Διεθνείς αγώνες

WEC – 6 ώρες του Spa: 1-2 για την Toyota

Ήταν ένα ήσυχο απόγευμα για τα πρωτότυπα της Toyota Gazoo Racing, που τερμάτισαν τον εξάωρο αγώνα του Βελγίου στην πρώτη και στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης.

Στην εκκίνηση του εξάωρου αγώνα στο Spa οι Ferrari 499P ανέβηκαν στις δύο πρώτες θέσεις, όμως οδήγησαν τον ανταγωνισμό για πολύ λίγο, αφού γύρισαν στα pits για να αλλάξουν τα βρόχινα ελαστικά τους με slicks, καθώς η πίστα στέγνωνε και θα καθυστερούσαν. Κατόπιν ανέκαμψαν γρήγορα και την τέταρτη ώρα του αγώνα βρέθηκαν μεταξύ τρίτης, πέμπτης και έβδομης θέσης ανάλογα με την περίσταση, χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν περαιτέρω την Τoyota.

wec spa

Mια ώρα νωρίτερα, η έξοδος του αυτοκινήτου #3 της Cadillac Racing στην Eau Rouge με τον Van der Zande στο cockpit τρόμαξε το κοινό και τους συντελεστές του αγώνα, χωρίς ευτυχώς άλλες συνέπειες. Όπως αναφέρθηκε, το πρόβλημα που έφερε την έξοδο και την εγκατάλειψη εντοπίζεται στο σύστημα διεύθυνσης.

wec spa

Τόσο η Ferrari AF Corse, όσο και η Penske Motorsport είδαν το ένα από τα πρωτότυπά τους να εγκαταλείπει, με την Porsche 963 #6 να αποχωρεί έχοντας διανύσει 53 γύρους και την Ferrari 499P #50 να αποσύρεται ύστερα από 106 γύρους, έχοντας στο μεταξύ ανέβει στην 7η θέση. Η έτερη Porsche 963 #5 έχασε την τρίτη θέση στο βάθρο των νικητών από τη Ferrari #51 κυριολεκτικά στο τέλος του αγώνα. Στην πέμπτη θέση ολοκλήρωσε το hypercar της Cadillac Racing, η οποία συνολικά ήταν εντυπωσιακή στο Βέλγιο.

wec spa

Νικητής της κατηγορίας hypercar και φυσικά του αγώνα ήταν το Toyota GR010 Hybrid #7 με οδηγούς τους Mike CONWAY, Kamui KOBAYASHI και Jose Maria LOPEZ

wec spa

Νικητής της κατηγορίας LMP2 ήταν το Oreca 07 Gibson του Team WRT με οδηγούς τους Rui ANDRADE, Robert KUBICA και Louis DELETRAZ

wec spa

Νικητής της κατηγορίας LM GTE Am ήταν η Ferrari 488 GTE Evo της Richard Mille AF Corse με οδηγούς τους Luis PEREZ COMPANC, Lilou WADOUX και Alessio ROVERA

Επόμενος αγώνας οι 24 ώρες του Le Mans, που φέτος γιορτάζουν τα 100 χρόνια από την πρώτη διεξαγωγή τους, στις 10-11 Ιουνίου.