Formula 1

Formula 1 – GP Μπαχρέιν: Την πρώτη pole της χρονιάς κατέκτησε ο Charles Leclerc

Ταχύτερος στις πρώτες κατατακτήριες της νέας εποχής στη Formula 1, αναδείχθηκε ο Charles Leclerc με τον οδηγό της Ferrari, να έχει πίσω του τον Max Verstappen.

Οι πρώτες κατακτήριες της χρονιάς για το πρωτάθλημα της Formula 1, είχαν ως πρωταγωνιστή τον οδηγό της Ferrari Charles Leclerc. Ο Μονεγάσκος κατάφερε να πάρει την πρώτη pole position της χρονιάς, έχοντας πίσω του τον πρωταθλητή Max Verstappen (Red Bull), με τον Carlos Sainz (Ferrari) να συμπληρώνει την τριάδα.

Formula 1

Τι συνέβη στο Q1

Όλοι οι πιλότοι βγήκαν από νωρίς στην πίστα του Σακχίρ ώστε να πραγματοποιήσουν τις χρονομετρημένες τους προσπάθειες. Με τη μαλακή γόμα της Pirelli να είναι τοποθετημένη σε όλα τα μονοθέσια, τον ταχύτερο χρόνο στο Q1 σημείωσε ο Charles Leclerc με τον teammate του Carlos Sainz να κάνει το 1-2 για την Ferrari. Τον τρίτο χρόνο σημείωσε ο Max Verstappen με την Red Bull.

Αρκετοί οδηγοί πραγματοποίησαν μία χρονομετρημένη προσπάθεια καθώς με τον χρόνο που πέτυχαν κατάφεραν με ευκολία να εισέλθουν στην επόμενη διαδικασία (Q2). Οι πιλότοι που πάλεψαν αλλά έμειναν εκτός της συνέχειας ήταν οι Yuki Tsunoda (AlphaTauri 16η θέση), Nico Hulkenberg (Aston Martin 17η θέση), Daniel Ricciardo (McLaren 18η θέση), Lance Stroll (Aston Martin 19η θέση) και Nicholas Latifi (Williams 20η θέση).

Formula 1

Τι συνέβη στο Q2

Ο Alenander Albon με την Williams, ήταν ο πρώτος που μπήκε στην πίστα ώστε να σημειώσει από νωρίς χρόνο στο Q2. Με τα μονοθέσια να φορούν και πάλι τη μαλακή γόμα της Pirelli, οι χρόνοι κατέβηκαν σημαντικά. Ταχύτερος όλων στο Q2 ήταν ο Max Verstappen ο οποίος μαζί με τους δύο οδηγούς της Ferrari Carlos Sainz και Charles Leclerc, εξασφάλισαν από νωρίς την είσοδο τους στο Q3.

Το ίδιο κατάφερε λίγο αργότερα τόσο ο Sergio Perez (Red Bull), όσο και οι δύο πιλότοι της Mercedes Lewis Hamilton και George Russell. Στο Q3 βρέθηκαν επίσης οι Kevin Magnussen (Haas), Fernando Alonso (Alpine), Pierre Gasly (AlphaTauri) και Valtteri Bottas (Alfa Romeo).

Στην επόμενη διαδικασία δεν κατάφεραν να βρεθούν οι Esteban Ocon (Alpine 11η θέση), Mich Schumacher (Haas 12η θέση), Lando Norris (13η θέση), Alenander Albon (Williams 14η θέση) και Guanyu Zhou (Alfa Romeo 15η θέση).

Formula 1

Πρωτιά στο Q3

Πολύ πίστευαν πως ο Max Verstappen θα ήταν ο ταχύτερος όλων και σήμερα, τελικά αυτό δεν συνέβη καθώς ο Charles Leclerc είχε άλλη άποψη. Αρχικά ήταν τα μονοθέσια της Mercedes που έκαναν τις πρώτες προσπάθειες στο Q3, με τις Ferrari και τις Red Bull να ακολουθούν.

Στον πρώτο γρήγορο γύρο ήταν ο Carlos Sainz που πέτυχε τον ταχύτερο χρόνο, με τον teammate του Charles Leclerc να τον ακολουθεί και τον Max Verstappen να βρίσκεται ελάχιστα πίσω του. Από την άλλη οι χρόνοι των πιλότων της Mercedes με χρησιμοποιημένα ελαστικά ήταν απογοητευτικοί.

Με ελάχιστα λεπτά να απομένουν για το τέλος του Q3, πρώτος στην πίστα μπήκε ο Charles Leclerc. Παρότι δεν οδήγησε καθαρά κατάφερε να βελτιώσει τον χρόνο του και να κατακτήσει ταυτόχρονα την πρώτη pole position της χρονιάς. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο πρωταθλητής Max Verstappen με την RB18, με τον Carlos Sainz να σημειώνει τον τρίτο χρόνο και να κάνει το 1-3 για την ομάδα της Ferrari.

F1 - Formula 1 - Ferrari

Από την τέταρτη θέση θα εκκινήσει ο Sergio Perez (Red Bull), με τον Lewis Hamilton τελικά να ολοκληρώνει την προσπάθεια του στην πέμπτη θέση. Ο περυσινός teammate του Βρετανού, Valtteri Bottas θα εκκινήσει από την έκτη θέση με την Alfa Romeo.

Στην επιστροφή του στην Formula 1, o Kevin Magnussen οδήγησε καταπληκτικά, και έφερε την Haas στην έβδομη θέση. Την δεκάδα συμπληρώνουν οι Fernando Alonso (Alpine όγδοη θέση), ο George Russell (Mercedes ένατη θέση) και ο Pierre Gasly (AlphaTauri δέκατη θέση).

Ο αυριανός αγώνας, ο οποίος ξεκινά στις 17:00 ώρα Ελλλάδος, αναμένεται να χαρίσει έντονες συγκινήσεις σε όλους τους φίλους του μηχανοκίνητου αθλητισμού._ Γ. Τ.