Διεθνείς αγώνες

Ράλλυ Sanremo: Ταχύτερος στα WRC ο Neuville – νικητής ο Crugnola

Ενόψει του Ράλλυ Κροατίας, η Hyundai έλαβε μέρος στο Ράλλυ Sanremo, με τον Thierry Neuville να είναι ο ταχύτερος σήμερα και τον Ιταλό Andrea Crugnola να επικρατεί στην γενική κατάταξη, όπου δεν προσμετρούσαν τα αυτοκίνητα προδιαγραφών WRC, μετά από ποινή 10 δλ. στον Craig Breen.

Update: Αλλαγή στα αποτελέσματα – νικητής στη Γενική ο Breen

Μετά από τη συμμετοχή στο Ράλλυ Ciocco, η Hyundai συνέχισε την προετοιμασία της ενόψει του ασφάλτινου Ράλλυ Κροατίας, σε ιταλικό έδαφος.

Έτσι, 5 πληρώματά της αγωνίστηκαν στο ασφάλτινο Ράλλυ Sanremo, δεύτερο γύρο του Ιταλικού Πρωταθλήματος Ράλλυ, με πολλές και ποιοτικές συμμετοχές. Ο φημισμένος ιταλικός αγώνας ξεκίνησε χθες (Σάββατο 10 Απριλίου), με μια μικρή ειδική διαδρομή μήκους 2 χιλιομέτρων. Σήμερα (Κυριακή 11 Απριλίου), περιλάμβανε 7 ειδικές διαδρομές, με το συνολικό του μήκος να είναι 90,12 αγωνιστικά χιλιόμετρα.

Thierry Neuville

Σήμερα, το πρόγραμμα περιλάμβανε και παρουσία αυτοκινήτων προδιαγραφών WRC, που δεν προσμετρούσαν στη Γενική Κατάταξη. Μετά από 7 ειδικές διαδρομές μήκους 88,12 αγωνιστικών χιλιομέτρων, ταχύτεροι αποδείχθηκαν οι Thierry Neuville-Martijn Wydaeghe. Οι Βέλγοι έχουν διαφορά 33,9” από τους  Ott Tanak-Martin Jarveoja, που όμως δεν προέκυψε στις ειδικές διαδρομές.

Αμφότερα τα πληρώματα δέχθηκαν (αρχικά) ποινή 10 δευτερολέπτων. Οι μεν Εσθονοί λόγω jump start στην πρώτη σημερινή διαδρομή, οι δε Βέλγοι για καθυστερημένη είσοδο στο Σταθμό Ελέγχου Χρόνου πριν από την 3η ειδική διαδρομή της ημέρας. Ο λόγος αυτής της καθυστέρησης, ήταν ένα πρόβλημα με τη βαλβίδα ενός από τα ελαστικά, το οποίο και αποκατέστησαν. Μετά από την ολοκλήρωση των ειδικών διαδρομών, ο Tanak έλαβε ακόμη 30” ποινής, για καθυστερημένη είσοδο στον Σ.Ε.Χ. της εναρκτήριας διαδρομής της ημέρας.

Ott Tanak-Martin Jarveoja

Τελικά, η διαφορά των δύο πληρωμάτων της Hyundai εντός ειδικών διαδρομών, ήταν μόλις 3,9” υπέρ των Βέλγων. Βέβαια, το τελικό αποτέλεσμα μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, καθώς βασικός στόχος αμφότερων, ήταν να αποκτήσουν περισσότερα χιλιόμετρα με τα Hyundai i20 Coupe WRC σε ασφάλτινο οδόστρωμα.

Από τις 7 ειδικές διαδρομές στο πλαίσιο της κατηγορίας των WRC, οι Tanak-Jarveoja ήταν ταχύτεροι 4 φορές, ενώ οι Neuville-Wydaeghe πέτυχαν τον ταχύτερο χρόνο 3 φορές. Την τριάδα για τα αυτοκίνητα προδιαγραφών WRC, διαμόρφωσαν οι Pierre Louis Loubet-Vincent Landais, με το Hyundai i20 Coupe WRC της 2C Competition.

Andrea Crugnola-Pietro Ometto

Στη Γενική Κατάταξη του Ράλλυ Sanremo, επικράτησαν οι Andrea Crugnola-Pietro Ometto (Hyundai i20 R5). Πάντως, στις ειδικές διαδρομές επικράτησαν οι Craig Breen-Paul Nagle (Hyundai i20 R5). Το τρίτο εργοστασιακό πλήρωμα της Hyundai στο Ράλλυ Κροατίας, ήταν ταχύτερο σε 3 από τις 8 διαδρομές του αγώνα. Έτσι, μετά από την τελευταία ειδική διαδρομή, είχε διαφορά 4,8” από εκείνο της Hyundai Ιταλίας. Μετά από την ολοκλήρωση των ειδικών διαδρομών, οι Breen-Nagle δέχθηκαν ποινή 10”, υποχωρώντας στη 2η θέση, 5,2” πίσω από τους Ιταλούς. Στο βάθρο ανέβηκαν και οι Fabio Andolfi-Stefano Savoia (Skoda Fabia R5), απέχοντας 8” από τους νικητές.

Στο Ράλλυ San Remo συμμετείχαν και οι Oliver Solberg-Aaron Johnston. To νεανικό πλήρωμα εγκατέλειψε μετά από την 3η ειδική διαδρομή του αγώνα, όταν έχασε τον πίσω αριστερό τροχό του Hyundai i20 R5. Μέχρι εκείνο το σημείο, βρίσκονταν στην 6η θέση Γενικής.

“Νίκη στο Ράλλυ San Remo”, έγραψε στα προσωπικά του social media ο Thierry Neuville. “Ήταν ένα εξαιρετικό Σαββατοκύριακο! Τόσο ωραίες ειδικές διαδρομές και εναλλασσόμενες συνθήκες, τέλεια προετοιμασία για το Ράλλυ Κροατίας. Μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα για την πολύ καλή δουλειά και στον Martijn Wydaeghe. Έτοιμοι για την επόμενη πρόκληση!”

Δείτε το tweet του Neuville

Photos: Hyundai Motorsport, ACI Sport, Thierry Neuville & Ott Tanak Social Media