20/11/18 18:12

ΕΚΛΟΓΕΣ

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό fiverg » 12/07/18 20:39

Εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα με το ξανθό γένος. Την δουλειά του κάνει πάντα. Με την "ιδέα περί ξανθού γένους" τα έχω και με αυτούς που την στηρίζουν όταν δεν υπάρχει τα τελευταία 300 χρόνια "δεξιός" ή "αριστερός" που να μην έφαγε άκυρο παντοιοτρόπως...

Με τα Σκόπια δεν είμαστε νταήδες, συμφέροντα έχουμε κι εμείς.
fiverg
4TF A5 Driver

Last Visit: 17/11/18 19:10

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 12/07/18 21:07

Τι συμφέρον έχουμε ακριβώς στην συγκεκριμένη περίπτωση στο ονοματολογικό;
Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

Last Visit: 18/11/18 5:20

Δημοσίευσηαπό polo2002 » 12/07/18 21:32

http://www.skai.gr/news/finance/article ... sta-nisia/
άδειασμα, προειδοποίηση, ή πάμε για εκλογές ;
polo2002
4TF A5 Driver

Last Visit: 08/10/18 11:46

Δημοσίευσηαπό johanndelta » 12/07/18 21:41

Κατι τετοια βλεπω:

https://newreport.gr/136074/aytotrolaro ... mitarakis/

...και σκέφτομαι ότι παρολη την επιθυμια πολλων :shifty: θα καθισω εδώ μεχρι να βγαλει μαλλια ο Μηνας Γκεκος! :ysterical:

Και αν επεσε βαρυ στις ΝΔουλες, δεν μπορουν πια να πιουν μια...Σοδη----> Εικόνα να χωνεψουν. Μεχρι ΚΑΙ ΑΥΤΗ τους καταλαβε...
MG ZR 160 mk2
johanndelta
4TF N3 Driver

Last Visit: 12/11/18 8:00

Δημοσίευσηαπό criuser » 13/07/18 5:58

Για το Σκοπιανό το έχουμε πει . Ηταν μεγαλύτερο το κόστος να παραμείνει ΠΓΔΜ από το όφελος , οπότε έπρεπε να κλείσει το θέμα . Αρκεί να κάνει το πολιτικό σύστημα και την αυτοκριτική του και να μας πουν γιατί δεν πετύχαμε τότε την Σλαβομακεδονία σε μία λέξη και αμετάφραστη , που το έδινε ο Γκλιγκόρωφ , αλλά αντίθετα προβάλλαμε την φράση του Μητσοτάκη ότι σε 10 χρόνια θα το έχουμε ξεχάσει . Να μας θυμίσουν τις ευθύνες Σαμαρά και Παπανδρέου που τότε έκαναν καριέρα πάνω στο Μακεδονικό .

Το επόμενο που θα πρέπει να γίνει όπως έχω ξαναγράψει , είναι να αποκτήσουμε όσο πιο μπορούμε στενές σχέσεις με τους Σκοπιανούς , όπως και με τους Αλβανούς .

Για τον Τράμπ νομίζω ότι πλέον καταλαβαίνουν όλοι , ότι ο άνθρωπος έχει άποψη και είναι πολιτικός που ασκεί πολιτική και μάλιστα εφαρμόζει αυτά που στηρίζουν τα αμερικανικά συμφέροντα και όχι μόνο τα συμφέροντα του βαθέως κράτους και του χρηματοπιστωτικού συστήματος όπως έκανε ο Ομπάμα και οι προηγούμενοι .

Βάζει χέρι στους Γερμανούς , οι οποίοι χτες μας μπλόκαραν την δόση , γιατί λέει δεν είπαμε ότι το ΦΠΑ στα νησιά θα ανέβει το 19 . Ετσι οι Γερμανοί . Τζαμπατζήδες οι ίδιοι , μάγκες στους άλλους ...

Αντε να δούμε μήπως καταφέρουμε και πάψουμε να είμαστε Γερμανική Ευρώπη και η Γερμανία γίνει τελικά Ευρωπαϊκή .
No substitute for cubic inches
criuser
4TF N4 Driver

Last Visit: 16/11/18 19:38

Δημοσίευσηαπό Storm » 13/07/18 8:04

REALZEUS έγραψε:Τι συμφέρον έχουμε ακριβώς στην συγκεκριμένη περίπτωση στο ονοματολογικό;

Την ειρήνη στην περιοχή.

criuser έγραψε:Το επόμενο που θα πρέπει να γίνει όπως έχω ξαναγράψει , είναι να αποκτήσουμε όσο πιο μπορούμε στενές σχέσεις με τους Σκοπιανούς , όπως και με τους Αλβανούς .

Αυτό δεν παίζει. Εδώ δεν είναι Ελβετία.

Εκτός αν θεωρείς ότι στενές σχέσεις είναι κάτι Eurobank Λάτση, κάτι άλλα τραπεζικά καταστήματα, κάτι σούπερ μάρκετ και Jumbo ...
Storm
4TF WRC Driver

Last Visit: 07/11/18 17:44

Δημοσίευσηαπό johanndelta » 13/07/18 8:29

Criuser ετσι όπως το θετεις το συμφέρον μας είναι πρωτα απ'ολα να εχουμε καλες σχεσεις με τη Βουλγαρια αφου αυτή είναι πιο κοντα στα σύνορα με τους λατρεμένους μας γειτονες και εστω και τυπικα εχει και τα 3 οπλα. Οι αλλοι δεν είναι καν αξιο συζητησης.
Θα μπορούσαμε (ναι ξερω, θελει το ΟΚ των αμερικανων) να τους δινουμε και τις οποιες παλιατζούρες μας και όλα καλα.
Οι αλλοι 2 θα είναι εντελως ακινδυνοι για αρκετες δεκαετιες ακομα. Αν μπουν στην ΕΕ κιολας, ησυχασαμε πλήρως (όχι ότι εχουμε κανενα θεμα τωρα, χαζομάρες).

Τωρα η επιχειρηματικη διεισδυση είναι άλλο κομματι από τα διπλωματικα και αναλογα με τον κλαδο αν αξιζει τον κοπο, αλλα σιγουρα όχι τα καραγκιοζιλικια "τα παω όλα Βουλγαρια" (βασικα τη σφραγιδα, γιατι το επαγγελματικο ρευμα αυξηθηκε προσφάτως ΑΛΛΟ ΕΝΑ 30% όπως μου ειπε μια πρωην πελατισσα οποτε ακριβαινει η οποια παραγωγη).
MG ZR 160 mk2
johanndelta
4TF N3 Driver

Last Visit: 12/11/18 8:00

Δημοσίευσηαπό SPI_duster » 13/07/18 9:11

Κατ' αρχάς να πω πως η κυβέρνηση και κατ' επέκταση η χώρα έχει γίνει μια τσιχλόφουσκα προσκολλημένη στο τακούνι της γόβας της κυρίας Μέρκελ. Ο Τσίπρογλου πραγματικά δείχνει πως δεν έχει όρια στο να ξεφτιλίζεται και να ξεφτιλίζει ένα ολόκληρο έθνος. Το eurogroup αλλά και η διαχείριση του θέματος των δύο στρατιωτικών δείχνουν πόσο μα πόσο έχει πέσει η χώρα μας στην ανυποληψία. Στα 45 χρόνια που ζω τέτοιο πράγμα δεν έχω ματα δει. Από εκεί και μετά να σημειώσω πως δεν είναι απαραίτητο να ισχυροποιηθούν στρατιωτικά οι γείτονες χώρες που αναφέρονται πιο πάνω ώστε να καταστούν επικίνδυνες για την εδαφική ή κάθε είδους ακεραιότητα της πατρίδας μας. Αρκεί να κάνουν καλές συνεργασίες με τους Τούρκους και όλα ανά πάσα στιγμή μπορούν να πάρουν τον δρόμο τους.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα για εμένα είναι πως συγκυριακά η χώρα στο ναδίρ της αξιοπιστίας της χάνει συνεχώς φίλους υποστηρικτές και ότι άλλο ενώ κάνεις δεν βλέπει το λόγο από τους δανειστές - αλληλέγγυους να διατηρηθεί η οντότητά της όπως αυτή ορίστηκε από την συνθήκη της Λοζάνης. Δεν έχουμε πια φίλους και σε λίγο θα μας θεωρούν παρείσακτους στον τόπο μας. Μέχρι τώρα μάλλον μας θεωρούσαν κάτι σαν αναγκαίο κακό.
Πάντως αν συνεχίσουμε έτσι σε λίγο μόνο με τους κούρδους και τους παλαιστίνιους θα προσομοιάζουμε σε οργάνωση υποδομές και μέλλον. Τόσο καλά... Για την ώρα συνεχώς στην δεξαμενή σωρεύονται όλες οι αμαρτίες της Ευρώπης και απλά κάποια στιγμή θα δούμε το κρίσιμο τριπλό σημείο όπου η ρευστότητα της ανθρώπινης ύλης θα δείξει πως θα πορευτεί η Χώρα στην συνέχεια.
Σπύρος
Άβαταρ μέλους
SPI_duster
4TF S1600 Driver

