16/06/19 9:26

Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

Δημοσίευσηαπό samatistas » 23/05/19 12:13

Ηρθε η ώρα για αλλαγή λάστιχα. ΔΙάσταση 185/60r15.

Είχα βάλει 2 φορές τα premiumcontact5 από τα οποία είμαι απίστευτα ικανοποιημένος.
Το πρόβλημά μου είναι ότι στα 5 αυτή η διάσταση καταργήθηκε, ενώ στα 6 δεν έχει έρθει ακόμα και δεν υπάρχει πρόβλεψη για το πότε θα έρθει.

Ποια είναι πιο κοντά σε αίσθηση αν έχει κανένας άποψη;
Michelin Energysaver ή Dunlop Sport Blueresponse?
Τι πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα στο καθένα;
Άβαταρ μέλους
samatistas
4TF S1600 Driver

Last Visit: 11/06/19 0:21

Δημοσίευσηαπό Crektis » 23/05/19 12:42

samatistas έγραψε:Ηρθε η ώρα για αλλαγή λάστιχα. ΔΙάσταση 185/60r15.

Είχα βάλει 2 φορές τα premiumcontact5 από τα οποία είμαι απίστευτα ικανοποιημένος.
Το πρόβλημά μου είναι ότι στα 5 αυτή η διάσταση καταργήθηκε, ενώ στα 6 δεν έχει έρθει ακόμα και δεν υπάρχει πρόβλεψη για το πότε θα έρθει.

Αν και σε άλλη διάσταση, με energy saver έκανα τα πρώτα 70.000χλμ στη C4 1.6 ehdi. Μάλιστα όταν τα άλλαξα είχαν πέλμα 3mm. Είναι σκυλιά αντοχής. Ωστόσο δεν ήμουν ικανοποιημένος στο θέμα κρατήματος. Από την μια έχουν μια σταθερή απόδοση σε όλο το φάσμα ζωής, από την άλλη δεν είχαν ποτέ καλή απόδοση. Και νομίζω πως έτσι είναι γενικά όλα τα "green-saver-eco-blue" λάστιχα. Μετά έβαλα Goodyear Grip efficiency performance και πάλι τα ίδια (και χειρότερα θα έλεγα). Συνέχεια abs σε απότομα φρεναρίσματα και κουλές υποστροφες σε πίεση. Έμειναν πάνω 48.000χλμ.

Στην 3η αλλαγή έβαλα τα Primacy 4 και με 20€ διαφορά μόνο και μετά από σχεδόν 14.000χλμ σε 6 μήνες είμαι υπερευχαριστημενος. Απίστευτο κράτημα, τρομερό φρενάρισμα, απίστευτη απόδοση στο νερό και παρά πολύ μεγάλη διαφορά στον θόρυβο (ειδικά σε σχέση με τα GY) και την απόσβεση κραδασμών. Ειδικά τον πρώτο καιρό που τα είχα βάλει δεν πίστευα τις διαφορές. Μόνο μειον μια ασήμαντη αύξηση της κατανάλωσης, αλλά μιλάμε της τάξης ούτε 5%. Άρα αδιάφορο.

Επίσης βλέπω ότι θα έχουν πολύ καλή διάρκεια γιατί μέτρησα στις 12.000χλμ και το πέλμα τους ήταν 6.5mm μπροστά και 7mm πίσω.

Για μένα μακρυά από saver λαστιχα. Με 30€ δε σώζεται κανείς, αλλά ένα καλό λάστιχο θα σε σώσει πολλές φορές.

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Crektis
4TF A5 Driver

Last Visit: 13/06/19 14:48

Δημοσίευσηαπό samatistas » 23/05/19 13:27

Συμφωνώ απόλυτα με saver κλπ
Γι 'αυτό και θα 'θελα να τα αποφύγω.

Ειδικά για τα EcoContact της Continental έχω κάκιστες εμπειρίες σε βροχή και δε θέλω με τπτ να τα βάλω, ενώ υπάρχουν στη διάστασή μου.

Τα Primacy τα είχα σε Α3 και τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση, αλλά δεν βγαίνουν σε τέτοια διάσταση δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
samatistas
4TF S1600 Driver

Last Visit: 11/06/19 0:21

Δημοσίευσηαπό Crektis » 23/05/19 13:31

samatistas έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα με saver κλπ

Ειδικά για τα EcoContact της Continental έχω κάκιστες εμπειρίες σε βροχή και δε θέλω με τπτ να τα βάλω, ενώ υπάρχουν στη διάστασή μου.

Τα Primacy τα είχα σε Α3 και τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση, αλλά δεν βγαίνουν σε τέτοια διάσταση δυστυχώς.
Κρίμα.. Δεν ξέρω μήπως υπάρχει για την διάσταση σου Hankook Ventus Prime 3 ή το Bridgestone t005

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Crektis
4TF A5 Driver

Last Visit: 13/06/19 14:48

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 23/05/19 14:15

Crektis έγραψε:Κρίμα.. Δεν ξέρω μήπως υπάρχει για την διάσταση σου Hankook Ventus Prime 3 ή το Bridgestone t005

Υπάρχουν και τα δύο, όπως και το Pirelli P1.
Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

Last Visit: 17/05/19 12:20

Δημοσίευσηαπό Fanis75 » 23/05/19 14:25

samatistas έγραψε:... ή Dunlop Sport Blueresponse?

Πολύ καλό ελαστικό!

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... 65-R15.htm
Άβαταρ μέλους
Fanis75
4TF N4 Driver

Last Visit: 13/06/19 18:09

Δημοσίευσηαπό W202 AMG » 26/05/19 7:18

Τι άποψη έχουμε για patch-μασον στο εσωτερικό προφιλ του ελαστικου? Βαρεσα πολύ άσχημα και με τερμα γκαζι ενα κοψιμο στην ασφαλτο και στο προφίλ εχανε αέρα λες και το τρυπησες με καρφίτσα, με σαπουνόνερο βρήκα απο που. Η ζαντα φαίνεται να επιβιωσε. Μου είπαν οτι δεν είναι τίποτα αφού δεν σκιστηκε. Αν μετά απο καιρό χάσει (δεν νμζω) ξέρει κανείς τι μασον να αγοράσω, βγαινουν ενα σωρο είδη. Θα επισκευαστει με πρεσσαρισμα και οχι θέρμανση.
W202 AMG
4TF N3 Driver

Last Visit: 13/06/19 11:43

Δημοσίευσηαπό GGAB » 26/05/19 8:59

samatistas έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα με saver κλπ

Συμφωνώ απόλυτα για τα ελεεινά eco contact. Αν δεν το είχα, δεν θα πίστευα ότι ένας premium κατασκευαστής ελαστικών θα έβγαζε στην αγορά ένα τόσο χάλια λάστιχο. Επίσης, θεωρώ μεγάλο ατόπημα της Hyundai να τα επιλέξει ως πρώτης τοποθέτησης! Το Vitara του μπατζανακη, φοράει και αυτό τα ίδια...........
accent 1.3-MAZDA 6 1.8
atos 1.0 - i10 1.2
GGAB
4TF N4 Driver

Last Visit: 13/06/19 22:41

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 26/05/19 15:07

W202 AMG έγραψε:Τι άποψη έχουμε για patch-μασον στο εσωτερικό προφιλ του ελαστικου? Βαρεσα πολύ άσχημα και με τερμα γκαζι ενα κοψιμο στην ασφαλτο και στο προφίλ εχανε αέρα λες και το τρυπησες με καρφίτσα, με σαπουνόνερο βρήκα απο που. Η ζαντα φαίνεται να επιβιωσε. Μου είπαν οτι δεν είναι τίποτα αφού δεν σκιστηκε. Αν μετά απο καιρό χάσει (δεν νμζω) ξέρει κανείς τι μασον να αγοράσω, βγαινουν ενα σωρο είδη. Θα επισκευαστει με πρεσσαρισμα και οχι θέρμανση.

Το εσωτερικό patch είναι η καλύτερη λύση (πολύ ανώτερη από το κορδόνι). Προσοχή όμως, πρέπει το κόψιμο να είναι στο πέλμα του ελαστικού, αν είναι στο πλαϊνό, συνίσταται η αντικατάσταση του, καθώς είναι δομικό θέμα του σκελετού.
Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό petran17 » 26/05/19 15:40

Εγώ παιδιά πάντως μετά από πάτημα βιδας και επισκευή με εσωτερικό patch, ενώ στην αρχη δεν έχανε ούτε ένα psi , τώρα έχει αρχίσει και χάνει σιγά σιγά αέρα..
Νόμιζα και εγώ ότι ήταν ότι καλύτερο αλλά τι έγινε τώρα δε ξέρω... θεωρώ ότι μπορεί να είναι από το μπάλωμα..
Ford Fiesta ST-Line 1.0 Ecoboost 125PS (2017)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
petran17
4TF N2 Driver

Last Visit: 12/06/19 1:38

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 26/05/19 16:09

petran17 έγραψε:Εγώ παιδιά πάντως μετά από πάτημα βιδας και επισκευή με εσωτερικό patch, ενώ στην αρχη δεν έχανε ούτε ένα psi , τώρα έχει αρχίσει και χάνει σιγά σιγά αέρα..
Νόμιζα και εγώ ότι ήταν ότι καλύτερο αλλά τι έγινε τώρα δε ξέρω... θεωρώ ότι μπορεί να είναι από το μπάλωμα..

Μπορεί να είναι από αλλού. Πήγαινε σε ένα βουλκανιζατέρ και ζήτα να βάλουν όλον τον τροχό στο βαρέλι με το νερό που έχουν και θα φανεί από που χάνει. Όσες φορές έκανα πάντως το συγκεκριμένο μπάλωμα, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ίσως ο δικός σου δεν έκανε σωστή δουλειά (το τρόχισε πρώτα;).
Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό W202 AMG » 27/05/19 1:22

REALZEUS έγραψε:
W202 AMG έγραψε:Τι άποψη έχουμε για patch-μασον στο εσωτερικό προφιλ του ελαστικου? Βαρεσα πολύ άσχημα και με τερμα γκαζι ενα κοψιμο στην ασφαλτο και στο προφίλ εχανε αέρα λες και το τρυπησες με καρφίτσα, με σαπουνόνερο βρήκα απο που. Η ζαντα φαίνεται να επιβιωσε. Μου είπαν οτι δεν είναι τίποτα αφού δεν σκιστηκε. Αν μετά απο καιρό χάσει (δεν νμζω) ξέρει κανείς τι μασον να αγοράσω, βγαινουν ενα σωρο είδη. Θα επισκευαστει με πρεσσαρισμα και οχι θέρμανση.

Το εσωτερικό patch είναι η καλύτερη λύση (πολύ ανώτερη από το κορδόνι). Προσοχή όμως, πρέπει το κόψιμο να είναι στο πέλμα του ελαστικού, αν είναι στο πλαϊνό, συνίσταται η αντικατάσταση του, καθώς είναι δομικό θέμα του σκελετού.

Η τρύπα οπτικά δεν φαίνεται, σαν τρυπημα καρφιτσας, μονο με σαπουνόνερο τη βρήκα. Είναι στο πλαινο. Είχα πάρει κάποια patch απο μια έκθεση, εντάξει για αυτη τη δουλειά που θέλω δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. Το θέμα είναι ότι προβληματιστηκα απο την ποικιλία που υπάρχει στο νετ, αλλα για πελμα, αλλα και για πλαινο, αλλα για radial, δν ξερω τι θα μπει. Τα λάστιχα ολοκαίνουρια. Αν δεν μου γεμίσει το μάτι το patch θα παω σε άλλο.
W202 AMG
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό W202 AMG » 27/05/19 10:32

Τελικά παρήγγειλα καινούργιο.
W202 AMG
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό petran17 » 27/05/19 10:55

REALZEUS έγραψε:
petran17 έγραψε:Εγώ παιδιά πάντως μετά από πάτημα βιδας και επισκευή με εσωτερικό patch, ενώ στην αρχη δεν έχανε ούτε ένα psi , τώρα έχει αρχίσει και χάνει σιγά σιγά αέρα..

Μπορεί να είναι από αλλού. Πήγαινε σε ένα βουλκανιζατέρ και ζήτα να βάλουν όλον τον τροχό στο βαρέλι με το νερό που έχουν και θα φανεί από που χάνει. Όσες φορές έκανα πάντως το συγκεκριμένο μπάλωμα, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ίσως ο δικός σου δεν έκανε σωστή δουλειά (το τρόχισε πρώτα;).

Το τροχισε και πολυ καλα μαλιστα Αλεξανδρε, σε φαση που λεω θα βγει απο την αλλη μερια.. χεχε
Πολυ γνωστος μου το παιδι που εχει το βουλκανιζατερ και ημουν μπροστα σε ολη τη διαδικασια.. Γιαυτο εχω παραξενευτει που χανει.. αλλα μου εβαλες ιδεες τωρα μηπως ειναι απο πουθενα αλλου... βαλβιδα?? καμια αλλη βιδα που δεν εχω δει?? Θα το ψαξω...
Ford Fiesta ST-Line 1.0 Ecoboost 125PS (2017)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
petran17
4TF N2 Driver

Last Visit: 12/06/19 1:38

Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

Δημοσίευσηαπό Δούκας » 27/05/19 14:51

samatistas έγραψε:Ηρθε η ώρα για αλλαγή λάστιχα. ΔΙάσταση 185/60r15.

Σε Clio 3 (εάν δεν κάνω λάθος, σε αυτό δε θα τα βάλεις; ) έβαλα περισυ τον Ιούλιο τα Bridgestone T005, σε διάσταση 185/60/15, δείκτης Η. Έβγαλαν επάξια το καυτό ελληνικό καλοκαίρι και τις βροχές-κρύα του χειμώνα. Μετα από σχεδόν 12.000 χλμ μονο καλα λόγια έχω να πω: Πολύ καλη πρόσφυση & φρενάρισμα σε βρεγμένο και στεγνό, με ανάλογο feedback σε τιμόνι , ήσυχη κύλιση, άνετα γενικώς, χωρίς να είναι και τόσο μαλακα. Μου εμπνεουν ασφαλεια και εμπιστοσύνη. Από φθορά έως τώρα, δείχνουν αρκετά στιβαρά. Εάν θυμάμαι καλα, 250€ κόστισαν, με εγγύηση. Γενικά τα προτείνω ανεπιφύλακτα, ειδικά για το Clio νιώθω οτι του πάνε γάντι.
Τα Dunlop Sportbluresponse τα φοράω σε ένα Fabia, σε 185/60/14 Η, έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά & απόδοση με τα Τ005, δλδ εξίσου καλα, όμως τα Bridge μου φαίνονται ελαφρώς καλύτερα σε αισθηση τιμονιού (ίσως επειδή κυρίως το Clio υπερτερεί εξ ορισμού στο τιμόνι). Δεν κρύβω ότι επηρεάστηκα θετικά και από διαφορα reviews & συγκριτικά που διάβασα για τα Τ005 (που όμως-πολύ σωστα θα μου πείτε-ίσως δεν έχουν και πολλή σχέση με την ελληνική πραγματικότητα και τους δρόμους της...)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος.
Άβαταρ μέλους
Δούκας
4TF A5 Driver

Last Visit: 13/06/19 22:36

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 26 επισκέπτες