16/06/19 9:15

Πρόβλημα με εργοστασιακό συναγερμό cobra

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Πρόβλημα με εργοστασιακό συναγερμό cobra

Δημοσίευσηαπό zoupan » 29/04/19 9:43

Καλημέρα
Σε καινούργιο ΤΟΥΟΤΑ με συναγερμό cobra που μου βαλανε στην αντιπροσωπεία εχω το εξεις πρόβλημα. Οπλιζει κανονικα απο το κοντρολ του αυτοκινητου και οταν παω να αφοπλισω, κανει μεν τον ηχο αφοπλισματος αλλα οταν ανοιγω την πορτα κανεις εναν ηχο μπιιιιιιιιιιιπ και μολις παω να μπω μεσα βαραει. Ξανααφοπλιζω με το κουμπι ξεκλειδωματος και μετα βαζω μπροστα και φευγω. Αφου κατεβω οπλιζει και κλειδωνει κανονικα με το λαμπακι να αναβοσβηνει οτι ειναι ολα οκ... μολις παω να ξεκλειδωσω παλι τα ιδια... ακουγεται ενα μακρόσυρτο μπιπ με το που ανοιξω μπροστινη πορτα και αν κουνησω το χερι μπροστα απο το ρανταρακι που εχει στην κολωνα ή μπω μεσα αρχιζει να χτυπαει. Αν επιχειρησω να ανοιξω πισω πορτα χτυπαει κατευθειαν με το που ανοιξω. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να το προκαλει μπας και φτιαξει με κανενα reset η τιποτα αλλο για να αποφυγω την επισκεψη στην αντιπροσωπεια;
zoupan
4TF Newbie Driver

Last Visit: 30/04/19 14:23

Re: Πρόβλημα με εργοστασιακό συναγερμό cobra

Δημοσίευσηαπό Storm » 29/04/19 10:18

Μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τις ζώνες οπλισμού.

Αφόπλισε τον συναγερμό και άνοιξε λίγο το πορτμπαγκάζ αντί για την πόρτα. Αν δεν χτυπήσει ο συναγερμός τότε το πρόβλημα είναι στους εσωτερικούς αισθητήρες κίνησης. Είτε έχουν ρυθμιστεί σε άλλη ζώνη, είτε έχει χάσει ρυθμίσεις ο συναγερμός. Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί να πας στο συνεργείο για έλεγχο και ρύθμιση.

α! και από το βιβλίο οδηγιών του συναγερμού μπορείς να βρεις πληροφορίες για ρυθμίσεις αλλά και για αντιμετώπιση προβλημάτων.
Chevy Aveo 2007 - 1150cc - Base Edition
Storm
4TF WRC Driver

Last Visit: 07/11/18 17:44

Δημοσίευσηαπό Fanis75 » 29/04/19 20:09

Μια σημείωση: Δεν είναι εργοστασιακός συναγερμός, ένας απλός συναγερμός του εμπορίου είναι που απλά τοποθετήθηκε από το συνεργείο της αντιπροσωπείας (άρα με τα γνωστά προβλήματα που μπορεί να έχει οποιαδήποτε τοποθέτηση μη εργοστασιακού συναγερμού).
Άβαταρ μέλους
Fanis75
4TF N4 Driver

Last Visit: 13/06/19 18:09

Δημοσίευσηαπό xenos » 29/04/19 22:22

Μιας κ ειναι καινουριο, πηγαινε στην αντιπροσωπεια. Δυσκολα θα βγαλεις ακρη.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
xenos
4TF S2000 Driver

Last Visit: 13/06/19 23:24

Δημοσίευσηαπό zoupan » 30/04/19 14:15

Kαλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Φυσικά το γνωρίζω οτι δεν είναι εργοστασιακός αλλά αυτό τέλος πάντων εννοούσα.. αυτον που βάζουν στις αντιπροσωπίες που θα ειναι ή meta ή cobra αντε κανενας gemini σε μεγάλα κέφια. Τελικά δεν χρειάστηκε να πάω να τον δούνε γιατί μετά απο μια 5αλεπτη βολτα που το δοκίμασα είχε φτιάξει.. Τωρα αν το ξανακάνει βλέπουμε.
Έχω την εντύπωση πάντως οτι δημιουργείται πρόβλημα αν αφοπλίσεις και σχεδόν ταυτόχρονα ανοιξεις και την πόρτα. Είχε κάνει κάτι παρόμιο πάλι πρόσφατα. Ειχε το χέρι η γυναίκα μου στο πορτ μπαγκαζ έτοιμη να ανοίξει και μου λέει "για πατα να ξεκλειδώσει" και με το που πατάω ξεκλειδωνει και το ανοίγει αμέσως πριν προλάβει να αφοπλίσει μάλλον, οπότε χτύπησε. Θέλει 2 sec απο το ξεκλείδωμα μεχρι να αφοπλίσει.
zoupan
4TF Newbie Driver

Last Visit: 30/04/19 14:23

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Exabot [Bot], Google [Bot], leonp και 25 επισκέπτες