20/11/18 18:12

ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ / ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ / ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό alejandro » 11/07/18 10:31

criuser έγραψε:Για την παραλιακή έχω την εξής άποψη . Υπάρχουν δύο μεγάλες κατηγορίες . Αυτά τα σπίτια που βλέπουν θάλασσα που αξίζουν πολλά , αλλά και αυτά , είναι ελάχιστα που δεν βλέπουν θάλασσα , αλλά είναι σε απόσταση 5λέπτου από αυτήν με τα πόδια και δεν έχουν την φασαρία της παραλιακής

Σωστά, συγγενέις μένουν ΠΦ πάνω στη παραλιακή, ε, μπαλκόνι δεν ειναι να βγεις και να ανοιξεις παράθυρο. Ωραια ειναι μόνο το χειμώνα που έχεις θέα και δικαιολογεί τα κλειστά τζάμια. Αλλιώς καλοκαίρι έχεις μεν θεα αλλά δεν έχεις "πρόσβαση" σε αυτή.
criuser έγραψε:Οι άλλοι μένουν στον πρώτο παράλληλο της παραλιακής στο ΠΦ με θέα θάλασσα από τα υπνοδωμάτια , αλλά και τον συνεχή θόρυβο της παραλιακής . Αυτό έχει μεν την θάλασσα , αλλά και ο θόρυβος το καλοκαίρι είναι ενοχλητικός .

Αυτή ειναι και η περίπτωση του διαμερίσματος για το οποίο ρωτάω. 1 λεπτό από παραλιακή με θέα θάλασσα μέσα από το σπίτι και από τα μεγάλα μπαλκόνια. Επειδή έχω περάσει αρκετό καιρό στο σπίτι, ποτέ δεν "αισθάνθηκα" τον ήχο από τη παραλιακή γιατι αν υπάρχει ενα ενα σχετικό βουητό. Σε σχέση με άλλους δρόμους που έχουν συνεχή κίνηση από κάτω, ειναι άκρως πιο ήσυχος ο δρόμος μια μέσα από τη παραλιακή. Εντάξει, δεν ειναι και Ψυχικό (μέσα) απο θέμα θορύβου.

Με τα πολύ σωστά που αναφέρετε όλοι εδώ μέσα και το ινετρεντικο browsing δε ξέρω, πάλι σκέφτομαι την επιλογή, ανακαινιση πλήρης του συγκεκριμένου ακινήτου μιας και το ξέρουμε, ξέρουμε τη περιοχή και τη πολυκατοικία και κάποιους ενοίκους που ειναι συζητήσιμοι και βλέπουμε. Αν σε λίγο δε μας κάνει το πουλάμε και πάλι λογικά κέρδος θα εχουμε αφου το "βρήκαμε" και απλά θα βάλουμε τα χρήματα της ανακαίνισης. Οπως είπα, έχουμε αδερφικό φίλο αρχιτεκτονα (με βραβευμένη δουλειά στο εξωτερικό) με συνεργέια που έχει πει μπορουν να του κάνουν καλύτερες τιμές, οπότε θέλω να πιστεύω θα προσθέσουμε αξία με μικρότερο κόστος από ότι αν δε ξέραμε κανένα και βάζαμε εργολάβο που θα κόστιζε πολυ παραπάνω (εκανε ο πατερας μου σε διαμέρισμά του 75τμ ανακαινιση πλήρη σε μπανιο σαλονι κουζινα με 55.000!!!! τρέλα, αλλά δεν ασχολήθηκε καθόλου οπότε το πληρωσε).

Αλλη μια ερώτηση, προτείνετε για τη χορνική διάρκεια της ανακαίνισης ασφάλεια προς τρίτους; Κοίταξα πολύυυυ γρήγορα και ασφαλιστικές κάνουν κάποια προγράμματα. Αξίζει; Εχει χρησιμοποιήσει κανείς σας; Το λέω γιατι όταν έκανε ανακαίνιση η επάνω γειτόνισα του διαμερίσματος που συζητάμε, ενω τρυπουσαν πατώματα, έφτασαν μεχρι το ταβανι του δικού μου (τοτε δεν ήταν, το επισκεύασαν όμως). Απλά αν γινει καμια στραβή ή καμια μύνηση ή οτιδηποτε. Βεβαια οι μισοί συγγενείς μου ειναι δικηγόροι οπότε δε ξέρω αν αξίζει, τουλαχιστον η νομική κάλυψη που προσφέρουν.
alejandro
4TF N2 Driver

Last Visit: 18/11/18 1:41

Δημοσίευσηαπό alejandro » 11/07/18 10:37

dstou έγραψε:...και πολύ παλιά κτίρια και ανύπαρκτο πάρκινγκ στο Παγκράτι.

Σωστά, αλλά έτσι ειναι κάπως και το κομμάτι του Φαλήρου που ειναι το διαμέρισμα οπότε λέω τουλάχιστον να ειναι στο κέντρο.
Α! Για πλάκα κοιταξα ιντερνετικά Μακρυγιάννη, Ακρόπολη διαμερίσματα :yahoo: . Λέω, καλύτερα δε κοιτάζω Γκινζα, Νταεκαγιαμμα στο Τόκυο να γουστάρουμε τουλάχιστον και να μας μείνουν και γιεν στην άκρη; 150τμ από κανα 500.000 (μιλάμε για πολυκατοικια του '60) και μετά πάμε απο εκατομμύρια και πάνω. Επειδή φυσικά στς αγγελίες είχαν και κομμάτι του βράχου θέα, μου λεει η γυναίκα μου, η τιμή αναφερεται στην αγορά του χρεπιού ή της Ακρόπολης :lol: . Δεν ειναι ξεκάθαρο της λέω χεχεχεχε...
alejandro
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό P@ulet@ » 11/07/18 11:43

criuser έγραψε:Εντάξει όλα σχετικά είναι ... Και εδώ έχουμε άλλες αβάντες ... :whistlink:
Βασικά έχει να κάνει με το πόσο σου κοστίζει η μετακίνηση σε συνάρτηση με το εισόδημα σου. Αν είχα τη δυνατότητα να μένω εκτός κέντρου, θα εμένα. Αλλά μόνο αν έβγαζα καλά χρήματα. Γιατί όσο ωραίο και να είναι να μένεις εκτός κέντρου, αν δεν έχεις το εισόδημα να καλύψεις βενζίνες και διόδια Αττικής οδού, τότε έτερον εκάτερον...
Άβαταρ μέλους
P@ulet@
4TF N2 Driver

Last Visit: 17/11/18 14:57

Δημοσίευσηαπό dstou » 11/07/18 12:36

Δεν είναι μόνο αυτό, αν και είναι βασική παράμετρος. Είναι πως έχει δομηθεί η υπόλοιπη ζωή σου, το εργασιακό σου και αν δε σε πειράζει ή όχι να πηλαλάς κάθε μέρα με το ΙΧ σχεδόν για το οτιδήποτε. Σε μακρό χρόνο, όταν διαπιστώνεις ότι σπαταλάς σημαντικό μέρος της ζωής σου σε μετακινήσεις, αυτό στους περισσότερους κοστίζει, και όχι μόνο χρηματικά.
dstou
4TF S2000 Driver

Last Visit: 17/11/18 13:33

Δημοσίευσηαπό criuser » 11/07/18 18:18

Το Τόκιο δεν έχει Ακρόπολη και όταν παίρνει 200-300 την ημέρα από την αιρμπιενμπι μια χαρά είναι η τιμή. Απλά δεν είναι για όλους
No substitute for cubic inches
criuser
4TF N4 Driver

Last Visit: 16/11/18 19:38

Δημοσίευσηαπό polo2002 » 11/07/18 20:23

Προ κρίσης υπήρχε το όνειρο να ζεις κοντά στην Αθήνα και να δουλεύεις Αθήνα, χρονικά δεν διέφερε από το να κινείσαι εντός. Τώρα πια...αν δεν πάει μετρό...
Για ασφάλιση κατά τη διάρκεια εργασιών δεν έχω ακούσει, δεν μπορώ να πω υπέρ ή κατά. Το πως έφτασε στο δικό σου ταβάνι με ανησυχεί, γιατί λογικά έχεις πλάκα, τι έκαναν, ολική κατεδάφιση ; :dizzy: Μετά σίγουρα θέλει μια σωστή ασφάλιση προς τρίτους, ειδικά σε παλιά διαμερίσματα όλο και κάποια διαρροή θα γίνει, και συνήθως όταν δεν είσαι εκεί...
Φροντίζεις να μην υπερβείς τα προβλεπόμενα από το νόμο (τώρα πια είναι αρκετά ελαστικός) στο τι εργασίες κάνεις χωρίς άδεια. Κατα πάσα πιθανότητα, όλο και κάποιος θα ρωτήσει τι κάνετε και πως. Επειδή λοιπόν έχω δει πολλούς να την πατάνε με καταγγελίες (και αν σε πιάσουν σήμερα, άστο, είναι πολλά τα λεφτά), ρωτάμε πρώτα μηχανικό και μετά. Όχι τεχνίτη ! Γνωστός έβαλε στο μπαλκόνι τζαμαρία αλουμινίου γιατί του είπε ο τεχνίτης ότι δεν θέλει άδεια. Μετά του φέρανε αστυνομία και πολεοδομία...
polo2002
4TF A5 Driver

Last Visit: 08/10/18 11:46

Δημοσίευσηαπό alejandro » 11/07/18 22:46

Το Τόκυο έχει άααααλλες χάρες! Ολη η Ιαπωνία φυσικά.
polo2002 , η απο πανω είχει ξηλώσει τα πάντα όλα. Τι να πω. Φυσικά, αν ειναι να γίνει κάτι θα μπει και Μηχανικός.
alejandro
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό criuser » 12/07/18 5:59

Δεν διαφωνώ ότι το Τόκυο έχει άλλες χάρες όπως και όλος ο κόσμος . Αλλά αντικειμενικά η Ακρόπολη , είναι η Ακρόπολη .

Δυστυχώς στην χώρα μας , η διοίκηση είναι ανίκανη και δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τα χαρίσματα που έχουμε .

Αν την χώρα την διοικούσαν οι Ελβετοί , τότε οι τιμές θα ήταν αλλού και για να επισκευθείς την Ακρόπολη θα μάζευες λεφτά για χρόνια .

Όταν πλήρωσα 7 € , για να βγώ σε ένα μπαλκονάκι ξύλινο για 1 λεπτό για να δω και να φωτογραφήσω τους "καταρράκτες" του Ρήνου , που ήταν 10 βράχια μέσα στον ρου του :lol: , μπορώ να φανταστώ πόσο θα χρέωναν την είσοδο στην Ακρόπολη , ή καθίσεις πάνω στην γέφυρα στον Εύριπο , που είναι μοναδικά παγκόσμια φαινόμενα :dizzy:

Η όπως χρεώνει τα πάντα η Βενετία και η στοά Βιτόριο Εμανουέλε στο Μιλάνο .

Αυτά ως προς το συναισθηματικό κομμάτι . Ως προς το οικονομικό , η απόδοση στην τουριστική ενοικίαση που έχει ένα διαμέρισμα ή μονοκατοικία με θέα την Ακρόπολη , καθορίζει την αξία του . Υπάρχουν άτομα που το καλοκαίρι μετακομίζουν και πάνε διακοπές και βγάζουν 30000 από τα ενοίκια με ενοικιάσεις εβδομάδας , που θα μπορούσαν να ήταν 50000 αν ήταν ενοικιάσεις ημέρας .

Πάντως για την ανακαίνιση , προφανώς και θα αναθέσεις σε μηχανικό και μάλιστα έμπειρο . Θα σε βοηθήσει στην διακόσμηση , στην λειτουργικότητα και στον έλεγχο των συνεργείων . Αλλιώς θα γίνεις και εσύ άλλο ένα θύμα τους .

Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που λένε ότι τα ξέρουν όλα , επειδή κάνουν βόλτες στο διαδίκτυο . Δεν είναι έτσι , γιατί στην πτανα , πτανιές δεν περνάνε... :lol: Και τα μαστόρια είναι μεγάλες πτανες ... :roll:
criuser
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό alejandro » 12/07/18 9:34

Δε διαφωνώ καθόλου σε αυτά που λες. Άλλωστε, αν ειναι αλήθεια, είδα διαμέρισμα 100τμ ανακαινισμένο στη περιοχή ακρόπολης μόνο 300.000 που λέει στην αγγελία οτι είνα booked από πλατφορμες ενοικιασης το 90% του χρόνου. Σε καμια 10 χρονια πανω κάτω δηλαδή κανεις απόσβεση. Τωρα, αν ειναι αλήθεια όλα αυτά άλλο θέμα. Οι αναλύσεις τασεων της air-b-n-b μάλλον τα επιβεβαιώουν.
Απλά η κριτική μου πηγε στη ποιότητα των σπιτιών. Ανακαίνιστα. Ενω Τοκυο αν ζητας 1.000.000 και Γκινζα, Ροπονγκι και όπου αλλού να ειναι, έ, κατι θα προσφέρει. Εδώ ακόμα διπλα στην είσοδο του αρχαιολογικού χώρου επι της Δ.Αρεοπαγήτου έχουν 4 κάδους φουλ σκουπίδια. Τι να λέμε. Στην ουσια πληρώνεις τι θα έπρεπε να ειναι και όχι τι ειναι. Τέλος πάντων.
Μηχανικός θα μπει όπως και να έχει. Στην ευρύτερη οικογένεια, έχουν γινει 2-3 ανακατασκευές διαμερισμάτων και σχεδόν πληρης ανακαίνιση μονοκατοικιας του 1900, όλα με αρχιτεκτονες, μηχανικούς, άδειες, οπότε υπαρχει μια σχετική εμπειρία του πως θα πρέπει να γίνουν να πράγματα. Οσο για τους τεχνίτες, κάτι θα ξέρεις, αλλά πλην ελαχίστων δεν υπήρχει κάποιο τραγικό πρόβλημα. Ακόμα και να πρέπει να βρω εγώ τα συνεργεία, σχεδόν για όλες τις ειδικότητες πια ξέρουμε ανθρώπους που εμπειστευόμαστε λόγω προηγούμενων εμπειριών. Αλλά δε θέλω να μπω στο project management και γι'αυτο αν ειναι θα το αναθέσουμε στον αρχιτέκτονα με δικά του συνεργεία (τους ξέρω κάποιους) να το αναλάβει όλο.
Το πιο δύσκολο και χρονοβόρο θα ειναι να αδειάσει το διαμέρισμα...

Παντως όταν ειναι η ώρα θα ρωτήσω και τον ασφαλιστή μου για ασφάλιση προς τριτους κατα τη διάρκεια της ανακαίνησης και ανάλογα θα ενημερώσω και εδώ. Λίγο που έψαξα, υπάρχουν και ασφαλιστικές που έχουν πρόγραμμα ασφάλισης Διαχειριστή... :iconcool: (Στορμ ακούς;;). Οταν ζούμε στο παράλογο ακόμα και στη μικροκοινωνία της πολυκατοικίας, θα υπάρχουν και τέτοια προγράμματα.
Τωρα που το σκέφτομαι, κανονικά, θα έπρεπε ο κάθε ένας που κάνει οποιαδήποτε ενέργεια, πέρα των εσωτερικών σοβάδων του να πρεπει υποχρωτικά να κάνει τετοια ασφάλιση.
Τελευταία επεξεργασία από alejandro και 12/07/18 10:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
alejandro
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό Storm » 12/07/18 10:22

alejandro έγραψε:... Λίγο που έψαξα, υπάρχουν και ασφαλιστικές που έχουν πρόγραμμα ασφάλισης Διαχειριστή... :iconcool: (Στορμ ακούς;;). Οταν ζούμε στο παράλογο ακόμα και στη μικροκοινωνία της πολυκατοικίας, θα υπάρχουν και τέτοια προγράμματα.
Τωρα που στο σκέφτομαι, κανονικά, θα έπρεπε ο κάθε ένας που κάνει οποιαδήποτε ενέργεια, πέρα των εσωτερικών σοβάδων του να πρεπει υποχρωτικά να κάνει τετοια ασφάλιση.

:lol: Ακούω... :lol:

Να δούμε τι άλλο θα σκαρφιστούν οι ασφαλιστικές για κανένα φράγκο. :lol:

Εγώ πάντως όσο αφορά την "διαχείριση" έχω άλλα προβλήματα, που σίγουρα καμιά ασφαλιστική δεν μπορεί να τα λύσει.
Περιμένω πως και πως να τελειώσει αυτή η ιστορία.
Storm
4TF WRC Driver

Last Visit: 07/11/18 17:44

Δημοσίευσηαπό criuser » 12/07/18 11:10

Αν είμαστε καθαροί όπως και οι Γιαπωνέζοι από σκουπίδια και λοιπά , απλά δεν θα ήταν εύκολο και φτηνό να ζήσεις στην Αθήνα , όπως δεν ζουν φτωχοί στην βενετία και στα κέντρα των πόλεων της Δύσης . Οταν δίνεις στο Παρίσι και στις άλλες μεγάλες πόλεις 800-1000 για την γκαρσονιέρα τότε τα βλέπεις αλλιώς .

Ενας φίλος εδώ που ζούσε σε ενοίκιο στην Βιέννη μέχρι να αγοράσει πρόσφατα , έλεγε για 2400 ενοίκιο για ένα σπίτι 4μελούς οικογένειας .

Οπότε πρέπει να τα κρίνουμε όλα με τα ίδια μέτρα και σταθμά .
criuser
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό sarantism » 12/07/18 23:38

Έχω μία απορία. Μίλησα με πολιτικό μηχανικό και μου είπε πως φταίει ο επάνω. Ο επάνω μου στέλνει υγρασία. Οι σωλήνες του, δεν ξέρω τι φταίει, μου προκαλούν στο δικό μου μπάνιο υγρασία. Εκείνος δεν νοιάζεται. Μου είπαν αν πάω δικαστικά θα δικαιωθώ. Μέχρι εδώ όλα καλά. Θα μιλήσω και με δικηγόρο. Υποθέτω πως το δικαστήριο θα ορίσει κάποιον εμπειρογνώμονα, ή θα ζητήσουμε εμπειρογνώμονα που θα δει το ύψος της ζημίας. Π.χ. είναι 1000 ευρώ και ο επάνω λέει ότι δεν έχει χρήματα να τα δώσει, ενώ το δικαστήριο με δικαιώνει. Τι κάνω τότε; Θα του πληρώσω τα υδραυλικά του;
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τον χώρο του αυτοκινήτου
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Last Visit: 13/10/18 2:15

Δημοσίευσηαπό harisma23 » 13/07/18 2:13

Πολύ απλά έμπλεξες!
Αν κινηθείς δικαστικά, το ισχυρότερο χαρτί που μπορείς να έχεις στα χέρια σου είναι πραγματογνωμοσύνη από πραγματογνώμονα που ορίζει κατόπιν αίτησης σου το Τεχνικό Επιμελητήριο. Αν όμως ακούσεις πόσο θα σου στοιχίσει, θα φύγεις τρέχοντας! Επιπλέον αν σε αυτό το έξοδο, προσθέσεις και αμοιβή δικηγόρου, παράβολα και λοιπά δικαστικά έξοδα, θα καταλάβεις ότι κατά πάσα πιθανότητα θα σου στοιχίσει παραπάνω από να το φτιάξεις μόνος σου, εφόσον δεν μιλάμε και για τεράστια ζημιά.

Εν ολίγοις, καλά ξεμπερδέματα...
Εικόνα
harisma23
4TF N2 Driver

Last Visit: 18/11/18 0:18

Δημοσίευσηαπό criuser » 13/07/18 6:09

Ο επάνω μου στέλνει υγρασία. Οι σωλήνες του, δεν ξέρω τι φταίει, μου προκαλούν στο δικό μου μπάνιο υγρασία

Πές μας περισσότερα χαρακτηριστικά , χρώμα , ποσότητα νερού κλπ .
criuser
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό sarantism » 13/07/18 15:02

criuser έγραψε:
Ο επάνω μου στέλνει υγρασία. Οι σωλήνες του, δεν ξέρω τι φταίει, μου προκαλούν στο δικό μου μπάνιο υγρασία

Πές μας περισσότερα χαρακτηριστικά , χρώμα , ποσότητα νερού κλπ .

Δεν ξέρω το χρώμα δλδ αν είναι πλαστικό κλπ. Το νερό πρέπει να είναι μία σωλήνα που όταν την ανοίγει (κάποιου νιπτήρα του) ποτίζει σε εμένα και τον είπα να μην την ανοίγει, αλλά ξεχνιέται....Η ποσότητα του νερού είναι να γίνεται προς το παρόν υγρό το πάνω μέρος από το ντουβάρι μου. Δεν κατεβαίνει μέχρι κάτω και δεν έχει φουσκώσει ακόμα. Μάλλον δεν έχει ανοίξει πολύ ακόμα η σωλήνα του. Απ' όσο κατάλαβα θέλει σκάψιμο και αντικατάσταση ο σωλήνας του...Δεν είναι βασικό διαμέρισμα να πεις ότι μένω. Ούτε προς εκμετάλλευση. Όμως δεν θέλω να μου σαπίσει από την μούχλα.

harisma23 έγραψε:Πολύ απλά έμπλεξες!
Αν κινηθείς δικαστικά, το ισχυρότερο χαρτί που μπορείς να έχεις στα χέρια σου είναι πραγματογνωμοσύνη από πραγματογνώμονα που ορίζει κατόπιν αίτησης σου το Τεχνικό Επιμελητήριο. Αν όμως ακούσεις πόσο θα σου στοιχίσει, θα φύγεις τρέχοντας! Επιπλέον αν σε αυτό το έξοδο, προσθέσεις και αμοιβή δικηγόρου, παράβολα και λοιπά δικαστικά έξοδα, θα καταλάβεις ότι κατά πάσα πιθανότητα θα σου στοιχίσει παραπάνω από να το φτιάξεις μόνος σου, εφόσον δεν μιλάμε και για τεράστια ζημιά.

Εν ολίγοις, καλά ξεμπερδέματα...

Εμ αυτά φοβάμαι. Πως λιγότερα θα μου βγούνε αν μπω στο διαμέρισμά του με μάστορά μου και του φτιάξω τη ζημιά του!! Δηλαδή τι να πω....
Σας ευχαριστώ βρε παιδιά για το ενδιαφέρον, γιατί άκουγα διάφορα, αλλά γνωρίζω πως υπάρχουν εδώ μέλη που ξέρουν καλά αυτά τα θέματα.
Να είσθε καλά!!
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τον χώρο του αυτοκινήτου
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Last Visit: 13/10/18 2:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες