22/02/19 13:24

Εσωτερικός/εξωτερικός καθαρισμός, γυάλισμα, πλυντήρια κλπ

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Εσωτερικός/εξωτερικός καθαρισμός, γυάλισμα, πλυντήρια κλ

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 30/08/18 21:28

Δοκιμασμένο δεν έχω αλλά πολύ καλό ακούγεται να είναι το autoglym interior shampoo. Αν ψάξεις λίγο στο νετ θα δεις κριτικές. Ήμουν στο να το πάρω αλλά κατέληξα στο autofinesse verso μια και το θέλω για πλαστικά/ταπετσαρίες και όχι υφάσματα.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Last Visit: 19/02/19 20:14

Δημοσίευσηαπό kiloMeater » 16/09/18 12:26

Έπλυνα το 5008 προχθες και παρατήρησα ότι σε διάφορες φάσεις το νερό από το πιεστικό ενεργοποίησε το keyless κλείδωμα με αποτέλεσμα να ανοίγουν η κλείνουν οι καθρέπτες... Καλά που δεν άνοιξε η πίσω πόρτα

Μετά διαβάζοντας λίγο στο ίντερνετ, φαίνεται ότι είναι σύνηθες πρόβλημα των keyless αμαξιων με ιστορίες τρόμου στα αυτόματα πλυντήρια

Έχει κανείς σχετική εμπειρία; πως το αντιμετωπίζετε;
Άβαταρ μέλους
kiloMeater
4TF N3 Driver

Last Visit: 19/02/19 23:35

Δημοσίευσηαπό MONMAN2 » 16/09/18 16:00

Αφήνεις το χειριστήριο -κάρτα ή οτι εχει μέσα στο αυτοκίνητο , έτσι κάνω τουλάχιστον εγω και δεν ανοιγοκλείνουν κλειδαριές κλπ
Mazda 818, Fiat punto , Toyota Hiace, Suzuki swift Gti, Ford Mondeo 1.8 / ST-220, Opel Corsa Cdti, Mitsubishi SZ3, Toyota Yaris D4D , Volvo S60 2.0T, Toyota iQ 1.0...τώρα με δυο Toyota πρέπει να γίνω TOYOMAN!
MONMAN2
4TF N2 Driver

Last Visit: 17/02/19 23:12

Δημοσίευσηαπό costasda » 17/09/18 15:04

nickthetrib έγραψε:
adensa έγραψε:Ο βιολογικός καθαρισμός θέλει να πλυθούν τα καθίσματα με νερό/ατμό τουλάχιστον 2 φορές.Θα προλάβει να στεγνώσει σε 7 ώρες;Ή θα σου δώσουν το αμάξι και θα αρχίσει να μυρίζει μούχλα μετά απο λίγο;

Πάντα μου λένε να μείνει το αμάξι με λίγο ανοιχτά παράθυρα μέχρι το επόμενο πρωί, ευτυχώς έχω αυτή την δυνατότητα.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
παρασκευη απόγευμα με το που το βγάζει από τον καθαρισμό έχει κόψει μαρκούτσι φρενών και το φορτώνω όπως ήταν σε οδική! Το αμάξι έμεινε συνεργείο δυόμισι μέρες με κλειστά παράθυρα! Δε χρειάζεται να σας πω όταν άνοιξα τη Δευτέρα την πόρτα ....

Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
costasda
4TF N1 Driver

Last Visit: 19/02/19 23:32

Δημοσίευσηαπό nickthetrib » 17/09/18 16:00

costasda έγραψε:
nickthetrib έγραψε:
adensa έγραψε:Ο βιολογικός καθαρισμός θέλει να πλυθούν τα καθίσματα με νερό/ατμό τουλάχιστον 2 φορές.Θα προλάβει να στεγνώσει σε 7 ώρες;Ή θα σου δώσουν το αμάξι και θα αρχίσει να μυρίζει μούχλα μετά απο λίγο;

Πάντα μου λένε να μείνει το αμάξι με λίγο ανοιχτά παράθυρα μέχρι το επόμενο πρωί, ευτυχώς έχω αυτή την δυνατότητα.

παρασκευη απόγευμα με το που το βγάζει από τον καθαρισμό έχει κόψει μαρκούτσι φρενών και το φορτώνω όπως ήταν σε οδική! Το αμάξι έμεινε συνεργείο δυόμισι μέρες με κλειστά παράθυρα! Δε χρειάζεται να σας πω όταν άνοιξα τη Δευτέρα την πόρτα ....

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ωωωωχχχχχχχ
Πακέτο

and another passionless night, and another hopeless fight, and another battle that I've lost
Άβαταρ μέλους
nickthetrib
4TF N3 Driver

Last Visit: 18/02/19 18:47

Δημοσίευσηαπό sarantism » 20/09/18 0:54

kiloMeater έγραψε:Έπλυνα το 5008 προχθες και παρατήρησα ότι σε διάφορες φάσεις το νερό από το πιεστικό ενεργοποίησε το keyless κλείδωμα με αποτέλεσμα να ανοίγουν η κλείνουν οι καθρέπτες... Καλά που δεν άνοιξε η πίσω πόρτα

Μετά διαβάζοντας λίγο στο ίντερνετ, φαίνεται ότι είναι σύνηθες πρόβλημα των keyless αμαξιων με ιστορίες τρόμου στα αυτόματα πλυντήρια

Έχει κανείς σχετική εμπειρία; πως το αντιμετωπίζετε;

Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη περίπτωση, γενικά όμως για εμένα καλό είναι αν έχεις δικό σου πιεστικό να το βάζεις στη μέτρια πίεση, αν το πλένεις σε πλυντήριο αυτοκινήτων να είσαι σε απόσταση. Η δυνατή πίεση ειδικά στα παράθυρα (μερικοί είναι στα 20 εκατοστά όταν τα ξεπλένουν) άσκοπα ταλαιπωρούν τα λάστιχά τους. Το ίδιο και για τη βαφή. Ακόμη και αφρό πρόπλυσης να βάλει κάποιος και να περιμένει 3 με 4 λεπτά να ενεργήσει δεν θα κερδίσει πολλά αν έχει κοντά το πιεστικό για να ξεπλύνει την βρωμιά που θα έχει απομείνει. Εξάλλου μετέπειτα θα το πλύνει στο χέρι....
Αν όμως θέλει να έχει κοντά το πιεστικό μετά την ενέργεια του αφρού πρόπλυσης, ε ας πάρει έναν δυνατό αφρό που εκείνος θα κάνει τη δουλειά πολύ καλύτερα από το πιεστικό κοντά στη βαφή. Κατά τη γνώμη μου και σύμφωνα με ότι κάνω.
Δυνατή πίεση βάζω για ζάντες και θόλους και όσο μπορώ από κάτω από το αυτοκίνητο.
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τον χώρο του αυτοκινήτου
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Last Visit: 10/02/19 14:53

Δημοσίευσηαπό kiloMeater » 21/09/18 6:24

Το σχέδιο για την επόμενη φορά ειναι να εχω το keyfob στο faraday κουτάκι στην τσέπη και όχι χύμα .
Άβαταρ μέλους
kiloMeater
4TF N3 Driver

Last Visit: 19/02/19 23:35

Δημοσίευσηαπό pgs » 03/10/18 11:10

σκέφτομαι να αντικαταστήσω το κανονικό εξωτερικό πλύσιμο με στεγνό καθάρισμα τι λέτε;κι αν έχετε κάποιο υγρό για στεγνό καθάρισμα να προτείνετε
Είμαι κομμουνιστής: οδηγάω μπεΕμΒε, έχω εξοχικό, άιφον, φοράω λακόστ και δίνω 360 στον υπάλληλό μου (αν και όταν).Δεν φταίω εγώ, έτσι είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε.

Θες να μάθεις τι ΔΕΝ θα γίνει; Ρώτα έναν κομμουνιστή να σου πει τι ΘΑ γίνει.
pgs
4TF A5 Driver

Last Visit: 19/02/19 5:38

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 03/10/18 20:26

Oι chemical guys το διαφημίζουν αλλά προσωπικά είμαι αρκετά επιφυλακτικός.

Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Δημοσίευσηαπό sarantism » 04/10/18 2:24

Pano σήμερα τα περισσότερα προιόντα χρησιμοποιούν πολυμερή, τεχνητά προιόντα που φτιάχνονται στα χημικά εργαστήρια των εταιριών περιποίησης αυτοκινήτων, μοτοσυκλετών, σκαφών, αεροπλάνων.
Waterless wash προιόντα διαθέτουν όλο και περισσότερες εταιρίες. Δεν έχω χρησιμοποιήσει, όμως πιθανόν να μην προκαλούν γρατσουνιές στη βαφή αν χρησιμοποιηθεί το υγρό χωρίς τσιγκουνιές και αν η πετσέτες μικροίνας είναι καλές.
Στο συγκεκριμένο βίντεο δεν υπάρχει βαριά βρωμιά, δηλαδή αυτήν που αφήνει η γνωστή βροχή από την Αφρική, λασποβροχή. Έχει πολύ σκόνη κυρίως το αυτοκίνητο. Σε μία από τις απαντήσεις στα σχόλια του βίντεο οι CG γράφουν:
"Hi Josh, thanks for watching this video!. Swift Wipe has the ability to clean very effectively, you'll notice the dirt start to dissolve immediately as the solution hits the dirt. Swift Wipe [url]contains synthetic lubricants[/url] that get underneath the dirt and lifts it up, that's why these products allow you the ability to clean without scratching. I suggest giving it a shot before you knock. Stay tuned Josh, more great videos are coming your way soon from the Chemical Guys crew.
C.G. Alex -"

Σε διάφορα φόρουμς που διαβάζω για άλλα προιόντα που κάνουν την ίδια δουλειά, γράφουν ότι καθαρίζουν. Αν δεν το δοκιμάσεις....Και εγώ είμαι επιφυλακτικός, χώρια που πρέπει να αγοράσω καλές πετσέτες μικροίνας και να τις πλένω. Θα μου φάει χρόνο όλη αυτή η διαδικασία.
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Δημοσίευσηαπό Asep » 04/10/18 7:50

Όλοι έχουν σχεδόν σταθερή τιμή 10 ευρώ μέσα και έξω, δύσκολα δείχνουν πρόθυμοι να μεγαλώσουν τις τιμές λόγω ανταγωνισμού.
Asep
4TF N1 Driver

Last Visit: 19/02/19 8:58

Δημοσίευσηαπό pgs » 04/10/18 9:02

sarantism έγραψε:Σε διάφορα φόρουμς που διαβάζω για άλλα προιόντα που κάνουν την ίδια δουλειά, γράφουν ότι καθαρίζουν.

έχεις κάποιο λινκ να διαβάσω τι λένε εμπειρίες εντυπώσεις κλπ?
Είμαι κομμουνιστής: οδηγάω μπεΕμΒε, έχω εξοχικό, άιφον, φοράω λακόστ και δίνω 360 στον υπάλληλό μου (αν και όταν).Δεν φταίω εγώ, έτσι είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε.

pgs
4TF A5 Driver

Δημοσίευσηαπό sarantism » 04/10/18 14:53

pgs έγραψε:
sarantism έγραψε:Σε διάφορα φόρουμς που διαβάζω για άλλα προιόντα που κάνουν την ίδια δουλειά, γράφουν ότι καθαρίζουν.

έχεις κάποιο λινκ να διαβάσω τι λένε εμπειρίες εντυπώσεις κλπ?

Αυτά έχω διαβάσει....
https://www.autogeekonline.net/forum/product-reviews/106275-carpro-ech2o-concentrated-waterless-wash-wow-wow-wow.html
http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=9&t=3118
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Δημοσίευσηαπό pgs » 04/10/18 17:37

ευχαριστώ :thumbsup:

pgs
4TF A5 Driver

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 04/10/18 19:09

sarantism έγραψε:Pano σήμερα τα περισσότερα προιόντα χρησιμοποιούν πολυμερή, τεχνητά προιόντα που φτιάχνονται στα χημικά εργαστήρια των εταιριών περιποίησης αυτοκινήτων, μοτοσυκλετών, σκαφών, αεροπλάνων.
Waterless wash προιόντα διαθέτουν όλο και περισσότερες εταιρίες. Δεν έχω χρησιμοποιήσει, όμως πιθανόν να μην προκαλούν γρατσουνιές στη βαφή αν χρησιμοποιηθεί το υγρό χωρίς τσιγκουνιές και αν η πετσέτες μικροίνας είναι καλές.
Στο συγκεκριμένο βίντεο δεν υπάρχει βαριά βρωμιά, δηλαδή αυτήν που αφήνει η γνωστή βροχή από την Αφρική, λασποβροχή. Έχει πολύ σκόνη κυρίως το αυτοκίνητο. Σε μία από τις απαντήσεις στα σχόλια του βίντεο οι CG γράφουν:
"Hi Josh, thanks for watching this video!. Swift Wipe has the ability to clean very effectively, you'll notice the dirt start to dissolve immediately as the solution hits the dirt. Swift Wipe [url]contains synthetic lubricants[/url] that get underneath the dirt and lifts it up, that's why these products allow you the ability to clean without scratching. I suggest giving it a shot before you knock. Stay tuned Josh, more great videos are coming your way soon from the Chemical Guys crew.
C.G. Alex -"

Σε διάφορα φόρουμς που διαβάζω για άλλα προιόντα που κάνουν την ίδια δουλειά, γράφουν ότι καθαρίζουν. Αν δεν το δοκιμάσεις....Και εγώ είμαι επιφυλακτικός, χώρια που πρέπει να αγοράσω καλές πετσέτες μικροίνας και να τις πλένω. Θα μου φάει χρόνο όλη αυτή η διαδικασία.

Είναι κάτι σχετικά καινούργιο και δεν υπάρχουν αντικειμενικά αποτελέσματα. Πχ μετά από μια 4ετια σε τι κατάσταση θα είναι ένα χρώμα με αυτό το πλύσιμο;
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες