Εντυπωσιακές μάχες στο δεύτερο αγώνα του IAME Series Greece

Πλούσιο θέαμα προσέφεραν οι 34 οδηγοί που βρέθηκαν στο Kartodromo, για τον δεύτερο γύρο του IAME Series Greece για το 2022, σε μία ημέρα γεμάτη συναρπαστικούς αγώνες και μονομαχίες.

Με σύμμαχο την καλοκαιρία, η ελίτ του ελληνικού karting έδωσε τον καλύτερό της εαυτό, προσφέροντας θέαμα σε όλες τις κατηγορίες.

BOYROS

Στην X30 MINI (8-12 ετών) που ήταν η πολυπληθέστερη του αγώνα, είχαμε 12 συμμετοχές. Μεγάλος νικητής του Τελικού, όπως και στην πρεμιέρα, ήταν ο Αντώνης Βούρος (#27, Saganas Team, Birelart). Δεύτερος και κορυφαίος της Κλάσης X30 MINI B (8-10 ετών), ήταν ο Έκτορας Τσέντας (#64, Zorri Motorsport Birelart Greece, Birelart) ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Λευτέρης Τουμπακάς (#11, Speedforce, Exprit).

X30 MINI B

Όσο για το Top-3 της X30 MINI B που συνολικά είχε 6 συμμετοχές, συμπληρώθηκε από τους Γιώργο Ψαρουδάκη (#54, Maitos Kosmic Kart Racing, Kosmic) και Οδυσσέα Νάτση (#88, Cosmosrally Kart Academy, Red Speed).

ANASTASOPOULOS

Στην X30 JUNIOR (12-14 ετών), επικράτησε ξανά ο νικητής της πρεμιέρας, Κωνσταντίνος Αναστασόπουλος (#126, Praga Zahos Karting, Praga). Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μανώλης Λιουδάκης (#129, Speedforce, Exprit) και στην τρίτη ο Στέλιος Κολοβός (#138, Kaitatzis Racing, BilerArt).

DAFOS

Στην X30 SENIOR (από 14 ετών) ο Γιάννης Ντάφος (#234, Praga Zahos Karting, Praga) συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα από τον πρώτο γύρο της σεζόν. Δεύτερος ήταν ο Στυλιανός Πετρίσης (#225, Speedforce, LN Kart) και τρίτος ο Χρήστος Σαγανάς (#231, Saganas Team, BirelArt).

PAPAXRISTOPOULOS

Τέλος στην X30 MASTER (άνω των 30 ετών) των μεγάλων επιστροφών και των μαχών μέχρι τον τελευταίο γύρο, η πρώτη θέση στον τελικό ανήκε στον Χρίστο Παπαχριστόπουλο (#362, Praga Zahos Karting, Praga) με τους Γιάννη Τανή (#321, Praga Zahos Karting, Praga) και Στέλιο Χαλδαίο (#352, Χαλδαίος Στέλιος, FA) να τον πλαισιώνουν.

X30 MINI

Οι προαναφερθέντες, εκτός τη χαρά της επιτυχίας, έκαναν και αποφασιστικό βήμα στο κυνήγι των 8 εισιτηρίων για τους Παγκόσμιους Τελικούς (IWF), καθώς το IAME Series Greece εξακολουθεί να προσφέρει τα πιο πλούσια δώρα στο ελληνικό karting.

X30 JUNIOR

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα κάθε κατηγορίας σε ελεύθερες δοκιμές, χρονομετρημένες δοκιμές, Προκριματικό Α, Προκριματικό Β και Τελικό, πατώντας εδώ. Ο αγώνας διοργανώθηκε από το Αθλητικό Σωματείο Άρτεμις σε συνεργασία με την ΑΛΑ, ενώ την τεχνική επιμέλεια είχε η IRON Team. Η συνέχεια είναι στις 18 Σεπτεμβρίου, πάλι στο Kartodromo, με τον τρίτο γύρο της σεζόν.

• Ακολουθήστε το 4troxoi στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα!