26/09/18 9:31

Εσωτερικός/εξωτερικός καθαρισμός, γυάλισμα, πλυντήρια κλπ

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Εσωτερικός/εξωτερικός καθαρισμός, γυάλισμα, πλυντήρια κλ

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 30/08/18 21:28

Δοκιμασμένο δεν έχω αλλά πολύ καλό ακούγεται να είναι το autoglym interior shampoo. Αν ψάξεις λίγο στο νετ θα δεις κριτικές. Ήμουν στο να το πάρω αλλά κατέληξα στο autofinesse verso μια και το θέλω για πλαστικά/ταπετσαρίες και όχι υφάσματα.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Last Visit: 22/09/18 1:14

Δημοσίευσηαπό kiloMeater » 16/09/18 12:26

Έπλυνα το 5008 προχθες και παρατήρησα ότι σε διάφορες φάσεις το νερό από το πιεστικό ενεργοποίησε το keyless κλείδωμα με αποτέλεσμα να ανοίγουν η κλείνουν οι καθρέπτες... Καλά που δεν άνοιξε η πίσω πόρτα

Μετά διαβάζοντας λίγο στο ίντερνετ, φαίνεται ότι είναι σύνηθες πρόβλημα των keyless αμαξιων με ιστορίες τρόμου στα αυτόματα πλυντήρια

Έχει κανείς σχετική εμπειρία; πως το αντιμετωπίζετε;
Άβαταρ μέλους
kiloMeater
4TF N3 Driver

Last Visit: 23/09/18 10:41

Δημοσίευσηαπό MONMAN2 » 16/09/18 16:00

Αφήνεις το χειριστήριο -κάρτα ή οτι εχει μέσα στο αυτοκίνητο , έτσι κάνω τουλάχιστον εγω και δεν ανοιγοκλείνουν κλειδαριές κλπ
Mazda 818, Fiat punto , Toyota Hiace, Suzuki swift Gti, Ford Mondeo 1.8 / ST-220, Opel Corsa Cdti, Mitsubishi SZ3, Toyota Yaris D4D , Volvo S60 2.0T, Toyota iQ 1.0...τώρα με δυο Toyota πρέπει να γίνω TOYOMAN!
MONMAN2
4TF A5 Driver

Last Visit: 21/09/18 19:56

Δημοσίευσηαπό costasda » 17/09/18 15:04

nickthetrib έγραψε:
adensa έγραψε:Ο βιολογικός καθαρισμός θέλει να πλυθούν τα καθίσματα με νερό/ατμό τουλάχιστον 2 φορές.Θα προλάβει να στεγνώσει σε 7 ώρες;Ή θα σου δώσουν το αμάξι και θα αρχίσει να μυρίζει μούχλα μετά απο λίγο;

Πάντα μου λένε να μείνει το αμάξι με λίγο ανοιχτά παράθυρα μέχρι το επόμενο πρωί, ευτυχώς έχω αυτή την δυνατότητα.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
παρασκευη απόγευμα με το που το βγάζει από τον καθαρισμό έχει κόψει μαρκούτσι φρενών και το φορτώνω όπως ήταν σε οδική! Το αμάξι έμεινε συνεργείο δυόμισι μέρες με κλειστά παράθυρα! Δε χρειάζεται να σας πω όταν άνοιξα τη Δευτέρα την πόρτα ....

Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
costasda
4TF Newbie Driver

Last Visit: 23/09/18 16:56

Δημοσίευσηαπό nickthetrib » 17/09/18 16:00

costasda έγραψε:
nickthetrib έγραψε:
adensa έγραψε:Ο βιολογικός καθαρισμός θέλει να πλυθούν τα καθίσματα με νερό/ατμό τουλάχιστον 2 φορές.Θα προλάβει να στεγνώσει σε 7 ώρες;Ή θα σου δώσουν το αμάξι και θα αρχίσει να μυρίζει μούχλα μετά απο λίγο;

Πάντα μου λένε να μείνει το αμάξι με λίγο ανοιχτά παράθυρα μέχρι το επόμενο πρωί, ευτυχώς έχω αυτή την δυνατότητα.

παρασκευη απόγευμα με το που το βγάζει από τον καθαρισμό έχει κόψει μαρκούτσι φρενών και το φορτώνω όπως ήταν σε οδική! Το αμάξι έμεινε συνεργείο δυόμισι μέρες με κλειστά παράθυρα! Δε χρειάζεται να σας πω όταν άνοιξα τη Δευτέρα την πόρτα ....

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ωωωωχχχχχχχ
Πακέτο

and another passionless night, and another hopeless fight, and another battle that I've lost
Άβαταρ μέλους
nickthetrib
4TF N3 Driver

Last Visit: 23/09/18 22:53

Δημοσίευσηαπό sarantism » 20/09/18 0:54

kiloMeater έγραψε:Έπλυνα το 5008 προχθες και παρατήρησα ότι σε διάφορες φάσεις το νερό από το πιεστικό ενεργοποίησε το keyless κλείδωμα με αποτέλεσμα να ανοίγουν η κλείνουν οι καθρέπτες... Καλά που δεν άνοιξε η πίσω πόρτα

Μετά διαβάζοντας λίγο στο ίντερνετ, φαίνεται ότι είναι σύνηθες πρόβλημα των keyless αμαξιων με ιστορίες τρόμου στα αυτόματα πλυντήρια

Έχει κανείς σχετική εμπειρία; πως το αντιμετωπίζετε;

Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη περίπτωση, γενικά όμως για εμένα καλό είναι αν έχεις δικό σου πιεστικό να το βάζεις στη μέτρια πίεση, αν το πλένεις σε πλυντήριο αυτοκινήτων να είσαι σε απόσταση. Η δυνατή πίεση ειδικά στα παράθυρα (μερικοί είναι στα 20 εκατοστά όταν τα ξεπλένουν) άσκοπα ταλαιπωρούν τα λάστιχά τους. Το ίδιο και για τη βαφή. Ακόμη και αφρό πρόπλυσης να βάλει κάποιος και να περιμένει 3 με 4 λεπτά να ενεργήσει δεν θα κερδίσει πολλά αν έχει κοντά το πιεστικό για να ξεπλύνει την βρωμιά που θα έχει απομείνει. Εξάλλου μετέπειτα θα το πλύνει στο χέρι....
Αν όμως θέλει να έχει κοντά το πιεστικό μετά την ενέργεια του αφρού πρόπλυσης, ε ας πάρει έναν δυνατό αφρό που εκείνος θα κάνει τη δουλειά πολύ καλύτερα από το πιεστικό κοντά στη βαφή. Κατά τη γνώμη μου και σύμφωνα με ότι κάνω.
Δυνατή πίεση βάζω για ζάντες και θόλους και όσο μπορώ από κάτω από το αυτοκίνητο.
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τον χώρο του αυτοκινήτου
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Last Visit: 31/08/18 15:23

Δημοσίευσηαπό kiloMeater » 21/09/18 6:24

Το σχέδιο για την επόμενη φορά ειναι να εχω το keyfob στο faraday κουτάκι στην τσέπη και όχι χύμα .
Άβαταρ μέλους
kiloMeater
4TF N3 Driver

Last Visit: 23/09/18 10:41

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Sailor66 και 7 επισκέπτες