπτεμβρίου, στον τελευταίο αγώνα του φετινού θεσμού, που θα διεξαχθεί επίσης επί ιταλικού εδάφους, στην πίστα του Lonato._Γραφείο Τύπου ΕΛ.Λ.Α.Δ.Α.

Σημείωση 4ΤΡΟΧΟΙ: Δελτίου Τύπου αθλητή χωρίς τους χορηγούς του,