Eλληνικοί αγώνες

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Drift: Λαγός και Θεοδωρογιάννης νικητές σε PRO και Street Legal

Για τον 5ο γύρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Drift στη Σχολή Μηχανικού Λουτρακίου, νικητές αναδείχθηκαν οι Γιώργος Λαγός στην κατηγορία PRO και Γιώργος Θεοδωρογιάννης σε αυτή της Street Legal.

Το Αθλητικό Σωματείο Start Line, είχε αναλάβει την διοργάνωση του συγκεκριμένου αγώνα, έχοντας για ακόμη μία φορά την αμέριστη συμπαράσταση του Δήμου Λουτρακίου-Περαχώρας-Αγίων Θεοδώρων.

Σημαντική ήταν η παρουσία πολυάριθμων θεατών στη Σχολή Μηχανικού Λουτρακίου, οι οποίοι κατάφεραν μετά από καιρό να παρακολουθήσουν από κοντά το άθλημα που τους είχε λείψει λόγω των συνθηκών της πανδημίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η οργάνωση είχε σχεδιάσει σε συνεργασία με τους βαθμολογητές μία τεχνική και ταυτόχρονα ταχύτατη διαδρομή, με στόχο όλοι οι οδηγοί να απολαύσουν τα περάσματα τους και να χαρίσουν μοναδικό θέαμα με τα εντυπωσιακά αυτοκίνητα τους.

Οι οδηγοί της κατηγορίας Street Legal, ήταν αυτοί που άνοιξαν τον κυρίως αγώνα με τις μάχες τους. Νικητής της κατηγορίας των μονών περασμάτων αναδείχθηκε ο Γιώργος Θεοδωρογιάννης Subaru Impreza GC8, ο οποίος κατάφερε σε έναν αμφίρροπο τελικό να επικρατήσει του πάντα ανταγωνιστικού και μαχητικού Μάριου Ρέλλα Toyota Starlet. Χαρακτηριστικό της μονομαχίας των δύο οδηγών ήταν το γεγονός πως οι βαθμολογητές χρειάστηκε να δουν πολλές φορές τα πλάνα των περασμάτων για να έχουν ξεκάθαρη άποψη. Σε κάθε περίπτωση και οι δύο αγωνιζόμενοι κέρδισαν ταυτόχρονα και το χειροκρότημα του κόσμου.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου της Street Legal, ανέβηκε ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Κώστας Τσιάκας Opel Ascona, ο οποίος δεν ήθελε να “πετάξει” σημαντικούς βαθμούς στη μάχη του πρωταθλήματος με έναν αγώνα να απομένει. Την τέταρτη θέση κατέκτησε ο Παναγιώτης Γρηγορίου, γνωστός σε όλους μας ως “Spinner”. Με την BMW E36, πάλεψε για ακόμη μία φορά και εντυπωσιάσε άπαντες με τα περάσματα του.

Στην πέμπτη θέση βρέθηκε ο Ιωάννης Παπαβασιλείου BMW E36, ο οποίος με αυτό του το αποτέλεσμα έχασε πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι του φετινού τίτλου. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Νίκος Δουδούλης BMW E36, ο οποίος είναι ο οδηγός με την μεγαλύτερη αγωνιστική βελτίωση την φετινή χρονιά.

Με την κατηγορία της Street Legal να δίνει τον ρυθμό αρχικά, έφτασε η στιγμή που όλοι οι παρευρισκόμενοι στη Σχολή Μηχανικού Λουτρακίου περιμέναν. Συνέχεια στο αγωνιστικό κομμάτι θα έπαιρνε η δημοφιλής κατηγορία των διπλών περασμάτων PRO. Μπορεί οι 13 συμμετοχές να μην ήταν αυτές που οι φίλοι του Drift προσδοκούσαν, παρόλα αυτά οι συμμετέχοντες της κατηγορίας PRO, πρόσφεραν πλούσιο θέαμα με τις πλαγιολισθήσεις και τα περάσματα τους.

Νικητής στον 5ο γύρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Drift, αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Γιώργος Λαγός BMW E36, ο οποίος επικράτησε με ευκολία στον τελικό καθώς ο αντίπαλος του Χαράλαμπος Χρυσανθόπουλος BMW E36, δεν κατάφερε να αποφύγει ένα λάθος που του στέρησε τη δυνατότητα να παλέψει για την νίκη. Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Γιώργος Λαγός, αύξησε και άλλο την διαφορά του στο πρωτάθλημα με έναν αγώνα να απομένει.

Μάχη είχαμε όμως για το ποιός θα καταφέρει να βρεθεί στην τρίτη θέση. Οι Σπύρος Μανής BMW E36 και Ιωάννης Βερνίκος Nissan 350Z, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται στις λεπτομέρειες, υπέρ του Σπύρου Μανή, με τον Βερνίκο να αρκείται στην τέταρτη θέση.

Ο Ιωάννης Λυμπέρης Toyota Starlet, τερμάτισε στην πέμπτη θέση, ένα αποτέλεσμα που “έκοψε” αρκετούς βαθμούς στο κυνήγι του πρωταθλήματος. Την εξάδα της κατηγορίας PRO, συμπλήρωσε ο σταθερός και εντυπωσιακός Αλέξανδρος Σπονδυλίδης Nissan 350Z.

Οι πρωταγωνιστές του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Drift, θα βρεθούν στις 21 Νοεμβρίου στον Μαραθώνα, όπου θα διεξαχθεί ο τελευταίος γύρος του θεσμού για το 2021.

Δηλώσεις πρωταγωνιστών:

Γιώργος Λαγός ΒΜW E36 Κατηγορία PRO

“Είμαι πολύ χαρούμενος για την νίκη μου, δυστυχώς δεν καταφέραμε να παλέψουμε με τον Μπάμπη (Χρυσανθόπουλος) στον τελικό για να προσφέρουμε θέαμα σε όλους όσους βρέθηκαν μαζί μας. Κρατάμε την νίκη και συνεχίζουμε με στόχο τον επόμενο αγώνα”.

Γιώργος Θεοδωρογιάννης Subaru Impreza GC8 Κατηγορία Street Legal

“Ήταν ένας πολύ όμορφος αγώνας, εμείς κάναμε το καλύτερο και τελικά καταφέραμε να κερδίσουμε. Το αυτοκίνητο μου δούλεψε όπως έπρεπε και θέλω να ευχαριστώ όλη την ομάδα μου για την βοήθεια της στο συγκεκριμένο αποτέλεσμα”. _ Γ.Τ.