Onboard videos από τη φετινή πορεία των Evans, Ogier, Neuville και Tanak

Καθώς ο τελευταίος αγώνας της φετινής σεζόν, το ασφάλτινο Ράλλυ Monza, έχει ξεκινήσει, θυμόμαστε πώς έφτασαν ως εδώ οι 4 διεκδικητές του Πρωταθλήματος Οδηγών, μέσα από συλλογή οnboard videos του καθενός.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ 2020 ολοκληρώνεται αυτό το τριήμερο με το ασφάλτινο Ράλλυ Monza (μπορείτε να διαβάσετε τι έγινε στην εναρκτήρια ειδική διαδρομή εδώ), όπου 4 οδηγοί (Elfyn Evans, Sebastien Ogier, Thierry Neuville, Ott Tanak) διεκδικούν τον τίτλο. Πώς έφτασαν ως εδώ οι πρωταγωνιστές του WRC; Επιχειρούμε μια διαφορετική αναδρομή, μέσα από συλλογή θεαματικών onboard πλάνων, από τα Toyota Yaris WRC των Evans και Ogier, καθώς και από τα Hyundai i20 Coupe WRC των Neuville και Tanak.

Elfyn Evans-Scott Martin (Toyota Yaris WRC, 111 βαθμοί)

Οι Elfyn Evans-Scott Martin ξεκίνησαν την πορεία τους στην Toyota με τρίτη θέση στο Ράλλυ Μόντε Κάρλο, ενώ ακολούθησε μια επιβλητική νίκη στο Ράλλυ Σουηδίας. Σε Μεξικό και Εσθονία, πριν και μετά την παύση λόγω του πρώτου κύματος πανδημίας, οι Βρετανοί τερμάτισαν στην 4η θέση με το Toyota Yaris WRC. Έπειτα, επικράτησαν στο Ράλλυ Τουρκίας, επίδοση που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του πρωταθλήματος ως τώρα. Στο Ράλλυ Σαρδηνίας, τερμάτισαν για τρίτη φορά στην 4η θέση,  οπότε ταξίδεψαν στη Monza επικεφαλής της βαθμολογίας.

Sebastien Ogier-Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC, 97 βαθμοί)

Ο 6 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής έκανε αρκετά καλή πρεμιέρα με το Toyota Yaris WRC, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση του Ράλλυ Μόντε Κάρλο. Έπειτα, ακολούθησε η 4η θέση στη Σουηδία, πριν τη νίκη στο Ράλλυ Μεξικού, που έφερε το γαλλικό πλήρωμα στην κορυφή της βαθμολογίας. Στην Εσθονία, οι Ogier-Ingrassia ανέβηκαν στο βάθρο μέσω της τρίτης θέσης, ενώ στην Τουρκία εγκατέλειψαν από πρόβλημα στον κινητήρα. Στη Σαρδηνία, έδωσαν μάχη μέχρις εσχάτων με τους Neuville-Gilsoul, τερματίζοντας εν τέλει στην 3η θέση.

Thierry Neuville-Nicolas Gilsoul, (Hyundai i20 Coupe WRC, 87 βαθμοί)

Με την επιβλητική νίκη στο Ράλλυ Μόντε Κάρλο, ο Thierry Neuville έδειξε αποφασισμένος να διεκδικήσει μέχρι τέλους και τον φετινό τίτλο. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού οι Thierry Neuville-Nicolas Gilsoul τερμάτισαν στην 6η θέση του Ράλλυ Σουηδίας, ενώ εγκατέλειψαν σε Μεξικό (ηλεκτρικά) και Εσθονία (ανάρτηση). Στην Τουρκία, το βελγικό δίδυμο τερμάτισε στη 2η θέση, επίδοση που επανέλαβε στη Σαρδηνία, ανακτώντας έτσι μέρος από το χαμένο έδαφος. Θα ολοκληρώσουν την “ανατροπή”; Ίδωμεν…

Ott Tanak-Martin Jarveoja (Hyundai i20 Coupe WRC, 83 βαθμοί)

Το ντεμπούτο των Παγκόσμιων Πρωταθλητών με το Hyundai i20 Coupe WRC ήταν περιπετειώδες, λόγω μιας μεγάλης εξόδου στο Ράλλυ Μόντε Κάρλο. Παρόλα αυτά οι Tanak-Jarveoja ανέκαμψαν, τερματίζοντας στη 2η θέση των Ράλλυ Σουηδίας και Μεξικού. Μετά το restart, κατέκτησαν την πρώτη τους νίκη με τη Hyundai στο Ράλλυ Εσθονίας, αλλά η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη. Αρχικά, οι Εσθονοί εγκατέλειψαν στην Τουρκία με πρόβλημα στο σύστημα διεύθυνσης, ενώ στη Σαρδηνία τερμάτισαν στην 6η θέση, έχοντας χάσει αρχικά χρόνο με πρόβλημα στην ανάρτηση.