27/06/19 7:14

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΕΚΛΟΓΕΣ

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΕΚΛΟΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό pgs » 24/02/19 10:29

johanndelta έγραψε:σέβομαι αυτό που πέρασες. :)

Α-Θ-Ρ-Ω-Π-Ο-Σ
Είμαι κομμουνιστής: οδηγάω μπεΕμΒε, έχω εξοχικό, άιφον, φοράω λακόστ και δίνω 360 στον υπάλληλό μου (αν και όταν).Δεν φταίω εγώ, έτσι είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε.

Θες να μάθεις τι ΔΕΝ θα γίνει; Ρώτα έναν κομμουνιστή να σου πει τι ΘΑ γίνει.
pgs
4TF N2 Driver

Last Visit: 25/05/19 18:31

Δημοσίευσηαπό johanndelta » 24/02/19 11:45

Εμ τι, αβγό;

Σε άλλα νέα, σήμερα το γκζζζημερωμα θα δοθούν τα oscars και κριμας και άδικος που το kodak theatre δε θα πλημμυρίσει από τη λάμψη της καράφλας του Κωνσταντίνου μας που έπρεπε να έχει καπαρωσει ένα βραβείο για το ρόλο της κατουρημενης στη μάπα cross από γέρους και Πακηδες σε τσοντοσινεμα της Ομόνοιας.

Όμως ο άκαρδος σκηνοθέτης Κουλοφσκι δεν χαμπαριασε από την συγκινητική προσπάθεια του Κωνσταντίνου και έδωσε το ρόλο στον Γιαννάκη τον Loveρδο που το μόνο αληθινό πράγμα που έχει κάνει στη ζωή του είναι που αδυνάτισε, γιατί τα αλλα:

https://www.ellinikahoaxes.gr/2019/02/23/loverdos/
MG ZR 160 mk2
johanndelta
4TF N3 Driver

Last Visit: 01/06/19 17:36

Δημοσίευσηαπό pgs » 24/02/19 18:06

τζόχαν υποστηρίζεις αλέξι σωστά?
Είμαι κομμουνιστής: οδηγάω μπεΕμΒε, έχω εξοχικό, άιφον, φοράω λακόστ και δίνω 360 στον υπάλληλό μου (αν και όταν).Δεν φταίω εγώ, έτσι είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε.

pgs
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό gatoz » 24/02/19 18:26

για παμε τωρα ολιγον σοβαρα...
γατος, πλην βλαμμενου αιλουρου που οδηγει, ειναι και μελος δς φορεων επιχειρηματικων συνδεσμων.
με υποχρεωσις να παρακολουθει αρκετα δρωμενα και πρωτοβουλιες του χωρου. ολων των κομματων
επηγε λοιπον εψες και εις νου-δουλαν, προγραμμα υγειας.
σαβως προκατειλημμενος. οτι ακουσει αυνανιες. ως ειθιστε αλλωστε.
παραδοξως ομολογει οτι ειδε αρτια εργασια. και σε προετοιμασια και σε οραματα και σε παρουσιασις. απειρως καλυτερα απο τα ταβερνα-ο_πισω_απο_τις_λεξεις-να-λεμε-πως-ειμαστε-αριστεροι κυβερνητικα αναλογα γλεντια.
επισης ειδε κουλιν, απροσδοκητα ενημερωμενο και επικοινωνιακο. σε σημειο να σκεφθει θεωριες συνομοσιας περι σωσία.
...και φυσικως και ατυχως επιβεβαιωθει...
φευ, στους διαδρομους κατα την αποχωρησις, εσυναντησε το παλι τα ιδια λαμογια που εγνωριζε απο πασοκνουδου εποχας.
ετσι απορει, οκ ,ο νουμερο ενα και οι νουμερα επιστροπης δειχνουν οκ. οι αποδελοιποι?
ΕΦΚΑ, ΚΑΤΡΟΥΓΚΑΛΟΣ, ΑΦΡΑΓΚΟΣ
Άβαταρ μέλους
gatoz
4TF A6 Driver

