24/06/19 18:46

Καύσιμα Diesel: Απόψεις;

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Καύσιμα Diesel: Απόψεις;

Δημοσίευσηαπό emminad » 16/01/19 18:52

Infide1 έγραψε:Εγώ το ΣΚ που ανέβηκα βόλο είδα 1lt πάνω την κατανάλωση με το ίδιο καύσιμο vpower diesel από το ίδιο πρατήριο που βάζω εδώ και 20.000 χλμ. Δεν ξέρω αν είναι λόγω καιρού αλλά μου φαίνεται μεγάλη διαφορά για 5 βαθμούς Κελσίου

Μήπως για να έχεις σαφή συμπεράσματα για κατανάλωση θα πρέπει να το μετρήσεις σε ίδιες διαδρομές;;Για να λες ανέβηκα Βόλο μήπως το κομμάτι που οδήγησες μέχρι να μετρήσεις ,είχε πιο πολλές ανηφορικές διαδρομές και γι αυτό το 1lt παραπάνω;

Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
emminad
4TF N1 Driver

Last Visit: 20/06/19 21:05

Δημοσίευσηαπό Beholder » 20/01/19 4:59

Καθαριστικα δεν χρειάζεται παιδιά να χρησιμοποιείτε. Τουλαχιστον σε αυτό κατεληξα ρωτωντας αρκετους μηχανικους αυτοκινητων. Βεβαια όλοι μου ελεγαν ότι μονο premium πετρελαιο πρεπει να βαζουμε.

Καθαριστικά βάζουν όλοι στα premium καύσιμα τους.

Υπάρχει και προφορική οδηγία της NISSAN για μη χρήση premium πετρελαίων.

Εντάξει, διάβασα τις τελευταίες 30 σελίδες στο θέμα, και τα παραπάνω δείχνουν το χάος στις πληροφορίες του thread...
Αλλοι πάλι προτείνουν εναλλαγή κανονικού & premium καυσίμου, πχ 3 προς 1 και που και που κανα redex.

Της Nissan οι οδηγίες αφορούν τους δικούς τους κινητήρες, ή είναι γενική η αναφορά ?
Τελικά να βάζουμε premium ή όχι ? (Opel Grandland του 2018 έχω)
Άβαταρ μέλους
Beholder
4TF Newbie Driver

Last Visit: 21/05/19 21:57

Δημοσίευσηαπό MONMAN2 » 20/01/19 11:32

Αυτή την ερώτηση κάνω στον εαυτό μου , γιατί βάζω μόνο premium diesel τα τελευταία 5 χρόνια ;
...μάλλον γιατί με τις προσφορές των πιστωτικών καρτών βγαίνει ίδια τιμή με τα απλό
...αφού δεν εχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα γιατί όχι :)
...γιατί θέλω να κάνω την σύγκριση με το corsa cdti του κουνιάδου μου που 400.000 χλμ βάζει μόνο φθηνό και απο ΑΠ :(

Τώρα με τις χαμηλές θερμοκρασίες πιο καλά πάει (Turboκαιρος :) ) παρα καίει παραπάνω ...συνήθως AVIN best action βάζω.
Mazda 818, Fiat punto , Toyota Hiace, Suzuki swift Gti, Ford Mondeo 1.8 / ST-220, Opel Corsa Cdti, Mitsubishi SZ3, Toyota Yaris D4D , Volvo S60 2.0T, Toyota iQ 1.0...τώρα με δυο Toyota πρέπει να γίνω TOYOMAN!
MONMAN2
4TF N2 Driver

Last Visit: 22/06/19 6:56

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 20/01/19 13:09

Diesel έχουμε μόνο στην εταιρία στα οποία πάντα έμπαινε το premium πετρέλαιο. Πριν κάποιους μήνες έβαλα το απλό στο φορτηγό γιατί υπήρχε πρόβλημα στην αντλία του άλλου. Αυτό που είδαμε ήταν ότι έβγαλε παραπάνω χιλιόμετρα σε μια στάνταρ διαδρομή με ίδιο φορτίο, μιλάμε για διαφορά 80-100χλμ επιπλέον. Μιλάμε βέβαια και για diesel του 1990, δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο.

Άρχισα να βάζω και στο 308, αποτέλεσμα αν όχι ελαφρώς μεγαλύτερη αυτονομία (δε θυμάμαι ποτέ με premium diesel στο trip να βγάζει 1000χλμ και μέση κάτω από 5.9l/100 ) να είναι στα ίδια περίπου επίπεδα.
Από θέμα τραβήγματος ΚΑΜΙΑ απολύτως διαφορά, τεσταρισμένα καύσιμα από AVIN, BP, SHELL, EKO, ΕΛΙΝ απλό και premium.

Έχω μια μικρή επιφύλαξη για το απλό της BP βέβαια όσον αφορά την αυτονομία.
Οπότε εδώ και πάρα πολύ καιρό γεμίζω μόνο με το απλό με εξαίρεση τις Πέμπτες από την προσφορά της Shell.
To θέμα κατά πως φαίνεται είναι καθαρά ψυχολογικό. Αν πάθει ζημιά ένα μοτερ από κακό πετρέλαιο θα φταίει επειδή ήταν κακό-νοθευμένο και όχι μη premium.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Last Visit: 21/06/19 20:47

Δημοσίευσηαπό emminad » 20/01/19 13:16

Τελικά με τα ενισχυτικά τι παίζει;Πήρα τηλέφωνο για τιμή sevice στην Nissan και μου είπαν πως αν θέλω και ενισχυτικά για το πετρέλαιο να υπολογίζω κάτι παραπάνω..Αρα τελικά τι ισχύει με τα ενισχυτικά;Τα βάζει και η ίδια η Nissan ;

Άβαταρ μέλους
emminad
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 20/01/19 15:54

Eγώ χρησιμοποιώ της wurth, αντιπαγωτικό/ενισχυτικό και ένα για τους μύκητες. Αν είναι να βάλεις βάλε ο ίδιος και όχι η αντιπροσωπία.
Όταν σου λένε ενισχυτικό κάτι τέτοιο είναι, μη νομίζεις ότι θα αυξήσεις αυτονομία ή επιδόσεις.
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Δημοσίευσηαπό lemouz75 » 20/01/19 20:31

emminad έγραψε:Τελικά με τα ενισχυτικά τι παίζει;Πήρα τηλέφωνο για τιμή sevice στην Nissan και μου είπαν πως αν θέλω και ενισχυτικά για το πετρέλαιο να υπολογίζω κάτι παραπάνω..Αρα τελικά τι ισχύει με τα ενισχυτικά;Τα βάζει και η ίδια η Nissan ;

Θα τα παρεις φθηνότερα εκτος αντιπροσωπείας...Πχ Redex το εχει φθηνο ο Σκλαβενίτης (Τα μεγαλα καταστήματα) σε σχεση με πρατήρια .....
lemouz75
4TF N2 Driver

Last Visit: 21/06/19 21:04

Καύσιμα Diesel: Απόψεις;

Δημοσίευσηαπό emminad » 21/01/19 9:59

Η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολήθηκα ποτέ με ενισχυτικά και μου έκανε εντύπωση που το είπαν από την αντιπροσωπεία γιατί συνήθως άκουγα ,μακρυά από αυτά,και κάτι τέτοια..Εγώ βαζω απλά ένα για τους μύκητες της wurth το οποίο αγοράζω από βενζινάδικο shell...Σε σχέση με τα ενισχυτικά;έχετε να προτείνετε κάτι;το redex τι ακριβώς είναι;

Άβαταρ μέλους
emminad
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό bebes » 21/01/19 10:32

Τα "ενισχυτικά" δεν ειναι απαραίτητα οταν βάζεις καλό πετρέλαιο σε εναν καινούριο κινητήρα.

Η αντιπροσωπία βάζει ενα "για καλό και για κακό", αλλά σίγουρα για το καλό της τσέπης της.

Εγω βάζω κάποιο καθαριστικό για το πετρέλαιο και το σύατημα διαχείρισης καυσίμου για 1-2 γεμίσματα λίγο πρίν φτασει ο καιρος για αλλαγη φιλτρου.

Ακόμα και το "αντιμουχλικό" είναι υπο σοβαρή συζήτηση για το αν χρειαζεται ή οχι.
Πριν κανα χρονο ειχα γραψει τα αποτελεσματα δοκιμων που εκανα βάζοντας αντιμουχλικό σε μπιτόνια πετρελαίου που αποθήκευα για χρηση σε αγροτικά μηχανήματα.
Στο αυτοκίνητο πλέον βάζω μονο οταν πρόκειται να μεινει σταματημενο για καιρό. Οταν κινείσαι και γεμίζεις τακτικά δεν προλαβαίνει να δημιουργήσει πρόβλημα το βιοντίζελ
ΕικόναΕικόνα[/url]
“…Όταν κλέβεις το κράτος είναι φοροδιαφυγή.
Όταν σε κλέβει το κράτος είναι...νομοσχέδιο

Για τις διακοπες μας φέτος προωθούμαστε υποχρεωτικά στο πρακτορείο ταξιδίων που μας στέλνει διακοπές στα σπίτια μας ,

ΕΝΦΙΑ ΤΟΥΡΣ

Άβαταρ μέλους
bebes
4TF S1600 Driver

Last Visit: 21/06/19 22:42

Δημοσίευσηαπό emminad » 21/01/19 11:40

bebes έγραψε:Τα "ενισχυτικά" δεν ειναι απαραίτητα οταν βάζεις καλό πετρέλαιο σε εναν καινούριο κινητήρα.

Η αντιπροσωπία βάζει ενα "για καλό και για κακό", αλλά σίγουρα για το καλό της τσέπης της.

Εγω βάζω κάποιο καθαριστικό για το πετρέλαιο και το σύατημα διαχείρισης καυσίμου για 1-2 γεμίσματα λίγο πρίν φτασει ο καιρος για αλλαγη φιλτρου.

Ακόμα και το "αντιμουχλικό" είναι υπο σοβαρή συζήτηση για το αν χρειαζεται ή οχι.
Πριν κανα χρονο ειχα γραψει τα αποτελεσματα δοκιμων που εκανα βάζοντας αντιμουχλικό σε μπιτόνια πετρελαίου που αποθήκευα για χρηση σε αγροτικά μηχανήματα.
Στο αυτοκίνητο πλέον βάζω μονο οταν πρόκειται να μεινει σταματημενο για καιρό. Οταν κινείσαι και γεμίζεις τακτικά δεν προλαβαίνει να δημιουργήσει πρόβλημα το βιοντίζελ

Ωραια σ ευχαριστω πολύ φίλε..Η αλήθεια είναι πως το γέμισμα που κάνω είναι εβδομαδιαίο σχεδόν όποτε δεν προλαβαίνει καν να κάτσει το πετρέλαιο στο ντεπόζιτο..

Άβαταρ μέλους
emminad
4TF N1 Driver

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 22/01/19 11:00

bebes έγραψε:Στο αυτοκίνητο πλέον βάζω μονο οταν πρόκειται να μεινει σταματημενο για καιρό. Οταν κινείσαι και γεμίζεις τακτικά δεν προλαβαίνει να δημιουργήσει πρόβλημα το βιοντίζελ

Aυτό ισχύει. Γι αυτό και σε κομπίνες/τρακτέρ όταν πάνε να τα βάλουν μπροστά το καλοκαίρι με απλό πετράλαιο που καθόταν από την προηγούμενη χρονιά το φίλτρο γεμίζει μαρμελάδα από τους μύκητες.
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Δημοσίευσηαπό modechristo » 31/01/19 11:45

παιδια εχετε παρατηρησει και εσεις σχετικη αυξηση καταναλωσης της καταναλωσης σας γενικα τους τελευταιους μηνες λογω χειμωνα ισως?

εχω c3 bluehdi και εχω αυξηση της ταξης 0,5λ/100 δηλαδη παιζω κοντα στα 6λ/100 μεσα στην αθηνα...
φανταζομαι ειναι λογω θερμοκρασιων γιατι service εκανα τον περασμενο ιουλιο!
modechristo
4TF Newbie Driver

Last Visit: 15/05/19 22:38

Δημοσίευσηαπό W202 AMG » 31/01/19 12:06

modechristo έγραψε:παιδια εχετε παρατηρησει και εσεις σχετικη αυξηση καταναλωσης της καταναλωσης σας γενικα τους τελευταιους μηνες λογω χειμωνα ισως?

εχω c3 bluehdi και εχω αυξηση της ταξης 0,5λ/100 δηλαδη παιζω κοντα στα 6λ/100 μεσα στην αθηνα...

Σε όλα συμβαίνει, εξαιτίας θερμοκρασίας. Παραπάνω καυσίμο, παραπάνω αντιστασεις λογω του κρύου αέρα και συχνα λογω ελαστικών, πέφτει η πίεση και δεν επαναλεγχεται.
+++ ψυχρη εκκίνηση 100-150 κιλα με διαφορά 20-25 βαθμούς να τα ζέστανεις είναι αξιολογα.
W202 AMG
4TF N3 Driver

Last Visit: 22/06/19 1:19

Δημοσίευσηαπό nickthetrib » 31/01/19 12:29

modechristo έγραψε:παιδια εχετε παρατηρησει και εσεις σχετικη αυξηση καταναλωσης της καταναλωσης σας γενικα τους τελευταιους μηνες λογω χειμωνα ισως?

Όλοι οι κινητήρες εσωτερικής κάυσης το παρουσιάζουν αυτό, μην αγχωνεσαι
and another passionless night, and another hopeless fight, and another battle that I've lost
Άβαταρ μέλους
nickthetrib
4TF N3 Driver

Last Visit: 22/06/19 0:11

Δημοσίευσηαπό emminad » 03/02/19 10:04

Καλημέρα παιδιά!!!Πηγα εχθές έκανα το δεύτερο service στη Nissan και πως έφτασε η συζήτηση στα βενζινάδικα λέω εγώ βαζω κατά κύριο λόγο από shell...Με κοιτάει ο μάστορας και μου λεει τα 8 στα 10 αυτοκίνητα που βγάζουν θέμα σε μπεκ κλπ έβαζαν μόνο shell και κατά κύριο λόγο πέμπτες που είναι σε "προσφορά"....Και μου είπε ότι κατά σειρά αυτος προτείνει elin crystal,eko avio και bp...Βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο και ο ιδιοκτήτης του πρατηρίου αλλά κατά κύριο λόγο αυτά προτείνει να βαζω..Εσείς τι λέτε;τι βάζετε;

Άβαταρ μέλους
emminad
4TF N1 Driver

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : 618RR, Exabot [Bot], Google Adsense [Bot] και 1 επισκέπτης