19/06/19 5:17

Σούπερμαρκετ

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: Σούπερμαρκετ

Δημοσίευσηαπό Coyot » 14/03/10 1:32

Στο Βέλγιο υπάρχει καρτέλ -ουσιαστικό μονοπώλιο- δύο (2) μόνον εταιριών σε κάθε τομέα της οικονομίας (δύο τράπεζες, δύο εταιρίες τηλεφωνίας, δύο αλυσίδες σουπερμάρκετ κ.ο.κ). Αυτό εξηγεί, πέρα από την παροιμιώδη ηλιθιότητα και μιζέρια των Βέλγων, την ανύπαρκτη εξυπηρέτηση και περιφρόνηση προς τον πολίτη-πελάτη-καταναλωτή.

Τα σουπερμάρκετ (Delhaise και GB) έχουν ελάχιστους υπαλλήλους, και ποτέ δεν στελεχώνουν όλα τα ταμεία, ακόμα και σε ώρες αιχμής (βράδια Παρασκευής, Σάββατο) με αποτέλεσμα το σχηματισμό ουρών κομμουνιστικού μήκους.
Κανείς δεν φωνάζει (στην Ελλάδα, σε μια τέτοια κατάσταση, οι παρόντες στο κατάστημα υπάλληλοι, έστω και αντικειμενικά άφταιγοι, θα είχαν δαρεί μέχρις αιμοπτύσεως).

Ουδείς υπάλληλος ξέρει να σε πληροφορήσει πού στον πούτσο βρίσκεται κάποιο προϊόν, γιατί "δεν είναι στην πτέρυγά του" (το προϊόν), και, προφανώς είναι (το σύμπαν) στη μουν@ρα του.
Τα μισά κομμάτια στα ράφια, από τα ταχέως αναλώσιμα προϊόντα (ψωμιά τοστ, γάλατα κλπ), είναι ΛΗΓΜΕΝΑ και παραμένουν στα ράφια, ή λήγουν άυριο. ΔΕΝ μπορείς να βρεις γάλα που να λήγει μετά από 4 μέρες ή ψωμί τοστ που να λήγει σε 6 μέρες. ΔΕΝ μπορείς να βρεις ζαμπόν που να λήγει αργότερα από 5-6 μέρες.

Όταν επισημαίνεις το ληγμένο, σου λένε "ντεζολέ" (σόρρυ, δηλαδή) και τέρμα. Κανείς πολίτης δεν ευκαιρεί, δεν αντέχει οικονομικά και δεν θέλει να μπλέξει δικαστικώς κατά της επιχείρησης, σε ένα μη-κράτος, που συνεχίζει και σου στέλνει ανυπόστατους λογαριασμούς ρευματος, ακόμη και 2 χρόνια μετά την οριστική αποχώρησή σου από τη χώρα (περίπτωση φίλου μου).

Πιστωτική κάρτα με δωρεάν συνδρομή ΔΕΝ σου δίνουν, ακόμη κι αν τη χρησιμοποιείς κατά κόρον και είσαι άνθρωπος με πάγιο εισόδημα. Επιτόκια καταθέσεων ανύπαρκτα στην ING (η άλλη τράπεζα, η Fortis, χρεωκόπησε :whistlink: )

Το τραπεζάκι σου, ο επιπλοποιός στο παραδίδει βαμμένο σε 3 μήνες. :lipsealed:
Το δερμάτινο τζάκετ (επειδή είναι δερμάτινο) μπορείς να το παραδώσεις για καθαρισμό και περιποίηση μόνον κάθε Τρίτη, και να το παραλάβεις μόνον την επόμενη Τρίτη, ελαφρωμένος κατά 80 Ευρώ :yikes:

Το μετρό ζέχνει σκατίλα (ΟΚ, άσχετο) :)

Όλα αυτά κάτω από τη μύτη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που εδρεύει εδώ στις Βρυξέλλες και τόσο κόπτεται για τον υγιή καπιταλιστικό ανταγωνισμό :whatever:

Έχει αρχίσει και ωριμάζει μέσα μου η ιδέα της γενοκτονίας κατά των ζώων αυτών. :)
Travellin' Howl.
Άβαταρ μέλους
Coyot
4TF S1600 Driver

Last Visit: 12/05/19 2:06

Δημοσίευσηαπό mirage » 14/03/10 1:38

Δεν είναι τυχαία τα ανέκδοτα που έχουν βγάλει γι αυτούς οι τυροφαγοι γείτονες τους :ysterical:
Άβαταρ μέλους
mirage
4TF F15 Pilot

Last Visit: 09/06/18 12:07

Δημοσίευσηαπό adis4gr » 14/03/10 2:00

σαλαμι gb 1991 πω πω τι μου θυμησες τωρα...εχουν ακομα εκεινο το ik tevreden ik terug (καπως ετσι) στις σακουλες? :lol:
η Ελλαδα ειναι πνευμα και το πνευμα ειναι ανεξικακο
u come from nothing,u go to nothing,what have u lost? NOTHING
Ο,ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ
N5 user
"τοσο αντιπαθης οπως μονο ενας Γαλλος σοσιαλιστης ειναι" Κ.Μητσοτακης
Άβαταρ μέλους
adis4gr
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 16/06/19 18:30

Δημοσίευσηαπό charmak66 » 14/03/10 3:37

Coyot έγραψε:Έχει αρχίσει και ωριμάζει μέσα μου η ιδέα της γενοκτονίας κατά των ζώων αυτών. :)

αυτόν τον coyot τον απολαμβάνω και γω :yesiibb: :yesiibb: :yesiibb:
Ξάφνου σαν ξεπροβόδισε το Steamer Tank “Fjord Folden”
Όπου έφευγε καπνίζοντας για τα νησιά Λοφούτεν…
Άβαταρ μέλους
charmak66
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 11/09/14 12:15

Δημοσίευσηαπό elteo » 14/03/10 10:37

όντως απολαυστικό ποστ.

και πάει σε αυτούς που θεοποιούν κατά κόρον τους ευρωπΕους.

υπάρχουν σίγουρα καλύτεροι από εμάς αλλά και χειρότεροι.
elteo
4TF F15 Pilot

Last Visit: 09/01/17 21:44

Δημοσίευσηαπό onyx ! » 14/03/10 11:10

Προσέξτε το: γίνονται όλο και περισσότερες προσφορές στο ράφια αλλά δεν έχουν πάντα ενημερωθεί και τα ταμεία!! Παρατηρώ να χτυπάνε στο ταμείο τις κανονικές τιμές και όχι αυτές του ραφιού. Δεν εννοώ ότι είναι ηθελημένη προσπάθεια παραπλάνησης ή εξαπάτησης αλλά δέχομαι ότι είναι απλά φόρτος εργασίας. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα είναι ότι με κλέβουν....
Συγκεκριμένο παράδειγμα: σε συσκευασία 2+1 γιαούρτι αγελαδίτσα 2% της Φαγε η τιμή από 1,71 πρόσφατα πήγε στο 1,18-1,14 αλλά σε δύο περιπτώσεις (σε τελείως διαφορετικά ΣΜ και σε διαφορετική πόλη) το ταμείο έβγαζε την κανονική τιμή. Στη μία περίπτωση είπαν ότι είναι άλλος κωδικός (λες και με νοιάζει) και μετά από λίγη επιμονή και υπομονή τελικά μου δώσαν όχι μόνο τη διαφορά αλλά μου χαρίσανε ολόκληρο το προϊόν ενώ σε άλλο κρατήσανε το προϊόν και μου έδωσαν τα λεφτά πίσω (το τσέκαρα και έβγαλαν την τιμή της προσφοράς και κρατήσαν την παλιά. Σε αυτούς συχνά υπάρχει διαφορά (!)που συνήθως απλά καλύπτουν).
Στεκομαι και στη συμπεριφορά των υπαλλήλων που είναι γενικά κακή, σαν να τους προσέβαλα κιόλας που τους υποδεικνύω το λάθος τους, σε καθυστερούν και σε ταλαιπωρούν χωρίς λόγο.... ίσως φταίει και η σύγκριση, έχω ζήσει και χρόνια στην Αγγλία που σε τέτοιες περιπτώσεις (πολύ σπάνιες) σπεύδουν να σε εξυπηρετήσουν και να σου ζητήσουν χίλια συγνώμη....
Για το Βέλγιο που ζει χρόνια μια θεία μου λέει ότι πρόκειται για ένα τεράστιο χωριό με άξεστους χωριάτες που τους αξίζει το χειρότερο....
BMW E39 520i steptronic Εικόνα
Άβαταρ μέλους
onyx !
4TF WRC Driver

Last Visit: 29/03/19 20:07

Δημοσίευσηαπό manosk » 14/03/10 11:54

mirage έγραψε:
BILL33 έγραψε:
mirage έγραψε:Θα ζήσεις μωρέ. Αλλωστε Delhaize πουλάει και ο πρίμιουμ Βασιλόπουλος.

Τα προοιοντα "365" ειναι;Μου μοιαζει το σημα :hmmm:

Ja

AB=Delhaize.
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1788967

Βασικά θα πάρουν από εμένα ένα τίποτις, αφού αρκετές πολυεθνικές έχουν πλακώσει. Δηλαδή στο τέλος θα πρέπει να ψάχνουμε κανένα Μασούτη ή Χαλκιαδάκη για να μένουν τα λεφτά στο Γκρης. :roll:

Σκλαβενίτης και μόνο, κάθε ευρώ στις πολυεθνικές αλυσίδες φεύγει από τον ελληνικό κύκλο χρήματος.

Στο σημείο αυτό :lol: , ας θυμηθούμε λίγο τους φίλτατους φορουμίστας που έλεγαν με στόμφο πόσο βαριούνταν να συγκρίνουν τιμές στο Σ/Μ, πόσο μικρή είναι η ζωή για να ασχολείται κανείς με τέτοια θέματα.
Τώρα στενοχωριούνται για τα προβλήματα των γύρω τους, οδύρονται για την κατάντια της ελληνικής οικονομίας, ενοχλούνται από το κακό κράτος που δεν φρόντισε για την ευδαιμονία των κατοίκων της χώρας......
:ysterical: Σιγά μη χολοσκάνε, τα άχρηστα τομαράκια είναι πάντα άχρηστα τομαράκια ανεξαρτήτως εποχής και συνθηκών. Το θέμα είναι να εντοπίζονται και να κράζονται δημοσίως, ανεξαρτήτως της μεταμφίεσής τους. :iconcool:

Edit: Χαλκιαδάκη, όχι Χανιαδάκη. :svivhaha:
Τελευταία επεξεργασία από manosk και 14/03/10 14:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
manosk
4TF F15 Pilot

Last Visit: 19/04/19 21:04

Δημοσίευσηαπό saxon_747 » 14/03/10 12:13

manosk έγραψε:Δηλαδή στο τέλος θα πρέπει να ψάχνουμε κανένα Μασούτη ή Χανιαδάκη για να μένουν τα λεφτά στο Γκρης. :roll:

Παντα προτιμω Μασουτη και προσπαθω να πηγαινω καθημερινες.

Στα Carrefour με πιανει αγοραφοβια.
Στο Βασιλοπουλο δε γουσταρω να πηγαινω. Χρεωνουν...και του πουλιου το γαλα.
(Σηκωνει μηνυση για παραπλανητικη διαφημηση αφου "του πουλιου το γαλα" δεν υπαρχει σε κανενα ραφι? :shifty: )
Lidl, Aldi κτλ, εκτος του οτι δε μ'αρεσει το ολο concept - πολυ Γερμανιλα, ακου εκει να σου χρεωνουν σακκουλες- πολλες φορες δε βρισκω τα προιοντα που θελω.
Άβαταρ μέλους
saxon_747
4TF S2000 Driver

Last Visit: 16/06/19 17:43

Δημοσίευσηαπό mirage » 14/03/10 13:06

Οι σακκούλες χρεώνονται παντού στην Ευρώπη. Στην Γαλλία πάει 3σεντ η σακούλα. Με 11 λεπτά αγοράζεις πλαστική υψηλής ανθεκτικότητας που αν σκιστεί κάποια στιγμή στην αλλάζουν δωρέαν και μετά υπάρχουν μεγαλύτερες σακούλες από διάφορα υλικά και σε διαφορετικές τιμές.
Τα Γαλλικά Dia πρέπει να είναι τα μόνα που δεν χρεώνουν σακούλες :lol:
Υ.Γ Μαντέψτε ποια αλυσίδα ΣΜ στην Γαλλία είναι πρώτη στην παράβαση: συγνώμη κάναμε λάθος στην τιμή στο ταμείο και το ράφι :innocent:
Άβαταρ μέλους
mirage
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό saxon_747 » 14/03/10 13:11

mirage έγραψε:Οι σακκούλες χρεώνονται παντού στην Ευρώπη.

E και? :hmmm:

mirage έγραψε:Υ.Γ Μαντέψτε ποια αλυσίδα ΣΜ στην Γαλλία είναι πρώτη στην παράβαση: συγνώμη κάναμε λάθος στην τιμή στο ταμείο και το ράφι :innocent:

Carrefour?
Άβαταρ μέλους
saxon_747
4TF S2000 Driver

Last Visit: 16/06/19 17:43

Δημοσίευσηαπό adis4gr » 14/03/10 13:17

το καρφουρ εχει μαστερ στο κλεψιμο στο ταμειο...ουτε θελω να φανταστω ποσα τσεπωνουν τη μερα απο ταχαμουδηθεν λαθη κτλ κτλ...

το καλο γιαυτους ειναι οτι σχεδον κανεις δεν ελεγχει τι πληρωνει στο τελος...
η Ελλαδα ειναι πνευμα και το πνευμα ειναι ανεξικακο
u come from nothing,u go to nothing,what have u lost? NOTHING
Ο,ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ
N5 user
"τοσο αντιπαθης οπως μονο ενας Γαλλος σοσιαλιστης ειναι" Κ.Μητσοτακης
Άβαταρ μέλους
adis4gr
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 16/06/19 18:30

Δημοσίευσηαπό mirage » 14/03/10 13:18

Εγώ απλά ενημερώνω, οι λόγοι είναι καθαρά οικολογικοι και φυσικά τσεπολογικοί θα πρόσθετα. Στην πράξη βέβαια αυτή η χρέωση καλό θα μας κάνει μπας και σταματήσει η σπατάλη σε σακούλες που γίνεται στην Ελλάδα.
Η απάντηση είναι σωστή :lol:
Άβαταρ μέλους
mirage
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό danonito » 14/03/10 13:32

Εγω τη μανια με τις πλαστικες σακουλες που εκτος του οτι μολυνουν απιστευτα, σχιζονται κιολας, δεν την εχω καταλαβει. Εχω πλεον υιοθετησει το συστημα "ψωνιζουμε με backpack"! εκτος του οτι δεν χρεωνομαι σακουλες, τα πραγματα μπορεις να τα κουβαλησεις πολυ πιο ευκολα :yahoo:
danonito
4TF A5 Driver

Last Visit: 05/08/14 14:04

Δημοσίευσηαπό Thάnos » 14/03/10 13:35

Να δω την γιαγιά μου με τσάντα πλάτης να βγαίνει απο το supermarket και το στον κόσμο! Χαχαχα
το επομενο βήμα της θα είναι μια εντούρο! Χαχαχα :ysterical:
Άβαταρ μέλους
Thάnos
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 28/12/17 21:14

Δημοσίευσηαπό danonito » 14/03/10 13:40

χαχα, μπορει να της την βαρεσει της γιαγιας και να παει και κανα ελευθερο καμπινγκ! χεχεχε... Σοβαρα τωρα, εαν δεν μπορει καποιος να σηκωσει τετοιο σακιδιο, αποκλειεται να μπορει να σηκωσει λαστιχενιες σακουλες, οποτε η μονη λυση ειναι το καροτσακι οποτε παλι οι σακουλες ειναι αχρηστες! :yahoo:
danonito
4TF A5 Driver

Last Visit: 05/08/14 14:04

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες