Η Επιτροπή Αγώνων (ΕΠ.Α.) της ΟΜΑΕ ανακοίνωσε το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2020.

Το Πρόγραμμα Αγώνων Αυτοκινήτου για το 2020 ανακοίνωσε η Επιτροπή Αγώνων της Ομοσπονδίας Μηχανοκίνητου Αθλητισμού Ελλάδος. Συγκεκριμένα, ανακοινώθηκε το πρόγραμμα για τα Πρωταθλήματα, Κύπελλα και Έπαθλα των Ράλλυ, Αναβάσεων, Ταχύτητας, ΣΟΑΑ Ενιαίου Skoda, HTTC, Dirt Games, Drag Racing, Drift και Δεξιοτεχνιών,

Στο αγωνιστικό ημερολόγιο βρίσκεται και το Ράλλυ Ακρόπολις, το οποίο έχει προγραμματιστεί για τις 13-14 Ιουνίου, αποτελώντας τον 3ο γύρο του Πρωταθλήματος Ράλλυ Χώματος. Η επικείμενη διεξαγωγή του αγώνα, δείχνει την πρόθεση της Ομοσπονδίας να τον διατηρήσει ενεργό, με φόντο την επιστροφή σε διεθνές ημερολόγιο από το 2021.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων αυτοκινήτου του 2020.

56ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΛΥ ΧΩΜΑΤΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Ολυμπιακό Ράλλυ  - 04-05 Απριλίου (ΑΟΛΑΠ)

2. Ράλλυ Φθιώτιδος  - 23-24 Μαΐου (ΑΛΑΛ)

3. Ράλλυ Ακρόπολις - 13-14 Ιουνίου (ΟΜΑΕ)

4. Ράλλυ Φθινοπώρου - 19-20 Σεπτεμβρίου (ΑΣΜΑ)

5. Ράλλυ Start Line - 17-18 Οκτωβρίου (START LINE)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΛΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Κένταυρος - 30-31 Μαΐου (ΛΑΒ)

2. Αχαιός - 27-28 Ιουνίου (ΑΟΠ)

3. Ηπειρωτικό - 18-19 Ιουλίου (ΕΛΕΤΑ)

4. ΔΕΘ - 12-13 Σεπτεμβρίου (ΑΟΘ)

5. Κρήτης - 24-25 Οκτωβρίου (ΑΟΚ)

6. Παλάδιο - 28-29 Νοεμβρίου (START LINE)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΧΩΜΑΤΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Κορίνθου - 21-22 Μαρτίου (ΑΛΑ Κορινθίας)

2. Ηλείας - 06-07 Ιουνίου (ΑΣΜΑ Ηλείας)

3. Καλαμάτας - 05-06 Σεπτεμβρίου (ΑΛΑ Καλαμάτας)

4. Αμαλιάδας - 10-11 Οκτωβρίου (ΑΟΛΑΠ)

5. Βοιωτίας-Σκούρτα  - 07-08 Νοεμβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Θερμαϊκού - 11-12 Απριλίου (ΑΟΘ)

2. Αλμυρού- 09-10 Μαΐου (ΟΜΑΘ)

3. Φίλιππος - 20-21 Ιουνίου (ΛΑ Βέροιας)

4. Ηπειρωτικό - 18-19 Ιουλίου (ΕΛΕΤΑ)

5. ΔΕΘ - 12-13 Σεπτεμβρίου (ΑΟΘ)

ΡΑΛΛΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Αιγίου - 07-08 Μαρτίου (ΑΛΜΑ Αιγίου)

2. Άγιος Μερκούριος - 28-29 Μαρτίου (ΑΣΣΟΑΑ)

3. Αλμυρός - 09-10 Μαΐου (ΟΜΑΘ)

4. Αχαιός - 27-28 Ιουνίου (ΑΟΠ)

5. ΑΛΑ - 19-20 Σεπτεμβρίου (ΑΛΑ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερεις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Ράλλυ Σπριντ Βαντές - 25-26 Απριλίου (ΑΛΑ Χανίων)

2. Ανάβαση Βραχασίου- 23-24 Μαΐου (ΑΟΚ)

3. Ράλλυ Σπριντ Μαλάξα  - 19-20 Σεπτεμβρίου (ΑΛΑ Χανίων)

4. Ράλλυ Κρήτης - 24-25 Οκτωβρίου (ΑΟΚ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι οκτώ (8) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Ριτσώνα - 11-12 Απριλίου (ΑΣΜΑ)

2. Κύμη "Γιάννης Ηλιόπουλος" - 16-17 Μαΐου (START LINE)

3. Διόνυσος - 20-21 Ιουνίου (ΕΛΛΑΔΑ)

4. Ομαλός - 04-05 Ιουλίου (ΑΛΑ Χανίων)

5. Πορταριά - 05-06 Σεπτεμβρίου (ΛΑΒ)

6. Πιτίτσα- 10-11 Οκτωβρίου (ΑΟΠ)

7. Αχλαδόκαμπος - 31-01 Νοεμβρίου (ΑΣΣΟΑΑ)

8. ΑΛΑΛ *(Θ.Α) - 14-15 Νοεμβρίου (ΑΛΑΛ)

*(Θ.Α)= Θα ανακοινωθεί ο τόπος εντός του Ιανουαρίου 2020

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Βελβεντός - 04-05 Απριλίου (ΣΜΑ Βελβεντού)

2. ΚορύλοβοςΣ - 02-03 Μαΐου (ΟΦΑ Δράμας)

3. Νιγρίτα - 23-24 Μαΐου (ΛΑΜΣ)

4. Λιβάδι - 13-14 Ιουνίου (ΑΟΘ)

5. Βλάστη - 03-04 Οκτωβρίου (ΑΛ Πτολεμαίδος)

6. Ελασσόνα - 07-08 Νοεμβρίου (ΛΑΜΚΕ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερεις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Ζάκυνθος - 02-03 Μαΐου (ΑΛΕΖ)

2. Τσακώνα - 30-31 Μαΐου (ΑΛΑ Καλαμάτας)

3. Δημητσάνα - 18-19 Ιουλίου (START LINE)

4. Κάρυστος - 03-04 Οκτωβρίου (ΑΡΤΕΜΙΣ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ TAXYTHTAΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Μέγαρα - 14-15 Μαρτίου (ΕΛΛΑΔΑ)

2. Μέγαρα - 25-26 Απριλίου (ΕΛΛΑΔΑ)

3. Σέρρες - 06-07 Ιουνίου (ΕΛΛΑΔΑ)

4. Μέγαρα - 26-27 Σεπτεμβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)

5. Μέγαρα - 24-25 Οκτωβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΝΙΑΙΟΥ ΣΟΑΑ SKODA

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

Αγώνας Ταχύτητας Μέγαρα - 14-15 Μαρτίου (2 αγώνες)

Ραλλυ Σπρίντ Άγιος Μερκούριος - 28-29 Μαρτίου (2 αγώνες)

Ανάβαση Ριτσώνας - 11-12 Απριλίου (2 αγώνες)

Ανάβαση Κύμης - 16-17 Μαΐου (2 αγώνες)

Αγώνας Ταχύτητας Σέρρες - 06-07 Ιουνίου (2 αγώνες)

Ανάβαση Πορταριάς - 05-06 Σεπτεμβρίου (2 αγώνες)

RALLY CUP ΕΝΙΑΙΟΥ ΣΟΑΑ SKODA

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Αλμυρού - 09-10 Μαΐου (ΟΜΑΘ)

2. Κένταυρος - 30-31 Μαΐου (ΛΑΒ)

3. Αχαιός - 27-28 Ιουνίου (ΑΟΠ)

4. Ηπειρωτικό - 18-19 Ιουλίου (ΕΛΕΤΑ)

5. Παλάδιο - 28-29 Νοεμβρίου (START LINE)

HELLENIC TIME TRIAL CHALLENGE – HTTC

Για την απονομή των τίτλων του HTTC, θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται κατωτέρω:

1. Μέγαρα - 14–15 Μαρτίου (ΕΛΛΑΔΑ)

2. Μέγαρα - 25–26 Απριλίου (ΕΛΛΑΔΑ)

3. Σέρρες - 06-07 Ιουνίου (ΕΛΛΑΔΑ)

4. Μέγαρα - 26–27 Σεπτεμβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)

5. Μέγαρα - 24–25 Οκτωβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ – ΚΥΠΕΛΛΟ – ΕΠΑΘΛΑ DIRT GAMES

Για την απονομή των τίτλων των DIRT GAMES, θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται κατωτέρω:

1ος αγώνας - 28-29 Μαρτίου

2ος αγώνας - 23-24 Μαΐου

3ος αγώνας - 10-11 Οκτωβρίου

4ος αγώνας - 31 Οκτωβρίου-01 Νοεμβρίου

5ος αγώνας - 28-29 Νοεμβρίου

Σημείωση: Οι ημερομηνίες αγώνων που θα προσμετρούν στα Πρωταθλήματα, Κύπελλα και Έπαθλα Ιστορικών αυτοκινήτων θα ανακοινωθούν εντός των επομένων ημερών.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DRAG RACING

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Αγρίνιο - 07-08 Μαρτίου (ΑΣΗ)

2. Τυμπάκι - 11-12 Απριλίου (ΑΣΗ)

3. Σέρρες - 09-10 Μαΐου (ΛΕΝΟΕ)

4. Αγρίνιο - 13-14 Ιουνίου (ΑΣΗ)

5. Σέρρες - 12-13 Σεπτεμβρίου (ΛΕΝΟΕ)

6. Αγρίνιο - 24-25 Οκτωβρίου (ΑΣΗ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DRIFT

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Πειραιάς - 04-05 Απριλίου (ΑΣΗ)

2. Νέο Ρύσιο - 09-10 Μαΐου (ΑΣΠΙΣ)

3. Λουτράκι - 06-07 Ιουνίου (START LINE)

4. Κατάκολο - 12-13 Σεπτεμβρίου (ΑΣΜΑ Ηλείας)

5. Μαραθώνας - 10-11 Οκτωβρίου (ΑΣΗ)

6. Μέγαρα - 14-15 Νοεμβρίου (START LINE)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ ΕΠΑΘΛΟ DRIFT & GP

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. Σέρρες - 04-05 Απριλίου (ΛΑΜΣ)

2. Σέρρες - 30-31 Μαΐου (ΛΑΜΣ)

3. Σέρρες - 04-05 Ιουλίου (ΛΑΜΣ)

4. Σέρρες - 26-27 Σεπτεμβρίου (ΛΑΜΣ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι επτά(7) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1ος Αγώνας - 07-08 Μαρτίου (ΛΑΜΣ)

2ος Αγώνας - 28-29 Μαρτίου (ΣΜΑΒ)

3ος Αγώνας - 09-10 Μαΐου (ΣΜΑΚ)

4ος Αγώνας - 30-31 Μαΐου (ΑΛΕΞ)

5ος Αγώνας - 05-06 Σεπτεμβρίου (ΟΦΑ Δράμας)

6ος Αγώνας - 26-27 Σεπτεμβρίου (ΧΩΜΑ)

7ος Αγώνας - 31-01 Νοεμβρίου (ΛΑΜΣ)

Συνημμένα Αρχεία

Πιστεύετε πως μετά την πανδημία...

Επιλογές
Ψηφοφορία

Τιμές - Τεχνικά