Διεθνείς αγώνες

Πρωταθλητής NASCAR ο Joey Logano (Video)

Απόλυτη ήταν η κυριαρχία του συνδυασμού Penske Ford – Joey Logano στον τελικό του Πρωταθλήματος NASCAR στην Αριζόνα.

Δε θυμόμαστε άλλη φορά οδηγό τόσο βέβαιο ότι θα πάρει το Πρωτάθλημα, όσο παρουσιάστηκε ο Joey Logano πριν τον τελικό του Πρωταθλήματος NASCAR στην οβάλ πίστα του Φοίνιξ της Αριζόνα.

Έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση στα τελικά με τη νίκη του στο Λας Βέγκας, στα μέσα Οκτωβρίου, ο Joey Logano και η ομάδα της Penske αφιέρωσαν τους δύο επόμενους αγώνες, που οι άλλοι οδηγοί πάλευαν για μια από τις 3 θέσεις που απέμεναν, στην προετοιμασία της Ford Mustang με τον αριθμό 22 για τις ιδιαίτερες απαιτήσεις της πίστας της Αριζόνα – δεν υπάρχουν δύο όμοιες οβάλ, κάθε μία έχει τις δικές της απαιτήσεις, όπως άλλωστε κάθε σιρκουί οποιουδήποτε τύπου.

Πράγματι, ο Joey Logano πέτυχε pole στις κατατακτήριες, και στον αγώνα δεν έδειξε ούτε στιγμή να απειλείται. Πήρε τη νίκη, την 31η της λαμπρής του σταδιοδρομίας, και μαζί το Πρωτάθλημα NASCAR 2022, το 2ο του.

NASCAR Joey Logano Penske

O Joey Logano και η ομάδα της Penske σε χθεσινό pit stop

Γεννημένος το 1990 στο Κονέκτικατ, ο Joey Logano στα 18 του έγινε ο νεαρότερος νικητής της κατηγορίας που σήμερα ονομάζουμε Xfinity και στα 19 του νεαρότερος νικητής στην ιστορία της μεγάλης κατηγορίας, NASCAR Cup.

Το 2014 και το 2016 είχε σημαντικές πιθανότητες να πάρει το Πρωτάθλημα NASCAR, δύο όμως ατυχήματα στα οποία δεν είχε ευθύνη τον έθεσαν εκτός μάχης.

Έγινε λοιπόν 1η φορά Πρωταθλητής NASCAR το 2018. Ήταν φαβορί και το 2020, έχασε όμως τον τίτλο από λάθη στρατηγικής της ομάδας. Τόσο το πρώτο του Πρωτάθλημα, το 2018, όσο και το δεύτερο, το φετινό, ήρθαν σας λυτρωμός.

32 ετών πια, ο Joey Logano είναι παντρεμένος με πρώην συμμαθήτριά του, με την οποία έχουν 3 παιδιά. Έχει πάθος με τις ιστορικές Ford και στο γκαράζ του έχει από Ford T μέχρι Ford GT.

Σημειώνουμε ότι η ομάδα του Roger Penske πήρε φέτος και το άλλο σημαντικό Πρωτάθλημα της Αμερικής, με την ανακήρυξη του Will Power Πρωταθλητή Indycar  στη Laguna Seca τον Σεπτέμβριο.

Πίσω, στο χθεσινό αγώνα, δύο από τους άλλους τρεις διεκδικητές, ο προπέρσινος Πρωταθλητής NASCAR Chase Elliott και ο Ross Chastain, ο οδηγός που προκρίθηκε με την κίνηση Καμικάζι της περασμένης Κυριακής, μπλέχτηκαν σε μια επανεκκίνηση με τον Elliott να καταλήγει στον τοίχο.

NASCAR Chase Elliott Joey Logano Ross Chastain Christopher Bell

Chase Elliott, Joey Logano, Ross Chastain, Christopher Bell

Η Joe Gibbs Racing, η ομάδα του τέταρτου διεκδικητή, Christopher Bell, βίωνε ένα δράμα, αφού ναι μεν το Σάββατο ο 20χρονος Ty Gibbs, εγγονός του Joe, αναδείχτηκε Πρωταθλητής της δεύτερης κατηγορίας του NASCAR, Xfinity, αλλά το ίδιο βράδυ πέθανε ο Coy Gibbs, πατέρας του Ty και γιος του Joe, από ανεξακρίβωτα ακόμη αίτια.

Η ομάδα αγωνίστηκε κανονικά, και ο Bell ανέβηκε στην πρώτη 5αδα, πριν ένας παραλίγο τραυματισμός ενός τεχνικού στη διάρκεια του τελευταίου pit stop τον καθυστερήσει, στερώντας του κάθε ελπίδα.

To 2022 ήταν η πρώτη σεζόν των νέων αυτοκινήτων Next Gen, που αποδείχτηκαν πολύ ανθεκτικά μεν στα χτυπήματα, που είναι πολύ συνηθισμένα στο NASCAR, αλλά ταυτόχρονα πολύ άκαμπτα, οπότε 2 από τους 16 οδηγούς που προκρίθηκαν στα playoffs, ο Kurt Busch και ο Alex Bowman, αναγκάστηκαν να μη λάβουν μέρος, καθώς παρουσίασαν εμμένουσα εγκεφαλική διάσειση, και μάλιστα ύστερα από φαινομενικά μικρά ατυχήματα.

NASCAR Phoenix

Η οβάλ πίστα του Phoenix, στην έρημο της Αριζόνα

Ο μεν Bowman πήρε άδεια από τους γιατρούς να επιστρέψει στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, ύστερα από δίμηνη απουσία, ο δε βετεράνος Busch, πρώην Πρωταθλητής NASCAR, φαίνεται ότι ίσως χρειαστεί να εγκαταλείψει για πάντα τους αγώνες. Μα και ο Bowman δεν είχε χθες την επιστροφή στην οποία ήλπιζε. Πάλευε στις μεσαίες θέσεις πριν  ένα ατύχημα τον στείλει στις τελευταίες.

Ήταν επίσης μια σεζόν στην οποία είδαμε δύο πρώην Παγκόσμιους Πρωταθλητές Formula 1 να συμμετέχουν σε αγώνα NASCAR Cup, τους Gilles Villeneuve και Kimi Raikkonen. Και οι δύο εντυπωσίασαν, είναι άγνωστο όμως αν η παρουσία τους στις Αμερικανικές πίστες θα έχει συνέχεια.

Κάνοντας κλικ εδώ μπορείτε να δείτε ένα χορταστικό 12λεπτο με τις πιο ενδιαφέρουσες στιγμές του χθεσινού αγώνα στην Αριζόνα αλλά και τους πανηγυρισμούς του νικητή του αγώνα και Πρωταθλητή NASCAR 2022, Joey Logano.