22/04/19 5:03

DS7 CROSSBACK

Forum για μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά

Re: DS7 CROSSBACK

Δημοσίευσηαπό Fanis75 » 09/04/19 8:43

Θετικές οι πρώτες εντυπώσεις!

Όπως είπα και στον Ηρακλή, είναι ένα από τα καλύτερα (εαν όχι το καλύτερο!) αυτοκίνητα της κατηγορίας του, μακράν από τον ανταγωνισμό.
Άβαταρ μέλους
Fanis75
4TF N4 Driver

Last Visit: 19/04/19 16:15

Δημοσίευσηαπό Antonis55 » 09/04/19 8:59

Καλοτάξιδο, να το χαίρεσαι.

giorgos15 έγραψε:Το πλάτος του πίσω καθίσματος αρκετό για να εντυπωσιάσει τους 4 εφήβους που έκατσαν μαζί.

Κάτι δεν κατάλαβα μάλλον. 4 άτομα πίσω;
3 καθίσματα και 3 ζώνες δεν έχει;
Antonis55
4TF N1 Driver

Last Visit: 19/04/19 9:29

Δημοσίευσηαπό giorgos15 » 09/04/19 10:41

Ευχαριστώ!
Ναι έχεις δίκαιο 3 καθίσματα έχει. Χρειάστηκε όμως να μπουν για μια μικρη διαδρομή 4 άτομα, έφηβοι. Στα προηγούμενα αυτοκίνητά μου, όταν είχε χρειαστεί να γίνει αυτό, κάποιος έπρεπε να κάτσει στα πόδια του άλλου. Στο συγκεκριμένο χώρεσαν κανονικά. Γενικά το DS7 είναι το φαρδύτερο αυτοκίνητο της κατηγορίας του και συναγωνίζεται σε χώρους, αν δεν τα ξεπερνάει, και μεγαλύτερα μοντέλα όπως το XC60, το Q5 και το Χ3 που δοκίμασα. Άλλωστε, μαζί με το εντυπωσιακό παρουσιαστικό, οι χώροι ήταν ο κύριος λόγος που το προτίμησα.
giorgos15
4TF Newbie Driver

Last Visit: 12/04/19 16:57

Δημοσίευσηαπό Tkin73 » 09/04/19 14:42

Απροβληματιστα χλμ να έχεις! Πίσω έχει πραγματικά αψογους χώρους και ειδικά στα πόδια που απασχολεί τους ψηλούς μπαίνεις βγαίνεις κύριος!
Τωρα για το σχόλιο ότι το xc40 έχει γίνει σούπα σαν το κασκαι είναι από τα υπερβολικοτερα που έχω ακούσει! Δεν ξέρω που κυκλοφορει και βλέπει τόσα πολλα. Εγώ στην Θεσσαλονίκη περιφεριακο και ανατολικά βλέπω ελάχιστα.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Tkin73
4TF N3 Driver

Last Visit: 19/04/19 11:55

Δημοσίευσηαπό P@ulet@ » 09/04/19 15:21

Και στην Αθήνα, κέντρο και νότια προάστια που κυκλοφορώ, έχω δει ελάχιστα XC40. Τελείως άκυρο το σχόλιο...

Καλορίζικο το Citroen! Πέτυχα ένα προχθές και το είχα για λίγη ώρα μπροστά μου στο δρόμο. Πολύ εντυπωσιακό αμάξι!
Άβαταρ μέλους
P@ulet@
4TF N2 Driver

Last Visit: 19/04/19 15:54

Δημοσίευσηαπό giorgos15 » 09/04/19 19:02

Ευχαριστώ!
Προφανώς η σύγκριση με το Qashqai είναι υπερβολή, αλλά μάλλον μου το είπε για να δείξει πόσο συχνά βλέπει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Πάντως και εγώ που κυκλοφορώ κάθε μέρα Κηφισιά Αμπελόκηπους και πίσω, βλέπω αρκετά XC40, πολύ περισσότερα από όσα περίμενα ότι θα έβλεπα όταν σκεφτόμουν να το αγοράσω. Μάλιστα βλέπω να τα οδηγούν κυρίως γυναίκες. Εκτός από τη γειτόνισσα που το περέλαβε πριν ενα μήνα, ξέρω επίσης μια συνάδελφο που το παρέλαβε την περασμένη εβδομάδα, μια άλλη συνάδελφο που το περιμένει το Μάιο και ένα φίλο που το παρήγγειλε και το περιμένει το καλοκαίρι. Αλλωστε και οι λίστες με τις πωλήσεις ανα μοντέλο για τέλος 18 και αρχές 19 το έχουν πολύ ψηλά. https://www.autotriti.gr/data/newcars/bestseller/montela/2019.asp Τους τελευταίους μήνες φαίνεται να βγαίνουν 70-100 νέα XC40 κάθε μήνα στους δρόμους. Αν σκεφτούμε ότι το αυτοκίντο απευθύνεται κυρίως σε οικογένειες, δεν μου κάνει εντύπωση που τα βόρεια προάστια είναι ήδη γεμάτα με μαμάδες που τα οδηγούν :)
giorgos15
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό giorgos15 » 09/04/19 19:06

Σε οικογένειες βέβαια απευθύνεται μόνο στην Ελλάδα. Στην Ευρώπη είναι πολύ πιο νεανικό.
Και για να μην παρεξηγηθώ, το θεωρώ εξαιρετικό αυτοκίντο - δεν είναι τυχαία η μεγάλη επιτυχία του διεθνώς. Άλλωστε παρά τους σχετικά μικρούς χώρους, αν δεν είχα δει τυχαία το DS περνώντας έξω από την έκθεση στην Κηφισίας, το Volvo θα είχα αγοράσει :)
giorgos15
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό giannis3011 » 09/04/19 19:10

Το xc40 απευθυνεται σε millennials οπως δηλωνουν απο τη βολβο,δλδ σε 30αρηδες πανω κατω...(προφανως και ο στοχος τους δεν ειναι αυτη η κατηγορια στην ελλαδα)
Λογικο να μην απευθυνεται σε οικογενειαρχες με 2 3 παιδια λογω χωρων....Αλλα για μια νεα οικογενεια με ενα παιδι επαρκει ανετα...πχ εγω νιοπαντρος χωρις παιδια σκυλια δεν εχω καταφερει να γεμισω ουτε το μισο..
Το χω 6 μηνες και ζητημα να εχω συναντησει αλλα 5...

Υγ με προλαβες με το νεο σου ποστ για το κοινο στην ελλαδα αλλα το ειχα γραψει ηδη...
Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
giannis3011
4TF A5 Driver

Last Visit: 19/04/19 20:28

Δημοσίευσηαπό iraklis1 » 14/04/19 17:10

Μετά από μια εβδομάδα συμβίωσης χωρίς να έχω προλάβει να κάνω αρκετές βόλτες, μόνο καμία 200αρια χιλιόμετρα, έχω να πω ότι για αρχή είμαι εντυπωσιασμενος. Το αυτοκίνητο είναι ψηλό τρομερά άνετο με πολύ μεγάλους χώρους για τους επιβάτες. Στο πίσω κάθισμα μαμά, παιδικό κάθισμα και μεγάλο παιδί κάθονται βασιλικά και δεν ακουμπάνε καν μεταξύ τους. Ο δε χώρος για τα πόδια είναι τόσος που κάθονται οκλαδον σταυροποδι ξάπλα και όπως αλλιώς μπορείς να φανταστείς. Ο χώρος αποσκευών μεγάλος αλλά δεν είναι ανάλογος των χωρών της καμπίνας. Στον δρόμο είναι λιμουζίνα το αμάξι. Δεν ακούς τίποτα. Έχει μια άνεση και ποιότητα κυλησης αξιοθαύμαστη. Μόνο σε σαμαρακια και εγκαρσιες ανωμαλίες δυσανασχετεί. Ίσως παραείναι άνετη θα έλεγα. Δεν έχω δοκιμάσει την σπορ χαρτογράφηση να δω εάν αλλάζει κάτι. Ο κινητήρας με το κιβώτιο συνεργάζονται άψογα μέχρι 150 περίπου που το πήγα. Χαϊδεύεις λίγο το γκάζι και αμέσως υπακούει. Φαντάζομαι και στις προσπεράσεις θα είναι κομπλέ με kickdown. Μέσα στην πόλη με το οχταρι κιβώτιο κίνησαι πολύ άνετα και χαλαρά. Κατανάλωση πόλης κυρίως 9 λίτρα. Στην έθνικη για λίγο που το πήγα έχει κάποιους αεροδυναμικους θορύβους από τους καθρέφτες εκεί στα 150 χιλιομετρα. Τα συστήματα lane assist,, αυτόματου φρενάρισματος, νεκρού σημείου, αισθητήρες μπρος και πλαϊνοι γενικά χτυπανε συνέχεια που θα μου πάρει καιρό να συνηθίσω αν και απενεργοποιουνται εάν θέλεις. Η οθόνη τι να πω. Θέλει πολύ χρόνο για να βρεις όλες τις λειτουργίες της. Γενικά πολύ ευχαριστημένος. Το Πάσχα που θα πάμε μακρινό ταξιδάκι με στροφές και μπόλικη εθνική θα έχω πιο ολοκληρωμένη αποψη
iraklis1
4TF Newbie Driver

Last Visit: 14/04/19 17:27

Δημοσίευσηαπό dettol » 14/04/19 17:30

Είναι μεγάλη υπόθεση να είναι κανείς ευτυχισμένος με τις επιλογές του, ειδικά όταν έχει δαπανήσει τόσα χρήματα. Καλά ταξίδια και ήρεμες μετακινήσεις μέσα στην πόλη!
dettol
4TF N2 Driver

Last Visit: 19/04/19 18:32

Δημοσίευσηαπό γιωργος τ » 17/04/19 13:38

καλησπερα στα παιδια και καλοριζικα σε αυτους που παρελαβαν / πολλα και καλα ταξιδια. Ο εκτελωνισμος μου ειπε η DS οτι θελει 10 εργασιμες μερες. Η εμπειρια απο αυτους που ηδη παρελαβαν τι λεει??
γιωργος τ
4TF Newbie Driver

Last Visit: 09/04/19 12:50

Δημοσίευσηαπό giorgos15 » 17/04/19 17:26

καλησπέρα. Πότε το περιμένεις; Με το καλό να το δεχτείς. Το δικό μου είχε φτάσει Πειραιά Σάββατο και το παρέλαβα μεθεπόμενη Τρίτη, δηλαδή 10-11 μέρες μετά για εκτελωνισμό, πινακίδες, καθαρισμα, ελέγχους, κλπ. Μεσολάβησε και αργία 25/3. Σε γενικές γραμμές οι άνθρωποι της DS υπήρξαν άψογοι σε ό,τι μου είπαν - ελπίζω να μπορώ να λέω το ίδιο στο μέλλον και για το συνεργείο.

Το αυτοκίντητο συνεχίζει να μου αφήνει άριστες εντυπώσεις: Το κυριότερο άγχος μου είχε να κάνει με το εσωτερικό του που μου φαινόταν υεπρφορτωμένο και ανησυχούσα ότι θα με κούραζε. Προς το παρόν όχι μόνο δεν με έχει κουράσει αλλά κάθε μέρα το νιώθω και πιο άνετο. Ευρύχωρο, φωτεινό, εξαιρετικά ευχάριστο. Τα ίδια λένε και οι συνεπιβάτες. Επίσης, αντίθετα με τα όσα έλεγαν σε κάποια τεστ που είχα δει, η απόκριση της οθόνης είναι μια χαρά και η χρήση των διαφόρων λειρτουργιών και χειριστήριων ιδιαίτερα εύκολη, για όποιον τουλάχιστον μπορεί να χειριστεί τεχνολογία επιπέδου ενός απλού smartphone. Αν υπάρχει κάποιο αρνητικό σχόλιο, αυτό έχει να κάνει γενικά με το αν υπάρχει πραγματικός ρόλος ύπαρξης των δυο τόσο μεγάλων οθονών. Πέραν του gps, που πραγματικά βοηθάει πολύ να μπορείς να το προγραμματίσεις στην touch screen οθόνη και μετά να το βλέπεις στο κεντρικό καντράν, δεν βλέπω να υπάρχουν λειτουργίες που να αξιοποιούν (και να δικαιολογούν) την ύπαρξη δυο τόσο μεγάλων οθονών. Επίσης οι φωνητικές εντολές πάσχουν. Πρεπει να κωδικοποιήσεις τα πάντα ώστε να μπορείς να χειρίζεσαι το gps κυρίως με τη φωνή σου. Το (επίσης προβληματικό) siri είναι αρκετά πιο αποτελεσματικό από το σύστημα του αυτοκινήτου. Τέλος οι επιλογές του πώς και ποιες πληροφορίες εμφανίζονται στο καντράν είναι αρκετά περιορισμένες σε σχέση με αυτό που περίμενα.

Η κύλιση του αυτοκινήτου παραμένει απολαυστική, το start stop και το αυτόματο χειρόφρενο δουλέυουν πολύ καλά, η κατανάλωση σε αυτά τα πρώτα 750 χλμ (~80% πόλη - 20% αυτοκινητόδρομοι) έχει γράψει 8.2 λίτρα/100 χλμ.

Δεν είμαι σίγουρος για τα ακριβότερα μοντέλα, αλλά νομίζω ότι το 1.2 be chic business πολύ δύσκολα ξεπερνιέται από τον ανταγωνισμό σε σχεση αξίας/τιμής για κάποιον που ενδιαφέρεται για μεγάλους χώρους, ξεχωριστή εμφάνιση και αίσθηση πολυτέλειας. Π.χ. το Q3, που με αντίστοιχο εξοπλισμό κοστίζει σχεδόν 14.000 ευρώ περισσότερα, αντικειμενικά υπολείπεται σημαντικά σε επίπεδο χώρων, ενώ η υποκειμενική μου άποψη είναι ότι η εμφάνισή του δεν είναι ούτε τόσο ενδιαφέρουσα ούτε τόσο επιβλητική. Όποιος έχει μπει στο αυτοκίνητο και με έχει ρωτήσει πόσο κόστισε η αγορά, δυσκολεύεται να το πιστέψει. Αν βάλεις και τη χαμηλή κατανάλωση, τα σχεδόν μηδενικά τέλη και την κυκλοφοαρία στο δακτύλιο χωρίς περιορισμούς, αναρωτιέμαι πώς στα βόρεια προάστια που κινούμαι έχω δει μόνο ένα ακόμα ds7.

Τελος πάντων, αρκετά με τον ενθουσιασμό, ελπίζω να λέω τα ίδια και ένα χρόνο αργότερα :)
giorgos15
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό dettol » 17/04/19 19:46

Είσαι ικανοποιημένος με τον κινητήρα; Έχεις μετακινηθεί φορτωμένος με επιβάτες αν όχι και αποσκευές τους;
dettol
4TF N2 Driver

Last Visit: 19/04/19 18:32

Δημοσίευσηαπό giorgos15 » 17/04/19 22:17

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο σχόλιο ο κινητήρας είναι μια χαρά. Ξεπέρασε τις (περιοριμένεσ) προσδοκίες μου. Προφανώς δεν είναι για νευρική οδήγηση, άλλωστε ούτε το ψηλό ογκώδες αμάξωμα ούτε η πολύ άνετη θέση οδήγησης σε προδιαθέτει για κάτι τέτοιο. Αλλά και στις ανηφόρες και στα προσπεράσματα κινείσαι εντελώς απροβλημάτιστα. Δεν τον έχω πιέσει γιατί είμαι ακόμα στο στρώσιμο αλλά με φορτίο 280 κιλά στον αυτοκινητόδρομο κινήθηκε μέχρι τα 160 μια χαρά. Το Πάσχα θα γεμίσω και το πορτμπαγκάζ, θα το οδηγήσω και πιο γρήγορα και θα επανέλθω με νέο σχόλιο. Πάντως για τον συγκεκριμένο κονητηρα έχουν γραφτεί πολλά καλά που καθησυχάζουν τις ανησυχίες. Δες και εδώ http://www.4drivers.gr/single-post/2017/02/15/-crossover-Peugeot-3008-12-PureTech-130%3f_amp_
giorgos15
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό γιωργος τ » 18/04/19 10:41

καλημερα 'giorgos15'. Το αυτοκινητο ξεφορτωθηκε στις 15 απριλιου και ελεγα μηπως και το παραλαβω πριν το Πασχα
αλλα το βλεπω δυσκολο και συμφωνα με αυτο που μου εγραψες. Ευχαριστα πραγματα μας λες για την συμπεριφορα και λειτουργικοτητα του αυτοκινητου και μας ανεβαζεις την αγωνια για την παραλαβη. Αλλα ακουγετε ακομα πιο καλο η αψογη συμπεριφορα της DS και μπραβο τους.
γιωργος τ
4TF Newbie Driver

Last Visit: 09/04/19 12:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κατασκευαστές και Μοντέλα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot], petros3110 και 13 επισκέπτες