Διεθνείς αγώνες

WEC – Spa 6h: Νικήτρια η Toyota με το #8 στην πρεμιέρα των LMH

Το #8 Toyota GR010, με πλήρωμα τους Sebastien Buemi, Kazuki Nakajima και Brendon Hartley κέρδισε στην πρεμιέρα της κατηγορίας των Hypercar στο Σπα.

Η πρεμιέρα της φετινής σεζόν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής σηματοδοτήθηκε από το ντεμπούτο των Hypercars, της νέας κατηγορίας στην κορυφή των πρωτότυπων.

Ως αναμενόταν, η Toyota πήρε τη νίκη, με το #8 των Buemi, Nakajima και Hartley, αν και όχι εύκολα. Πήρε την πρωτοπορία του αγώνα από την εκκίνηση ακόμα, μετά από σχετική εντολή του pitwall, αλλά έπρεπε να οδηγήσουν στο όριο κι οι 3 οδηγοί για να μην τεθούν υπό πίεση πρώτα από το #7 GR010, αλλά κι από το #36 Alpine.

Οι Γάλλοι, που τρέχουν με προηγούμενης γενιάς LMP1, ήρθαν 2οι, εκμεταλλευόμενοι τον δύσκολο αγώνα που διένυσαν οι Kobayashi, Conway και Lopez. Αρχικά, ο Ιάπωνας έκανε λάθος στα φρένα της Stavelot και έπεσε 3ος, ενώ αργότερα, στα τελευταία 20 λεπτά, έμεινε στην πίστα για μερικά δευτερόλεπτα, μη χάνοντας όμως το βάθρο.

Στην LMP2, το #22 United Autosports USA των Hanson, Scherer και Albuquerque πήρε τη νίκη στην κατηγορία, οδηγώντας φανταστικά σε όλο το 6ωρο, μην αφήνοντας στις δύο Jota (#28 και #38) κανένα περιθώριο να παλέψουν για την πρωτοπορία στη δεύτερη σε τάξη κατηγορία.

Εντός της LMP2, υπάρχει κι η Pro/Am κατηγορία, την οποία κέρδισε το #29 της Racing Team Nederland, με την 4η θέση στην LMP2 και την 8η γενικής.

Στην GTE Pro, η Porsche συνέχισε από εκεί που έμεινε το 2020, κερδίζοντας την κατηγορία με το #92 των Estre και Jani, που ξεκίνησαν από την pole position και δεν κοίταξαν πίσω. Το βάθρο συμπλήρωσαν οι δύο AF Corse, με το #51 μπροστά.

Η επιστροφή της Corvette στον θεσμό δεν συνοδεύτηκε από κάτι καλύτερο από την 4η θέση στην κατηγορία, και 18η γενικής, με τον Oliver Gavin να δίνει τον τελευταίο του αγώνα ως επαγγελματίας οδηγός.

Τέλος, στην GTE Am, η AF Corse πήρε τη νίκη με το #83 των Perrodo, Nielsen και Rovera, ενώ η Aston Martin, που πλέον δεν έχει εργοστασιακή παρουσία στην κατηγορία των GTE, αλλά πήρε ένα βάθρο μέσω της ιδιωτικής TF Sport και του πληρώματος με το #33.

Επόμενος αγώνας θα είναι το 8ωρο στο Πορτιμάο, στις 13 Ιουνίου.