26/09/18 9:36

Μικρό μεσαίο αυτοκίνητο, μεταχειρισμένο, 2008-2010. Ποιο;;;

Forum για μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά

Δημοσίευσηαπό Green_Dragon » 11/09/18 23:47

Καλησπέρα παιδιά
Ψάχνω για ένα μεταχειρισμένομ όπως λέει ο τίτλος.

Σκέφτομαι να μη μπλέξω με μαντράδες. Με τους ιδιώτες νομίζω είναι πιο απλά τα πράγματα. Μια "καθαρή" άδεια 1ης κυκλοφορίας Ελλάδα, ένα επιμελημενο βιβλίο service με ημερομηνίες και KM που ταιριάζουν, μια καλή εικόνα εσωτερικά και εξωτερικά και έχεις την πρώτη εντύπωση. Από εκεί και πέρα είναι ο έλεγχος από το συνεργείο μου.

Ο χρόνος δεν με πιέζει καθόλου, δεν έχω συγκεκριμένη προτίμηση και έχω τα χρήματα στο χέρι. Θα κινείται κυρίως στην πόλη, αλλά να μπορεί να βγάλει και κάποιο ταξίδι που και που. Το αυτοκίνητο είναι για την κόρη μου, με οδηγική εμπειρία 5 χρόνων

Βάζω τα κριτήρια μου στο car.gr:
- ιδιώτης,
- hatchback,
- 2008 και μετά,
- μέχρι 90 Χιλ. Km,
- χειροκίνητο κιβώτιο,
- βενζίνη,
- Αττική,
- μέχρι 6.000 max 6.500 η τιμή.........και όταν κάτσει κάτι το βλέπω. Το πάω δηλαδή ανάποδα.

Θα παίζουν σίγουρα yaris, corsa, fiesta, Hyundai I 20, το 207, picanto, fabia, jazz, swift.

Αυτό που θέλω από εσάς είναι να μου πείτε αν το σκεπτικό μου σας φαίνεται σωστό.
Επίσης ποια από τα παραπάνω θα προτείνατε και ποια θα αποκλείατε.
Και όποια άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ!
Τελευταία επεξεργασία από Green_Dragon και 23/09/18 1:52, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Green_Dragon
4TF Newbie Driver

Last Visit: 19/09/18 20:32

Re: Μικρό μεσαίο αυτοκίνητο 5-6 ετών, μεταχειρισμένο. Ποιο;;

Δημοσίευσηαπό lleonidas » 12/09/18 0:19

Καλησπέρα!Μια χαρά είναι το σκεπτικό, αξιοπρεπές και το ποσό για τα αυτοκίνητα που κοιτάζεις.Στα πλεονεκτήματά σου ότι δε βιάζεσαι και ότι δεν έχεις ιδιαίτερες προτιμήσεις ή κωλύματα αλλά σου αρέσουν πολλά super mini.Το μόνο που απομένει είναι να εντοπίσεις κάποιες καλές αγγελίες ιδιωτών και να κλείσεις ραντεβού!
Jazz από 2012 και μετά θα βρεις σ'αυτήν την τιμή;
Επίσης, το picanto είναι λίγο μικρούλι συγκριτικά με τα υπόλοιπα!
Άβαταρ μέλους
lleonidas
Moderator

Last Visit: 23/09/18 23:22

Δημοσίευσηαπό Green_Dragon » 12/09/18 0:29

lleonidas έγραψε:Jazz από 2012 και μετά θα βρεις σ'αυτήν την τιμή;
Επίσης, το picanto είναι λίγο μικρούλι συγκριτικά με τα υπόλοιπα!

Σε ευχαριστώ Λεωνίδα για την απάντηση. Συμφωνώ να αφαιρέσω το picanto λόγω ότι ανήκει στα μικρά.
Φαντάζομαι ότι μου προτείνεις το jazz;;; Υπάρχει κάποιο άλλο που θα σε κάλυπτε εσένα; :)
Τελευταία επεξεργασία από Green_Dragon και 23/09/18 1:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Green_Dragon
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό harisma23 » 12/09/18 0:38

Το Fiesta mk7 αυτής της χρονολογίας είναι ένα εξαιρετικά ευχάριστο αυτοκίνητο και σίγουρα υπερέχει σε κράτημα και αίσθηση όλων των υπολοίπων που παρέθεσες.
Εικόνα
harisma23
4TF N2 Driver

Last Visit: 23/09/18 17:49

Δημοσίευσηαπό lleonidas » 12/09/18 0:47

Green_Dragon έγραψε:Σε ευχαριστώ Λεωνίδα για την απάντηση. Συμφωνώ να αφαιρέσω το picanto λόγω ότι ανήκει στα μικρά.
Φαντάζομαι ότι μου προτείνεις το jazz;;; Υπάρχει κάποιο άλλο που θα σε κάλυπτε εσένα; :)

Να είσαι καλά!
Όχι, δεν προτείνω απαραίτητα το Jazz...απλά παρατηρώ ότι δε θα βρεις εύκολα στα 7 χιλιάρικα μοντέλο 2012+, όπως ζητάς στο πρώτο post!
Το ζήτημα είναι να καλύπτει εσένα αυτό που θα αγοράσεις και όχι κάποιον άγνωστο(ή γνωστό) που θα στο προτείνει :)
Τα αυτοκίνητα που σου αρέσουν, ανήκουν στην ίδια κατηγορία αλλά έχουν (μικρο)διαφορές σε χώρους, κινητήρες, κόστη service, εμπορική αξία κ.ά.
Σαφώς θα παίξει ρόλο και το αισθητικό κομμάτι...σε άλλους αρέσει πχ το fiestάκι και άλλοι συμπαθούν το corsa!Εδώ θα πρέπει να ρωτήσεις και το κορίτσι...είναι κρίμα να οδηγεί κάτι που δε θα της αρέσει τόσο!
Σε γενικές γραμμές πάντως και εγώ έτσι όπως εσύ θα λειτουργούσα επειδή δεν έχω λατρεία ή μίσος για κάποια εταιρεία, ούτε κωλύματα ''τα χ χαλάνε, τα y είναι άσπαστα''....όταν μιλάμε για αυτοκίνητα με τόσες χιλιάδες πωλήσεις πάντα θα υπάρχουν πολλοί ικανοποιημένοι αλλά και κάποιοι δυσαρεστημένοι κάτοχοι!
Άρα πρώτο ζητούμενο η πολύ κατάσταση και έπονται τα υπόλοιπα :)
Άβαταρ μέλους
lleonidas
Moderator

Last Visit: 23/09/18 23:22

Δημοσίευσηαπό criuser » 12/09/18 7:18

Την εποχή που ζητάς , το 80 % και πλέον των αγοραστών , αγόραζαν ντίζελ . Ακόμα τραπεζικός δανεισμός δεν υπήρχε , αγόραζαν με μετρητά , άρα τα κριτήρια αγοράς ήταν πολύ αυστηρά και η προοπτική αγοράς ήταν τουλάχιστον για 10ετία .

Πιστεύω ότι θα δυσκολευτείς πολύ έως ότι θα αλλάξεις κριτήρια . Ιδιώτη έχεις κάτω από 5 % πιθανότητες να βρείς . Μαντράδες θα βρείς , αλλά το 99 % θα είναι λήζινγκ τοπικό ή εσωτερικού με γυρισμένα χλμ .

Ισως να ψάξεις απ΄ ευθείας σε εταιρείες λήζινγκ δικές μας , μήπως πάρεις κάποια εγγύηση .

Η τιμή επίσης είναι πολύ χαμηλή που ψάχνεις . Θα βρείς γύρω στα 8000 , αλλά εγώ που το κοίταγα για την κουνιάδα μου πριν 2 μήνες κατέληξα σε καινούργιο .

Οπότε ή ψάχνεις παλιότερο κοντά στην δεκαετία , η ανεβαίνεις και πας σε καινούργιο μίνι .
No substitute for cubic inches
criuser
4TF N4 Driver

Last Visit: 21/09/18 15:28

Δημοσίευσηαπό sargus » 12/09/18 10:59

Έχει λογική αυτό που λέει ο criuser!
sargus
4TF N2 Driver

Last Visit: 23/09/18 13:20

Δημοσίευσηαπό gk8719 » 12/09/18 16:59

Green_Dragon έγραψε:Καλησπέρα παιδιά
Ψάχνω για ένα μεταχειρισμένομ όπως λέει ο τίτλος.

Σκέφτομαι να μη μπλέξω με μαντράδες. Με τους ιδιώτες νομίζω είναι πιο απλά τα πράγματα. Μια "καθαρή" άδεια 1ης κυκλοφορίας Ελλάδα, ένα επιμελημενο βιβλίο service με ημερομηνίες και KM που ταιριάζουν, μια καλή εικόνα εσωτερικά και εξωτερικά και έχεις την πρώτη εντύπωση. Από εκεί και πέρα είναι ο έλεγχος από το συνεργείο μου.

Ο χρόνος δεν με πιέζει καθόλου, δεν έχω συγκεκριμένη προτίμηση και έχω τα χρήματα στο χέρι. Θα κινείται κυρίως στην πόλη, αλλά να μπορεί να βγάλει και κάποιο ταξίδι που και που. Το αυτοκίνητο είναι για την κόρη μου, με οδηγική εμπειρία 5 χρόνων

Βάζω τα κριτήρια μου στο car.gr:
- ιδιώτης,
- hatchback,
- 2012 και μετά,
- μέχρι 90 Χιλ. Km,
- χειροκίνητο κιβώτιο,
- βενζίνη μάλλον,
- Αττική,
- 6.500-7.000 η τιμή.........και όταν κάτσει κάτι το βλέπω. Το πάω δηλαδή ανάποδα.

Θα παίζουν σίγουρα yaris, corsa, fiesta, Hyundai I 20, το 207, picanto, fabia, jazz, swift.

Αυτό που θέλω από εσάς είναι να μου πείτε αν το σκεπτικό μου σας φαίνεται σωστό.
Ευχαριστώ!

Honda Jazz ειναι το πιο αξιοπιστο
Αλλα ΠΙΘΑΝΟν να μην αρεσει στη κορη σου διοτι ειναι ασχημόπαπο
2η επιλογή ,κλασικά Yaris
Αυτα ...

Sent from my iPhone using Tapatalk
gk8719
4TF Newbie Driver

Last Visit: 23/09/18 22:42

Δημοσίευσηαπό dstou » 12/09/18 17:32

Α. Είναι σωστό, αν και το πλέον χρονοβόρο. Αν εστιάσεις σε 2-3 μοντελάκια θα κερδίσεις χρόνο, δες και Γ.
Β. -, δες και Γ.
Γ. Βγες σε μια δυο μάντρες ένα Σάββατο και δες με τη μικρή τα υποψήφια. Τσεκάρισε ποια εξ αυτών της αρέσουν και ποια όχι, στη γενική περίπτωση, στη βασική τους μορφή. Αποφάσισε τι καύσιμο θα καίει το αμάξι. Φτιάξε τέλος τη λίστα σου ξανά, και πιο μικρή και πιο εύστοχη.

έδιτ
Μην αγοράσεις το Τζαζ επειδή είναι πιο αξιόπιστο από το Γιάρις. Δεν είναι, μπορεί το Γιάρις να είναι ακόμη πιο αξιόπιστο και σίγουρα έχει πλάτες σε πιο οργανωμένη και σοβαρή αντιπροσωπεία. Και αν είναι πιο αξιόπιστο, είναι τόσο λίγο, στα όρια του στατιστικού περιθωρίου λάθους, μην ασχολείσαι περεταίρω, μιλάμε για τρίχες κατσαρές.
Πάρτο γιατί σου αρέσει, σου κάνει, μπορείς να το πληρώσεις και γιατί θεωρείται γενικά αξιόπιστο.
dstou
4TF S2000 Driver

Last Visit: 21/09/18 16:11

Δημοσίευσηαπό Green_Dragon » 12/09/18 19:49

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
Όλα, όσα αναφέρετε είναι πολύ χρήσιμα για μένα και θα τα χρησιμοποιήσω για να βελτιώσω τα κριτήρια και τις επιλογές.

Θέλω μια διευκρίνηση από τον cruiser σχετικά με τις εταιρείες leasing. Μου λες να απευθυνθώ σε κάποια από αυτές μήπως πάρω κάποια εγγύηση.
Κάτι δεν κατάλαβα μιας και λες προηγούμενα ότι τα αυτοκίνητα που διακινούν είναι πολυταξιδεμένα με γυρισμένα χιλιόμετρα. Τι πραγματικά συμβαίνει με τις εταιρείες αυτές και ποιο μπορεί να είναι το όφελος για μένα. Σε σχέση με ένα καλοσυντηρημένο από ιδιώτη, ακριβότερο μεν αλλά λιγότερα και πραγματικά KM.

Καταλαβαίνω πως με τα χρήματα που διαθέτω θα πρέπει να ψάξω από 2010 και'11. Καύσιμο βενζίνη σίγουρα.
Οι επιλογές μου διαμορφώνονται:
Α..... Yaris, Fiesta στη πρώτη σειρά
B..... Jazz, Swift στη δεύτερη σειρά

Και κάπου στο άσχετο Hyundai I 20...... Δεν ξέρω αλήθεια γιατί το κοιτάω. Ίσως κάτι μου κάνει κλικ, αλλά δεν μπορώ να το αιτιολογήσω.
Και εννοείται ότι θα τα δει η κόρη μου (της έχω αδυναμία) πριν γίνει η κίνηση.

Περιμένω ότι θέλετε να με συμβουλέψετε και ευχαριστώ όλους από καρδιάς.
Green_Dragon
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό criuser » 13/09/18 6:45

Να σου ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα .

Θεωρώ και το έχω επιβεβαιώσει γιατί έκανα την ίδια έρευνα πριν 2 μήνες , ότι κανένας ιδιώτης δεν πουλάει αμάξι 5ετίας πλέον γιατί δεν έχει λόγο . Τα περισσότερα είναι ακόμα σε εγγύηση και το έχει επιλέξει μετά από πολύ σκέψη με μετρητά .

Τι υπάρχει λοιπόν στην αγορά ?

Τα λήζινγκ . Δικά μας και εισαγωγής , αλλά και τα νοικιάρικα . Τα νοικιάρικα και τα λήζινγκ εισαγωγής τα πουλάνε οι μάντρες .

Εκεί το γύρισμα των χλμ είναι κλασσική πρακτική , όπως και άλλα θέματα που πιθανότατα έχουν .

Υπάρχουν και οι δικές μας εταιρείες λήζινγκ . Εκεί μπορείς να βρείς 4-5 χρόνων αμάξια που είναι δικά τους και μπορούν να σου δώσουν ιστορικό και κάποια εγγύηση 3-6 μηνών . Αλλά είναι και πιο ακριβά .

Για παράδειγμα φίλος πήρε στην κόρη του πούντο ντίζελ 5-6 ετών κάπου στα 8-8500 από εταιρεία λήζινγκ .

Από την άλλη το Σκόντα σίτιγκο με χειροκίνητο , μην κοιτάξεις το αυτόματο , παίζει στα 9500 , το φάμπια με τα 75 άλογα και σε μία έκδοση με οθόνη στα 10500 και στα 10800 το C1 σε εκδόσεις πλούσιες .

Οπότε τελικά θα πρέπει να δεις τι παίζει στα 8-9000 από αυτά που ψάχνεις με τον κίνδυνο του μτχ , αντί για καινούργιο από τα 10-12 .

Ακόμα θα πρέπει να δει και η κόρη σου τι της αρέσει , γιατί είναι βασικό πράγμα αυτό . Ακόμα να δει αν θέλει εξοπλισμό ή δεν την νοιάζει και διάφορα άλλα .

Γενικά κοιτάς εσύ το μπάτζετ σου τι βγάζει και μετά κοιτάτε μαζί και το αισθητικό-εξοπλιστικό μέρος .
No substitute for cubic inches
criuser
4TF N4 Driver

Last Visit: 21/09/18 15:28

Δημοσίευσηαπό blackie13 » 13/09/18 7:16

μπορεις να δεις κι εδω:
https://www.carnext.com/el-gr/metaheiri ... utokinita/

απο leasing...χωρις γυρισμενα χιλιομετρα και σερβις μονο σε αντιπροσωπιες...
blackie13
4TF Newbie Driver

Last Visit: 29/08/18 8:14

Δημοσίευσηαπό Tiger » 13/09/18 12:20

Βλεπω σε αυτο το link το Captur του 2016 να κανει 110 ευρω κατω απο το καινουριο
Peugeot 3008 1.6 THP 165 ΕΑΤ6
Άβαταρ μέλους
Tiger
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 21/09/18 21:34

Δημοσίευσηαπό emminad » 13/09/18 14:36

Tiger έγραψε:Βλεπω σε αυτο το link το Captur του 2016 να κανει 110 ευρω κατω απο το καινουριο

Μάλλον θέλουν να δείξουν ότι είναι σαν καινουριο.!

Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
emminad
4TF Newbie Driver

Last Visit: 23/09/18 19:22

Δημοσίευσηαπό blackie13 » 14/09/18 20:30

το συγκεκριμενο ειναι αυτοματο...
20.370 η αρχικη...
blackie13
4TF Newbie Driver

Last Visit: 29/08/18 8:14

Επόμενο

Επιστροφή στο Κατασκευαστές και Μοντέλα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: flatmanager, Google Adsense [Bot], panormus772, Tiger και 20 επισκέπτες