Last Visit: 16/11/18 14:29

Δημοσίευσηαπό pgs » 13/07/18 9:31

Lapin έγραψε:Δλδ αν περάσει από την κυβέρνηση της ΦΥΡΟΜ αλλά δεν περάσει από την ελληνική βουλή ύστερα, δεν θα μπούνε στο ΝΑΤΟ; Αφού δεν μπαίνουν στο ΝΑΤΟ αν δεν τηρηθούν όλες οι δεσμεύσεις(και από τους δύο). ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

ξέρεις άλλη περίπτωση χώρας που πήρε πρόσκληση ένταξης στο νατο και τελικά δεν μπήκε?γιατί οι ειδικοί π.χ. δρούγος κωνσταντίνος φίλης και άλλοι ειδικοί περί διεθνών που έχω ακούσει λένε ότι δεν υπάρχει

geko έγραψε:Στάκα λίγο Storm, η ΠΔΓΜ έχει ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ απο 140 χώρες ώς Μακεδονία, νέτα σκέτα, οι πολίτες ως μακεδόνες, μακεδονική γλώσσα κτλπ κτλπ. Τετελεσμένο.

αφού υπήρχε αυτό το τετελεσμένο γιατί το αλέξι υπέγραψε νέα συμφωνία με τους σκοπιανούς?μπορούσε απλά να τους παραπέμψει στο...τετελεσμένο
μπορούσε να του πει ζόραν αγόρι μου υπάρχει το τετελεσμένο τι τη θέτε τη συμφωνία?θέτε και συμφωνία?

πάντως μην τα βλέπουμε όλα αρνητικά έχει και τα θετικά της :shifty: η συμφωνία πριν τους λέγανε μακεδονία ενώ τώρα(http://www.tovima.gr/world/article/?aid=416045):
μέρκελ:
Και συνέχισε: «Είναι πολύ σημαντικό, για παράδειγμα, η Σερβία να συνεργασθεί με το Κοσσυφοπέδιο, η Βοσνία-Ερζεγοβίνη να εκλέξει κυβέρνηση, και η Μακεδονία να επιλύσει την εκκρεμότητα με την Ελλάδα γύρω από το όνομα.
Τελευταία επεξεργασία από pgs και 13/07/18 13:33, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Είμαι κομμουνιστής: οδηγάω μπεΕμΒε, έχω εξοχικό, άιφον, φοράω λακόστ και δίνω 360 στον υπάλληλό μου (αν και όταν).Δεν φταίω εγώ, έτσι είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε.

Θες να μάθεις τι ΔΕΝ θα γίνει; Ρώτα έναν κομμουνιστή να σου πει τι ΘΑ γίνει.
pgs
4TF A5 Driver

Last Visit: 10/11/18 14:21

Δημοσίευσηαπό InsaneDriver » 13/07/18 9:53

http://www.in.gr/2018/07/12/economy/oik ... as-sto-qe/

http://www.real.gr/oikonomia/arthro/h_g ... si-482451/

Κερδάμε σύντροφοι.

Σε ότι αφορά το 2ο link τα ίδια ακριβώς τραβάγανε και οι προηγούμενοι από τους ξένους. Απλά οι προηγούμενοι ήταν γερμανοτσολιάδες ενώ αυτοί είναι ΚΑηΜΕΝΟΙ...

Χρησιμοποιώντας απλή λογική, αναρωτιέμαι αν για 28 μύρια φάγαμε τέτοια σφαλιάρα από τους δανειστές, τι θα γίνει με τις συντάξεις-αφορολόγητο που μας τάζουν ότι μπορεί να μην εφαρμοστεί. :hmmm:
InsaneDriver
4TF N3 Driver

Last Visit: 16/11/18 21:06

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 13/07/18 14:02

Storm έγραψε:Την ειρήνη στην περιοχή.

Μα προφανώς. Η ερώτησή μου είναι "τι συμφέρον έχουμε να μουλαρώνουμε για ένα όνομα". :iconcool:
Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό Storm » 13/07/18 14:30

Ανάλογα πως το βλέπει ο καθένας και πως "μουλαρώνει".

Για παράδειγμα δύο απόψεις "μουλαρώματος":
1. "Δεν θέλω με τίποτα να έχουν σχέση με τη λέξη Μακεδονία, γιατί σε διαφορετική περίπτωση αισθάνομαι ότι μπορεί να υπάρξουν απειλές σε διαφόρους τομείς. Δεν θέλω νέες προστριβές και οξύνσεις με άλλους λαούς στην περιοχή μου, όταν αυτές μπορεί πολύ εύκολα να δημιουργηθούν από τα πολιτικά και επιχειρηματικά κατεστημένα."

2. "Θέλω να έχουν το όνομα Μακεδονία. Αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο κάποια στιγμή στο μέλλον και με το κατάλληλο πολιτικό και επιχειρηματικό κατεστημένο να διεκδικηθούν τα εδάφη της μικρής Μακεδονίας (του Ζάεφ) για προσάρτηση στην Ελλάδα. Με ή χωρίς όπλα. Ανοίγει ο δρόμος για την μεγάλη Ελλάδα."

Και στις δύο περιπτώσεις η ειρήνη γίνεται πλέον θέμα προς συζήτηση. Και προφανώς όλα εξαρτώνται από τα κέφια του εκάστοτε πολιτικού και επιχειρηματικού κατεστημένου, αφού αυτοί χειραγωγούν την κοινή γνώμη. Και όπως είπα και ποιο πριν, ήδη ξεκίνησε το επιχειρηματικό κατεστημένο που υμνεί τον Τσίπρα, να τορπιλίζει την ειρήνη.

Ότι κάνουν και με την Τουρκία.
Storm
4TF WRC Driver

Last Visit: 07/11/18 17:44

Δημοσίευσηαπό pgs » 13/07/18 15:28

REALZEUS έγραψε:
Storm έγραψε:Την ειρήνη στην περιοχή.

Μα προφανώς. Η ερώτησή μου είναι "τι συμφέρον έχουμε να μουλαρώνουμε για ένα όνομα". :iconcool:

υποθέτω απευθύνεσαι απευθύνεσαι στους σκοπιανούς στους οποίους συμπεριλαμβάνεις και τον εαυτό σου

εγώ πάντως πείστηκα θα ανοίξω εργοστάσιο με την ονομασία mercedes κι αν μου παραπονεθεί κανείς εκ γερμανίας θα τον παραπέμψω σε αυτό το ποστ
Είμαι κομμουνιστής: οδηγάω μπεΕμΒε, έχω εξοχικό, άιφον, φοράω λακόστ και δίνω 360 στον υπάλληλό μου (αν και όταν).Δεν φταίω εγώ, έτσι είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε.

Θες να μάθεις τι ΔΕΝ θα γίνει; Ρώτα έναν κομμουνιστή να σου πει τι ΘΑ γίνει.
pgs
4TF A5 Driver

Last Visit: 10/11/18 14:21

Δημοσίευσηαπό P@ulet@ » 13/07/18 15:48

Άβαταρ μέλους
P@ulet@
4TF N2 Driver

Last Visit: 17/11/18 14:57

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 13/07/18 17:31

pgs έγραψε:υποθέτω απευθύνεσαι απευθύνεσαι στους σκοπιανούς στους οποίους συμπεριλαμβάνεις και τον εαυτό σου

Εγώ νιώθω απλά άνθρωπος. Τώρα αν εσύ έχεις τα εθνικιστικά σου συμπλέγματα, δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

pgs έγραψε:εγώ πάντως πείστηκα θα ανοίξω εργοστάσιο με την ονομασία mercedes κι αν μου παραπονεθεί κανείς εκ γερμανίας θα τον παραπέμψω σε αυτό το ποστ

Ισπανικό είναι το όνομα. Υπάρχουν χιλιάδες γυναίκες με αυτό το όνομα. Αν σε λένε κι εσένα Mercedes, να ανοίξεις!
Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες