Rolex24 Daytona – νικήτρια η Acura για τρίτη συνεχόμενη χρονιά

Παρά την πίεση του πρωτοτύπου της Cadillac, που ηγήθηκε του 24ωρου αγώνα για πολλές ώρες, τη σημαία του τερματισμού είδε πρώτη από όλους και πάλι η Acura.

Ολοκληρώθηκε η 59η διεξαγωγή του αγώνα Rolex24 Daytona, στην εμβληματική για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό παραλία της Florida των ΗΠΑ, με τον οποίο ξεκίνησε τη χρονιά το IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Η αναμονή των φίλων του μηχανοκίνητου αθλητισμού μπορεί να ήταν σημαντικά μεγαλύτερη από το κανονικό, εξαιτίας του κορονοϊού, ωστόσο σίγουρα άξιζε τον κόπο. Το IMSA WeatherTech SportsCar Championship ξεκίνησε τη σεζόν του 2021 με τον πιο χαρακτηριστικό του αγώνα, που δεν είναι άλλος από τις 24 ώρες της Daytona (επίσημη ονομασία Rolex24, λόγω της στήριξης που προσφέρει στο θεσμό η βρετανική εταιρεία κατασκευής ρολογιών και χρονογράφων πολυτελείας, η οποία εκτός των άλλων έχει ανελλιπώς στη γκάμα της από το 1963 μέχρι και σήμερα ένα μοντέλο με την ονομασία Daytona).

Daytona

Σαράντα εννέα συμμετοχές συγκέντρωσε ο αγώνας, όλες τους σημαντικές, αφού 24 από τους οδηγούς που εμφανίστηκαν στην εκκίνηση είχαν κερδίσει είτε τη γενική κατάταξη, είτε τη νίκη στην κατηγορία τους. Το πιο ενδιαφέρον όμως για το 59ο Rolex24 Daygtona ήταν η εμφάνιση για πρώτη φορά μιας νέας αγωνιστικής κατηγορίας, της Le Mans Prototype 3 που για συντομία αποκαλείται LMP3, η οποία είχε επτά συμμετοχές στο ντεμπούτο της.

Acura

Για τη νίκη στη γενική κατάταξη, ήταν από την αρχή σαφές ότι θα πάλευαν τα αυτοκίνητα της κατηγορίας Daytona Prototype International (DPi). To παρών έδωσε φυσικά και ο νικητής των δύο τελευταίων αγώνων Ricky Taylor, με το Konica Minolta Acura ARX-05, που οδήγησαν επίσης οι Filipe Albuquerque (δύο φορές νικητής του Rolex 24), Alexander Rossi (νικητής του Indy 500 του 2016) και ο πολυπρωταθλητής Helio Castroneves . Αυτή τη φορά τα πράγματα ήταν πολύ πιο δύσκολα γι αυτούς, αφού τους αμφισβήτησε ευθέως με το πρωτότυπό της η Cadillac Chip Ganassi Racing. Σε αυτό είδαμε και τον άρτι αφιχθέντα από τη Formula 1 Kevin Magnussen. Το Cadillac του Δανού οδήγησαν επίσης οι Renger van der Zande και Scott Dixon (έξι φορές πρωταθλητής της IndyCar Series).

Cadillac

Το πρωτότυπο των προαναφερόμενων, με τον αριθμό 1, ηγήθηκε του αγώνα για αρκετές ώρες, όμως τις τελευταίες ώρες του αγώνα αντιμετώπισε προβλήματα και τελικά οπισθοχώρησε στην πέμπτη θέση, στην οποία και τερμάτισε. Έτσι το Konica Minolta Acura ARX-05 με τον αριθμό 10 των Taylor, Albuquerque, Rossi και Helio Castroneves έφτασε στη νίκη, που ήταν η τρίτη συνεχόμενη για τον Τaylor στην Daytona, όπως και η τρίτη για τον Albuquerque.

Mazda

Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε τον 24ωρο αγώνα το πρωτότυπο της Cadillac με τον αριθμό 48 (οδηγοί Jimmie Johnson, Kamui Kobayashi, Simon Pagenaud και Mike Rockenfeller). Το βάθρο των νικητών συμπληρώθηκε με το πρωτότυπο της Mazda Motorsports, που οδηγούσαν οι Βρετανοί Oliver Jarvis, Harry Tincknell και ο Αμερικανός Jonathan Bomarito.

Oreca

Σκληρές μάχες για την τελική επικράτηση έγιναν και στις υπόλοιπες κατηγορίες. Νικητής στην Le Mans Prototype 2 (LMP2) αναδείχθηκε το πρωτότυπο αριθμός 18 (Oreca LMP2 07 της Era Motorsport, οδηγοί Dwight Merriman, Kyle Tilley, Ryan Dalziel, Paul-Loup Chatin).

Corvette

Στην πρωτοεμφανιζόμενη Le Mans Prototype 3 (LMP3) επικράτησε το πρωτότυπο αριθμός 74 (Ligier JS P320, οδηγοί Gar Robinson, Spencer Pigot, Scott Andrews, Oliver Askew). Στην κατηγορία GT Le Mans η νίκη κατέληξε στην Corvette C8.R με τον αριθμό 3 (οδηγοί Antonio Garcia, Jordan Taylor και Nicky Catsburg, ενώ η κατηγορία GT Daytona ανέδειξε νικητή την Mercedes-AMG GT3 με τον αριθμό 57, που οδηγούσαν οι Russell Ward, Philip Ellis, Indy Dontje και Maro Engel.