top icon
Αγώνες

Extreme E – Desert X Prix: H RXR επικράτησε στον ημιτελικό – στον τελικό και οι X44, Andretti United (+video)

Μετά από τον ημιτελικό του Desert X Prix, οι RXR και X44 πήραν το εισιτήριο για τον τελικό όπου θα βρεθεί και η Andretti United, καθώς επικράτησε στο δεύτερο ημιτελικό, Crazy Race.

Έπειτα από τη χθεσινή ημέρα που περιλάμβανε δύο σκέλη προκριματικών, τα Qualifying 1 και Qualifying 2, υπό μορφή time trial, σήμερα ήταν η σειρά των αγώνων head to head.

Η αρχή έγινε με τον πρώτο ημιτελικό (Semi Final) στον οποίο έλαβαν μέρος οι 3 πρώτες ομάδες της χθεσινής κατάταξης έπειτα από τα χθεσινά προκριματικά (X44, Acciona Sainz, RXR). Λόγω της σκόνης, άπαντες γνώριζαν πως η έκβαση του αποτελέσματος θα κρινόταν σε μεγάλο βαθμό από την εκκίνηση, μέχρι την πρώτη πύλη (gate).

Desert X Prix - Semi Final

Όλες οι ομάδες επέλεξαν τους άντρες οδηγούς για τον πρώτο γύρο, με τους Sebastien Loeb (X44), Carlos Sainz (Acciona Sainz) και Johan Kristoffersson (RXR) να εμφανίζονται στη γραμμή εκκίνησης.

Αρχικά οι Loeb και Sainz πήραν μικρό προβάδισμα, έχοντας και μικρή επαφή, όμως αποδείχθηκε πως η τακτική του Kristoffersson να κρατηθεί ανοίξει σαφώς τη γραμμή του ήταν η ενδεδειγμένη, αφού ο Σουηδός 3 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Rallycross τέθηκε επικεφαλής, εμπρός από τους Loeb και Sainz. Εν συνεχεία, οι διαφορές άνοιξαν και δεν υπήρξε αλλαγή στην κατάταξη.

Acciona Sainz

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο γύρο, όταν και ανέλαβαν τα κορίτσια της εκάστοτε ομάδας. Η Molly Taylor (RXR) διατηρήθηκε στην κορυφή χαρίζοντας τη νίκη στην RXR του Nico Rosberg, με την Cristina Gutierrez να σφραγίζει το εισιτήριο της X44 για τον τελικό, από τη δεύτερη θέση. Τρίτη τερμάτισε η Laia Sanz, με την Acciona Sainz να μένει εκτός τελικού.

Στον δεύτερο ημιτελικό, που ονομάζεται Crazy Race και ο νικητής παίρνει την πρόκριση για τον Τελικό, συμμετείχαν οι ομάδες οι οποίες είχαν καταταχθεί στις θέσεις 4 (Andretti United), 5 (Hispano Suiza) και 6 (JBXE) χθες.

Andretti United

Η εκκίνηση έγινε με τον ίδιο τρόπο και τους άντρες οδηγούς στα πηδάλια των Odyssey 21. Ο Timmy Hansen (Andretti United) τέθηκε επικεφαλής, με τον Oliver Benett (Hispano Suiza) να ακολουθεί, ενώ ο Jenson Button (JBXE) επιχείρησε ανάλογη κίνηση με τον Kristoffersson, χωρίς επιτυχία, μένοντας τρίτος.

Αν και στο γύρο των κοριτσιών, η Christine Giampaoli Zonca (Hispano Suiza) μείωσε σχετικά τη διαφορά από την Catie Munnings (Andretti United), η νεαρή Βρετανίδα τερμάτισε πρώτη και χάρισε στην ομάδα της, την πρόκριση για τον Τελικό.