top icon
Διεθνείς αγώνες

Formula E: 1-2 της Mercedes στον πρώτο αγώνα της χρονιάς

Ο Nyck de Vries νίκησε για λογαριασμό της Mercedes-EQ στον πρώτο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος ABB FIA Formula E 2021/22 στο Diriyah της Σαουδικής Αραβίας, με τον team-mate του Stoffel Vandoorne να βλέπει δεύτερος τη σημαία του τερματισμού.

Ο Nyck De Vries, που είχε πάρει την πρώτη του νίκη στη Formula E στην ίδια πίστα πέρυσι, είδε τον Stoffel Vandoorne στην δεύτερη θέση, σε ένα αγώνα που οι Μercedes ήταν κυρίαρχες από ένα σημείο και μετά. Η τρίτη θέση στο βάθρο των νικητών καταλήφθηκε από τον Jake Dennis της Avalanche Andretti), που τερμάτισε οκτώ δευτερόλεπτα πίσω από την δεύτερη Mercedes. Ο Sam Bird της Jaguar TCS Racing είδε την καρό σημαία τέταρτος, με τον γνωστό μας από τις 24 ώρες του Le Mans Andre Lotterer (Porsche) να δείχνει δυνατός από νωρίς και να χαρίζει θέαμα, σε μια ωραία μονομαχία με τον Dennis. Ο Γερμανός τελικά υποχώρησε από στην 14η θέση, καθώς η αξιοποιήσιμη ενέργειά του γινόταν όλο και πιο οριακή όσο ο αγώνας προχωρούσε.

Stoffel Vandoorne Mercedes

Ο Lucas di Grassi έδειξε τη γνωστή αγωνιστική του δεινότητα και κατέλαβε την πέμπτη θέση στο ντεμπούτο του για την ROKiT Venturi Racing, ακριβώς μπροστά από τον ομόσταυλό του Edoardo Mortara και τον Nick Cassidy (ο οδηγός της Envision Racing πήρε επίσης το βραβείο της TAG Heuer για τον ταχύτερο γύρο).

Ο Jean-Eric Vergne της DS Techeetach ακολούθησε στην όγδοη θέση, αφήνοντας πίσω του τον rookie Oliver Askew, ο οποίος θα είναι ευχαριστημένος με την πρώτη του προσπάθεια στη συγκεκριμένη σειρά αγώνων, εφόσον βαθμολογήθηκε. Ο Mitch Evans της Jaguar, ολοκληρώνοντας τον αγώνα της 28ης Ιανουαρίου δέκατος, συμπλήρωσε τις θέσεις που δίνουν βαθμούς.

Στον αγώνα της 29ης Ιανουαρίου και δεύτερο γύρο του Πρωταθλήματος Formula E, ο νικητής της πρώτης ημέρας και κάτοχος της pole-position στάθηκε άτυχος, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην δέκατη και τελευταία βαθμολογήσιμη θέση. Νικητής του δεύτερου αγώνα ήταν ο Edoardo Mortara της ROKiT Venturi, με δεύτερο τον Robin Frijns της Envision Racing και τρίτο τον γνωστό μας από την Formula 1 Lucas Di Grassi της ROKiT Venturi Racing.

Στην βαθμολογία των οδηγών προηγείται ο Edoardo Mortara (33), με δεύτερο τον Nyck de Vries (29) και τρίτο τον Stoffel Vandoorne (28). Στην βαθμολογία των ομάδων προηγείται η Rokit Venturi Rancing (58), με δεύτερη την Mercedes-EQ Formula E Team (57) και τρίτη την Avalanche Andretti Formula E (27).