22/02/19 3:04

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΕΚΛΟΓΕΣ

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό Asep » 10/01/19 11:50

Δεν έρχομαι συχνά στα μέρη σου να είμαι ειλικρινής αλλά ολόκληρος ο Πειραιάς είναι γεμάτος αλλοδαπούς σε έντονα μεγαλύτερο βαθμό από τις υπόλοιπες περιοχές στο λεκανοπέδιο. Άν είχε επιβάλει τέτοια τρομοκρατία στον Πειραιά δεν θα έβλεπες περισσότερους ξένους από Έλληνες. Σε οποιαδήποτε περίπτωση μετά το 2013 διέκοψαν τα πάντα έτσι δεν είναι;
Asep
4TF N1 Driver

Last Visit: 19/02/19 8:58

Δημοσίευσηαπό nickthetrib » 10/01/19 12:10

Asep έγραψε:Σε οποιαδήποτε περίπτωση μετά το 2013 διέκοψαν τα πάντα έτσι δεν είναι;

Δυστυχώς όχι, απλά μειώθηκε η ένταση και η συχνότητα.

Επίσης δεν είναι μόνο η β Πειραιά. Μενίδι, Άνω Λιόσια, Ασπρόπυργος μερικές περιοχές ακόμα (που δεν είχαν δράση σαν οργανωμένη Χ.Α., αλλά τάγματα εφόδου είχαν από το 2007 και μιλάω από προσωπική εμπειρία).

Απλά εκεί κάνουν κουμάντο άλλοι σε επίπεδο εγκληματικότητας και δεν μπήκαν (ευτυχώς) σε διαδικασία πολέμου (μάλλον επειδή θα τον έπιναν πολύ άσχημα) και έμειναν όρθιες οι περιοχές αυτές.
and another passionless night, and another hopeless fight, and another battle that I've lost
Άβαταρ μέλους
nickthetrib
4TF N3 Driver

Last Visit: 18/02/19 18:47

Δημοσίευσηαπό Asep » 10/01/19 12:14

Για Μενίδι, Άνω Λιόσια καλύτερα μην μιλάς γιατί η τρομοκρατία από τους Ρομά εκεί είναι το κάτι άλλο!
Asep
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό criuser » 10/01/19 12:15

Ομολογώ ότι ο διαχωρισμός της βίας με ξεπερνάει .

Βία και δη αριστερή υπάρχει από το 1975 . Δεξιά βια τα τελευταία 5-7 χρόνια . Κακές κάκιστες και οι δύο .

Εχεις σκεφτεί να μιλήσεις σε αντίφα που σου γράφει συνθήματα στο σπίτι σου ?
Σε οικοδόμο του συνδικάτου που θέλει να μπει στο γιαπί σου για να κάνει μάθημα στους μαστόρους εν ώρα εργασίας ?

Γενικά η βία έχει ξεφύγει στην χώρα και πρέπει να κλαδευτεί άμεσα . Από όπου και αν προέρχεται .

Και επειδή ανέφερες τα Εξάρχεια . Είδαμε τι έγινε με τις εισόδους των πολυκατοικιών για να ανεβαίνουν τα παλληκάρια της φακής στην ταράτσα και να πετάνε μολότωφ .

Οποιος χτυπάει μόνο την μία βία , απλά πατρονάρει την άλλη . Δεν υπάρχει καλή και κακή βία και μακάρι όλα τα κόμματα να το καταλάβουν αυτό και να πάψουν να την χρησιμοποιούν για κομματικούς σκοπούς .
No substitute for cubic inches
criuser
4TF N4 Driver

Last Visit: 13/02/19 22:50

Δημοσίευσηαπό fiverg » 10/01/19 12:41

criu αυτό είναι σαφές. Η βία είναι βία. Βέβαια οι "εμπαναστάτες αριστεροί" θεωρούν την (όποια) δική τους βία "νόμιμη" και "ανώδυνη" και τη απουσία του επίσημου κράτους αυτό φέρνει αντίδραση.
Εγώ απλά επισημαίνω ότι και η ΧΑ έχει σαφές μερίδιο βίας, κάτι που μεγάλη μερίδα των potential ψηφοφόρων της μάλλον αγνοεί, ή το θεωρεί "διαδόσεις και φακ νιουζ", ή θεωρεί ότι όλα αρχίζουν και τελειώνουν στην δολοφονία Φύσσα "από έναν μανιακό".

ΥΓ: Όντως οι ενέργειες αυτές στις γειτονιές μας είχαν φτάσει στο peak λίγο πριν την δολοφονία του Φύσσα. Μετά η τοπική αδρανοποιήθηκε και όλα αυτά κόπηκαν με το μαχαίρι.
fiverg
4TF A5 Driver

Last Visit: 06/02/19 16:29

Δημοσίευσηαπό nickthetrib » 10/01/19 13:12

Asep έγραψε:Για Μενίδι, Άνω Λιόσια καλύτερα μην μιλάς γιατί η τρομοκρατία από τους Ρομά εκεί είναι το κάτι άλλο!

Ακριβώς αυτό εννοώ όταν λέω κάνουν κουμάντο άλλοι.
Και δεν είναι μόνο οι Ρομά, οι Ρώσoπόντιοι, παλιοί αρβανίτες κάνουν ένα πολύ ωραίο σκηνικό

Δεν θα μου πεις να μην μιλάω για σκηνικά που έχω ζήσει. :rtfm:
and another passionless night, and another hopeless fight, and another battle that I've lost
Άβαταρ μέλους
nickthetrib
4TF N3 Driver

Last Visit: 18/02/19 18:47

Δημοσίευσηαπό pgs » 10/01/19 21:21

δεν ξέρω αν το ακούσατε αλλά το ατού του τσίπρα είναι.....
κάθεστε?

είναι.....

...όχι όχι δεν είναι τα αγγλικά.....

...όχι όχι δεν είναι η γεωγραφία...

κάθεστε καλά?
είναι.....
https://www.protothema.gr/greece/articl ... -atou-mou/

https://twitter.com/i/status/1083094969932570625

:lol: :ysterical: :ysterical: :ysterical: :ysterical:
Είμαι κομμουνιστής: οδηγάω μπεΕμΒε, έχω εξοχικό, άιφον, φοράω λακόστ και δίνω 360 στον υπάλληλό μου (αν και όταν).Δεν φταίω εγώ, έτσι είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε.

Θες να μάθεις τι ΔΕΝ θα γίνει; Ρώτα έναν κομμουνιστή να σου πει τι ΘΑ γίνει.
pgs
4TF A5 Driver

Last Visit: 19/02/19 5:38

Δημοσίευσηαπό Asep » 11/01/19 6:00

Για την οικονομία θα φάει το μεγαλύτερο παλούκι στις εκλογές δεν θα το φάει για το Σκοπιανό άσχετα αν το Σκοπιανό τους κατεβάζουν στους δρόμους, αλλά πολλοί από αυτούς που κατεβαίνουν είναι εξοργισμένοι με την τσέπη τους και εκδηλώνονται με διαφορετικό τρόπο.
Asep
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό nasos » 11/01/19 8:39

Asep έγραψε:
nasos έγραψε:
Asep έγραψε:εγώ θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή δεν τους έχω ούτε αυτούς για σωτήρες αλλά κατά την γνώμη μου είναι η καλύτερη επιλογή για να στείλω το συγκεκριμένο μήνυμα.

Και οι άλλοι για το μήνυμα ψήφισαν τον Αλέξη, και είδαμε τι έγινε...

Εγώ σκέφτομαι κάτι άλλο ότι ο ΣΚΑΙ ας πούμε που τώρα του κάνει εμπάργκο ο Αλέξης τον είχε βοηθήσει πάρα πολύ να γίνει πρωθυπουργός, την Χρυσή Αυγή που την βοήθησε το συγκεκριμένο τηλεοπτικό κανάλι;

Τι σχέση έχει τι κάνει ο ΣΚΑΪ, ποιόν βοήθησε, αν βοήθησε και γιατί βοήθησε, με αυτό που σου έγραψα; :slap:

Asep έγραψε:
InsaneDriver έγραψε:Και μιλάμε για μια Χ.Α που πέρα από τα γνωστά ζητήματα, έχει γίνει τέρμα συστημική.
Χέρι χέρι με τον ΣΥΡΙΖΑ σε όλες τις ψηφοφορίες. Από ΠτΔ, νομοσχέδια, ανεξάρτητες αρχές...

Νέα Δημοκρατία είσαι έτσι δεν είναι, τώρα για πες μας η περίπτωση του Τεμπονέρα τι διαφορές έχει με αυτήν του Φύσσα;

Asep έγραψε:Έωλα γράφεις τους φοβόμουνα όπως όλοι φυσικά, χαρήκαμε και εγώ φοβάμαι τον Ρουβίκωνα και τις συγκεντρώσεις των Αντίφα, δεν αναφέρεις συγκεκριμένο περιστατικό.

Το ότι κάποιος καταδικάζει τον τρόπο λειτουργίας της ΧΑ και προφανώς τη δολοφονία Φύσσα, σημαίνει πως αγνοεί ή επικροτεί τη δολοφονία Τεμπονέρα;

Το ότι κάποιος φοβάται να πλησιάσει σε μπλοκ της ΧΑ, σημαίνει πως δεν φοβάται να πλησιάσει Ρουβίκωνα, Αντίφα και λοιπά φρούτα;

Τι λογική είναι αυτή; :slap:

Asep έγραψε:Λέμε τώρα γιατί από τον Φύσσα ξεκίνησε και εκεί στηρίζεται όλη η ιστορία κατά τα άλλα τα τάγματα εφόδου που φημολογείται ότι έχει η Χ.Α. σε ενόχλησαν εσένα καμιά φορά?

Δηλαδή είναι σαν να λες, "Εντάξει, τους ομοφυλόφιλους σκοτώνουνε μόνο, αλλά επειδή εγώ δεν είμαι, δεν έχω πρόβλημα". :slap:

Απ'ότι καταλαβαίνω πάντως διαβάζοντας αυτά που γράφεις, δεν ψηφίζεις ΧΑ για το "μήνυμα", αλλά σε εκφράζει απόλυτα και απλά ντρέπεσαι να το γράψεις. :iconcool:
Life is not the moments you breathe,
but the moments that take your breath away...
Άβαταρ μέλους
nasos
4TF A6 Driver

Last Visit: 07/02/19 15:14

Δημοσίευσηαπό Asep » 11/01/19 8:56

nasos έγραψε:Το ότι κάποιος καταδικάζει τον τρόπο λειτουργίας της ΧΑ και προφανώς τη δολοφονία Φύσσα, σημαίνει πως αγνοεί ή επικροτεί τη δολοφονία Τεμπονέρα;

Το ότι κάποιος φοβάται να πλησιάσει σε μπλοκ της ΧΑ, σημαίνει πως δεν φοβάται να πλησιάσει Ρουβίκωνα, Αντίφα και λοιπά φρούτα;

Τι λογική είναι αυτή; :slap:

Χαίρομαι που συμφωνείς κατ'αρχήν ότι η περίπτωση του Τεμπονέρα έχει επίσης πολλές ομοιότητες με αυτή τον Φύσσα και είναι το ίδιο δολοφονία μέχρι εδώ όλα καλά ...
Κατά τα άλλα βάλανε όλη την Νέα Δημοκρατία φυλακή αρχηγό, βουλευτές, στελέχη μετά την δολοφονία του Τεμπονέρα; Καταδιώξανε με τον πιο σκληρό τρόπο όλους ακόμα και τους ψηφοφόρους της Νέας Δημοκρατίας σαν δολοφόνους μετά την δολοφονία του Τεμπονέρα, τους φιμώσανε, τους απαγορεύσανε να μιλάνε, να βγαίνουν ακόμα και να βγαίνουν στον δρόμο όπως έκαναν με αυτούς της Χρυσής Αυγής; Δεν ξαναεκλέχτηκε πάλι, δεν ξανακυβέρνησε πολλά χρόνια, δεν τον ξέχασαν όλοι τον Τεμπονέρα μέσα σε έναν χρόνο; Γιατί λοιπόν δυο μέτρα και δυο σταθμά;
Οι Ρουβίκωνες δεν ψηφίστηκαν πρωθυπουργοί; Τσίπρας και Ρουβίκωνας το ίδιο πράγμα είναι, γιατί απαγορεύεται λοιπόν η Χρυσή Αυγή αφού ψηφίστηκαν οι χειρότεροι Ρουβίκωνες;

nasos έγραψε:Δηλαδή είναι σαν να λες, "Εντάξει, τους ομοφυλόφιλους σκοτώνουνε μόνο, αλλά επειδή εγώ δεν είμαι, δεν έχω πρόβλημα". :slap:

Απ'ότι καταλαβαίνω πάντως διαβάζοντας αυτά που γράφεις, δεν ψηφίζεις ΧΑ για το "μήνυμα", αλλά σε εκφράζει απόλυτα και απλά ντρέπεσαι να το γράψεις. :iconcool:

Μπράβο, αστέρι είσαι πες μας τώρα ποιόν ομοφυλόφιλο σκοτώσανε;
Asep
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό nasos » 11/01/19 9:05

Στην περίπτωση Τεμπονέρα ήταν μεμονωμένο περιστατικό και ο υπεύθυνος πήγε στη φυλακή. Η ΧΑ δεν κατηγορείται για τη δολοφονία Φύσσα, όπου υπάρχει φυσικός αυτουργός, αλλά για το ότι έτσι λειτουργεί ΓΕΝΙΚΩΣ.

Σου έγραψα πουθενά πως δεν έχω πρόβλημα που οι Ρουβίκωνες και οι κολλητοί της 17Ν κυβερνούν τη χώρα;

Κάνε μου τη χάρη και άλλαξε λίγο τροπάριο στα επιχειρήματά σου, κουράζουν. Είναι του ίδιου επιπέδου με τους συριζαίους, "οι άλλοι καλύτεροι ήταν;" ή "αφού δεν είσαι συριζαίος και κατηγορείς τον Αλέξη, είσαι νεοδημοκράτης, δεξιός, πλούσιος, κλέφτης και φασίστας, ψόφα τώρα".
Άβαταρ μέλους
nasos
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό nasos » 11/01/19 9:09

Asep έγραψε:
nasos έγραψε:Απ'ότι καταλαβαίνω πάντως διαβάζοντας αυτά που γράφεις, δεν ψηφίζεις ΧΑ για το "μήνυμα", αλλά σε εκφράζει απόλυτα και απλά ντρέπεσαι να το γράψεις. :iconcool:

Μπράβο, αστέρι είσαι πες μας τώρα ποιόν ομοφυλόφιλο σκοτώσανε;

Στο έγραψα μεταφορικά αστέρι μου: Μια ομάδα επιτίθεται (φυσικά) σε κάποιες άλλες ομάδες ανθρώπων λόγω διαφορετικού χρώματος, γλώσσας, φυλής, θρησκείας, φύλου, κοινωνικής τάξης, καταγωγής, εθνικότητας, σεξουαλικών προτιμήσεων, μόρφωσης, βάλε ό,τι θέλεις. Εσένα δεν σε ενοχλεί επειδή δεν ανήκεις σε κάποια από αυτές τις ομάδες-στόχους. Το ότι ενδεχομένως κι εγώ να μην ανήκω σε αυτές τις ομάδες-στόχους, ΔΕΝ σημαίνει πως συμφωνούμε. Αυτό ΔΕΝ είναι επιχείρημα υπέρ της ομάδας που υποστηρίζεις, κατάλαβες τώρα;
Άβαταρ μέλους
nasos
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό Asep » 11/01/19 9:13

Επίσημα μέχρι να ολοκληρωθεί η δίκη και να βγει κάποια καταδίκη για κάποιον άλλον πέραν του αναμφισβήτητα δολοφόνου Ρουπακιά δεν μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Η δίκη όπως βλέπεις καθυστερεί υπερβολικά και σκόπιμα πάρα πολλά χρόνια, για καλό της Χ.Α. δεν το νομίζω. Το τι έγινε τότε με τον Σαμαρά είναι γνωστό οι απειλές και οι εκβιασμοί του στην δικαιοσύνη, τον καταδίκασαν η συντριπτική πλειοψηφία από όλα τα πολιτικά κόμματα μέχρι και στο ίδιο του το κόμμα τον αντικατέστησαν και τον έστειλαν στην αφάνεια.
Asep
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό nasos » 11/01/19 9:15

Asep έγραψε:Επίσημα μέχρι να ολοκληρωθεί η δίκη και να βγει κάποια καταδίκη για κάποιον άλλον πέραν του αναμφισβήτητα δολοφόνου Ρουπακιά δεν μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Η δίκη όπως βλέπεις καθυστερεί υπερβολικά και σκόπιμα πάρα πολλά χρόνια, για καλό της Χ.Α. δεν το νομίζω. Το τι έγινε τότε με τον Σαμαρά είναι γνωστό οι απειλές και οι εκβιασμοί του στην δικαιοσύνη, τον καταδίκασαν η συντριπτική πλειοψηφία από όλα τα πολιτικά κόμματα μέχρι και στο ίδιο του το κόμμα τον αντικατέστησαν και τον έστειλαν στην αφάνεια.

Και λοιπόν; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
nasos
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό Asep » 11/01/19 9:32

Δεν ζητάω να ψηφίσετε Χρυσή Αυγή αλλά να μην μας καταδιώκετε για την ψήφο μας γιατί και αυτοί που ψηφίζετε εσείς περίπου τα ίδια είναι και αυτοί για φυλακή. Είδες τι έγινε με μνημόνια, αυτοκτονίες, σκάνδαλα που δεν προλαβαίνουν να τα μετράνε.
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτο :rtfm:
Asep
4TF N1 Driver

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 8 επισκέπτες