Last Visit: 10/05/19 15:13

Δημοσίευσηαπό Storm » 24/02/19 18:28

Αν από τώρα ξεκινούν αυτά... δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει σε 5-10 χρόνια.
Με τις ευλογίες UK/USA... η αόρατη μειονότητα της Ελλάδας, οι Σλαβομακεδόνες.
Εσείς που μένετε στα βόρεια της χώρας, ο κος Φωκάς είναι υπαρκτό πρόσωπο; :hmmm:

Greece's invisible minority - the Macedonian Slavs
...
https://www.bbc.com/news/stories-47258809
Chevy Aveo 2007 - 1150cc - Base Edition
Storm
4TF WRC Driver

Last Visit: 07/11/18 17:44

Δημοσίευσηαπό johanndelta » 24/02/19 18:50

Ε τότε τι μας λέει ο Κούλης ότι η ΝΔουλα άλλαξε και "εμείς" αντιπολιτευομαστε την παλιά σύντροφε Θιοντοροβιτς;
MG ZR 160 mk2
johanndelta
4TF N3 Driver

Last Visit: 01/06/19 17:36

Δημοσίευσηαπό pgs » 24/02/19 18:51

Storm έγραψε:Αν από τώρα ξεκινούν αυτά... δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει σε 5-10 χρόνια.
Με τις ευλογίες UK/USA... η αόρατη μειονότητα της Ελλάδας, οι Σλαβομακεδόνες.
Εσείς που μένετε στα βόρεια της χώρας, ο κος Φωκάς είναι υπαρκτό πρόσωπο; :hmmm:

Greece's invisible minority - the Macedonian Slavs
...
https://www.bbc.com/news/stories-47258809

αφού αλέξι είπε ότι συφωνία πρεσπών τα έλυσε όλα και τώρα ανάπτυξη και πρωταγωνιστές στα βαλκάνια

pgs
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό Storm » 24/02/19 19:03

Αυτά τα περιμέναμε. Αλλά όχι τόσο γρήγορα.

Όποιος δεν τα περίμενε μάλλον ζει μόνο για τον μικρόκοσμό του.
Storm
4TF WRC Driver

Δημοσίευσηαπό pgs » 24/02/19 19:13

αλέξι αλλιώς μας τα λεγε :(

pgs
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό Storm » 24/02/19 19:37

Ο Αλέξι μπορεί να λέει ότι θέλει.

Είναι και κνίτης και νεοκομουνιστής και αριστερός και νεοφιλελεύθερος και διεθνιστής και ακροδεξιός και λαϊκιστής δεξιός και κεντρώος και οικολόγος και άθεος και θρήσκος και τα πάντα όλα... :lol:

Νομίζω ότι αυτό ονομάζεται πολιτικός τυχοδιωκτισμός; :hmmm:
Μάλλον. Και θα μπορούσε γιατί όχι να υπάρξει και μία νέα λέξη που να υποδηλώνει τον απόλυτο πολιτικό τυχοδιωκτισμό.
Ο τσιπρισμός.
Storm
4TF WRC Driver

Δημοσίευσηαπό pgs » 24/02/19 19:43

δεν είναι ο είναι το.το αλέξι

pgs
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό dstou » 24/02/19 19:48

To 1980-82 εν Αριδαία Αλμωπίας, οι γονείς μου τότε ως δημοδιδάσκαλοι είχαν αρκετούς μαθητές που μίλαγαν (και) τη ντόπια σλαβογενή διάλεκτο. Πολλά χωριά δε ή και πόλεις είχαν δύο ονόματα, ένα το επίσημο και ένα άλλο, το παλιό τούρκικο ή και βουλγαροσλάβικο. Π.χ. η Αριδαία λεγόταν Καρατζόβα (αυτό είναι τούρκικο), αλλά η Έδεσσα είναι τα Βοδενά, από το σλάβικο μπόντα=νερό.
Είχε πλάκα όταν ως τηνέιτζερ πήγαινα να παίξω μπάλλα με τα άλλα παιδιά, και σε ορισμένες περιπτώσεις εκεί που μίλαγαν ελληνικά το γύριζαν στα σλάβικα. Επίσης είχα και φίλο, η οικογένεια του οποίου πήγαινε σχεδόν κάθε χρόνο στην πάλαι ποτές Γιούγκο, όπου ζούσαν συγγενείς του πατέρα του. Πάντως τότε δεν είχα δει πουθενά να τα γράφουν, μόνο προφορικώς τα χρησιμοποιούσαν.
Το ελ κράτος από παλιά έκανε την παλαβή, και αρνιόταν την ύπαρξη αυτής της μικρής και διάσπαρτης μειονότητας. Η αλήθεια είναι ότι σε μεγάλο βαθμό η μειονότητα αυτή έχει ενσωματωθεί στην υπόλοιπη κοινωνία της Μακεδονίας, η πλειοψηφία της οποίας είναι φερμένη εκεί λόγω του 1922.
dstou
4TF WRC Driver

Last Visit: 22/06/19 19:55

Δημοσίευσηαπό pgs » 24/02/19 20:00

μάλλον βόντα όχι μπόντα έτσι το βγάζει το γκουγκλ https://translate.google.com/#view=home ... F%81%CF%8C

pgs
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό criuser » 25/02/19 9:11

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα από την μεριά της Ιστορίας , ανεξάρτητα αν οι αγράμματοι πράκτορες του μπιμπισι γράφουν μαλακίες .

Τα Βαλκάνια από το 200 π.Χ. μέχρι τα μέσα του 19ου αιώνα ήταν αυτοκρατορικές περιοχές , με ελάχιστης διάρκειας εποχές θνησιγενών τοπικών βασιλείων . Αυτό σήμαινε πρακτικά την ελεύθερη μετακίνηση των πληθυσμών , είτε για δουλειά , είτε για πλιάτσικο , αλλά συχνά για την αποφυγή επιδρομών , όπως συνέβη με την κάθοδο των Αρβανιτών τον 10ο-11ο αιώνα κυνηγημένων από τους Νορμανδούς , που είχαν έλθει από χιλιάδες χλμ μακρυά .
Μην ξεχνάτε ότι είχαμε σε διάφορες μάχες ακόμα και Καταλανούς .

Γενικά μέχρι την οθωμανική κατάκτηση , υπήρχε για 500 χρόνια περίπου , κυκλοφορία στην περιοχή , διάφορων διεθνών κατσαπλιάδων , συχνά με την μορφή των σταυροφόρων ή των διάφορων θρησκευτικών ταγμάτων , ή απλά μισθοφόρων .

Μετά την οθωμανική κατάκτηση , ο διαχωρισμός του πληθυσμού έγινε με βάση το θρήσκευμα , με αποτέλεσμα οι Χριστιανοί των περιοχών , ορθόδοξοι και κάτω από το Πατριαρχείο της ΚΠολης όλοι , να αισθάνονται ότι είναι ο ίδιος λαός καθότι προέρχονταν και από το Βυζάντιο . Η γλώσσα δεν έπαιζε κανένα ρόλο , άλλωστε ήταν όλοι σχεδόν αγράμματοι και αυτά όλα κρατήθηκαν μέχρι τα τέλη του 18ου αιώνα , όπου άρχισε η αφύπνιση της εθνικής συνείδησης .

Οι γλώσσες όμως υπήρχαν και έτσι οι πόλεις και τα χωριά είχαν ελληνικές , τούρκικες , αλλά και σλάβικες ονομασίες , όπως στην Αττικοβοιωτία είχαν Αρβανίτικες . Χαρβάτι , Λιόπεσι , Κιούρκα , Κριεκούκι , Κακοσάλεσι , Μενίδι , Μαλακάσα , Μπογιάτι , Σχηματάρι .

Μάλιστα αν κάποιος πήγαινε μέχρι πριν λίγα χρόνια από τον αμαξιτό δρόμο προς την Χαλκίδα και την ίδια διαδρομή με το τρένο , που οι σταθμοί είχαν τις αρχαίες ονομασίες , τότε με το αμάξι πήγαινε Τατόι , Μενίδι , Μπογιάτι , Κιούρκα , Μαλακάσα , Κακοσάλεσι , Σχηματάρι , Παντείχι , Βαθύ (Δράμεσι) , Χαλκίδα , ενώ με το τρένο πήγαινε Δεκέλεια , Αχαρναί , Οίον , Αφίδναι , Σφενδάλη , Αυλών , Οινόη , Καλό χωριό , Αυλίδα , Χαλκίδα . Δηλαδή κάποιος που δεν ήξερε την ιδιαιτερότητα θα νόμιζε ότι πάει σε διαφορετικές διαδρομές .

Είναι λογικό λοιπόν να υπάρχουν Σλάβοι και Ρουμανόβλαχοι και Τσάμηδες στην σημερινή Ελλάδα και Ελληνες στις σημερινές Αλβανία , Σκόπια , Σερβία , Βουλγαρία και Ρουμανία .

Στις δε περιοχές κοντά στα σύνορα , οι πληθυσμοί ήταν και συμπαγείς . Να θυμίσω εδώ ότι πριν την ανταλλαγή του 1923 , είχαμε και την Ελληνοβουλγαρική ανταλλαγή του 1913 , όπου άδειασε η κατά πλειοψηφία Ελληνική Φιλιππούπολη .

Επίσης να θυμίσω την διαφωνία του Διαδόχου Κωνσταντίνου με τον Βενιζέλο τον Οκτώβριο του 1912 , που ο Κωνσταντίνος ήθελε να πάει προς το Μοναστήρι , σημερινό Μπίτολα δίπλα από την Φλώρινα που ζούσαν χιλιάδες Ελληνες και όχι προς την Θεσσαλονίκη που ήταν πολυεθνική ως η μεγαλύτερη πόλη της περιοχής .

Μετά τους Βαλκανικούς , οι φιλικές μας σχέσεις με την Σερβία , δεν είχαν λόγο να ενοχλήσουν για τους λίγους δίγλωσσους . Αλλά το θέμα είναι ότι οι δίγλωσσοι αυτοί , όπως και οι Σκοπιανοί , είναι Βούλγαροι και όχι Σέρβοι . Ετσι έπεσαν στην προπαγάνδα των Βουλγάρων , αλλά και στην προπαγάνδα της κομμουνιστικής διεθνούς , που ήθελε την δημιουργία μακεδονικού έθνους και την ανεξαρτητοποίηση της Μακεδονίας και της Θράκης . Σε αυτό αντέδρασε η Ελλάδα , απόλυτα λογικά και σωστά ο Μεταξάς τους ζόρισε . Γιατί αν αισθάνονταν Βούλγαροι θα μπορούσαν να φύγουν εκεί , όπως έγινε το 1913 .

Μετά μπλέξαμε και τα κομμουνιστικά , ίδρυσε ο Τίτο και την Μακεδονία στην θέση της Βαρντάρσκα και στον εμφύλιο τον δικό μας , τα πράγματα έμπλεξαν , αφού πολλοί από τους δίγλωσσους πήγαν με το μέρος των ανταρτών και όχι με τον Εθνικό Στρατό .

Βέβαια το γιατί το μπιμπισι ξαφνικά ανέβασε το θέμα , στο παρελθόν λέει είχε βγάλει ένα τύπο που ήθελε την αυτονομία της Κέρκυρας , είναι ξεκάθαρα ύποπτο , γιατί οι Εγγλέζοι έχουν εμμονές και νομίζουν ακόμα ότι είναι αυτοκρατορία... :lol:

Εννοείται βέβαια ότι το γεγονός ότι κάποιοι μπορεί να αυτοπροσδιορίζονται ως δίγλωσσοι , δεν σημαίνει ότι ντε και καλά αποτελούν μειονότητα .

Γιατί μπορεί να έχουμε περισσότερους Νιγηριανούς μετανάστες στην Ελλάδα από τους δίγλωσσους του ουράνιου τόξου , αλλά δεν σημαίνει ότι έχουμε και νιγηριανή μειονότητα .

Από την άλλη όπως έχω πει εδώ και καιρό , όσο το ουράνιο τόξο οξύνει τα πράγματα , τόσο στην βόρεια Ελλάδα ο σύριζα θα ψάχνει να βρει την ψήφο του και παίζει να το δούμε σε αυτές τις περιοχές γύρω στο 15 % .
No substitute for cubic inches
criuser
4TF N4 Driver

Last Visit: 24/06/19 23:12

Δημοσίευσηαπό pgs » 25/02/19 9:45

το λες σαν το 15% να είναι μικρό ποσοστό.είναι τεράστιο για τον λούτσο που τους έριξε το αλέξι

pgs
4TF N2 Driver

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες