4 Τροχοί • Προβολή θέματος - Εσωτερικός/εξωτερικός καθαρισμός, γυάλισμα, πλυντήρια κλπ 
21/08/18 11:52

Εσωτερικός/εξωτερικός καθαρισμός, γυάλισμα, πλυντήρια κλπ

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Car Detailing για αρχάριους

Δημοσίευσηαπό antons » 18/05/18 7:50

Ωχ! Sarantism!!!
Το βλαμμένο, κάνει αυτόματη διόρθωση και κάποιες φορές την πατάω....
Ελπίζω να γελάσατε......
antons
4TF Newbie Driver

Last Visit: 19/08/18 0:35

Δημοσίευσηαπό antons » 18/05/18 7:51

paris13gr έγραψε:Satanism :twisted:
Καλο!!!!!!
antons
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 18/05/18 10:49

antons έγραψε:
4) Τι προτίνεις για κερί, που να μπορώ να το δουλεύω με τα χέρι και όχι με αλοιφαδόρο;

Τις ζάντες Τελευταίες και τα μαρσπιέ προ Τελευταία!

Eγώ βάζω το colinite 476s με το χέρι. Είναι από τα καλύτερα της αγορας αν και νομίζω ότι Ελλάδα δε το βρίσκεις. Υπάρχει και το υγρό με άλλο κωδικό που δε θυμάμαι τώρα αλλά σαφώς έχει μικρότερη διάρκεια.
Όσο για το πλύσιμο των ζαντών κι εγώ ξεκινάω πρώτα με αυτές γιατί αν τις αφήσω τελευταίες πιτσιλάω τα φτερά που έχω ήδη στεγνώσει.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Last Visit: 17/08/18 23:25

Re: Απορίες για εσωτερικό/εξωτερικό καθαρισμό αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό Fanis75 » 18/05/18 11:00

1kost12 έγραψε:Κάτι παρόμοιο (σιλικόνης) που μπορούμε να βρούμε από την Ελληνική αγορά;;; σε καταστήματα αξεσουάρ αυτοκίνητων;;;; Πιστεύω ότι είναι χρήσιμο να υπάρχει μέσα στο αμάξι…….
:inlove: :inlove:

Τα περισσότερα καταστήματα με αξεουάρα αυτοκινήτου καθώς και τα πλυντήρια ή τα car detailing πουλάνε. Autoglym έχουν αρκετά καταστήματα, οπότε θα βρείς σχετικά εύκολα.
Άβαταρ μέλους
Fanis75
4TF S1600 Driver

Last Visit: 18/08/18 0:48

Δημοσίευσηαπό antons » 18/05/18 13:54

Πάνο, για της ζάντες, όπως βολεύεται κανείς!
Σκουπίζω στο τέλος τα πλαϊνά και με βολεύει να της πλένω στο τέλος.
Το 476s θα το ψάξω.
Όταν τελειώσει το Guard θα το δω...
Ευχαριστώ.....
antons
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό sarantism » 19/05/18 0:55

1kost12 έγραψε:Αυτή έχω αγοράσει: https://www.autoglym.com/hi-tech-flexi-water-blade

Κάτι παρόμοιο (σιλικόνης) που μπορούμε να βρούμε από την Ελληνική αγορά;;; σε καταστήματα αξεσουάρ αυτοκίνητων;;;; Πιστεύω ότι είναι χρήσιμο να υπάρχει μέσα στο αμάξι…….
:inlove: :inlove:[/quote]
Στο διαδίκτυο βρήκα εδώ να έχουν:
[url]https://oil-stores.gr/Autoglym-ΕΥΚΑΜΠΤΗ-ΛΕΠΙΔΑ-ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ-FLEXI[/url]
https://vast.gr/index.php/catalog/product/view/id/9868/s/eykampti-lepida-silikonis/

paris13gr έγραψε:top 10 car cleaning mistakes

https://youtu.be/ef_-SNSnByg

Χρήσιμο βίντεο. Δυστυχώς υπάρχουν ιδιοκτήτες αυτοκινήτων με ποσοστό λαθών 7/10, μπορεί και 10/10...Μερικές παρατηρήσεις για τα όσα λέγονται στο βίντεο. Τα σαμπουάν αυτοκινήτου με balance ph κάνουν καλή δουλειά στο ν καθαρίσουν το αυτοκίνητο από δύσκολες βρομιές, χωρίς να επηρεάσουν το κερί αν το αυτοκίνητο είναι κερωμένο. Όμως για εμένα, καλό είναι να μην γίνεται συχνή χρήση. Για συχνό πλύσιμο προσωπικά προτιμώ ένα neutral ph σαμπουάν. Μπορεί να μην είναι δυνατό όπως το balance όμως για συχνή χρήση είναι μια χαρά. Το ίδιο ισχύει και για τους αφρούς και αυτό που δεν ξέρω είναι τι αφρούς έχουν στα πλυντήρια αυτοκινήτων. Ήπιους ή δυνατούς; Δεν είναι κακό να πλύνεις με δυνατό σαμπουάν το αυτοκίνητο μία φορά το μήνα (για εμένα). Το κακό είναι αν το κάνεις κάθε εβδομάδα.
Ο φίλος στο βίντεο κάνει ένα μεγάλο λάθος που το κάνουν πολλοί με τις πετσέτες μικροίνας και μετά τους φταίνε ακριβές πετσέτες μικροίνας αν δούνε μικρές γρατσουνιές στη βαφή τους.
Η ετικέτα στην πετσέτα μικροίνας είναι το πρώτο πράγμα που ξηλώνεις με το χέρι όταν την αγοράζεις. Είναι από νάυλον, ή παρόμοιο υλικό και αν τριφτεί στο βερνίκι και σου αφήσει σημάδι δεν φταίει η πετσέτα που εσύ θες να σκουπίσεις με την ετικέτα μαζί.
Στο 15:50 το λέει kai το κάνει ξεκάθαρα ο detailer των CG....
https://www.youtube.com/watch?v=pM9e9ACPPr8
Σε δερμάτινη επιφάνεια στο εσωτερικού του αυτοκινήτου προτείνει να χρησιμοποιηθεί χαρτί..... Δεν ξέρω....Είτε καθαρίσει κάποιος τα πλαστικά μέρη, είτε δερμάτινα καθίσματα κλπ, υπάρχουν οι πετσέτες μικροίνας. Αν θέλει να ψεκάσει το προιόν στην πετσέτα και όχι στο κάθισμα ή στο ταμπλό ίσως είναι το σωστό. Δεν το γνωρίζω. Το χαρτί κουζίνας δεν έχω διαβάσει ή ακούσει ή δει να χρησιμοποιείται....
Το ταμπλό μία φορά τον χρόνο με ένα συνθετικό δέρμα υγρό, το καθαρίζω για αν έχει τπτ βρωμιά και μετά βάζω το προστατευτικό της meguiars για normal shine.
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τον χώρο του αυτοκινήτου
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Last Visit: 19/07/18 14:59

Δημοσίευσηαπό sarantism » 20/05/18 15:00

panos2171 έγραψε:
antons έγραψε:
4) Τι προτίνεις για κερί, που να μπορώ να το δουλεύω με τα χέρι και όχι με αλοιφαδόρο;

Τις ζάντες Τελευταίες και τα μαρσπιέ προ Τελευταία!

Eγώ βάζω το colinite 476s με το χέρι. Είναι από τα καλύτερα της αγορας αν και νομίζω ότι Ελλάδα δε το βρίσκεις. Υπάρχει και το υγρό με άλλο κωδικό που δε θυμάμαι τώρα αλλά σαφώς έχει μικρότερη διάρκεια.
Όσο για το πλύσιμο των ζαντών κι εγώ ξεκινάω πρώτα με αυτές γιατί αν τις αφήσω τελευταίες πιτσιλάω τα φτερά που έχω ήδη στεγνώσει.

Είχα γράψει μήνυμα αλλά φαίνεται κάτι έκανα λάθος και δεν φάνηκε...Panos η colinite 476s εφαρμόζεται εύκολα με το χέρι. Σκουπίζεται μετά εύκολα;

paris13gr έγραψε:Satanism :twisted:

:lol: Τι να κάνω Pari....Για εμένα δεν αξίζει να το πάρεις γιατί δεν κάθεται επάνω ο αφρός για να μαλακώσει την βρωμιά και μετά με ένα πιεστικό να την βγάλεις σε μεγάλο ποσοστό. Αν όμως θέλεις να πάρεις κάτι τέτοιο ψάξε για κάτι καλύτερο από το συγκεκριμένο. Κάτι επώνυμο και να ξέρεις ότι θα πρέπει να αγοράσεις αφρό πρόπλυσης (μπορείς να βάλεις και σαμπουάν) που θα τον αραιώσεις σε κάποια αναλογία με νερό. Μετά θα πλύνεις το αυτοκίνητο κανονικά με σαμπουάν αυτοκινήτου.

Τις ζάντες και εγώ μπορεί να τις πλύνω τελευταίες ή και την επόμενη ημέρα. Ανάλογα πόσο βρώμικο είναι το αυτοκίνητο γιατί εκεί θέλω να τα δώσω όλα σωματικά. Εξάλλου τις ζάντες τις ξεπλένω χωρίς πίεση.

Pari αυτό το βίντεο νομίζω θα σου δείξει πως δουλεύει αυτό που θέλεις σε σχέση αν έχεις ένα πιεστικό.

Και πιεστικό να πάρεις πάλι πλύνεις το αυτοκίνητο με το χέρι...Από το 7:25 και μετά πλύσιμο με αφρό, πλύσιμο με 2 κουβάδες στο χέρι και σκούπισμα με πετσέτα με μικροίνες:
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 20/05/18 15:17

sarantism έγραψε:Είχα γράψει μήνυμα αλλά φαίνεται κάτι έκανα λάθος και δεν φάνηκε...Panos η colinite 476s εφαρμόζεται εύκολα με το χέρι. Σκουπίζεται μετά εύκολα;

Nαι πολύ εύκολα αν δε το αφήσεις ώρα επάνω. Δηλαδή τελειώνεις 1-2 κομμάτια και το σκουπίζεις. Εννοείται ότι δεν το κάνεις κάτω από τον ήλιο ή με ζεστή λαμαρίνα.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Last Visit: 17/08/18 23:25

Δημοσίευσηαπό paris13gr » 20/05/18 19:48

Τα comments απο κατω γραφουν κατα κορον αυτο με την ετικετα που γραφεις. Επισης διαφωνουν με την microfiber towel για στεγνωμα, και με τα αθλητικα παπουτσια που θα γινουν χαλια. Λενε να βαζουμε πλαστικες παντοφλες, σωστο!

Και αυτο που ειπες για το χαρτι ειναι σωστο απλα δεν το προσεξα στα comments! Ασε κανα comment απο κατω :lol:

Εχω αγορασει ειδικο σφουγγαρι αυτοκινητου απο αξεσοραδικο με 2€ αυτος εδω λεει δεν βαζουμε σφουγγαρια, εννοει ολα; Να παω να παρω κατι αλλο; Στα jumbo εχει κατι ωραια σφουγγαρακια με ραστα που τα φορας. Ωραια κα φτηνα.

Επισης ΑΒ βασιλοπουλος εχει 8 πανακια μικροινας με 3 ευρω σε καλο μεγεθος πηρα για το σπιτι. Λεει για μεταλικες επιφανεις αλλα δεν αναφερει αμαξι. Τα βαζω;
paris13gr
4TF Newbie Driver

Last Visit: 25/07/18 13:12

Δημοσίευσηαπό sarantism » 22/05/18 1:41

Έχω βαρεθεί Pari να γράφω στο youtube στα comments....Είχα πάρει και εγώ από τον Βασιλόπουλο αυτά τα πανάκια. Εντάξει δεν είναι για να καθαρίζω κεριά ή άλλα προϊόντα στο χρώμα του αυτοκινήτου. Για τα πλαστικά είναι καλά. Ή αν θελήσω να βάλω στα λάστιχα σε πόρτες και πορτ μπαγκάζ της Wurth σιλικόνη για να μην σκληρύνουν κάνουν καλή δουλειά. Εδώ βέβαια οι απόψεις διίστανται. Κάποιοι λένε ότι η σιλικόνη τα σκληραίνει. Πέντε χρόνια το κάνω και δεν έχω πρόβλημα στα λάστιχα στις πόρτες.
Τα έχω χρησιμοποιήσει. Είναι μαλακά και απαλά για εφαρμογή αλοιφών. Για κάποιον δηλαδή σαν οικονομική λύση νομίζω είναι καλή επιλογή. Μειονέκτημα, δεν είναι μεγάλα:
http://www.beautysecret.gr/index.php?route=product/product&product_id=2342&ref=bestprice.gr
Δεν ξέρω στο jumbo τι έχει...Σχετικά με το πλύσιμο καλή δουλειά κάνουν σφουγγάρια μικροίνας σαν το παρακάτω. Δεν σκληραίνουν οι μικροίνες του αν είναι ποιοτικό. Απορροφάει αρκετό νερό με αφρό.
https://www.amazon.com/dp/B00OA66IKQ/ref=sspa_dk_detail_2?psc=1&pd_rd_i=B00OA66IKQ&pd_rd_wg=gV4pG&pd_rd_r=MSASEAPKCTXN5NJGJ8KX&pd_rd_w=xqNZO
Παρόμοιο είδα έχει βγάλει η armorall
https://www.carshop.com.gr/detailing/car-wash/-18/armor-all-2-1.html
Σχετικά με τα καταστήματα με αξεσουάρ, δεν έχουν όλα ποιοτικά προιόντα. Ή έχουν μεν, αλλά δεν είναι αυτό που θέλεις. Πριν λίγα χρόνια ήθελα γάντι μικροίνας και μου έδωσε ένα τέτοιο μαγαζί ένα σφουγγάρι σαν το παρακάτω, που ήταν ανώνυμο και το πλήρωσα 6 ευρώ!
https://www.amazon.com/dp/B0753Y4FPF/ref=sspa_dk_detail_9?psc=1&pd_rd_i=B0753Y4FPF&pd_rd_wg=171Bc&pd_rd_r=RJBA03SF14BMBJVH49YA&pd_rd_w=5ipto
Μετά από καμιά 4 πλυσίματα η μικροίνες από απαλές σκληρήνανε.....Το κράτησα για να πλένω τις ζάντες. Πήρα ένα παρόμοιο με των CG και από τότε που το πήρα (5 χρόνια περίπου) οι μικροίνες είναι ακόμα βελούδο.
Το σφουγγάρι πλυσίματος και το δέρμα (για όποιον χρησιμοποιεί) για εμένα αξίζει να δώσεις κάποιο ποσό γιατί θα τα κρατήσεις. Είχα έναν φίλο που αγόραζε δέρμα συνθετικό από βενζινάδικο γνωστού. Κάθε τρεις μήνες δεν απορροφούσε καλά τα νερά. Αν έδινε από την αρχή ένα ποσό για ένα ποιοτικό συνθετικό δέρμα ή γνήσιο, λιγότερο θα του έβγαινε...
Η περιποίηση του αυτοκινήτου, μπορεί να γίνει και με ένα καλό σαμπουάν, δέρμα και κερί. Για κάτι παραπάνω, καλύτερο, πάμε σε περισσότερα, ποιο ειδικευμένα προϊόντα. Δεν "απορρίπτω", σνομπάρω, όμως κάποιον που θα θελήσει να περιποιηθεί το αυτοκίνητό του με τα τρία αυτά προϊόντα.
Διάθεση να υπάρχει. Έχω ένα παπάκι που το χρώμα του έχει θολώσει σε κάποια σημεία. Δε με νοιάζει. Το πλένω, του βάζω κερί, το περιποιούμαι (λάδια, σέρβις όλα κανονικά) και ας μην είναι πλέον το χρώμα του σε πολύ καλή κατάσταση.
Είναι μεράκι, χόμπι η περιποίηση του αυτοκινήτου. Το θέμα είναι να μην γίνει άγχος!
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Δημοσίευσηαπό sarantism » 22/05/18 1:54

panos2171 έγραψε:
sarantism έγραψε:Είχα γράψει μήνυμα αλλά φαίνεται κάτι έκανα λάθος και δεν φάνηκε...Panos η colinite 476s εφαρμόζεται εύκολα με το χέρι. Σκουπίζεται μετά εύκολα;

Nαι πολύ εύκολα αν δε το αφήσεις ώρα επάνω. Δηλαδή τελειώνεις 1-2 κομμάτια και το σκουπίζεις. Εννοείται ότι δεν το κάνεις κάτω από τον ήλιο ή με ζεστή λαμαρίνα.

Πολύ καλό αυτό! Thnx :wink:
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Δημοσίευσηαπό paris13gr » 22/05/18 20:40

Αγορασα ενα δερμα με 15 ευρω. .τι μουφα ηταν αυτή; Μολις το εβγαλα απο την ζελατινα, και αρχισα να σκουπιζω σαν να ειναι πετσετα, καταρχιν μαζεψε το νερο και εγινε σαν παλιοπανο, μαζεψε. Στην αρχη νομιζα οτι ειχε μαζεψει λασπη, εκανε κατι σαν κρουστα.
Λοιπον γεμισε νερο και δεν εκανε τιποτα. Παρατησα το αμαξι με νερα και εφυγα. Τελικα το δερμα το ξεπλυνα στον νεροχυτη και το απλωσα,...τι δερμα μια μαλακια ειναι...θα παρω αυριο να διαμαρτυρηθω.

Επισης κατι για speed wax της armor for all. Με κυλινδρο το απλωνω αυτο και με τι το σκουπιζω; Με πετσετα μικροϊνων;

Ωραια τα γαντια πλυσιματος σου...καποιο θα παρω.
paris13gr
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό sarantism » 22/05/18 23:02

paris13gr έγραψε:Αγορασα ενα δερμα με 15 ευρω. .τι μουφα ηταν αυτή; Μολις το εβγαλα απο την ζελατινα, και αρχισα να σκουπιζω σαν να ειναι πετσετα, καταρχιν μαζεψε το νερο και εγινε σαν παλιοπανο, μαζεψε. Στην αρχη νομιζα οτι ειχε μαζεψει λασπη, εκανε κατι σαν κρουστα.
Λοιπον γεμισε νερο και δεν εκανε τιποτα. Παρατησα το αμαξι με νερα και εφυγα. Τελικα το δερμα το ξεπλυνα στον νεροχυτη και το απλωσα,...τι δερμα μια μαλακια ειναι...θα παρω αυριο να διαμαρτυρηθω.

Επισης κατι για speed wax της armor for all. Με κυλινδρο το απλωνω αυτο και με τι το σκουπιζω; Με πετσετα μικροϊνων;

Έψαξα στο site της Armor All και δίνει αναλυτικές οδηγίες. Μίλησα και με τον φίλο μου που το χρησιμοποιούσε. Εκείνος το σκούπιζε με το δέρμα που είχε.
Να τα πάρω όμως ένα - ένα.
Βασικά αλλιώς διατηρείς το συνθετικό και αλλιώς το γνήσιο δέρμα απ' όσο γνωρίζω. Το συνθετικό το διατηρείς υγρό. Δεν πρέπει να ξεραθεί γιατί μειώνεται η ιδιότητά του να απορροφάει το νερό. Αντίθετα το γνήσιο το αφήνεις να στεγνώσει εντελώς.
Τα δέρματα (συνθετικά - γνήσια) θέλουν 2 με 3 πλυσίματα για να αρχίσουν να απορροφούν όσο πρέπει. Δεν ξέρω αν είσαι σε αυτήν την περίπτωση.
Αυτό θα το δεις μόνος ή το μαγαζί θα δει αν υπάρχει πρόβλημα.
Οι οδηγίες της Armor All για το κερί που έχεις και που μπορείς να το εφαρμόσεις σε στεγνή καθαρή επιφάνεια. Σου είπα, για τις 90 ημέρες που χρειάζονται οι πόροι του βερνικιού για να κλείσουν.

"USAGE DIRECTIONS
1. Wash and dry vehicle before using product.
2. Shake bottle.
3. Squeeze a cap-size amount of product onto a terry cloth towel or directly onto a vehicle surface.
4.Spread a thin, even coat of product over a half square metre section of vehicle. A circular buffing motion is not required.
5.Immediately and lightly, wipe away product with dry microfiber cloth to achieve shine. No need to wait for product to haze.
6.Apply section by section until vehicle is completely protected."
Έχει και κάποιες ακόμη χρήσιμες πληροφορίες, θα τις βρεις εδώ:
https://www.armorall.eu/en/products/waxes/speed-wax
Αν έχεις απορίες ρώτησέ με αν μπορώ να βοηθήσω.
Άβαταρ μέλους
sarantism
4TF A5 Driver

Δημοσίευσηαπό paris13gr » 23/05/18 19:08

Πηγα σημερα απο το αξεσοραδικο, δεν ειναι για τα χρηματα που εδωσα, με πηγε ο δρομος. Του ειπα οτι δεν λειτουργει αυτο, οτι κολλαει πανω στο αμαξι και δεν μαζευει ιδιαιτερα το νερο. Μου ελεγε οτι πρεπει να το στιβω συνεχεια, βασικα αν το κανω κορδελα και το στριβω απο τις 2 ακρες, θα κοπει στο τελος.
Τεσπα δεν συμφωνησαμε, και εφυγα κοσμια χωρις φωνες κτλ. Γενικοτερα τ δερμα δεν πρεπει να ειναι αποδοτικο ιδιατερα. Πασαλειβε τα νερα και δεν τα μαζευε, κολλουσε πανω στο αμαξι, αγνωστης ταυτοτητας αντικειμενο :lol:

Με ετρωγε να παρω κατι αλλο, αλλα μολις πληρωσα..παλι θα ξαναπληρωσω απο το,ιδιο μαγαζι :lol: ενα καινουργιο link για πετσετα θα ηταν καλοδεχουμενο.

Δεν ξερω αν πρεπει να παρω ενα karcher ή οχι...
paris13gr
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό adensa » 23/05/18 19:40

paris13gr έγραψε:Αγορασα ενα δερμα με 15 ευρω. .τι μουφα ηταν αυτή; Μολις το εβγαλα απο την ζελατινα, και αρχισα να σκουπιζω σαν να ειναι πετσετα, καταρχιν μαζεψε το νερο και εγινε σαν παλιοπανο, μαζεψε. Στην αρχη νομιζα οτι ειχε μαζεψει λασπη, εκανε κατι σαν κρουστα.

Tις οδηγίες τις διάβασες;
adensa
4TF A6 Driver

Last Visit: 17/08/18 23:06

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 38 επισκέπτες