F2 Monaco – Κατατακτήριες: Παρθενική pole για τον Pourchaire

Ο Theo Pourchaire έκανε την έκπληξη και πήρε την pole position στο Μονακό για το πρωτάθλημα της F2.

Οι κατατακτήριες της Formula 2 διαφέρουν στο Monaco σε σχέση με τα υπόλοιπα Grand Prix της εκάστοτε χρονιάς.

Οι 22 οδηγοί χωρίζονται σε δύο groups των 11, ώστε να αποφεύγεται ο συνωστισμός στις στενές διαδρομές του πριγκιπάτου.

Κάθε group έχει από 16 λεπτά, με την τελική κατάταξη για τη σειρά της εκκίνησης να βγαίνει συνδυαστικά.

Το ταχύτερο group, δηλαδή εκείνο που έχει τον ταχύτερο πρώτο οδηγό, θα πάρει τις μονές θέσεις στο grid. Δηλαδή, ο 1ος του ταχύτερου group θα είναι ο poleman, ο 2ος θα είναι στην 3η θέση, κ.ο.κ.

Στο πρώτο group, φαβορί έμοιαζε ο Oscar Piastri, όπως κι οι Felipe Drugovich και Theo Pourchaire, καθώς κι ο Juri Vips, που οδηγεί φέτος για πρώτη φορά στο Monaco, και το πρωί ήταν πολύ ψηλά στην κατάταξη των ελεύθερων δοκιμών.

Όλοι τους βρέθηκαν για ένα διάστημα στην πρώτη θέση, όμως η πίστα «στρωνόταν» με γόμα όσο περνούσε η ώρα, κι οι χρόνοι έπεφταν συνεχώς προς το τέλος της διαδικασίας.

Ο Pourchaire, ο οποίος βρίσκεται μόλις στο δεύτερο αγωνιστικό τριήμερα στην F2, κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση, με διαφορά μισού δευτερολέπτου από τον δεύτερο Oscar Piastri, με τον οποίον είχαν μάχη πέρυσι για τον τίτλο της F3.

Τρίτος έμεινε ο Juri Vips, με τον Roy Nissany να κάνει την έκπληξη με την 4η θέση σε αυτό το πρώτο group οδηγών.

F2 Monaco

Το δεύτερο group είχε την πολυτέλεια να γνωρίζει τους χρόνους των άλλων 12 οδηγών, έχοντας έτσι ένα ορόσημο για να κινηθεί ταχύτερα και να πάρει τις μονές θέσεις στο grid για τον feature race.

Η πίστα, όμως, δεν προσέφερε την ταχύτητα που είχε νωρίτερα, κι έτσι όλοι οι οδηγοί αυτής της εντεκάδας θα ξεκινήσουν από τις ζυγές θέσεις.

Ο Robert Shwartzman, ο ταχύτερος το πρωί στις δοκιμές, ήταν αυτός που έγραψε τον ταχύτερο χρόνο, με χρόνο 1:21.4, που σημαίνει ότι θα εκκινήσει από τη δεύτερη θέση.

Δεύτερος ήταν ο Dan Ticktum, εξασφαλίζοντας την 4η θέση στην εκκίνηση, ενώ την έκπληξη έκανε ο Ralph Boschung, που με τον 3ο χρόνο του στο Group B πήρε την 6η θέση στην εκκίνηση.

Ακολούθησαν οι δύο UNI-Virtuosi των Christian Lundgaard και Guanyu Zhou.

F2 Monaco

Ο πρώτος αγώνας της Formula 2 έρχεται αύριο, στις 12:45 Ελλάδας, με τη σειρά εκκίνησης ανάποδη για την πρώτη δεκάδα.