16/06/19 23:46

Καύσιμα Diesel: Απόψεις;

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Καύσιμα Diesel: Απόψεις;

Δημοσίευσηαπό cordoba_turbogt » 15/05/19 8:51

Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα θέμα αλλά είναι πολύ καινούργιο. Από κατανάλωση είναι πραγματικά αστέρι (0.5 - 1λτ κάτω από 1.4 D-4D που είχα πριν).
Σχετικά με βλάβες, είχα ρωτήσει φίλο στην Avis αν αντιμετωπίζουν προβλήματα στα leasing και μου είπε ότι μόνο με τα σέρβις θα ασχολούμαι δεν βγάζει τίποτα.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
cordoba_turbogt
4TF N1 Driver

Last Visit: 13/06/19 22:31

Δημοσίευσηαπό downhill » 15/05/19 8:56

cordoba_turbogt έγραψε:Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα θέμα αλλά είναι πολύ καινούργιο. Από κατανάλωση είναι πραγματικά αστέρι (0.5 - 1λτ κάτω από 1.4 D-4D που είχα πριν).
Σχετικά με βλάβες, είχα ρωτήσει φίλο στην Avis αν αντιμετωπίζουν προβλήματα στα leasing και μου είπε ότι μόνο με τα σέρβις θα ασχολούμαι δεν βγάζει τίποτα.

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
downhill
4TF A6 Driver

Last Visit: 13/06/19 6:57

Δημοσίευσηαπό modechristo » 15/05/19 22:38

τι καταναλωση εντος πολης εχεις με τον blue - hdi!!
καταρχας εχεις το 75αρη μοτερ η το 100hp?
modechristo
4TF Newbie Driver

Last Visit: 15/05/19 22:38

Δημοσίευσηαπό cordoba_turbogt » 16/05/19 8:02

modechristo έγραψε:τι καταναλωση εντος πολης εχεις με τον blue - hdi!!
καταρχας εχεις το 75αρη μοτερ η το 100hp?

To 100αρι έχω. Θεσσαλονίκη που κινούμαι έχω σταθερά κάτω από 5λτ/100. Αν χρησιμοποιήσω περιφερειακό αρκετά είμαι στο 4.6 αλλιώς μέγιστο 4.9.
cordoba_turbogt
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό Lap » 19/05/19 12:30

Απο φιλτρο μικροαωμματιδιων πως τα πας; κανει πολλες ενεργητικες αναγεννησεις;
Lap
4TF N3 Driver

Last Visit: 24/11/18 16:01

Δημοσίευσηαπό cordoba_turbogt » 19/05/19 15:45

Lap έγραψε:Απο φιλτρο μικροαωμματιδιων πως τα πας; κανει πολλες ενεργητικες αναγεννησεις;
Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω πότε κάνει ενεργητική αναγέννηση. Δεν έχει κάποια λυχνία να το δείχνει και δεν παρατηρώ κάποια αλλαγή στη χροιά του αυτοκινήτου. Ίσως φταίει που σχεδόν πάντα κινούμαι με κλειστά τα παράθυρα για να αποφεύγω φασαρία και καυσαέρια. Πάντως, επειδή το έχω στο νου μου, συχνά το δουλεύω σε ψηλές στροφές και με φορτίο για να καθαρίζει όσο μπορεί + redex ανά περίπου 7-8 χιλιάδες χλμ.

cordoba_turbogt
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό Ikar » 19/05/19 17:16

cordoba_turbogt έγραψε:[δεν μπορώ να καταλάβω πότε κάνει ενεργητική αναγέννηση.

φαίνεται στη στιγμιαία κατανάλωση που ανεβαίνει περίπου +2 λίτρα όσο διαρκεί η αναγέννηση
Ikar
4TF Newbie Driver

Last Visit: 10/06/19 15:00

Δημοσίευσηαπό lemouz75 » 19/05/19 17:26

Εν κινήσει δεν θα το καταλάβεις.Σε ρελαντί αν είναι το ίδιο σε όλα αύξηση στροφών και ακούγεται σαν δουλεύει ο κλιματισμός, τωρα αν έχεις ανοιχτό τον κλιματισμό και το σβήνεις έτσι.......
lemouz75
4TF N2 Driver

Last Visit: 14/06/19 14:17

Δημοσίευσηαπό cordoba_turbogt » 19/05/19 17:56

Ikar έγραψε:
cordoba_turbogt έγραψε:[δεν μπορώ να καταλάβω πότε κάνει ενεργητική αναγέννηση.

φαίνεται στη στιγμιαία κατανάλωση που ανεβαίνει περίπου +2 λίτρα όσο διαρκεί η αναγέννηση
Η στιγμιαία κατανάλωση στο δικό μου δεν φαίνεται μόνιμα μόνο αν το επιλέξεις για μερικά δεύτερα, αλλά έχω την εφαρμογή my Peugeot συνδεδεμένη όπου κάθε διαδρομή που κάνω μου την φορτώνει στο κινητό και δείχνει την μέση κατανάλωση μαζί με κόστος και χρόνο. Εκεί δεν παρατηρώ διαφορές τουλάχιστον στα κλασσικά καθημερινά εκτός και αν η αναγέννηση διαρκεί 15-20 δευτερόλεπτα και δεν επηρεάζει την μέση τιμή.
lemouz75 έγραψε:Εν κινήσει δεν θα το καταλάβεις.Σε ρελαντί αν είναι το ίδιο σε όλα αύξηση στροφών και ακούγεται σαν δουλεύει ο κλιματισμός, τωρα αν έχεις ανοιχτό τον κλιματισμό και το σβήνεις έτσι.......
Το έχω υπόψιν αυτό που λες, γινόταν στο προηγούμενο που είχα, γιαρις '15. Μαζί με τις στροφές άλλαζε και λίγο η χροιά και γινόταν πιο τραχιά. Στο πεζό δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Ίσως παίζει ρόλο που μία φορά το τρίμηνο, το λιγότερο, θα κάνω ταξίδι Αθήνα-Θεσσαλονίκη και σχεδόν πάντα 140-150χλμ σταθερά.

cordoba_turbogt
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό fotismt » 24/05/19 9:43

Καλημέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό έχω ένα θέμα με το καθημερινό μου αυτοκίνητο. Σχεδον κάθε δυο μερες μέσα στην πόλη βγάζει από την εξάτμιση καπνό αρκετό και με πολύ κακή μυρωδιά, ο οποιος φαίνεται καθαρά στα φώτα των από πίσω αυτοκινήτων το βράδυ. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως κανει κρυφούς καθαρισμούς από μόνο του, αλλά τόσο συχνά είναι λογικό; Παλιά το έκανε πολύ σπάνια. Τι μπορώ να κάνω να μην μυρίζει τόσο και να μην βγάζει καπνο;

Κινητήρας 1.3 μουλτιτζετ 95 ίππων με 40000 χλμ και καύσιμο ελιν κρισταλ.

Sent from my iPhone using Tapatalk
fotismt
4TF N1 Driver

Last Visit: 14/06/19 9:09

Δημοσίευσηαπό emminad » 24/05/19 10:22

fotismt έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό έχω ένα θέμα με το καθημερινό μου αυτοκίνητο. Σχεδον κάθε δυο μερες μέσα στην πόλη βγάζει από την εξάτμιση καπνό αρκετό και με πολύ κακή μυρωδιά, ο οποιος φαίνεται καθαρά στα φώτα των από πίσω αυτοκινήτων το βράδυ. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως κανει κρυφούς καθαρισμούς από μόνο του, αλλά τόσο συχνά είναι λογικό; Παλιά το έκανε πολύ σπάνια. Τι μπορώ να κάνω να μην μυρίζει τόσο και να μην βγάζει καπνο;

Κυκλοφορείς αποκλειστικά σε πόλη;μήπως έχει βουλώσει το φίλτρο dpf και θέλει καθάρισμα...

Άβαταρ μέλους
emminad
4TF N1 Driver

Last Visit: 14/06/19 14:56

Δημοσίευσηαπό fotismt » 24/05/19 10:30

emminad έγραψε:
fotismt έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό έχω ένα θέμα με το καθημερινό μου αυτοκίνητο. Σχεδον κάθε δυο μερες μέσα στην πόλη βγάζει από την εξάτμιση καπνό αρκετό και με πολύ κακή μυρωδιά, ο οποιος φαίνεται καθαρά στα φώτα των από πίσω αυτοκινήτων το βράδυ. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως κανει κρυφούς καθαρισμούς από μόνο του, αλλά τόσο συχνά είναι λογικό; Παλιά το έκανε πολύ σπάνια. Τι μπορώ να κάνω να μην μυρίζει τόσο και να μην βγάζει καπνο;

Κυκλοφορείς αποκλειστικά σε πόλη;μήπως έχει βουλώσει το φίλτρο dpf και θέλει καθάρισμα...

Βγαίνει κ εκτός πόλης τουλάχιστον μια φορά τον μήνα, αλλά από την άλλη και να ήταν βουλωμένο δεν θα άναβε κάποιο λαμπάκι;

fotismt
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό emminad » 24/05/19 10:35

fotismt έγραψε:
emminad έγραψε:

Βγαίνει κ εκτός πόλης τουλάχιστον μια φορά τον μήνα, αλλά από την άλλη και να ήταν βουλωμένο δεν θα άναβε κάποιο λαμπάκι;

Το αρνητικό που έχουν τα πετρελαιοκίνητα είναι ότι θέλουν ανοιχτό δρόμο,η πόλη τα σκοτώνει..Εναλλακτικά δοκίμασε κάποιο καθαριστικο και ν αλλάξεις πρατήριο.

Άβαταρ μέλους
emminad
4TF N1 Driver

Last Visit: 14/06/19 14:56

Δημοσίευσηαπό fotismt » 24/05/19 10:49

emminad έγραψε:
fotismt έγραψε:
emminad έγραψε:

Το αρνητικό που έχουν τα πετρελαιοκίνητα είναι ότι θέλουν ανοιχτό δρόμο,η πόλη τα σκοτώνει..Εναλλακτικά δοκίμασε κάποιο καθαριστικο και ν αλλάξεις πρατήριο.

Καθαριστικο dpf? Έχεις να προτείνεις κάτι;

fotismt
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό kkostask » 24/05/19 12:12

Σε όποιο μεγάλο πρατήριο πας θα βρεις καθαριστικό κυκλώματος τροφοδοσίας. Πρόσεχε,υπάρχει και αντιμυκητιακό. Αν και συνήθως ο καπνός που βγαίνει υποδηλώνει κάποιο θέμα με τα μπεκ. Φυσικά διάγνωση από το πληκτρολόγιο δεν γίνεται,οπότε πας βήμα βήμα. Από όσο γνωρίζω,σε Όπελ που έχουν τον ίδιο κινητήρα έχουν αναφερθεί αρκετά θέματα με πολύ συχνές αναγεννήσεις.
kkostask
4TF A6 Driver

Last Visit: 10/06/19 12:04

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 43 επισκέπτες