26/06/19 15:09

Υγραεριοκίνηση!

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Υγραεριοκίνηση!

Δημοσίευσηαπό Camp3oN » 27/04/19 11:32

Καλησπέρα παιδιά . Υπάρχει κάποιος που έχει βάλει υγραέριο σε Almera n15; Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί είμαι σε αναζήτηση εγκαταστάτη υγραερίου για το δικό μου

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Camp3oN
4TF Newbie Driver

Last Visit: 21/06/19 16:56

Δημοσίευσηαπό meletis_m » 27/04/19 13:47

Camp3oN έγραψε:Καλησπέρα παιδιά . Υπάρχει κάποιος που έχει βάλει υγραέριο σε Almera n15; Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί είμαι σε αναζήτηση εγκαταστάτη υγραερίου για το δικό μου

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;
Έχω ακούσει ότι το συγκεκριμένο και χωρίς υγραεριο υποφέρει - ξεραίνονται τα τσιμουχακια βαλβίδων.
Λοιπόν οποίο συστήμα βάλεις βάλε μπεκ τύπου βενζίνης , και σίγουρα να ενεργοποιηθεί η λίπανση μικροψεκασμων βενζίνης .
Να ψεκαζει βενζίνη δηλαδή στο φορτίο , και στις 1500-2000-2500 στροφές.
Ρύθμιση των μειγμάτων του υγραεριου στο δρόμο και δεν θα έχεις πρόβλημα.
Τέλος εάν έχει μηχανικές βαλβίδες ρύθμιση - έλεγχος διακενων πριν το υγραέριο , και μετά ανά 25000-3000 ρύθμιση ελεγχος.
Το αμάξι πριν τη τοποθέτηση του συστήματος πρέπει να δουλεύει άψογα στη βενζίνη .
meletis_m
4TF N1 Driver

Last Visit: 13/06/19 13:32

Δημοσίευσηαπό dimsabas » 30/04/19 14:44

Μελέτη, να τσίλικο όχημα ΜΕ υγραέριο.

https://www.car.gr/16600452-jaguar-xkr

Μα τα χίλια Arona CNG, δεν περίμενα ποτέ να πετύχω τέτοιο όχημα με υγραέριο.
"Βάζει ο Σάμπας τη στολή του και φοράει τα ημισλίκ του, τ' αγωνιστικά! Τ' αγωνιστικά! Και μια μέρα που ρεπάρει, το ΜιΧί του πάει να πάρει, δες ένα ντριφτά!"
Άβαταρ μέλους
dimsabas
4TF S2000 Driver

Last Visit: 24/06/19 1:30

Δημοσίευσηαπό cson » 30/04/19 15:22

dimsabas έγραψε:Μελέτη, να τσίλικο όχημα ΜΕ υγραέριο.

https://www.car.gr/16600452-jaguar-xkr

Μα τα χίλια Arona CNG, δεν περίμενα ποτέ να πετύχω τέτοιο όχημα με υγραέριο.
Μια χαρά, φοράει και κορυφαίο συστημα υγρού ψεκασμού. Παίζει να αποδίδει και καλύτερα από βενζίνη.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
cson
4TF S1600 Driver

Last Visit: 24/06/19 4:02

Δημοσίευσηαπό Camp3oN » 09/05/19 8:58

meletis_m έγραψε:
Camp3oN έγραψε:Καλησπέρα παιδιά . Υπάρχει κάποιος που έχει βάλει υγραέριο σε Almera n15; Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί είμαι σε αναζήτηση εγκαταστάτη υγραερίου για το δικό μου

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;
Έχω ακούσει ότι το συγκεκριμένο και χωρίς υγραεριο υποφέρει - ξεραίνονται τα τσιμουχακια βαλβίδων.
Λοιπόν οποίο συστήμα βάλεις βάλε μπεκ τύπου βενζίνης , και σίγουρα να ενεργοποιηθεί η λίπανση μικροψεκασμων βενζίνης .
Να ψεκαζει βενζίνη δηλαδή στο φορτίο , και στις 1500-2000-2500 στροφές.
Ρύθμιση των μειγμάτων του υγραεριου στο δρόμο και δεν θα έχεις πρόβλημα.
Τέλος εάν έχει μηχανικές βαλβίδες ρύθμιση - έλεγχος διακενων πριν το υγραέριο , και μετά ανά 25000-3000 ρύθμιση ελεγχος.
Το αμάξι πριν τη τοποθέτηση του συστήματος πρέπει να δουλεύει άψογα στη βενζίνη .
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Πήγα λοιπόν σε πολύ γνωστό εγκαταστάτη της Θεσσαλονίκης που βρίσκεται στην θέρμη και μου είπε ότι αυτό το μοντέλο δεν έχει ευπάθεια στις βαλβίδες και ότι δεν χρειάζεται να γίνει έλεγχος των διάκενων. Μου είπε ότι έχει βάλει lpg σε 50 Almera χωρίς πρόβλημα.Το σύστημα που βάζει είναι το Lovato exr. Οι περισσότεροι πάντως λένε ότι πρέπει να γίνεται έλεγχος διάκενων
Θα μας βοηθούσε πολύ η γνώμη κάποιου ιδιοκτήτη Almera με lpg.

Άβαταρ μέλους
Camp3oN
4TF Newbie Driver

Last Visit: 21/06/19 16:56

Δημοσίευσηαπό W202 AMG » 10/05/19 13:43

SOS
Ειχα μείωση στην κατανάλωση του υγραεριου και εκανε ήχο στο αποτομο πατημα του γκαζιου στα 40-50χαω. Διάγνωση μπεκιερα υγραεριου. Το κιτ που εχω είναι ταρταρινη. Ο εγκατάστατης δεν ασχολείται με αυτα εδω και χρόνια. Θα κοιταξει να βρει κωδικούς.
Επισκευαζεται?
Αν δεν γίνει δουλειά τι μπεκιερα κοιταω? Ταρταρινη όπως η τωρινή ή τύπου βενζινης? Είναι συμβατη με τον εγκέφαλο? Επίσης εγκατάστατης με ταρταρινη Τρίκαλα - Λάρισα?
W202 AMG
4TF N3 Driver

Last Visit: 23/06/19 14:31

Δημοσίευσηαπό W202 AMG » 10/05/19 15:02

Μίλησα με το παρακάτω κατάστημα , πολύ καλή εξυπηρέτηση.
Υπάρχει κιτ επισκευης για την μπεκιερα 12€.Χρειάζεται όμως καλιμπραρισμα. Χαλάει αραγε κτ αλλο πανω στην μπεκιερα περαν των όσων παρέχει το κιτ?
Διαφορετικα εχουν την ακόλουθη μπεκιερα στα 2 Ωhm
http://lpg-autohellas.gr/mpek-ygraerioy ... ckb.4cyl./
Αν είναι καλη σκέφτομαι κατευθείαν μπεκιερα και ενα ρυθμισμα να ξεμπερδευω χωρίς καλιμπραρισμα κτλ.
Αν δεν μπορεσει ο εγκαταστατης μου, θα μου προτεινουν καποιον αλλον.
Αξίζει να μπει?

Υ. Γ. Καινουργια μετά απο τηλεφωνημα αλλου 230€ :yikes:
W202 AMG
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό W202 AMG » 16/05/19 14:08

Ειχα μπουζι ιριδιου denso iridium tt (πιθανόν ένα νούμερο πιο ψυχρα) και αλλαχθηκαν σήμερα με απλά και το πρόβλημα λύθηκε. Πολύ φοβάμαι ότι δουλευοντας φτωχό την ακουσαν τα μπουζι.
W202 AMG
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό meletis_m » 30/05/19 1:46

W202 AMG έγραψε:Μίλησα με το παρακάτω κατάστημα , πολύ καλή εξυπηρέτηση.
Υπάρχει κιτ επισκευης για την μπεκιερα 12€.Χρειάζεται όμως καλιμπραρισμα. Χαλάει αραγε κτ αλλο πανω στην μπεκιερα περαν των όσων παρέχει το κιτ?
Διαφορετικα εχουν την ακόλουθη μπεκιερα στα 2 Ωhm
http://lpg-autohellas.gr/mpek-ygraerioy ... ckb.4cyl./
Αν είναι καλη σκέφτομαι κατευθείαν μπεκιερα και ενα ρυθμισμα να ξεμπερδευω χωρίς καλιμπραρισμα κτλ.
Αν δεν μπορεσει ο εγκαταστατης μου, θα μου προτεινουν καποιον αλλον.
Αξίζει να μπει?

Υ. Γ. Καινουργια μετά απο τηλεφωνημα αλλου 230€ :yikes:

Εάν έχει προφίλ ο εγκέφαλος υγραερίου για τα μπέκ βενζίνης σε Ohm , μήν ασχολείσαι με τις ηλεκτροβαλβίδες.
Δές τα Hana Gold εγώ αυτά είχα βάλει.
Θα έχεις γραμμικό ψεκασμό για τουλάχιστον 100.000 χιλιόμετρα και καλύτερη απόκριση γκαζίου
Εννοείται οτι και να βάλεις ξανά ρύθμιση στο δρόμο
meletis_m
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό W202 AMG » 30/05/19 7:28

Τελικά το αμαξι επανήλθε παίζει να ήταν το φίλτρο της αεριας φασης που δημιουργουσε θέμα. Προβληματιζομαι γενικά πλέον τι θα κανω μιας και πλησιάζει η ληξη υης δεξαμενής.
W202 AMG
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό meletis_m » 30/05/19 9:27

W202 AMG έγραψε:Τελικά το αμαξι επανήλθε παίζει να ήταν το φίλτρο της αεριας φασης που δημιουργουσε θέμα. Προβληματιζομαι γενικά πλέον τι θα κανω μιας και πλησιάζει η ληξη υης δεξαμενής.

Τα φίλτρα πόσο τα είχες επάνω ;
Εάν είναι σε καλή κατάσταση το μοτέρ απο το υγραέριο , και έχει και υδραυλικές βαλβίδες , τότε αναβάθμισε το όταν λήξει και η δεξαμενή σου λόγω 10ετίας.
Δές για κάποιο πολωνικό με Obd υποστήριξη και μπέκ βενζίνης ή κάποιο Prins που είναι άμεσου ψεκασμού.
Εννοείται να επενδύσεις εάν έχεις σκοπό να το κρατήσεις το αμάξι 3-4 χρόνια ακόμη
meletis_m
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό W202 AMG » 30/05/19 9:42

meletis_m έγραψε:
W202 AMG έγραψε:Τελικά το αμαξι επανήλθε παίζει να ήταν το φίλτρο της αεριας φασης που δημιουργουσε θέμα. Προβληματιζομαι γενικά πλέον τι θα κανω μιας και πλησιάζει η ληξη υης δεξαμενής.

Εάν είναι σε καλή κατάσταση το μοτέρ απο το υγραέριο , και έχει και υδραυλικές βαλβίδες , τότε αναβάθμισε το όταν λήξει και η δεξαμενή σου λόγω 10ετίας.
Δές για κάποιο πολωνικό με Obd υποστήριξη και μπέκ βενζίνης ή κάποιο Prins που είναι άμεσου ψεκασμού.
Εννοείται να επενδύσεις εάν έχεις σκοπό να το κρατήσεις το αμάξι 3-4 χρόνια ακόμη

Το μοτέρ έχει πλέον πανω απο 510.000.Μιας και τα πάντα είναι στην εν τέλεια θα κρατηθεί αφου ο κινητήρας αντέχει όντως, όταν βαρέσει κινητηρα θα μπει ένας 2000 κυβικά,ήδη σταμπαρα εναν σαν καινούργιο. Παράλληλα θα αγοραστει ένα w204 ή w205, οπότε το υπάρχον θα τρώει τα καθημερινά χιλιόμετρα, τους χωματοδρομους χιλιομέτρων και τα χιόνια το χειμώνα.
Δεδομενης της λήξης της δεξαμενής +80€ κτεο + 260.000κμ το κιτ λεω να κοιτάξω για νεο κιτ.
Εγω που δεν εχω obd, αλλά την φυσα της μερκ τη στρογγυλή και για να διαβασει το elm θέλει ολόκληρο πρόγραμμα δεν οφελουμαι απο τη δυνατότητα σύνδεσης? Θα εχω ενα απροβληματιστο κιτ όπως τρ?
Τα φίλτρα δυστυχώς φερω ευθύνη και εγω που τα παραμελησα και με το ασε του εγκατάστατη και το δεν έχω. Της υγρής στον πνεύμονα ήταν καθαρό αλλά ξερό και το αεριαςειχε μαυριλα σαν γρασο ολο καλυμμενο οπως και ο πλαστικός κυλινδρος που μπαίνει. Απο δω και πέρα θα αγοραζω και θα το αλλαζω μόνος μου. Η δε κατανάλωση που γραφω παραπάνω επανήλθε.
Τα hana εχουν εγγύηση εφορου ζωής σωστά? Έχεις θεματα με καθαρισμούς κτλ?
W202 AMG
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό meletis_m » 30/05/19 9:48

W202 AMG έγραψε:
meletis_m έγραψε:

Το μοτέρ έχει πλέον πανω απο 510.000.Μιας και τα πάντα είναι στην εν τέλεια θα κρατηθεί αφου ο κινητήρας αντέχει όντως, όταν βαρέσει κινητηρα θα μπει ένας 2000 κυβικά,ήδη σταμπαρα εναν σαν καινούργιο. Παράλληλα θα αγοραστει ένα w204 ή w205, οπότε το υπάρχον θα τρώει τα καθημερινά χιλιόμετρα, τους χωματοδρομους χιλιομέτρων και τα χιόνια το χειμώνα.
Δεδομενης της λήξης της δεξαμενής +80€ κτεο + 260.000κμ το κιτ λεω να κοιτάξω για νεο κιτ.
Εγω που δεν εχω obd, αλλά την φυσα της μερκ τη στρογγυλή και για να διαβασει το elm θέλει ολόκληρο πρόγραμμα δεν οφελουμαι απο τη δυνατότητα σύνδεσης? Θα εχω ενα απροβληματιστο κιτ όπως τρ?
Τα φίλτρα δυστυχώς φερω ευθύνη και εγω που τα παραμελησα και με το ασε του εγκατάστατη και το δεν έχω. Της υγρής στον πνεύμονα ήταν καθαρό αλλά ξερό και το αεριαςειχε μαυριλα σαν γρασο ολο καλυμμενο οπως και ο πλαστικός κυλινδρος που μπαίνει. Απο δω και πέρα θα αγοραζω και θα το αλλαζω μόνος μου. Η δε κατανάλωση που γραφω παραπάνω επανήλθε.
Τα hana εχουν εγγύηση εφορου ζωής σωστά? Έχεις θεματα με καθαρισμούς κτλ?

Εγώ φίλτρα στο Honda άλλαζα ανα 20.000 χιλιόμετρα και τα 2. 30€ κόστος.
Για το πρωτόκολλο Obd αφού δέν έχει και έχει στρογγυλή φίσα δέν ξέρω τι ισχύει.
Τα Hana έχουν όριο ζωής 100.000 και καθαρίζονται με υπέρηχους.
Πάντως δέν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα μπέκ όσο τα είχα.
Πλέον με χτυπήσαν και δέν έχω αμάξι, είμαι στήν αναζήτηση.
meletis_m
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό nikbib » 31/05/19 13:21

χω τοποθετησει στο αμαξι μου FORD C MAX ECOBOOST 1.6 150 PS το σύστημα.
ειχα πληρωσε το αστρονομικο ποσο 2.900 ευρω
λειτουργησε καλα για 2 χρονια. Έπειτα άρχισε τα μικροπροβλήματα τα υπόλοιπα λύνονταν (?)
με πατέντες της prins
μετά απο μια τεράστια βλάβη κι αλλαγή στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου (κανείς δεν ήξερε τι ευθυνόταν) , το σύστημα του αερίου σταμάτησε πλέον να λειτουργεί και η απάντηση της prins είναι ότι χρειάζεται αναβάθμιση και πρέπει να πληρώσω επιπλέον 600 ευρω!!!
τα συμπεράσματα δικά σας!!!
οποιος ενδιαφέρεται έχω και την απάντηση της prins
Μακρια απο αυτοκινητα με αξιοπρεπη κινητηρα , καλυτερα ξεδιαντροπος!!!!
Άβαταρ μέλους
nikbib
4TF A5 Driver

Last Visit: 13/06/19 23:01

Δημοσίευσηαπό alex mix » 03/06/19 11:46

Γεια σας παιδια θα θελα λιγο την βοηθεια σας σε κατι. Πηγα για σερβις το αυτοκινητο για το lpg, καποια στιγμη με φωναζει ο μαστορας και μου λεει:Που βαζεις υγραεριο? Του λεω 90% σε συγκεκριμενο και 10% οπου βρω. Μην ξαναβαλεις στο 90% και μου δειχνει τα φιλτρα(δειτε φωτο). Εσεις τι λετε?Εικόνα

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
alex mix
4TF Newbie Driver

Last Visit: 23/06/19 21:17

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Cuore Sportivo 19, opiou και 40 επισκέπτες