19/06/19 21:54

ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ FORUM [#3]

Ανακοινώσεις, εκδηλώσεις, εκδρομές και καλωσόρισμα των νέων μελών του 4TF

Re: ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ FORUM [#3]

Δημοσίευσηαπό vernon » 29/03/19 13:55

Απόλυτα λογικό μου ακούγεται.
Ευχαριστώ πολύ.

Στάλθηκε από το Pocophone F1
Άβαταρ μέλους
vernon
4TF Newbie Driver

Last Visit: 16/06/19 16:16

Δυσκολίες πρόσβασης στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό kiloMeater » 03/04/19 5:38

Εδώ και μερικές εβδομάδες το 4τροχοι φόρουμ μου σέρνεται
Αρχικά το απέδιδα στο tapatalk που χρησιμοποιώ... κάποιες φορές δουλεύει καλά , μερικές (με αυξανόμενη συχνότητα απο τον περασμένο μήνα ) η λίστα θεμάτων δε φορτώνει η πατάς σε ενα τοπικό και δεν ανοίγει ποτέ . Δεν έβλεπα και κανέναν άλλο να παραπονιέται όποτε έδινα τόπο στην οργή που λένε .
Τελευταία λέω άντε να δοκιμάσω απο Browser
Κάπως καλύτερη η κατάσταση αλλά και πάλι θα πετύχω φορές που δε φορτώνει με τίποτα η θα πάρει πολυ ωρα
Αυτη η συμπεριφορά ανεξάρτητα αν είμαι σε WiFi η LTE

Εχθές άνοιξα το VPN μου στο κινητό και έβαλα έναν ελληνικό Server.. το tapatalk ξαφνικά απογειώθηκε , άμεση απόκριση τα πάντα όλα πετάνε . Το κλείνω, σέρνεται, το ανοίγω και πετάει.

Γιατι έτσι ρε παιδιά;
Εχει παρατηρήσει κανας άλλος απο το εξωτερικό ανάλογο θεμα ;
Άβαταρ μέλους
kiloMeater
4TF S1600 Driver

Last Visit: 17/06/19 12:03

Re: Δυσκολίες πρόσβασης στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Infide1 » 03/04/19 7:10

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ. Μερικές φορές το Tapatalk δεν ανοίγει θέματα, μετά από λίγο κανένα πρόβλημα. Και εγώ νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα του Tapatalk, αλλά ανοίγοντας από browser είχε το ίδιο θέμα. Μόνη διαφορά ότι είμαι Ελλάδα.
Ford Kuga 1.5 TDCi ST-Line 6-speed manual
Άβαταρ μέλους
Infide1
4TF A6 Driver

Last Visit: 17/06/19 9:58

Δημοσίευσηαπό P@ulet@ » 03/04/19 8:04

Εγώ που μπαίνω πάντα από Tapatalk είχα παρατηρήσει τρομερή διαφορά μεταξύ WIND και Vodafone 4g (υπέρ της Vodafone). Τα προβλήματα που αναφέρατε εμφανίζονταν με WIND σύνδεση, με Vodafone κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
P@ulet@
4TF N2 Driver

Last Visit: 17/06/19 10:30

Δημοσίευσηαπό kiloMeater » 03/04/19 11:58

Εγώ πάντως έχω σταθερή συμπεριφορά, μόνο με το VPN και ελληνική IP παίζει αξιοπρεπώς, χωρίς πλέον σέρνεται .
Άβαταρ μέλους
kiloMeater
4TF S1600 Driver

Last Visit: 17/06/19 12:03

Δημοσίευσηαπό giveway » 21/04/19 20:08

Καλησπέρα σε όλους. Νέο μέλος και ζητώ συγγνώμη για το αφελές της ερώτησης. Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορώ να αλλάξω προβολή πχ στο forum Hyundai, ώστε να φαίνεται καθε thread χωριστά? Ενδιαφέρομαι να διαβάσω για το i20 και είναι αδύνατο να διαβάσω 230 σελίδες... Ούτε η αναζήτηση με βοηθάει. Και η γρήγορη και η σύνθετη αναζήτηση μου επιστρέφει 0 αποτελέσματα με μοναδικό search term "i20".

Ευχαριστώ προκαταβολικά
giveway
4TF Newbie Driver

Last Visit: 13/06/19 17:55

Δημοσίευσηαπό AEA4TF » 10/05/19 12:40

Καλησπέρα. Αν υπάρχει ξεχωριστό θέμα για το μοντέλο που σας ενδιαφέρει μπορείτε να το αναγνώσετε. Αν οι πληροφορίες που σας ενδιαφέρουν υπάρχουν διάσπαρτες, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την Αναζήτηση (γράφοντας π.χ. i20) και θα σας εμφανίσει όλες τις δημοσιεύσεις όπου αναφέρεται αυτή η φράση.
Άβαταρ μέλους
AEA4TF
Site Admin

Last Visit: 07/02/19 22:40

Δημοσίευσηαπό elefasgr » 15/05/19 14:05

Καλησπέρα,

Ακόμα περιμένω μια ενημέρωση για το πρόβλημα:

https://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic ... &start=195

AEA4TF έγραψε:
elefasgr έγραψε:
AEA4TF έγραψε:Δοκιμάστε να διαγράψετε το Forum και να το ξαναπεράσετε στο Tapatalk. Βεβαιωθείτε ότι οι κωδικοί σας είναι οι ορθοί.

Ευχαριστώ για την απάντηση, όπως όμως ανέφερα στο αρχικό μου ποστ τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει πάρα πολλες φορές. Το password επίσης το περνάω (και) από password manager άρα αποκλείεται να είναι λανθασμένο. Επίσης αν ζητήσω από το tapatalk να με πάει στο webview εκεί μπορώ να κάνω login κανονικά. Το πρόβλημα το αντιμετωπίζω σε 2 συσκευές με tapatalk (ios και android).

Το ίδιο πρόβλημα συναντώ και σε επιτραπέζιο υπολογιστή (windows) όταν προσπαθώ να κάνω login από την φόρμα του φόρουμ (μπορεί να συμβεί σε περίπτωση που λήξει το session ή ενώ είμαι logged out και πατήσω να κάνω reply σε κάποιο νήμα) https://www.4troxoi.gr/phpBB3/ucp.php?mode=login αντί για τη https://www.4troxoi.gr/login4t?mode=forumlogin
Οπότε υποθέτω ότι το tapatalk (που σημειωτέον είναι ενημερωμένο στην τελευταία έκδοση) προσπαθεί να κάνει login μέσω της https://www.4troxoi.gr/phpBB3/ucp.php?mode=login και για αυτό το λόγο τρώει το άκυρο.

P@ulet@ έγραψε:Ζήτα και καινούργιο password. Εμένα μου δούλεψε, βγάζοντας το από το Tapatalk, αλλά με ΝΈΟ password.

Ευχαριστώ πολύ για το hint το δοκίμασα αλλά δεν δούλεψε δυστυχώς.

Καλησπέρα σας,

Η ορθή είσοδος στο Forum γίνεται μέσω της κεντρικής σελίδας του Περιοδικού (http://www.4troxoi.gr). Οπότε είναι λογικό να συμβαίνει αυτό που αναφέρατε στον υπολογιστή σας. Στο Tapatalk όμως δεν θα έπρεπε να έχετε τέτοιο πρόβλημα. Το θέμα σας προωθήθηκε στην τεχνική υπηρεσία μας. Θα σας ενημερώσουμε σχετικά.

Στην διάθεσή σας,
4TF
Άβαταρ μέλους
elefasgr
4TF Newbie Driver

Last Visit: 31/05/19 16:42

Δημοσίευσηαπό AEA4TF » 15/05/19 20:01

Καλησπέρα σας,

Είχαμε δει το θέμα τότε που ρωτήσατε και μάλλον εκ παραδρομής δεν απαντήσαμε. Ζητούμε συγγνώμη. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για το tapatalk, από την στιγμή που οι κωδικοί σας είναι ορθοί και λειτουργούν σε web based browsers. Ίσως είναι κάποια ασυμβατότητα της συγκεκριμένης έκδοσης του tapatalk, ή ο provider σας να μπλοκάρει το plug in μας, αλλά δεν είναι κάτι που μπορούμε να επιλύσουμε εμείς, καθώς έχει να κάνει με τις συγκεκριμένες συσκευές ή/και σύνδεση σας.

Στην διάθεσή σας,
4TF
Άβαταρ μέλους
AEA4TF
Site Admin

Δημοσίευσηαπό elefasgr » 16/05/19 8:22

Ευχαριστώ για την απάντηση, που δυστυχώς όμως δεν λύνει κάτι. Για δοκιμή έφτιαξα καινούριο λογιαρασμό μέσα από το Tapatalk και συνδέθηκε κανονικά. Οπότε ορθώς υποθέτω ότι κάτι συμβαίνει με το λογαριασμό μου "elefasgr", πιθανώς να χρειαζόταν κάποιο πεδίο στον πίνακα των χρηστών στη βάση να γίνει reset; Εν πάσει περιπτώσει καθώς μπορώ να συνδεθώ με το νέο login είναι εύκολο να συγχωνευθούν οι 2 λογαριασμοί; Ο νέος είναι "pleft" και ο παλιός "elefasgr";
Τελευταία επεξεργασία από elefasgr και 16/05/19 13:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
elefasgr
4TF Newbie Driver

Last Visit: 31/05/19 16:42

Δημοσίευσηαπό pleft » 16/05/19 8:30

elefasgr έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση, που δυστυχώς όμως δεν λύνει κάτι. Για δοκιμή έφτιαξα καινούριο λογιαρασμό μέσα από το Tapatalk και συνδέθηκε κανονικά. Οπότε ορθώς υποθέτω ότι κάτι συμβαίνει με το λογαριασμό μου "elefasgr", πιθανώς να χρειαζόταν κάποιο πεδίο στον πίνακα των χρηστών στη βάση να γίνει reset; Εν πάσει περιπτώση καθώς μπορώ να συνδεθώ με το νέο login είναι εύκολο να συγχωνευθούν οι 2 λογαριασμοί; Ο νέος είναι "pleft" και ο παλιός "elefasgr";

Επιβεβαιώνω τα παραπάνω, παρακαλώ αν γίνεται να συγχωνευθούν οι 2 λογαριασμοί. Ευχαριστώ

Sent from my iPhone using Tapatalk
pleft
4TF Newbie Driver

Last Visit: 21/05/19 21:46
Banned User

Δημοσίευσηαπό AEA4TF » 16/05/19 20:32

elefasgr έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση, που δυστυχώς όμως δεν λύνει κάτι. Για δοκιμή έφτιαξα καινούριο λογιαρασμό μέσα από το Tapatalk και συνδέθηκε κανονικά. Οπότε ορθώς υποθέτω ότι κάτι συμβαίνει με το λογαριασμό μου "elefasgr", πιθανώς να χρειαζόταν κάποιο πεδίο στον πίνακα των χρηστών στη βάση να γίνει reset; Εν πάσει περιπτώσει καθώς μπορώ να συνδεθώ με το νέο login είναι εύκολο να συγχωνευθούν οι 2 λογαριασμοί; Ο νέος είναι "pleft" και ο παλιός "elefasgr";

pleft έγραψε:
elefasgr έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση, που δυστυχώς όμως δεν λύνει κάτι. Για δοκιμή έφτιαξα καινούριο λογιαρασμό μέσα από το Tapatalk και συνδέθηκε κανονικά. Οπότε ορθώς υποθέτω ότι κάτι συμβαίνει με το λογαριασμό μου "elefasgr", πιθανώς να χρειαζόταν κάποιο πεδίο στον πίνακα των χρηστών στη βάση να γίνει reset; Εν πάσει περιπτώση καθώς μπορώ να συνδεθώ με το νέο login είναι εύκολο να συγχωνευθούν οι 2 λογαριασμοί; Ο νέος είναι "pleft" και ο παλιός "elefasgr";

Επιβεβαιώνω τα παραπάνω, παρακαλώ αν γίνεται να συγχωνευθούν οι 2 λογαριασμοί. Ευχαριστώ

Καλησπέρα σας,

Δυστυχώς τεχνικά δεν μπορεί να γίνει συνένωση δύο λογαριασμών και επίσης δεν επιτρέπεται από τον Κανονισμό του Forum η τήρηση δύο λογαριασμών από το ίδιο φυσικό πρόσωπο. Οπότε θα πρέπει να επιλέξετε ποιόν λογαριασμό θέλετε κρατήσετε.

Στην διάθεσή σας,
4TF
Άβαταρ μέλους
AEA4TF
Site Admin

Δημοσίευσηαπό pleft » 16/05/19 21:44

Καλησπέρα. Συγχώνευση 2 λογαριασμών γίνεται στο phpbb με χρήση κατάλληλου extension (ενημερωτικά το αναφέρω αν σας φαίνεται χρήσιμο να το συμπεριλάβετε).

Πάντως με τον 2ο λογαριασμό μια χαρά συνδέεται το tapatalk και δεν φταίει ούτε η έκδοση του (που είναι ενημερωμένο στην τελευταία για iOS και Android) ούτε κόβει κάτι ο πάροχος όπως μου γράψατε σε προηγούμενο ποστ. Πιστεύω ότι με μια πιο προσεκτική μάτια στα δεδομένα των 2 λογαριασμών στη βάση θα φανεί τι είναι αυτό που εμποδίζει και ίσως είναι και η λύση σε αντίστοιχα θέματα άλλων χρηστών.

Τέλος αν είναι να διαγραφεί κάποιος λογαριασμός μου ας είναι ο νεότερος (pleft)

Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε αλλά δυστυχώς ακόμα δεν μπορω να χρησιμοποιήσω τον πραγματικό μου λογαριασμό μέσω tapatalk.

pleft
4TF Newbie Driver

Last Visit: 21/05/19 21:46
Banned User

Δημοσίευσηαπό AEA4TF » 20/05/19 2:13

pleft έγραψε:Συγχώνευση 2 λογαριασμών γίνεται στο phpbb με χρήση κατάλληλου extension

Λόγω του πρόσφατα ενοποιημένου συστήματος μας (http://www.4troxoi.gr , https://www.4troxoi.gr/phpBB3/ , https://www.4troxoi.gr/4tlibrary), αυτό δεν είναι εφικτό, καθώς η εγγραφή στην βάση δεδομένων γίνεται πλέον από το κεφαλικό site.

pleft έγραψε:Τέλος αν είναι να διαγραφεί κάποιος λογαριασμός μου ας είναι ο νεότερος (pleft)

Αναγκαστικά αυτό πρέπει να συμβεί.

pleft έγραψε:Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε αλλά δυστυχώς ακόμα δεν μπορω να χρησιμοποιήσω τον πραγματικό μου λογαριασμό μέσω tapatalk.

Λυπούμαστε που δεν μπορέσαμε να επιλύσουμε το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
AEA4TF
Site Admin

Δημοσίευσηαπό piliourits » 20/05/19 8:33

Μπορείτε να πείτε και σε μας πως να κάνουμε παράθεση του σχολίου στο οποίο απαντάμε, όπως κάνετε εσείς;
Will you be a lousy scab
Or will you be a man?
Άβαταρ μέλους
piliourits
4TF N1 Driver

Last Visit: 14/06/19 19:34

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις - Εκδηλώσεις του Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης