16/06/19 15:34

Φρένα!!! Εντυπώσεις και απόψεις

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Φρένα!!! Εντυπώσεις και απόψεις

Δημοσίευσηαπό 21 Quadra » 14/05/19 18:07

cson έγραψε:Γνωρίζετε κάποιον καλό φρενά που να διαθέτει όργανο για μέτρηση των μουαγιε? Έχω ρωτήσει σε μερικούς ,διότι θέλω να αλλάξω πίσω δισκοπλακες και πέφτουν από τα σύννεφα που ζητάω το αυτονόητο .
Κάποιον άλλον εκτός του Μωραρη στην Αγία Παρασκευή λόγο απόστασης. Δυτικά προάστια κυρίως.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To όργανο 10-15, άλλο τόσο κοστίζει μια απλή σπαστή μαγνητική βάση, αν τα βρείς πακέτο μπορεί να τα πάρεις 20-25€, καλύτερα να αγοράσεις δικό σου όργανο να μετράς τα μουαγιέ και τους δίσκους σου και να μην παρακαλάς κανένα, έχεις ακόμα μπροστά σου τουλάχιστον 30 χρόνια αυτοκινητιστικής ζωής, δεν είναι μεγάλο το έξοδο προκειμένου να είσαι ανεξάρτητος και να μην παρακαλάς κανέναν - επιστήμονα -
Άβαταρ μέλους
21 Quadra
4TF S2000 Driver

Last Visit: 11/06/19 17:01

Δημοσίευσηαπό cson » 14/05/19 18:24

21 Quadra έγραψε:
cson έγραψε:Γνωρίζετε κάποιον καλό φρενά που να διαθέτει όργανο για μέτρηση των μουαγιε? Έχω ρωτήσει σε μερικούς ,διότι θέλω να αλλάξω πίσω δισκοπλακες και πέφτουν από τα σύννεφα που ζητάω το αυτονόητο .
Κάποιον άλλον εκτός του Μωραρη στην Αγία Παρασκευή λόγο απόστασης. Δυτικά προάστια κυρίως.

To όργανο 10-15, άλλο τόσο κοστίζει μια απλή σπαστή μαγνητική βάση, αν τα βρείς πακέτο μπορεί να τα πάρεις 20-25€, καλύτερα να αγοράσεις δικό σου όργανο να μετράς τα μουαγιέ και τους δίσκους σου και να μην παρακαλάς κανένα, έχεις ακόμα μπροστά σου τουλάχιστον 30 χρόνια αυτοκινητιστικής ζωής, δεν είναι μεγάλο το έξοδο προκειμένου να είσαι ανεξάρτητος και να μην παρακαλάς κανέναν - επιστήμονα -
Πάνο με σώζεις. Τι το καλύτερο να το πάρω εγώ και να το κάνω μόνος μου. Έχει κάτι εύκαιρο σε λινκ προς πώληση να μου στείλεις , γιατί ενώ έχω δει πως είναι δεν ξέρω που το βρίσκω.

Άβαταρ μέλους
cson
4TF S1600 Driver

Last Visit: 12/06/19 12:06

Δημοσίευσηαπό Nikos! » 14/05/19 18:54

Πάντως με Αττική Οδό είσαι πολύ γρήγορα εκεί.

Εκεί τα έβαλα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος αφού διέγνωσε αρχικά πρόβλημα στο μουαγιε. Αν ειχα πάει αλλού θα είχα κάνει ζημιά στο Bell.

Sent from my H9436 using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Nikos!
4TF F1 Driver

Last Visit: 12/06/19 22:07

Δημοσίευσηαπό cson » 14/05/19 19:05

Nikos! έγραψε:

Εκεί τα έβαλα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος αφού διέγνωσε αρχικά πρόβλημα στο μουαγιε. Αν ειχα πάει αλλού θα είχα κάνει ζημιά στο Bell.

Έχω πάρει τα αναλώσιμα εγώ. Δεν ξέρω αν δέχεται να τα τοποθετήσει.

Άβαταρ μέλους
cson
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό Nikos! » 14/05/19 19:14

cson έγραψε:
Nikos! έγραψε:

Έχω πάρει τα αναλώσιμα εγώ. Δεν ξέρω αν δέχεται να τα τοποθετήσει.

Παρομοίως.

Του πήγα τακάκια, δίσκους και υγρά τη πρώτη φορά όταν διέγνωσε ότι είχε θέμα το μουαγιε και μετά πήγα με δύο μουαγιε όπου μου τα άλλαξε και επειδή έχω παραγγείλει και κάτι σωληνάκια υψηλής και έχουν έρθει θα ξαναπάω να μου αλλάξει και υγρά.

Άβαταρ μέλους
Nikos!
4TF F1 Driver

Δημοσίευσηαπό cson » 14/05/19 19:30

Πολύ θετικό ότι δέχεται ανταλλακτικά του πελάτη. Βέβαια έρχομαι και στη θέση του καθενός τεχνικού που δεν δέχεται διότι αν του φέρνει ο άλλος ανταλλακτικά που δεν ταιριάζουν έρχεται σε πολύ δύσκολη θέση . Περίπου πόσο κοστίζει η εργασία του για αλλαγή 4 τακακιων και 2 δισκοπλακων?

Πάνο αυτό ταιριάζει λες? https://www.vardakas-tools.gr/ergaleia- ... ols-VT3819

Τελευταία επεξεργασία από cson και 14/05/19 19:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
cson
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό W202 AMG » 14/05/19 19:30

Το μουαγιε απο το σφιξιμο αποκλειστικά αρπαζει?
W202 AMG
4TF N3 Driver

Last Visit: 13/06/19 11:43

Δημοσίευσηαπό Nikos! » 14/05/19 19:41

Εμένα είχε αρπάξει το ρουλεμάν μέσα. Δε ξέρω από τι. Το εβο έχει μουαγιε ρουλεμάν μαζί.

Για το κόστος καλύτερα να μιλήσεις μαζί του.

Άβαταρ μέλους
Nikos!
4TF F1 Driver

Αλλαγή ή βελτίωση σε δίσκους τακάκια Yaris D4d

Δημοσίευσηαπό pthegr » 14/05/19 22:19

Καλησπέρα στην παρέα! Έφτασε η ώρα να αλλάξω δίσκους μπροστά και συνεπώς και τακάκια... Επομένως αφού θα αλλάξουν και τα 2 σκέφτηκα πως αντί να δώσω γύρω στα 200ευρω που ζητάνε οι αντιπροσωπειες να κινηθώ μόνος μου μεταξύ των εξής επιλογών..
Α) βάζω μαμά διαστάσεις δίσκους και τακάκια με γύρω στα 80 - 90 κόστος...
Β) βάζω μεγαλύτερους δίσκους από 258 σε 275 αλλά θα χρειαστεί να αλλάξω και δαγκάνα οπότε ανεβαίνει το κόστος...
Γ) και πιο πιθανό για μένα να βάλω τους τρυπητους της zimmerman με τα αντίστοιχα τακάκια η συμπαγείς σε μια εκ των ferodo brembo textar σε σετ...
Ακούω τις γνώμες σας... Τα φρένα μου καλά είναι και τώρα απλά θέλω να βάλω κ ένα πρόγραμμα και να ανεβάσω λίγο την ιπποδύναμη.... Οπότε σκεφτόμουν να βελτιώσω λίγο τα φρένα χωρίς τρελό κόστος τώρα που είναι ευκαιρία.... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...
pthegr
4TF Newbie Driver

Last Visit: 02/06/19 8:27

Δημοσίευσηαπό 21 Quadra » 15/05/19 7:14

cson έγραψε:Πολύ θετικό ότι δέχεται ανταλλακτικά του πελάτη. Βέβαια έρχομαι και στη θέση του καθενός τεχνικού που δεν δέχεται διότι αν του φέρνει ο άλλος ανταλλακτικά που δεν ταιριάζουν έρχεται σε πολύ δύσκολη θέση . Περίπου πόσο κοστίζει η εργασία του για αλλαγή 4 τακακιων και 2 δισκοπλακων?

Πάνο αυτό ταιριάζει λες? https://www.vardakas-tools.gr/ergaleia- ... ols-VT3819

Η βάση δεν ξέρω αν είναι έτσι τα ψαλίδια σου ώστε να μπορεί να στηριχτεί, μάλλον κάνει, υπάρχουν και άλλου σπαστές τύπου βάσεις με μεγαλύτερο βαθμό ελευθερίας, εγώ έχω 4 βάσεις σαν αυτή που δείχνεις αλλά κάποια στιγμή θέλω να πάρω και μια από τις άλλες αλλά είναι ακριβές, δοκίμασε σα αυτή που έδειξες.

Συνήθως ψωνίζω από αυτόν, λέγεται Νίκος

http://www.intool.gr/index.php?id_categ ... r=category

http://www.intool.gr/index.php?id_categ ... r=category

Ψάξε και εδώ να βρείς αυτό που θέλεις στην τιμή που θέλεις, μεγάλη γκάμα έχει ο Τριανταφύλλου ( organometrics.gr ) γιατί είναι εξειδεικευμένο μαγαζί για όργανα και εργαλεία μηχανουργείου, και από αυτόν αγοράζει διάφορα.

https://www.google.com/search?q=%CE%BC% ... e&ie=UTF-8
Άβαταρ μέλους
21 Quadra
4TF S2000 Driver

Last Visit: 11/06/19 17:01

Δημοσίευσηαπό downhill » 15/05/19 7:35

cson έγραψε:Πολύ θετικό ότι δέχεται ανταλλακτικά του πελάτη. Βέβαια έρχομαι και στη θέση του καθενός τεχνικού που δεν δέχεται διότι αν του φέρνει ο άλλος ανταλλακτικά που δεν ταιριάζουν έρχεται σε πολύ δύσκολη θέση

Οι τεχνικοί που δέχονται ανταλλακτικά του πελάτη,το κέρδος που θα έβγαζαν από το ανταλλακτικό σου το περνάνε στην εργασία,μην ανησυχείς δε χάνουν.Αυτοί που δε δέχονται ανταλλακτικά,και ταυτόχρονα δεν επιτρέπουν την παρουσία του πελάτη είναι επίφοβοι.Στο μηχανικό που πάω φροντίζω να έχω χρόνο να είμαι μπροστά.Και δεν του κάνω ποτέ παζάρι.Όσα μου ζητάει εργασία τα παίρνει.Τις προάλλες που πήγα για λάδια,ένας βοηθός έφερε κάτι "μάρκα με έκαψες".Του τόνισα ότι θέλω συγκεκριμένα λάδια που τα έχει και τα έφερε.Αν δεν ήμουν μπροστά σίγουρα θα μου χρέωνε τα φθηνά για επώνυμα.

Επίσης οι τεχνικοί πριν ξεκινήσουν την τοποθέτηση βλέποντας καταλαβαίνουν αν το ανταλλακτικό ταιριάζει ή όχι.Σε αντίθετη περίπτωση ο πελάτης θα έχει το πρόβλημα διότι θα πληρώσει χωρίς να κάνει τη δουλειά του ή στην καλύτερη θα πάρει εκ νέου ανταλλακτικό.
Άβαταρ μέλους
downhill
4TF A6 Driver

Last Visit: 13/06/19 6:57

Re: Αλλαγή ή βελτίωση σε δίσκους τακάκια Yaris D4d

Δημοσίευσηαπό Nikos! » 15/05/19 8:47

pthegr έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα! Έφτασε η ώρα να αλλάξω δίσκους μπροστά και συνεπώς και τακάκια... Επομένως αφού θα αλλάξουν και τα 2 σκέφτηκα πως αντί να δώσω γύρω στα 200ευρω που ζητάνε οι αντιπροσωπειες να κινηθώ μόνος μου μεταξύ των εξής επιλογών..
Α) βάζω μαμά διαστάσεις δίσκους και τακάκια με γύρω στα 80 - 90 κόστος...
Β) βάζω μεγαλύτερους δίσκους από 258 σε 275 αλλά θα χρειαστεί να αλλάξω και δαγκάνα οπότε ανεβαίνει το κόστος...
Γ) και πιο πιθανό για μένα να βάλω τους τρυπητους της zimmerman με τα αντίστοιχα τακάκια η συμπαγείς σε μια εκ των ferodo brembo textar σε σετ...
Ακούω τις γνώμες σας... Τα φρένα μου καλά είναι και τώρα απλά θέλω να βάλω κ ένα πρόγραμμα και να ανεβάσω λίγο την ιπποδύναμη.... Οπότε σκεφτόμουν να βελτιώσω λίγο τα φρένα χωρίς τρελό κόστος τώρα που είναι ευκαιρία.... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Δε θα συνιστούσα διάτρητους δίσκους. Δε θα κερδίσεις τίποτα και θέλουν προσοχή. Περισσότερα θα κερδίσεις με ένα καλό τακάκι/δίσκο και υγρά.

Προσωπικά προτίμησα ένα παρόμοιο σεταπ με καλούς πνευστούς και slotted δίσκους, τακάκια και τώρα θα βάλω και σωληνάκια αεροπορικού τύπου με φρέσκα υγρά. Ήδη πριν αλλάξω τα σωληνάκια έχω δει τεράστια διαφορά. :metalo:
Άβαταρ μέλους
Nikos!
4TF F1 Driver

Δημοσίευσηαπό downhill » 15/05/19 9:11

Τα σωληνάκια αεροπορικού τύπου τι κόστος έχουν;
Άβαταρ μέλους
downhill
4TF A6 Driver

Last Visit: 13/06/19 6:57

Δημοσίευσηαπό Nikos! » 15/05/19 9:50

Τα δικά μου 100 ευρώ. Αυτά τα πήρα από τον Μωραρή γιατί είναι και αντιπρόσωπος.

Άβαταρ μέλους
Nikos!
4TF F1 Driver

Δημοσίευσηαπό pthegr » 15/05/19 10:00

Τι μάρκα δίσκους τακάκια έβαλες Νίκο; Νόμιζα ότι τα αεροπορικά έχουν νόημα σε πιο μεγάλα φρένα... Πχ έναε φίλος έβαλε τετραπιστονα και πήρε της goodrich τα σωληνάκια...
pthegr
4TF Newbie Driver

Last Visit: 02/06/19 8:27

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες