WRC – Ράλλυ Σουηδίας (4η Ημέρα): Επιστροφή στις νίκες για τον Ott Tanak

Μεγάλος νικητής του Ράλλυ Σουηδίας αναδείχθηκε ο Ott Tanak με τα Hyundai των Craig Breen και Thierry Neuville να συμπληρώνουν το βάθρο των νικητών παρά τα team orders της ομάδας.

Αρκετά ενδιαφέρουσα ήταν και η τελευταία ημέρα του Ράλλυ Σουηδίας, με την πρώτη τετράδα να δίνει μάχη μέχρι και το τελευταίο μέτρο της τελευταίας ειδικής διαδρομής.

Στην μάχη για την νίκη ανάμεσα στους Ott Tanak, που ήταν ο επικεφαλής μετά το τέλος της τρίτης ημέρας του Ράλλυ Σουηδίας, και του Craig Breen, νικητής αναδείχθηκε ο Εσθονός της M-Sport Ford που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ιρλανδό της Hyundai. Στο πρώτο από τα δύο περάσματα της ειδικής Västervik των 26,48 χιλιομέτρων ο Tanak κατάφερε να ανοίξει την διαφορά του στα 11,6 δευτερόλεπτα από τον δεύτερο Breen. Μετά το service, στο δεύτερο πέρασμα ο Ιρλανδός αντεπιτέθηκε και μείωσε την διαφορά στα 8,5 δευτερόλεπτα πριν την Power Stage. Κάπου εκεί ήρθαν και τα team orders από την ομάδα της Hyundai. Ο Breen άργησε να κάνει check in στο regroup με αποτέλεσμα να πάρει ποινή 10 δευτερολέπτων, κάτι που τον ρίχνει στην τρίτη θέση πίσω από τον Thierry Neuville. Η μοίρα έπαιξε το δικό της παιχνίδι στην Power Stage, με τον Thiery Neuville να χάνει τα φρένα για μία αριστερή αλλαγή πορείας και να χτυπάει σε ένα snowbank, χάνοντας μερικά δευτερόλεπτα και την δεύτερη θέση από τον teammate του.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ott Tanak με το νέο του αυτοκίνητο και η πρώτη μετά το Ράλλυ Βελγίου. Πλέον ο Εσθονός είναι πρώτος στην βαθμολογία των οδηγών με τρεις βαθμούς διαφορά από τον Kalle Rovanpera και θα καθαρίζει τις ειδικές την Παρασκευή στο Ράλλυ Μεξικού. Επίσης αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Ford Puma Rally1 μετά το περσινό Ράλλυ Μόντε Κάρλο που η νίκη ήρθε δια χειρός Sebastien Loeb.

Thierry Neuville Ράλλυ Σουηδίας 2023 Hyundai i20N Rally1

Ανοιχτές διαφορές για την τελευταία ημέρα του Ράλλυ Σουηδίας είχαν αφήσει οι Thierry Neuville και Kalle Rovanpera. Ο Φινλανδός ξεκίνησε πιο δυναμικά την ημέρα, κερδίζοντας την πρώτη ειδική. Στο δεύτερο πέρασμα της ειδικής ο Βέλγος ήταν αρκετά ταχύτερος καταφέρνοντας να πάρει μία διαφορά ασφαλείας πριν την PowerStage. Παρά τα team orders της Hyundai ο Neuville τερμάτισε στην τρίτη θέση 5,1 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Rovanpera. Μετά και την προτελευταία ειδική διαδρομή ο Rovanpera δήλωσε ότι δεν μπορούσε να πιέσει παραπάνω και ότι απλά του έλλειπε ταχύτητα.

Στην πέμπτη θέση του Ράλλυ Σουηδίας τερμάτισε ο Elfyn Evans που κινήθηκε σε ρυθμό διαχείρισης ελαστικών έτσι ώστε να μπορέσει να πάρει τους μέγιστους βαθμούς από την PowerStage μετά από ακόμα έναν δύσκολο αγώνα.

Με σταθερό ρυθμό και μακριά από λάθη, στην 6η θέση ολοκλήρωσε το πρώτο του Ράλλυ Σουηδίας ο Pierre-Louis Loubet παίρνοντας του πρώτους του βαθμούς για την φετινή σεζόν. Δραματική ήταν η PowerStage για τον Γάλλο που είδε ξαφνικά το Ford Puma Rally1 να μένει από δύναμη και καπνούς να βγαίνουν από το καπό. Μετά από αυτό σταμάτησε μέσα στην ειδική για να δει αν υπάρχει φωτιά (που τελικά δεν υπήρχε) και τερμάτισε την ειδική με το Puma σε ηλεκτρική λειτουργία.

Μετά την χθεσινή του έξοδο ο Esapekka Lappi κατάφερε να αναρριχηθεί στην κατάταξη και να τερματίσει στην 7η θέση παρά τον συντηρητικό ρυθμό που είχε στις δύο πρώτες ειδικές διαδρομές της ημέρας. Ο Φινλανδός είχε μόλις 4 ελαστικά στο Hyundai i20N Rally1, χωρίς καμία ρεζέρβα, κάτι που τον βοήθησε να σημειώσει τον ταχύτερο χρόνο στην PowerStage και να πάρει τους 5 επιπλέον βαθμούς.

Ένα πρόβλημα στον κινητήρα του Toyota GR Yaris Rally1 ανάγκασε τον Takamoto Katsuta να εγκαταλείψει από το Ράλλυ Σουηδίας μία ειδική πριν το τέλος.

Oliver Solberg Ράλλυ Σουηδίας 2023 Skoda Fabia RS Rally2

Οι νικητές στην κατηγορία WRC2 για το Ράλλυ Σουηδίας δεν ήταν άλλοι από τους Oliver Solberg/Elliot Edmondson με το Skoda Fabia RS Rally2. Μετά και την χθεσινή έξοδο του Sami Pajari το πλήρωμα του Skoda δεν χρειαζόταν να πάρει επιπλέον ρίσκα και κινήθηκε με ασφάλεια την τελευταία ημέρα. Ο Σουηδός πίεσε και πήρε και την νίκη και στην PowerStage. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Solberg στο WRC2. Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσαν οι Ole Christian Veiby και Sami Pajari με Volkswagen Polo GTI R5 και Skoda Fabia RS Rally2 αντίστοιχα.

William Creighton Ράλλυ Σουηδίας 2023 Ford Fiesta Rally3

Μάχη για την νίκη είχαμε και στο Junior WRC. Μετά τα προβλήματα του William Creighton στην 13η ειδική, στην κορυφή της κατάταξης είχε περάσει ο Γάλλος Laurent Pellier. Ο Ιρλανδός πίεσε στο όριο και κατάφερε να περάσει ξανά την κορυφή πριν την PowerStage, με διαφορά μόλις 2.7 δευτερόλεπτα. Τελικός νικητής του Junior WRC για το Ράλλυ Σουηδίας αναδείχθηκε ο William Creighton για μόλις 6 δέκατα του δευτερολέπτου, με τους Laurent Pellier και Diego Dominguez Jr. να συμπληρώνουν το βάθρο των νικητών.

Η κατάταξη της PowerStage:

WRC Ράλλυ Σουηδίας 2023 Κατάταξη PowerStage

H αναλυτική κατάταξη του Ράλλυ Σουηδίας:

WRC Ράλλυ Σουηδίας 2023 Τελική Κατάταξη

Επόμενος σταθμός για το WRC είναι το Ράλλυ Μεξικού που επιστρέφει στο καλεντάρι του παγκοσμίου πρωταθλήματος και θα διεξαχθεί στις 16-19 Μαρτίου. Στον πρώτο χωμάτινο αγώνα της σεζόν θα συμμετάσχει και ο 8 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Sebastien Ogier.