16/06/19 9:14

Πιστα Αιγινιου

Forum για τους Ελληνικους Αγώνες

Πιστα Αιγινιου

Δημοσίευσηαπό Lef205 » 08/03/07 21:49

Μιας και σημερα εμεινα σπιτι με πυρετο ολη η μερα περασε "σερφαροντας' στα αυτοκινητιστικα φορουμς.
Σερφαροντας λοιπον επεσε το ματι μου σε ενα τοπικ με τιτλο "παμε Αιγινιο",- αμεσως η μνημη μου εφερε στην επιφανεια του νου ενα παλιο τευχος των 4τ που περιεγραφε τον ενα και μοναδικο επισημο εγωνα που ειχε γινει σε αυτη την πιστα - ανοιγοντας το εν λογω τοπικ διαβαζα για σκουπιδοτοπο βοσκους μοσχαρια σε αποσυνθεση ορνιθολογους οικολογους αλλα και για μεγαλη πιστα με καλο οδοστρωμα.
Αμεσως ανοιγοντας δευτερο παραθυρο ζητησα τη βοηθεια απο γνωστο "ψαχτηρι", πληκτρολογοντας "πιστα Αιγινιου" το αποτελεσμα της αναζητησης εβγαλε 3 σελιδες υλικο.Παιροντας ενα DEPONακι πριν για να καταλαβαινω τι διαβαζω ξεκινησα την διαδυκτιακη "ερευνα".
Τα αποτελεσματα ηταν σε γενικες γραμμες οτι η πιστα κατασκευαστικε στα μεσα της 10ετιας του '80 με μηκως 3ων χιλιομετρων με χωρο pits γραμματειας χρονομετρων χωρων σταθμευσης κλπ.
Στην πιστα αυτη εγινε ενας και μοναδικος αγωνας με πρωταγωνιστες τους Σαλιαρη Αγγλουπα κλπ μετα ηρθαν οι οικολογοι . . .
Αφου κατασκευαστικε η πιστα εγινε και αγωνας αποφασισαν οι οικολογοι και οι ορνιθολογοι οτι η πιστα ειχε φτιαχτει πανω σε υγροβιοτοπο που εβρισκαν σπιτι σπανια πουλια και απαιτησαν να σταματησουν οι εκδηλωσεις στον χωρο αυτο,παρολο που ο υγροβιοτοπος ηταν 2500 μετρα μακρια η πιστα εκλεισε . . .
Τα αποτελεσματα σημερα συμφωνα με φωτογραφιες που ειδα ειναι ενας απεραντος σκουπιδοτοπος βοσκοι με κοπαδια να βοσκουν πανω στα σκουπιδια, κοινως μια εικονα εγκαταλειψης που περιλαμβανει εναν ανυπρκτο υγροβιοτοπο και μια πιστα φαντασμα.
Ερωτω λοιπον:
Γιατι δεν ειχε γινει εδω και 20 περιπου χρονια καποια κινηση απο τις τοπικες αρχες τα ΜΜΕ τον ΣΟΑΑΒΕ ακομη και απο τους αγωνιζομενους να βγει στην επιφανεια αυτη η κοροιδεια με αποτερο σκοπο να επαναλειτουργησει η πιστα?
Αφου η προστατευομενη ζωνη ειναι 2500 μετρα απο την πιστα και οχι ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ οπως ισχυριζονται οι οικολογοι,αφου ειναι βοσκοτοπι σε χωματερη πραγμα παρανομο και αυτο γιατι αδρανουν λοιπον?
Ζηταμε να γινει κι αλλη πιστα . . . μα αφου εχουμε ηδη μια ετοιμη αλλα αχρηστη γιατι δεν γινεται καποια κινητοποιηση?
Lef205
4TF A6 Driver

Last Visit: 05/10/18 7:26

Δημοσίευσηαπό mourgos7 » 08/03/07 23:02

Ωραιοι οικολογοι, αν οντως την εκλεισαν αυτοι.Τους πειραζε μια πιστα σε λειτουργια, κοντα στον υδροβιοτοπο και δεν τους ενοχλει μια χωματερη.
Ειναι πιο βλαβερο φαινεται το καμμενο λαστιχο απο μερικες χιλιαδες τονους σκουπιδια
mourgos7
4TF Newbie Driver

Last Visit: 14/03/12 15:35

Δημοσίευσηαπό Lef205 » 08/03/07 23:06

mourgos7 έγραψε:Ωραιοι οικολογοι, αν οντως την εκλεισαν αυτοι.Τους πειραζε μια πιστα σε λειτουργια, κοντα στον υδροβιοτοπο και δεν τους ενοχλει μια χωματερη.
Ειναι πιο βλαβερο φαινεται το καμμενο λαστιχο απο μερικες χιλιαδες τονους σκουπιδια

δεν ξερω αν ειναι οντως ετσι, οτι διαβασα γραφω.
Lef205
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό takinennn » 09/03/07 9:12

Το Αιγινιο το ζω, αφου ειναι κοντα μου και το επισκεπτομαι συχνα. Εκει εμαθα τι θα πει οδηγησει σε πιστα, τι θα πει βροχη. Εκει τρακαρα στην μοναδικη μπαριερα που σοφα υπαρχει σε ολη την πιστα οταν στα 18 πιστευα οτι ειμαι ο μακινενν και τελικα αποδειχθηκε οτι ειμαι τακινενν.

Η πιστα εχει φοβερη ασφαλτο(Αν και συχνα εχει λασπες και περιτοματα απο ζωα), ωραια χαραξη και κερμπ με μελετημενες εξοδους και ετοιμα οικοδομηματα. Ειναι κοντα στο αιγινιο με περιπου 3 χιλιομετρα χωματοδρομο.

Η αληθεια Νο1 ειναι πως εχει σκουπιδια, και μπαζα κοντα της αλλα δεν ειναι παρα πολλα.Ειναι μπαζα που τα φερνουν οι χωρικοι.

Η αληθεια Νο2 ειναι οτι πρωτοι φορα στην ζωη μου αντικρισα γερακι να κατασπαραζει το θηραμα του πανω στην πιστα και ενω οδηγουσα ενα subaru wrx για πρωτο φορα, ενιωσα δεος και εκανα στην ακρη προσπαθωντας να μην το ταραξω.

Η περιοχη ειναι μια απεραντη εκταση, επιπεδη οπου δεν εχει ιδαιτερη βλαστηση.

Συμπερασμα εγω δεν μπορω να βγαλω για το τι ειναι σωστο και τι οχι.
Άβαταρ μέλους
takinennn
4TF Newbie Driver

Last Visit: 31/12/16 6:51

Δημοσίευσηαπό sakinen » 09/03/07 9:31

Εκτός από πάρα πολλά σκουπίδια είναι και η αφόρητη βρώμα (και αυτή οικολογική...) από τα κουφάρια των νεκρών ζώων.
Η πίστα αν θυμάμαι καλά απο συνεντευξεις της εποχής, ανήκε στον Χάρη Θεοφράστου (επί τροχών) και ο χώρος είχε νοικιαστεί για 25 χρόνια.
Που είναι τώρα οι καλοί οικολόγοι να καμαρώσουν την περιοχή που έσωσαν από τους κακούς ραλιτζίδες?
Άβαταρ μέλους
sakinen
4TF A5 Driver

Last Visit: 22/07/16 10:18

Δημοσίευσηαπό takinennn » 09/03/07 9:45

ναι η πιστα καταστρεψε οικονομικα τον κ.θεοφραστου.
Άβαταρ μέλους
takinennn
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό fotis_t » 09/03/07 11:33

Ο Χάρης πρέπει να τρέμει μπροστά στο τρίπτυχο, Λιάσκας (πρόεδρος ΤΕΕ, Υπ. ΠΕΧΩΔΕ) - Μητσοτάκης - ΕΛΠΑ.

Κάπου τότε οι 2 τελευταίοι ανακοίνωσαν - θεμελίωσαν την πίστα στον Ορχομενό.

Νομίζω θυμάμαι καλά για τα παραπάνω.

Επί της πραγματικότητας, στον μοναδικό αγώνα, περισσότερο ακουγόταν τα φορτηγά που περνούσαν από την Ε.Ο. παρά τα αγωνιστικά. Αααα υπήρχαν και 6 οικολόγοι με 2 πανό.

υγ. επιτρέπω την αναδημοσίευση με την τοποθέτηση των σχετικών Emoticons
fotis_t
4TF N1 Driver

Last Visit: 18/11/10 17:45

Δημοσίευσηαπό Lef205 » 09/03/07 12:42

Απο οσα διαβαζω μαλλον δεν με διεψευσαν οι πληροφοριες μου.
Το ερωτημα παραμενει . . . γιατι δεν εχει γινει χρονια τωρα καποια κινηση επαναλειτουργιας της πιστας γιατι δεν εχουν καλεσει δημοσιογραφους εστω μονο να καταγραψουν την εικονα του σκουπιδοτοπου διπλα στα βοσκοτοπια, εσας δεν σας κανει να απορειτε αυτο?
Τελος ο κυριος Θεοφραστου ειναι ο ιδιος δημοσιογραφος, γιατι καπου πιο πανω αναφερθηκε η εκπομπη επι τροχων?
Lef205
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό takinennn » 09/03/07 12:50

ο κ. Θεοφραστου ετυχε να δω εκπομπη οπου και εκανε παρουσιαση ενος αυτοκινητου στην πιστα. Απο οτι καταλαβα ηταν λεπτη η θεση του και δεν ειπε παραπανω στην εκπομπη του.
Άβαταρ μέλους
takinennn
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό orestis_me » 09/03/07 12:52

Lef205 έγραψε:Τελος ο κυριος Θεοφραστου ειναι ο ιδιος δημοσιογραφος, γιατι καπου πιο πανω αναφερθηκε η εκπομπη επι τροχων?

ωραιο ντουλλλαπακι!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
orestis_me
4TF N1 Driver

Last Visit: 22/07/14 8:09

Δημοσίευσηαπό Lef205 » 09/03/07 13:22

orestis_me έγραψε:
Lef205 έγραψε:Τελος ο κυριος Θεοφραστου ειναι ο ιδιος δημοσιογραφος, γιατι καπου πιο πανω αναφερθηκε η εκπομπη επι τροχων?

ωραιο ντουλλλαπακι!!!

Τωρα καταλαβα γιατι ο ανθρωπος παρολο που κανειο τοσο ωραιες εκμπομπες για τον αυτοκινητο δεν κανει καμια αναφορα στους Ελληνικους Αγωνες . . .
Lef205
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό Corsadi » 09/03/07 15:04

Ναι, κ εγω απ'οσο ξερω την πιστα την εφτιαξε ο Θεοφραστου!Μαλιστα για οσους θυμουνται ειχε οδηγησει κ ενα EVO 6 TM εκει!Η πιστα σχεδον καθε σαβ/κο γινεται τοπος συγκεντρωσης διαφορων που θελουν να βγαλουν το αχτι τους με τα αυτοκινητα κ τις μηχανες τους.Εγω την εχω επισκεφτει 2-3 φορες.Εχει γυρω πολλα κ διαφορα μπαζα ενω γυρω της βοσκουν γελαδια!Η ασφαλτος ειναι αρκετα καλη αλλα επειδη υπαρχει υψομετρικη διαφορα μεταξυ της ασφαλτου κ των γυρω χωματων μια πιθανη εξοδος ισως προκαλεσει ζημια στο αυτοκινητο.Επισης εχω την εντυπωση οτι εχουν συμβει κ μοιραια ατυχηματα εκει...
Να κ μια φωτογραφια της πιστας απο ψηλα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Corsadi
4TF N2 Driver

Last Visit: 24/10/18 9:57

Δημοσίευσηαπό dimsabas » 09/03/07 15:48

Δε γνωρίζω για μοιραίο ατύχημα, αλλά άκουσα ότι πρόσφατα χτύησε γερά ένα S2000... :dizzy:

Ωραίο θα είναι πάντως να έχεις μια πίστα... τσάμπα κι όποτε θες! :yahoo:

Αχ, σε αυτόν τον τομέα, εσείς οι Βόρειοι είστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μπροστά!
Τελευταία επεξεργασία από dimsabas και 09/03/07 15:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
"Βάζει ο Σάμπας τη στολή του και φοράει τα ημισλίκ του, τ' αγωνιστικά! Τ' αγωνιστικά! Και μια μέρα που ρεπάρει, το ΜιΧί του πάει να πάρει, δες ένα ντριφτά!"
Άβαταρ μέλους
dimsabas
4TF S2000 Driver

Last Visit: 13/06/19 21:46

Δημοσίευσηαπό glf » 10/03/07 11:26

H πρώτη μου εμπειρία από πίστα όπως και όλης της παρέας από Κοζάνη ήταν στο Αιγίνιο. Το... ίδιο παιχνίδι που κυνηγάμε χρόνους για να έχουμε να πειράζουμε το αντίπαλο στρατόπαιδο, το κάναμε από το 2002.

Εικόνα

Πάντως είναι πίστα που δεν συγχωρεί εύκολα. Στην έξοδο της... μπαρίερας που λέει ο takinenn εγώ έφαγα ψαλίδι και ζάντα από Civic vti στο... εσωτερικό κερμπ! που επειδή είναι ψηλό το τσιμέντο του κερμπ και από μέσα δεν έχει χώμα, το πέρασα με... ανάποδο και το τσιμέντο καθάρισε το ψαλίδι και τη ζάντα...

και έχει γίνει και θανατηφόρο ατύχημα, με ενα παλιο Opel που έφυγε και τούμπαρε και οι επιβάτες δεν φορούσαν ζώνη... από Κατερίνη λένε οι φήμες.

για μένα πάντως η χάραξη είναι... βαρετή στη μισή διαδρομή αφού είναι ευθεία, στροφή 90 μοιρών, ευθεία, στροφή 90 μοιρών ..... και τα κερμπ μοιάζουν με τα... Μέγαρα, είναι πολύ ψηλά και δεν πρέπει να τα πιάσεις.

σε όλα τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω, όσο περνάει ο καιρός, το αχούρι γίνεται χειρότερο, τώρα τα μπάζα σταματάνε ακριβώς στην άσφαλτο σε ένα σημείο...

και Lef, μη νομίζεις οτι έχει χώρους γραμματείας κτλ, τίποτα δεν υπάρχει...

καλά θα ήταν να λειτουργεί σαν πίστα, αλλά με τη μαλακία του ανθρώπου δεν τα βάζει κανείς, πάντα αυτή νικάει....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
glf
4TF N3 Driver

Last Visit: 13/06/19 23:54

Δημοσίευσηαπό Coyot » 10/03/07 18:04

Ο glf είναι βέβαια απείρως αρμοδιότερος να κρίνει, αλλά στη φωτογραφία δεν μου φάνηκε τόσο κακή η χάραξη. Σίγουρα πρέπει να είναι, αν μη τι άλλο, γρήγορη.
Travellin' Howl.
Άβαταρ μέλους
Coyot
4TF S1600 Driver

Last Visit: 12/05/19 2:06

Επόμενο

Επιστροφή στο Ελληνικοί Αγώνες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες