25/09/18 11:44

Αγορα πρωτου (μεταχειρο) αυτοκινητου

Forum για μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά

Αγορα πρωτου (μεταχειρο) αυτοκινητου

Δημοσίευσηαπό sebloeb » 10/09/18 21:12

Καλησπερα συμφορουμιτες και καλως σας βρισκω (νεος στο φορουμ, οπως και στην οδηγηση).
Ανοιγω το παρων θεμα για να ακουσω γνωμες απο εμπειρους οδηγους και γνωστες της αγορας των αυτοκινητων, σχετικα με την αγορα του πρωτου μου αυτοκινητου.
Αρχικα νομιζω πως ειναι πρεπων να αναφερθω σε μερικες προσωπικες πληροφοριες, ειμαι 18 χρονων, εχω το διπλωμα απο την αρχη του καλοκαιριου και οδηγαω τους τελευταιους μηνες τα αυτοκινητα των γονιων μου, συνεπως αν και νεος οδηγος εχω πλεον εξοικειωθει με τους βασικους χειρισμους. Συντομα αποχωριζομαι την οικογενεια μου καθως φευγω στην Κρητη για σπουδες, οποτε πιστευω πως ηρθε η ωρα για την αγορα του πρωτου μου αυτοκινητου. Πηρα 1600 ευρω υποτροφια λογω της επιτυχιας μου στις πανελληνιες και οι γονεις μου ειναι διατεθημενοι να βαλουν αλλα τοσα και κατι παραπανω. Αρα το budget της αγορας κυμαινεται απο 3000 εως 4000(το μεγιστο) ευρω.
Το αυτοκινητο που θα επιλεξω πρεπει οπωσδηποτε να ειναι ασφαλες, αξιοπιστο και συμμαζεμενο ενω παραλληλα επιθυμητα (αλλα οχι αναγκαια) ειναι τα εξης χαρακτηριστικα: 2πορτο με πισω καθισματα, <1358 κυβικα, εμφανισιμο (θελω να αποφυγω το κλασικο οικογενειακο αυτοκινητο με 4 θυρες). Τα αυτοκινητα που τραβηξαν περισσοτερο το ενδιαφερον μου ηταν τα nissan micra, toyota yaris, suzuki swift και Peugeot 206. Παντα μιλαμε για μεταχειρισμενα! Το αυτοκινητο θα χρησιμοποιηθει για καθημερινη μεταβαση στην σχολη (διαδρομη 20 λεπτων) αλλα και για μεγαλυτερες διαδρομες/εκδρομουλες στο νησι.
Οι γνωσεις μου στον εν λογω τομεα ειναι παρα πολυ περιορισμενες, καθε προταση/πληροφορια ειναι πολυτιμη και καλοδεχουμενη. Ευχαριστω προκαταβολικα οσους βοηθησουν.
sebloeb
4TF Newbie Driver

Last Visit: 13/09/18 2:23

Re: Αγορα πρωτου (μεταχειρο) αυτοκινητου

Δημοσίευσηαπό harisma23 » 10/09/18 21:26

Κατ' αρχάς συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και την υποτροφία.

Σε σχέση με τα κριτήρια που θέτεις και δεδομένου του σχετικά χαμηλού budget σου, θα προέκρινα την αξιοπιστία του αυτοκινήτου. Κατά τη γνώμη μου μην αποκλείσεις κανένα μοντέλο από αυτά που ανέφερες, αλλά επέλεξε όποιο βρείς με λιγότερα χιλιόμετρα και σε καλύτερη κατάσταση. Επίσης καλό θα είναι να μην ξοδέψεις όλο το budget σου στην αγορά, αλλά να κρατήσεις τουλάχιστον ένα 500άρικο για τα αρχικά έξοδα, προβλεπόμενα και απρόβλεπτα (ένα σέρβις, πιθανώς λάστιχα ή/και φρένα ή/και αμορτισέρ κτλ).
Εικόνα
harisma23
4TF N2 Driver

Last Visit: 23/09/18 0:03

Δημοσίευσηαπό lleonidas » 10/09/18 22:20

Καλωσόρισες στο forum και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου...και εγώ στο Ρέθυμνο σπούδασα και έχω να σου πω ότι μόλις ξεκινούν τα ωραιότερα χρόνια της ζωής σου!
Όσον αφορά το πρώτο σου αυτοκίνητο, μέγιστο ζήτημα δεν είναι τόσο η επιλογή ενός μοντέλου από αυτά της λίστας όσο η κατάστασή του.Το budget είναι περιορισμένο, πράγμα που σημαίνει ότι το ρίσκο αυξάνεται και με δεδομένο ότι δεν είσαι σχετικός με το ''άθλημα'', προτείνω να συγκεντρώσεις κάποιες αγγελίες που σου αρέσουν(με τη βοήθεια ίσως και κάποιου δικού σου ανθρώπου πιο σχετικού) και αφού καταλήξεις σε κάποιο/α, να το πας σ'έναν μηχανικό και να το ελέγξει σχολαστικά :)
Άβαταρ μέλους
lleonidas
Moderator

Last Visit: 22/09/18 13:48

Δημοσίευσηαπό sebloeb » 11/09/18 20:32

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Αν ενα μεταχειρισμενο οχημα ελεγχθει εξονυχιστικα απο εναν μηχανικο εμπιστοσυνης και παρει το οκ, υπαρχουν ακομη σημαντικες πιθανοτητες να προκυψει βλαβη σε συντομο χρονικο διαστημα?
sebloeb
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό terry308 » 11/09/18 20:39

Ακόμα και σε καινούργιο...
Λαχείο είναι και πάλι...
terry308
4TF A5 Driver

Last Visit: 21/09/18 22:52

Δημοσίευσηαπό lleonidas » 11/09/18 20:45

sebloeb έγραψε:Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Αν ενα μεταχειρισμενο οχημα ελεγχθει εξονυχιστικα απο εναν μηχανικο εμπιστοσυνης και παρει το οκ, υπαρχουν ακομη σημαντικες πιθανοτητες να προκυψει βλαβη σε συντομο χρονικο διαστημα?

Σκέψου το διαφορετικά...έχεις αγοράσει ένα yaris ή ένα 206 του κουτιού και το έχεις περίπου μια δεκαετία χωρίς κανένα (σοβαρό) πρόβλημα, κάνοντας και τα service στην ώρα τους...και ξαφνικά σε ένα ταξίδι προκύπτει θέμα με μια τρόμπα ή ακούς περίεργους ήχους από τη μηχανή ή τρυπάει το ψυγείο μπλα μπλα...τυχαία τα μοντέλα, τυχαίες και οι αναφορές στις βλάβες...ε σ'αυτήν την περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι το περίμενες ούτε ότι φταίει το τάδε ή το δείνα.
Αυτό βέβαια θα ήταν ένα καλό σενάριο...στην περίπτωσή σου ούτε καινούριο θα είναι το αμάξι που θα πάρεις, ούτε γνωρίζεις τη χρήση που έχει κάνει ο άλλος/οι άλλοι ούτε φυσικά ξέρεις το αμάξι από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε. Επομένως ένας καλός μηχανικός απλά θα μειώσει τις πιθανότητες να πέσεις σύντομα θύμα ενός κακοσυντηρημένου ή ''σάπιου'' οχήματος και ενός πωλητή που θέλει να το ξεφορτωθεί.Οι πιθανότητες όμως αυτές στατιστικά είναι απίθανο να εξαλειφθούν..πράγμα λογικό ακόμα και για ελαφρώς μεταχειρισμένα οχήματα!
Άβαταρ μέλους
lleonidas
Moderator

Last Visit: 22/09/18 13:48

Δημοσίευσηαπό bill971 » 11/09/18 21:23

Καλησπέρα!
Στη θέση σου θα κοιτούσα πιο πολύ το Yaris και μετά το Micra.
Να προσέχεις πολύ τα στοπ, όταν είσαι πρώτος στο φανάρι και ανάβει πράσινο μη φεύγεις ποτέ χωρίς να κοιτάξεις δεξιά αριστερά. Πότε!
Έχω γλυτώσει έτσι τρία τρακαρίσματα. Ένα με νταλίκα πριν ένα μήνα στον Πειραιά, ένα με φορτηγό και ένα με επιβατικό. Και πάντα τη ζώνη. Και εσύ και αυτοί που μεταφέρεις. Μπρος πίσω.
Καλή επιτυχία στις σπουδές σου!
bill971
4TF Newbie Driver

Last Visit: 19/09/18 22:20

Δημοσίευσηαπό sebloeb » 13/09/18 2:23

Ευχαριστω εκ νεου για τις απαντησεις και τις ευχες σας. Με καλυψατε!
sebloeb
4TF Newbie Driver

Επιστροφή στο Κατασκευαστές και Μοντέλα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 27 επισκέπτες