Eλληνικοί αγώνες

57ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ Χώματος 2021: υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες, ολοκληρώθηκε το 54ο Ράλλυ ΔΕΘ

Με τις καιρικές συνθήκες να παίζουν καθοριστικό ρόλο στη φετινή δεύτερη ημέρα του χωμάτινου σκέλους του 54ου Ράλλυ ΔΕΘ, νικητές αναδείχθηκαν οι Αλέξανδρος Τσουλόφτας-Στέλιος Ηλία με το Volkswagen Polo R5.

Υπό ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες διεξήχθη το χωμάτινο σκέλος του 54ου Ράλλυ Δ.Ε.Θ. που αποτελούσε τον τρίτο γύρο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ράλλυ Χώματος. Η βροχή που έπεφτε ασταμάτητα στην περιοχή τις τελευταίες ημέρες δημιούργησε προβλήματα στις ειδικές διαδρομές, αφού κάποια σημεία του “Ωραιοκάστρου” ήταν αδιάβατα λόγω λάσπης. Αποτέλεσμα των ακραίων καιρικών φαινομένων ήταν να αποφασιστεί η ακύρωση των δύο περασμάτων της ειδικής “Ωραιόκαστρο” και η διεξαγωγή μόνο της ειδικής “Μεσαίο” δύο φορές.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του αγώνα νικητές στο χωμάτινο 54ο Ράλλυ ΔΕΘ, αναδείχθηκαν οι Αλέξανδρος Τσουλόφτας-Στέλιος Ηλία με Volkswagen Polo R5. Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Ιορδάνης Σερδερίδης-Fred Miclotte με το Skoda Fabia Rally2 Evo, οι οποίοι ταυτόχρονα ανέβηκαν με αυτό το αποτέλεσμα στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, πίσω από τους Κύπριους νικητές. Το βάθρο συμπλήρωσαν οι Θέμης Χαλκιάς- Ανδρέας Βίγκος με το Ford Fiesta R5, δείχνοντας πως έχουν βρει την μεταξύ τους χημεία που χρειάζεται.

Νικητές της κατηγορίας F2 και τέταρτοι γενικής ήταν οι Γιάννης Μποζιονέλος- Βαγγέλης Παναρίτης με το Ford Escort RS 2000. Οι Νίκος Ντάβαρης-Μιχάλης Φράγκου με το Mitsubishi Lancer Evo IX, τερμάτισαν στην πέμπτη θέση γενικής.

Στην δεύτερη θέση της κατηγορίας F2 και έκτοι γενικής βρέθηκαν οι “Backo”-“Άρης Ιαβέρης” με το Ford Fiesta R2, οι οποίοι με την σειρά τους υπερίσχησαν των Παναγιώτη Ισμαήλου-Allan Harryman με το Peugeot 208 R2, με τους τελευταίους να τερματίζουν στην τρίτη θέση της F2 και στην έβδομη θέση της γενικής κατάταξης.

Όγδοοι γενικής τερμάτισαν οι Νίκος Βάτσος-Μαρία Κυρλαγκίτση με το Peugeot 205 GTi, ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Γιώργος και Χρήστος Ξενοκώστας με το Toyota Starlet KP60 το οποίο τερμάτισε σε άσφαλτο και χώμα και οι Χρήστος Κίτσος- Βασίλης Φυγκιώρης.

Μετά την ολοκλήρωση του 54ου Ράλλυ ΔΕΘ, οι πρωταγωνιστές του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ράλλυ, θα αγωνιστούν στις γνώριμες ειδικές διαδρομές της Φωκίδας. Στις 23-24 Οκτωβρίου το Αθλητικό Σωματείο ΑΣΜΑ, θα διοργανώσει το Φθινοπωρινό Ράλλυ, το οποίο αποτελεί τον τέταρτο γύρο του θεσμού.

Στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να βρείτε τα αποτελέσματα του χωμάτινου σκέλους του 54ου Ράλλυ ΔΕΘ.

• Ακολουθήστε το 4troxoi στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα!