25/09/18 11:45

Καύσιμα Diesel: Απόψεις;

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Καύσιμα Diesel: Απόψεις;

Δημοσίευσηαπό Ikar » 16/09/18 19:58

terry308 έγραψε:
Ikar έγραψε:Το καλύτερο diesel είναι το ανόθευτο.

Χαχα και ποιο είναι αυτό ;

Δεν έχει σχέση ούτε με avio best ούτε με crystal pallas . Δεν έχει σχέση με μάρκα , capito ??
Ikar
4TF Newbie Driver

Last Visit: 16/09/18 20:11

Δημοσίευσηαπό petran17 » 16/09/18 20:13

Επειδη αυτο το "ανοθευτο" (αληθεια τι δουλεια εχει αυτη η λεξη στα καυσιμα εδω... :lol: :lol: ) δεν προκειται να το δουμε ποτε... ας μεινουμε στα πιο γηινα Shell, EKO, AVIN, κτλ...
Ford Fiesta ST-Line 1.0 Ecoboost 125PS (2017)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
petran17
4TF A5 Driver

Last Visit: 21/09/18 22:27

Δημοσίευσηαπό elvet » 16/09/18 21:31

Ακούω για ανόθευτα και νοθευμένα. Όταν ήταν να πάρω ΙΧ ντίζελ, πριν από 12 χρόνια, είχα ακούσει σημεία και τέρατα, ιστορίες για δράκους και οικονομικές καταστροφές.
Μάλλον όλη αυτή η τρομοκρατία με τα νοθευμένα πετρέλαια και τα κατεστραμμένα common rail ήταν υπερβολική. Όχι πως είναι όλα καθαρά και αγγελικά, αλλά κρίνοντας από τον αριθμό των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν, ειδικά μετά την απελευθέρωση των >euro 5 στην Αθήνα και Θεσ/νικη, μάλλον δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.
Πόσοι έχουν ίδια πείρα από τέτοιο πρόβλημα; Πρώτο χέρι όχι είδα, άκουσα μου είπανε; Πόσες βλάβες είναι πραγματικά-διαπιστωμένα από νοθευμένο καύσιμο και όχι από την συνήθη τακτική σχετικών και άσχετων μηχανικών; «έλα μωρέ τώρα φταίει το κακό πετρέλαιο, νοθεία, κλπ κλπ»…
Άβαταρ μέλους
elvet
4TF N3 Driver

Last Visit: 21/09/18 22:20

Δημοσίευσηαπό dinos.budo » 16/09/18 22:31

elvet έγραψε:Ακούω για ανόθευτα και νοθευμένα. Όταν ήταν να πάρω ΙΧ ντίζελ, πριν από 12 χρόνια, είχα ακούσει σημεία και τέρατα, ιστορίες για δράκους και οικονομικές καταστροφές.
Μάλλον όλη αυτή η τρομοκρατία με τα νοθευμένα πετρέλαια και τα κατεστραμμένα common rail ήταν υπερβολική. Όχι πως είναι όλα καθαρά και αγγελικά, αλλά κρίνοντας από τον αριθμό των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν, ειδικά μετά την απελευθέρωση των >euro 5 στην Αθήνα και Θεσ/νικη, μάλλον δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.
Πόσοι έχουν ίδια πείρα από τέτοιο πρόβλημα; Πρώτο χέρι όχι είδα, άκουσα μου είπανε; Πόσες βλάβες είναι πραγματικά-διαπιστωμένα από νοθευμένο καύσιμο και όχι από την συνήθη τακτική σχετικών και άσχετων μηχανικών; «έλα μωρέ τώρα φταίει το κακό πετρέλαιο, νοθεία, κλπ κλπ»…

Συμφωνώ.
Και από την μέχρι στιγμής εμπειρία μου στην καθημερινές διανομές με οχήματα diesel (25 τον αριθμό διαθέτει η εταιρία που εργάζομαι και που κυκλοφορούν ακατάπαυστα από το 2003) ποτέ δεν είχαμε αβαρία από "κακό" καύσιμο.
Άβαταρ μέλους
dinos.budo
4TF Newbie Driver

Last Visit: 16/09/18 23:06

Δημοσίευσηαπό dstou » 16/09/18 23:54

Συμφωνώ, το πρόβλημα των βλαβών είχε σαφώς υπερεκτιμηθεί από 'παράγοντες' της αγοράς. Στην πράξη δείχνει να είναι κατά πολύ μικρότερο από όσο μας προιδέαζαν οι δρακοιστορίες που ακούγαμε.
dstou
4TF S2000 Driver

Last Visit: 21/09/18 16:11

Δημοσίευσηαπό nick-sport » 17/09/18 9:34

Ε κάπως πρέπει να πουλήσουν βενζινοκίνητα και αυτοί...
nick-sport
4TF Newbie Driver

Last Visit: 20/09/18 16:53

Δημοσίευσηαπό bebes » 17/09/18 12:01

καταρχήν να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σχετικά με τον 1,3 CDTi.
Με "ησυχάσατε" λίγο.
Στην πρώτη επαφη, το αυτοκίνητο μου φάνηκε σαν μια κλουβα που ειχα οδηγήσει πριν μηνες - Χωρίς Τούρμπο.
Ελπίζω στην περίπτωσή μου να λειτουργεί η τουρμπινούλα :oops:

Σχετικά με τα "καθαρά πετρέλαια", κυκλοφορούν πολλά (νοθευμένα πετρέλαια, αλλά και υπερβολικά σχόλια).
Η αλήθεια ειναι οτι 10+ χρονια που εχω το ντιζελοκίνητο δεν ειδα στα συνεργεία προβλήματα με τρόμπες.
Η μόνιμη επωδός είναι "βάζε καθαρό πετρέλαιο", πιστεύω οτι τα καύσιμα και το κύκλωμά τους έχουν βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια.

Ενας καλος φίλος του αδερφούμου, είχε ενα ignis πετρελαιο (τωρα που το σκέφτομαι μπορει να εχει τον ιδιο κινητηρα με το Αgila, θα τον ρωτήσω) στο οποίο έβαζε ΜΟΝΟ κόκκινο. Ειχε δυο δεξαμενες στο σπίτι του και η μια ήταν αποκλειστικά για το αυτοκίνητο.
Πρόβλημα στην τρόμπα δεν ειχε ποτε, άλλαξε μια φορα τα μπεκ και το αυτοκίνητο ακουγόταν σαν τρακτερ, αυτές ήταν οι παρενέργειες για πανω απο 200000 χιλ που ειχε κάνει
ΕικόναΕικόνα[/url]
“…Όταν κλέβεις το κράτος είναι φοροδιαφυγή.
Όταν σε κλέβει το κράτος είναι...νομοσχέδιο

Για τις διακοπες μας φέτος προωθούμαστε υποχρεωτικά στο πρακτορείο ταξιδίων που μας στέλνει διακοπές στα σπίτια μας ,

ΕΝΦΙΑ ΤΟΥΡΣ

Άβαταρ μέλους
bebes
4TF S1600 Driver

Last Visit: 21/09/18 11:34

Δημοσίευσηαπό VAGKIRK » 17/09/18 19:16

barimagas έγραψε:Το έχω σε panda, είναι πολύ δυνατός αρκεί να μάθεις να τον δουλεύεις στην ροπή του. Εννοείται ότι με το πεντάλ τέρμα φουσκώνει πιο γρήγορα το turbo και αποδίδει περισσότερο. Θέλει δηλαδή να το πατας, θα το μάθεις με το καιρο.
Σε νερά σπινιαρει η δευτέρα και σε ανηφόρες ειδικά πηγαινει σουζα. Και δεν καίει το άτιμο.
Χαχα!
Το ποστ αυτό χθες που το διάβασα το εξελαβα ως...άκρως ειρωνικό-χιουμοριστικο!

Δεν ήταν τελικά;

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
VAGKIRK
4TF A5 Driver

Last Visit: 23/09/18 0:21

Δημοσίευσηαπό barimagas » 17/09/18 20:07

VAGKIRK έγραψε:
barimagas έγραψε:Το έχω σε panda, είναι πολύ δυνατός αρκεί να μάθεις να τον δουλεύεις στην ροπή του. Εννοείται ότι με το πεντάλ τέρμα φουσκώνει πιο γρήγορα το turbo και αποδίδει περισσότερο. Θέλει δηλαδή να το πατας, θα το μάθεις με το καιρο.
Σε νερά σπινιαρει η δευτέρα και σε ανηφόρες ειδικά πηγαινει σουζα. Και δεν καίει το άτιμο.
Χαχα!

Δεν ήταν τελικά;

Χιουμοριστικο μόνο στις σουζες, αλλά όταν ροπιαζει σηκώνεται πολυ το εμπρός μερος αυτό εννοουσα. Σε κατηφόρα έχω δει 195!
υ.γ. πίνει και κόκκινο αλλα ντουμανιάζει ο τοπος.
Άβαταρ μέλους
barimagas
4TF N1 Driver

Last Visit: 22/09/18 21:02

Δημοσίευσηαπό lemouz75 » 17/09/18 20:20

barimagas έγραψε:
VAGKIRK έγραψε:
Χαχα!

Δεν ήταν τελικά;

Χιουμοριστικο μόνο στις σουζες, αλλά όταν ροπιαζει σηκώνεται πολυ το εμπρός μερος αυτό εννοουσα. Σε κατηφόρα έχω δει 195!
υ.γ. πίνει και κόκκινο αλλα ντουμανιάζει ο τοπος.

Diesel θέρμανσης ?Ολα το καίνε αλλα το περιβάλλον??? :hmmm: Ο κινητήρας?? :hmmm:
lemouz75
4TF A5 Driver

Last Visit: 22/09/18 13:43

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες