17/10/18 2:05

ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ / ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ / ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό criuser » 14/07/18 7:50

Όταν λέω το χρώμα εννοώ αν είναι μαύρο , κίτρινο ή πράσινο . Ακόμα αν είναι σε εξωτερικό βορεινό τοίχο . Γιατί αν είναι μαύρο σε εξωτερικό βορεινό τοίχο , τότε δεν είναι υγρασία αλλά μούχλα από έλλειψη επαρκούς αερισμού κάτι πολύ συνηθισμένο στα μπάνια με τα νέα κουφώματα .

Αν δεν είναι μούχλα και είναι υγρασία , τότε αυτό που λες δεν παίζει . Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις διαρροή ύδρευσης και να μην έχεις συνεχή ροή , αφού το δίκτυο είναι μόνιμα σε κυκλοφορία και πίεση . Αρα το πρόβλημα ύδρευσης το ξεχνάμε .

Αν αποκλείσουμε και το πρόβλημα από το καλοριφέρ , τότε μένει να έχεις πρόβλημα από την αποχέτευση όπου εκεί αν το πρόβλημα αφορά το κατακόρυφο δίκτυο των σωλήνων είναι κοινόχρηστο και το φτιάχνει η πολυκατοικία , ενώ αν αφορά το οριζόντιο δίκτυο , δηλαδή σωλήνες που συνδέονται με το σιφώνι δαπέδου , τότε αφορά αυτόν .

Μπορεί το πρόβλημα να είναι αστείο , αλλά θα πρέπει να επισκεφθεί κάποιος υδραυλικός το διαμέρισμα του ώστε να δει τι παίζει , γιατί αν υπάρχει διαρροή , αυτή είναι σωρευτική .
No substitute for cubic inches
criuser
4TF N4 Driver

Last Visit: 13/10/18 9:50

Δημοσίευσηαπό sarantism » 14/07/18 15:19

criuser έγραψε:Όταν λέω το χρώμα εννοώ αν είναι μαύρο , κίτρινο ή πράσινο . Ακόμα αν είναι σε εξωτερικό βορεινό τοίχο . Γιατί αν είναι μαύρο σε εξωτερικό βορεινό τοίχο , τότε δεν είναι υγρασία αλλά μούχλα από έλλειψη επαρκούς αερισμού κάτι πολύ συνηθισμένο στα μπάνια με τα νέα κουφώματα .

Αν δεν είναι μούχλα και είναι υγρασία , τότε αυτό που λες δεν παίζει . Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις διαρροή ύδρευσης και να μην έχεις συνεχή ροή , αφού το δίκτυο είναι μόνιμα σε κυκλοφορία και πίεση . Αρα το πρόβλημα ύδρευσης το ξεχνάμε .

Αν αποκλείσουμε και το πρόβλημα από το καλοριφέρ , τότε μένει να έχεις πρόβλημα από την αποχέτευση όπου εκεί αν το πρόβλημα αφορά το κατακόρυφο δίκτυο των σωλήνων είναι κοινόχρηστο και το φτιάχνει η πολυκατοικία , ενώ αν αφορά το οριζόντιο δίκτυο , δηλαδή σωλήνες που συνδέονται με το σιφώνι δαπέδου , τότε αφορά αυτόν .

Μπορεί το πρόβλημα να είναι αστείο , αλλά θα πρέπει να επισκεφθεί κάποιος υδραυλικός το διαμέρισμα του ώστε να δει τι παίζει , γιατί αν υπάρχει διαρροή , αυτή είναι σωρευτική .

Από τα λίγα που ξέρω criuser πρέπει να είναι σιφόνι δαπέδου. Εμένα είναι στην...εσωτερική μεριά...Δηλαδή το βλέπω όταν μπαίνω στο μπάνιο που το χρώμα του τοίχου είναι εκρού βαμμένο, να είναι υγρό...Όχι όμως μόνιμα.Δεν έχει φτάσει να στάζει. Όταν κλείσει κάποια βρύση κάτι στο μπάνιο του, στεγνώνει. Βασικά απ' όσο μου λέει γιατί δεν μένω στο διαμέρισμα. Δηλαδή μου λέει μην ανησυχείς δεν θα δουλεύω εκείνη την βρύση και δεν θα έχεις υγρασία.
Επειδή δεν μένω μόνιμα, αυτός την ανοίγει και όταν πηγαίνω κατά καιρούς, τον πιάνω να κάνει χρήση αφού βρίσκω τον τοίχο και ένα μέρος από το ταβάνι υγρά. Για αυτό εχθές είπα στον πατέρα μου που ξέρει από αυτά, πως δεν μας συμφέρει με δικαστήρια και εμπειρογνώμονες, ας πάει εκείνος επάνω να κοιτάξει που έχει την ζημία και να τελειώνουμε με την απειλή του δικαστηρίου, να βάλουμε και εμείς ένα ποσό και να μπει τέλος. Δεν είναι κανένας που τα φυσάει....Δεν είναι και φτωχός, είναι στραβός...
Επειδή όμως απ' όσο κατάλαβα αν του πει το το δικαστήριο να κάνει τη βλάβη και πει δεν την κάνω, δεν έχω χρήματα, δεν θα τον εξαναγκάσει και μέχρι τότε θα έχουν περάσει με αναβολές του περίπου 4 χρόνια και θα έχω σκάσει καμιά 4000 ευρώ σε δικαστικά, δικηγόρους, εμπειρογνώμονες, χώρια που θα προχωράει η ζημία στο διαμέρισμά μου, τότε....Θα πάει ο πατέρας μου να βρούνε μία λύση στο χρηματικό. Εκεί φτάσαμε....Παιδιά δεν έχει να συννενοηθώ. Μόνος μένει και είναι....
Τι άλλο φίλε μου να κάνω.....
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τον χώρο του αυτοκινήτου
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Last Visit: 13/10/18 2:15

Δημοσίευσηαπό criuser » 14/07/18 18:19

Σωστά θα κάνεις .
criuser
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό sarantism » 15/07/18 15:31

criuser έγραψε:Σωστά θα κάνεις .

Σε ευχαριστώ cruiser :wink: Δεν το λέω ειρωνικά. Από όσο έχω καταλάβει γνωρίζεις από οικοδομές και δίνω μεγάλη έμφαση στις τοποθετήσεις σου. Δυστυχώς ζούμε σε μία χώρα μπάχαλο....
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Δημοσίευσηαπό criuser » 16/07/18 6:01

35 χρόνια στο γιαπί φίλε μου ... :oops: :innocent: :iconcool: :lol:
criuser
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό kiloMeater » 16/07/18 6:59

criuser έγραψε:35 χρόνια στο γιαπί φίλε μου ... :oops: :innocent: :iconcool:
Μιλάς γερμανικά; να σε έχουμε υπόψιν άμα χρειαστεί καμία δουλειά με συνεργεία εδώ πάνω:-)
Άβαταρ μέλους
kiloMeater
4TF N3 Driver

Last Visit: 13/10/18 20:52

Δημοσίευσηαπό criuser » 16/07/18 8:36

Οχι Κίλο δεν μιλάω ...

Αν και έκανα στα μικρά μου για 2 χρόνια...
Λίγες λέξεις μόνο , τις βασικές...

Αλλά διεθνείς μελέτες πάντα έχουν ενδιαφέρον ... :lol:
criuser
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό sarantism » 17/07/18 15:20

criuser έγραψε:35 χρόνια στο γιαπί φίλε μου ... :oops: :innocent: :iconcool: :lol:

Δεν έχω λόγια να πω!!......
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Δημοσίευσηαπό Nikos Golf » 23/07/18 19:45

criuser έγραψε:35 χρόνια στο γιαπί φίλε μου ... :oops: :innocent: :iconcool:
Επειδη είναι στο αντικείμενο σου να σε ρωτήσω....
Σε μια πυλωτη οπου η θεση σταθμευσης αντιστοιχεί σε 11,75 τετραγωνικα πως μεταφράζεται αυτο σε μηκος πλατος αν δεν αναφερεται πουθενα? Πολυκατοικία του 2005.
Ποσα μετρα αριστερα δεξια απογορευεται το παρκάρισμα απο την εισοδο του παρκινγ?
Nikos Golf
4TF N3 Driver

Last Visit: 14/10/18 6:33

Δημοσίευσηαπό criuser » 23/07/18 20:58

Η θέση στάθμευσης κατά τον γενικό κανόνα έχει διαστάσεις 2,25 Χ 4,50 αν θυμάμαι καλά . Από εκεί και μετά ανάλογα με τον αριθμό των θέσεων , ορίζεται και ένα εμβαδόν ανά θέση που περιλαμβάνει και μέρος του χώρου κίνησης .

Αν το 11,75 που έχεις ορίζει ακριβώς την θέση σου βάσει του σχεδίου , τότε προφανώς ορίζεται και ο χώρος κίνησης .

Το πόσα μέτρα αριστερά δεξιά είναι θέμα ΚΟΚ . Δεν ξέρω . Υπολογίζω όμως τουλάχιστον 0.50-1,00 από κάθε πλευρά .
criuser
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό pgs » 27/07/18 11:23

παίδες τα φώτα σας σχετικά με τα νερά της βροχής μιας και τελευταία πολλές βροχές το οικόπεδο του σπιτιού μου είναι έτσι
[img]oi66.tinypic.com/ac3oxv.jpg[/img]

το λινκ εδώ γιατί δεν ξέρω δεν βγάζει την εικόνα oi66.tinypic.com/ac3oxv.jpg

οι κόκκινες γραμμές είναι το κτήριο μου και οι μαύρες το οικόπεδο οι γαλάζιες και τα τόξα δείχνουν που πάνε τα νερά.στην μπροστινή μεριά που βλέπει στο δρόμο πιστεύω πάνε κανονικά προς το δρόμο στην πίσω όμως λιμνάζουν στο κυκλάκι το γαλάζιο πού θα έπρεπε κανονικά να πηγαίνουν? υπάρχει κανονισμός ή κάποιος κανόνας που πρέπει να ακολουθηθεί γιατί εκεί που πάνε νομίζω βλάπτουν τα θεμέλια
Είμαι κομμουνιστής: οδηγάω μπεΕμΒε, έχω εξοχικό, άιφον, φοράω λακόστ και δίνω 480 στον υπάλληλό μου (αν και όταν).Δεν φταίω εγώ, έτσι είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε.
pgs
4TF A5 Driver

Last Visit: 04/09/18 11:33

Δημοσίευσηαπό famas » 26/08/18 17:19

Τι άλλο μπορείς να βάλεις σε κεραμοσκεπή, κανονικά δηλωμενη, που από κάπου μπαζει νερα; Στη παρούσα φάση μπήκε άσφαλτοπανο των 5κιλων ανά τετραγωνικό, που όμως δεν μπορεί να πάρει το σχήμα των κεραμιδιών;Εικόνα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Focus 1.0
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
famas
4TF S1600 Driver

Last Visit: 12/10/18 15:32

Δημοσίευσηαπό iceman7 » 26/08/18 22:35

Νομίζω ρε συ ότι η μόνωση μπαίνει από κάτω από τα κεραμίδια
Άβαταρ μέλους
iceman7
4TF S1600 Driver

Last Visit: 12/10/18 20:00

Δημοσίευσηαπό criuser » 27/08/18 7:34

Όπως βλέπω από την φωτό έχεις διάφορα θέματα .

Αρχικά η μόνωση , είτε υγρομόνωση , είτε θερμομόνωση γίνεται κάτω από την στέγη .
Στην περίπτωση που η στέγη είναι ξύλινη , τότε στο σημείο επαφής με τον τοίχο , θα έχεις πάντα προβλήματα και θα χρειάζεται συχνή συντήρηση , αφού η σύνδεση των δύο υλικών τοίχου-ξύλου θα δημιουργεί συνεχή ανοίγματα λόγω των συστολο-διαστολών του ξύλου .

Σε αυτή την περίπτωση βάζουν αλουμίνιο και ασφαλτόπανο και μαστίχες και διάφορα άλλα πράγματα , ώστε αρχικά να εμποδίσουν το νερό να έρχεται σε επαφή με την ένωση των δύο υλικών και μετά να καλύπτουν με ελαστικά υλικά αυτή την ένωση .

Στην περίπτωση σου όμως , ίσως να έχεις και άλλο πρόβλημα .

Τα κεραμίδια χρειάζονται κλίση ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 25 % , αν και κανονικά είναι πάνω από 30 % , για να έχουμε ομαλή απορροή των ομβρίων υδάτων , χωρίς αυτά να επιστρέφουν και να γλυστράνε ανάμεσα στα κεραμίδια .

Από την φωτό μάλλον χλωμό το βλέπω να έχεις τέτοιες κλίσεις .

Αρα πρέπει να δεις και τα δύο θέματα και είναι καλύτερα να βρείς ένα στεγά να στο φτιάξει .
criuser
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό famas » 27/08/18 17:56

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μόνωση έχει κάτω από τα κεραμίδια, οτι προβλεπόταν να μπει εκείνη την εποχή(2000). Μιλάμε βέβαια για κεραμοσκεπή, η οποία αντικαθιστά τέντα, καθότι από κάτω υπάρχει μπαλκόνι κι όχι κλειστός χώρος. Κάποια στιγμή, πέρυσι, είχε αρχίσει να στάζει νερό σε μεγάλες βροχές, χωρίς να υπάρχει εμφανές σημείο από όπου εισερχόταν μέσα, δλδ. κάποιο σπασμένο κεραμίδι, έτσι επιλέχτηκε η παραπάνω λύση του ασφαλτόπανου. Περνούσε ασφαλτόπανο στην υπόλοιπη ταράτσα κι είπαμε να δοκιμάσουμε και στα σημεία της φωτογραφίας. Κλίση σαφώς κι υπάρχει, η λήψη είναι υπό γωνία, αν και δεν φτάνει σίγουρα τις 30 μοίρες.
Focus 1.0
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
famas
4TF S1600 Driver

Last Visit: 12/10/18 15:32

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες