22/01/19 15:36

Αυτόματο φρενάρισμα, προειδοποίηση εκτροπής λωρίδας κ.α.

Forum για γενικά θέματα πάνω στην αυτοκίνηση

Αυτόματο φρενάρισμα, προειδοποίηση εκτροπής λωρίδας κ.α.

Δημοσίευσηαπό riverael1 » 10/01/19 20:05

Ποια η γνώμη σας (απο όσους τα έχετε στα αυτοκίνητα σας) για τα ακόλουθα συστηματα;
1) Αυτόματο φρενάρισμα
2) προειδοποίηση εκτροπής λωρίδας
3) start/stop
4) αισθητήρας φωτός/βροχής
5) blind spot warning
6)head up display
8) ανίχνευση ορίων ταχύτητας
9) android auto σε σχέση με απλή σύνδεση πολυμέσων με bluetooth
10) adaptive cruise control
11) Αυτόματο εναλλαγή μεσαίας/μεγάλης σκάλας

Ποια απο αυτά αξίζουν τα λεφτά τους; έχουν νόημα η τα περισσότερα ειναι marketing?
Duster 1,5 4x4
Άβαταρ μέλους
riverael1
4TF A5 Driver

Last Visit: 19/01/19 23:27

Re: Αυτόματο φρενάρισμα, προειδοποίηση εκτροπής λωρίδας κ.α.

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 10/01/19 20:48

riverael1 έγραψε:Ποια η γνώμη σας (απο όσους τα έχετε στα αυτοκίνητα σας) για τα ακόλουθα συστηματα;
1) Αυτόματο φρενάρισμα Ναι εννοείτε πως αν μπορείς να το βάλεις το βάζεις, δεν το χω ενεργοποιήσει ποτέ βέβαια
2) προειδοποίηση εκτροπής λωρίδας δεν έχω γνώμη
3) start/stop ανούσιο, δεν υπάρχει μείωση στην κατανάλωση, συν ότι προσθέτει μια έξτρα φθορά και η μπαταρίες start/stop κοστίζουν πολύ περισσότερο
4) αισθητήρας φωτός/βροχής αισθητήρας φωτός κάτι παραπάνω από χρησιμότατος, απλά δε θα ξαναασχοληθείς με τον διακόπτη των φώτων. Της βροχής προσωπικά ποτέ δε με βόλεψε
5) blind spot warning δεν έχω γνώμη
6)head up display δεν έχω γνώμη
8) ανίχνευση ορίων ταχύτητας δεν έχω γνώμη, αλλά αν κρίνω το πόσο με βοηθάει το GPS σίγουρα είναι χρήσιμο
9) android auto σε σχέση με απλή σύνδεση πολυμέσων με bluetooth marketing
10) adaptive cruise control δεν έχω γνώμη αλλά πρέπει να γ@μαει
11) Αυτόματο εναλλαγή μεσαίας/μεγάλης σκάλας τέλειο

Ποια απο αυτά αξίζουν τα λεφτά τους; έχουν νόημα η τα περισσότερα ειναι marketing?

:roll:
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Last Visit: 18/01/19 14:18

Δημοσίευσηαπό panormus772 » 10/01/19 21:13

riverael1 έγραψε:Ποια η γνώμη σας (απο όσους τα έχετε στα αυτοκίνητα σας) για τα ακόλουθα συστηματα;
1) Αυτόματο φρενάρισμα - Δεν το έχω
2) προειδοποίηση εκτροπής λωρίδας - Δεν το έχω
3) start/stop - Δε μου έχει φανεί χρήσιμο (ίσως μόνο σαν ένδειξη ότι μπορεί να τελειώνει η μπαταρία),το απενεργοποιώ
4) αισθητήρας φωτός/βροχής - των φώτων πολύ χρήσιμος,της βροχής δε με βολεύει
5) blind spot warning - Δεν το έχω
6)head up display - Δεν το έχω
8) ανίχνευση ορίων ταχύτητας - Δεν το έχω (αλλά μάλλον είναι χρήσιμο)
9) android auto σε σχέση με απλή σύνδεση πολυμέσων με bluetooth - θετικό το ότι έχεις gps ως googlemaps, ως bluetooth ουδέν ιδιαίτερο
10) adaptive cruise control - Δεν το έχω,αλλά είχα κι έχω απλό cc και σε εθνική είναι ωφέλιμο,οπότε το acc το θεωρώ ακόμη καλύτερο
11) Αυτόματο εναλλαγή μεσαίας/μεγάλης σκάλας Δεν το έχω,αλλά ακούγεται χρήσιμο -ιδίως για επαρχιακό δρόμο,όχι καλά φωτισμένο που όταν διασταυρώνεις τον απέναντι πρέπει συνεχώς να ελέγχεις το διακόπτη φώτων

Το s/s και το c.c. τα είχα από παλιότερα αμάξια, ΑΑ,αισθητήρες φώτων-βροχής απέκτησα με το Scross

Ουκ ένι ιατρικήν είδέναι, όστις μη οίδεν ό τι εστίν άνθρωπος.
Ιπποκράτης, 460-377 π.Χ.
panormus772
4TF N2 Driver

Last Visit: 19/07/18 23:33

Δημοσίευσηαπό kiloMeater » 10/01/19 22:01

1) Αυτόματο φρενάρισμα εννοειται το βαζεις, απο τα πιο χρησιμα. μεχρι στιγμης μου εχει τραβηξει το αφτι μια φορα αλλα στα σοβαρα δεν μπηκε , ομως δινει μια σιγουρια το να ξερεις οτι ειναι εκει . Επισης βοηθαει να μην τρακαρεις στο παρκαρισμα, στο αυτοματο τουλαχιστον δε σε αφηνει να πας τερμα κοντα σε αντικειμενο
2) προειδοποίηση εκτροπής λωρίδας προσωπικα το βρισκω εξαιρετικο ΟΜΩΣ απο κουβεντες εχω καταλαβει οτι παιζει μεγαλο ρολο η σημανση των δρομων. Αυστρια που γενικα τα βαψιματα κατω ειναι στην πενα, παιζει πολυ καλα. για αλλα μερη, δεν ξερω
3) start/stop εγω κακο δεν το βρισκω ... στη διαδρομη μου το πρωι εχει μερικα φαναρια που κανουν 1 λεπτο το ενα . παιζει να μου κοψει απο 10% εως και 30% του χρονου .. μονο που τωρα το χειμωνα με τα κρυα εδω απενεργοποιειται, το ιδιο και με τις πολλες ζεστες, καλοκαιρι ελλαδα πχ
4) αισθητήρας φωτός/βροχής εχω απο το 2012 και δεν μπορω να διανοηθω αμαξι χωρις... φωτα με το χερι, θα ξεχασεις πως γινεται
5) blind spot warning χρησιμο.
6)head up display δεν ξερω. το 5008 εχει το τιμονι κατω απο τα οργανα οποτε το active display ειναι στο υψος των ματιων και ειναι κατι σαν HUD, αλλα κανονικο HUD δεν εχω οδηγησει για ωρα
8) ανίχνευση ορίων ταχύτητας υπο συνθηκες ναι. εγω πχ δουλευω πολυ το sped limiter εντος πολης και το acc εκτος οποτε βοηθαει γιατι αυτοματοποιει σε μεγαλο βαθμο τις αλλαγες οριων. απο αξιοπιστια ειναι καλο, 9/10 θα διαβασει τις πινακιδες
9) android auto σε σχέση με απλή σύνδεση πολυμέσων με bluetooth το ΑΑ ειναι μεγαλη ιστορια, σιγουρα ναι.
10) adaptive cruise control ναι αλλα οκ δε χαλασε ο κοσμος και με το απλο cc να εισαι. με την καμια ομως χωρις cc (εποχή λίθου)
11) Αυτόματο εναλλαγή μεσαίας/μεγάλης σκάλας παλι εξαρταται που οδηγας , εγω το εχω αφησει στο on αλλα αμα δεν εμπαινε μονο του μερικες φορες με το χερι ουτε που θα ασχολουμουνα να βαλω μεγαλη σκαλα

επισης το αυτοματο παρκαρισμα (καθετο ή παραλληλο) ειναι μεγαλη ευκολια αν δεν το πολυεχεις εσυ η καποιο αλλο μελος της οικογενειας πχ

Άβαταρ μέλους
kiloMeater
4TF N3 Driver

Last Visit: 19/01/19 23:55

Δημοσίευσηαπό iceman7 » 10/01/19 22:47

1) Αυτόματο φρενάρισμα
3) start/stop
5) blind spot warning
6)head up display

Όλα nice to have, κατά καιρούς τα είχα ή τα έχω σχεδόν όλα, αλλά δεν θα σκότωνα να τα έχω.

Το πρώτο πάει για στάνταρ και οκ ακόμα δεν μου έχει τύχει να επεμβαίνει πλην ένδειξης αλλά οκ
Το 2 απίστευτα ενοχλητικό. Σε δυο αμάξια μονίμως off.
Το 3 ομοίως
Το 4 οκ για τη βροχή εν μέρει αν και επικίνδυνο καθημερινά. Των φώτων τραγική μαλακια μόνη χρησιμότητα σε τούνελ για τους ξεχασιάρηδες
Το 5 αμφιβάλω αν και πως λειτουργεί σωστά ωστόσο μέσα στην πόλη μάλλον χρήσιμο
Το 6 εφέ και μόνο
Το 7 δεν υπάρχει
Το 8 άλλη μαλακια λες και δεν έχεις μάτια
Το 9 καλύτερο από το τίποτα αλλά ακόμα καλύτερο pure android και τέρμα με την κάθε μαλακια της κάθε εταιρείας
Το 10 λένε ότι είναι διαφορετικό από το απλό που είναι απλά ξεκούραση. Ωστόσο δεν εμπιστεύομαι ακόμα καμία μηχανή να με οδηγεί
Το 11 αν το αμάξι έχει χάλια φώτα πολύ χρήσιμο. Αλλιώς περιττό
Άβαταρ μέλους
iceman7
4TF S1600 Driver

Last Visit: 19/01/19 1:49

Δημοσίευσηαπό criuser » 11/01/19 6:40

1) Αυτόματο φρενάρισμα ----Χρήσιμο , θα γίνει στάνταρ τους επόμενους μήνες ---
2) προειδοποίηση εκτροπής λωρίδας----Το ενεργό το θεωρώ λάθος , η προειδοποίηση χρήσιμη , αλλά όχι κάτι το απαραίτητο---
3) start/stop----δεν οδηγώ τόσο εντός πόλης , αλλά μάλλον θα βοηθάει---
4) αισθητήρας φωτός/βροχής-----μαζί με τον ηλεκτροχρωμικό καθρέπτη είναι μακράν τα πιο χρήσιμα . Της βροχής τον έβαλα πριν 21 χρόνια και τα τρία πριν 18 χρόνια και δεν θα αγόραζα αμάξι χωρίς αυτά----
5) blind spot warning---χρήσιμο , αλλά το έχουν εδώ και χρόνια με διαφορετικό κομμάτι καθρέπτη---
6)head up display---δεν με ενδιαφέρει---
8) ανίχνευση ορίων ταχύτητας ---τα λέει και το ναβι το here στο τηλλεφωνο και σου φωνάζει αν τα περάσεις--
9) android auto σε σχέση με απλή σύνδεση πολυμέσων με bluetooth---όχι κάτι ιδιαίτερο----
10) adaptive cruise control---Το απλό το δουλεύω πάντα στα ταξίδια εδώ και 20+ χρόνια . Αυτό ίσως ορισμένους τους χαλαρώσει υπερβολικά και φέρει υπνηλία . Θα πρέπει να είναι πολύ αξιόπιστο και δεν είμαι σίγουρος αν είναι ακόμα---
11) Αυτόματο εναλλαγή μεσαίας/μεγάλης σκάλας---Θεωρητικά χρήσιμο , αλλά εδώ που οι 7 στους 10 είναι μλκες με ψευτοξένον και στραβά φώτα , μάλλον θα ήθελα να έχω κάτι προβολείς που να τους τσακίζουν :lol: ----

Η επόμενη δεκαετία θα είναι αυτή της προσαρμογής στην αυτόνομη οδήγηση .
No substitute for cubic inches
criuser
4TF N4 Driver

Last Visit: 19/01/19 11:55

Δημοσίευσηαπό MONMAN2 » 11/01/19 9:52

...

θα πω μόνο γιαυτά που δοκίμασα στην πράξη σε αυτοκίνητα που είχα και έχω.

4 Βοηθάει παρα πολύ σε δύσκολες συνθήκες κακοκαιρία με τούνελ σε Εγνατία πχ τα χέρια στο τιμόνι το βλέμμα στο δρόμο και ασε να κάνουν οι αυτοματισμοί την δουλειά, σε όσα αυτοκίνητα το εχω/ είχα πήγαινε πακέτο με ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη που είναι απο τα πιο χρήσιμα αξεσουάρ. Στο iQ εχει μια λειτουργεία στους αυτόματους υαλοκαθαριστήρες που αυξομειώνει την ευαισθησία του αισθητήρα , πολύ χρήσιμο.

Στα μείον ,αν αφήνεις τα φώτα συνέχεια στο αυτόματο σημαίνει πως ανάβεις -σβήνεις τα φώτα με τον κινητήρα εκτός λειτουργείας και να τρώνε οι λάμπες τις αυξομειώσεις του βολτάζ όταν μιζάρεις /σβήνεις, αποδεδειγμένα μειώνεις την ζωή στους λαμπτήρες . Για να προστατέψω τους λαμπτήρες που στο Mondeo ηταν ακριβά xenon έβαζα τα φώτα στο αυτόματο αφού έβαζα μπροστά δεν έκαψα λάμπα ποτέ 10 χρόνια που είχα το αυτοκίνητο , στο iQ σε έξι μήνες ο μικρός που το οδηγεί και εχει τα φώτα συνέχεια στο auto και βάζει μπροστά 10 φορές το λιγότερο καθημερινά έκαψε ήδη λάμπα ευτυχώς είναι φθηνές 5 € :)

10 Το απλό cc που έχω στο yaris είναι πολύ χρήσιμο ,ξεμουδιάζεις τα πόδια στα μακρινά ταξίδια και γλυτώνεις πρόστιμα της τροχαίας στα επικίνδυνα σημεία ,πιστεύω πως η πιο εξελιγμένη εκδοχή του θα βοηθάει ακόμα περισσότερο .
Mazda 818, Fiat punto , Toyota Hiace, Suzuki swift Gti, Ford Mondeo 1.8 / ST-220, Opel Corsa Cdti, Mitsubishi SZ3, Toyota Yaris D4D , Volvo S60 2.0T, Toyota iQ 1.0...τώρα με δυο Toyota πρέπει να γίνω TOYOMAN!
MONMAN2
4TF N2 Driver

Last Visit: 16/01/19 18:09

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 11/01/19 10:00

MONMAN2 έγραψε:
Στα μείον ,αν αφήνεις τα φώτα συνέχεια στο αυτόματο σημαίνει πως ανάβεις -σβήνεις τα φώτα με τον κινητήρα εκτός λειτουργείας και να τρώνε οι λάμπες τις αυξομειώσεις του βολτάζ όταν μιζάρεις /σβήνεις, αποδεδειγμένα μειώνεις την ζωή στους λαμπτήρες .

Σε 2 αυτοκίνητα με αυτόματα φώτα δεν το κάνουν αυτό. Αφού πάρει μπρος ο κινητήρας μετά από 2sec περίπου ανάβουν τόσο τα daylights όσο και η μεσαία σκάλα αν είναι απαραίτητο. Στο σβήσιμο στο 308 τα χω βάλει να σβήνουν μετά από 1 λεπτό, στο V40 σβήνουν κατευθείαν.

Edit: Στο 308 με το που ξεκλειδώσεις επίσης ανάβουν τα φώτα ωστόσο μόλις γυρίσεις τον διακόπτη πριν μιζάρεις ξανασβήνουν.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Last Visit: 18/01/19 14:18

Δημοσίευσηαπό MONMAN2 » 11/01/19 10:20

Στο Mondeo (2005) και στο iQ (2009) φαίνεται οτι είναι παλιότερης τεχνολογίας (προ canbus τεχνολογίας μάλλον) και δουλεύουν όπως περιέγραψα.
Mazda 818, Fiat punto , Toyota Hiace, Suzuki swift Gti, Ford Mondeo 1.8 / ST-220, Opel Corsa Cdti, Mitsubishi SZ3, Toyota Yaris D4D , Volvo S60 2.0T, Toyota iQ 1.0...τώρα με δυο Toyota πρέπει να γίνω TOYOMAN!
MONMAN2
4TF N2 Driver

Last Visit: 16/01/19 18:09

Δημοσίευσηαπό Antonis55 » 11/01/19 10:34

iceman7 έγραψε:Το 7 δεν υπάρχει

Antonis55
4TF Newbie Driver

Last Visit: 20/01/19 0:12

Δημοσίευσηαπό riverael1 » 11/01/19 12:04

Antonis55 έγραψε:
iceman7 έγραψε:Το 7 δεν υπάρχει

Χαχα ουτε το 8..
Duster 1,5 4x4
Άβαταρ μέλους
riverael1
4TF A5 Driver

Last Visit: 19/01/19 23:27

Δημοσίευσηαπό kiloMeater » 11/01/19 12:10

MONMAN2 έγραψε:Στο Mondeo (2005) και στο iQ (2009) φαίνεται οτι είναι παλιότερης τεχνολογίας (προ canbus τεχνολογίας μάλλον) και δουλεύουν όπως περιέγραψα.
Ναι στα πιο πρόσφατα αμάξια το έχουνε φτιάξει αυτό
Άβαταρ μέλους
kiloMeater
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό alejandro » 14/01/19 19:46

1) Αυτόματο φρενάρισμα

Εξαρτάται ποιας εταιρείας. Εξαρτάται σε ποια χώρα. Οταν σου σκαει το μηχανάκι μπροστά απο πλαϊ στα 10εκ, και σου πλακώσει το σύστημα τα φρένα (ενω το μηχανακι παει πιο γρήγορα από εσένα και δε το χτυπας)... όχι. Προσωπικά το μισώ όπως και οτιδήποτε επεμβατικό στο ρυθμό ή πορεία οδηγησης.

Ελεος. Αν οδηγείς στο αμερικα και 5 λιτρα καφε δε σου φτανουν... ναι.. χρησιμο... ευρωπη, όχι

3) start/stop

Επίσης μισητό μαραφέτι. Δε ξέρω για ποιο λόγο αλλά με εκνευριζει να ακουω το δικό μου και άλλα οχήματα να παιρνουν μπρος σε καθε φανάρι.
Επισης, ότι και να λένε, θεωρω οτι ταλαιπωρείς κατα καποιο τρόπο το αυτοκίνητο. Το θεωρώ σπατάλη

Στο Λέξους λειτουργούν άψογα και μου αρέσουν πολύ. Ιδιως ο αισθητηρας βροχης ειναι το μόνο μπλιμπλικι που μου αρέσει.
Οπως προαναφερθηκε ομως, φωτα ίσως να πρέπει να αλλάζεις συχνά λάμπες.

5) blind spot warning

Δεν έχω, αλλά φαντάζομαι οκ... αν και οι παραβολικοί καθρεφτες (στις άκρες τους) που είχα σε ΦΒ/Αουντι έκαναν μια χαρα δουλειά. Μου λέιπει πολύ αυτη η λεπτομέρεια.

6) head up display

Προσωπικά, δε το βλέπω ποτέ στο Λεξους, πάντα κοιτω τα όργανα... ειναι μπουρδα, μιας και το μάτι μου παιρνει ώρα να εστιάσει. Οποτε προτιμώ το πίνακα που τα δειχνει όλα πιο καθαρά.

Εχμμμ... στην Ελλάδα; Γιατι θα σε πιασει κανένας;

Καλό για χάρτες ιδιως...

Δε το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αν ήμουν καουμποϋς στα αποστακτηρια του Τζακ Ντανιελζ και έπρεπε για να παρω τσιγάρα να κάνω 27334340χλμ σε ευθεία, ίσως. Στην Ελλάδα; Ελεος.

Δε ξέρω. Αν δουλευει σωστά, ναι.

Προσωπικά θεωρώ χρήσιμο το 5% των νέων τεχνολογιών
alejandro
4TF N2 Driver

Last Visit: 04/01/19 14:06

Δημοσίευσηαπό dettol » 19/01/19 10:00

1) Αυτόματο φρενάρισμα
3) start/stop
5) blind spot warning
6)head up display

Ας πω και εγω την αποψη μου (για οσα απο αυτα εχω αποψη)

2. το θεωρω χρησιμο, ειδικα, οταν ειναι ημι-αυτονομη οδηγηση (δηλαδη στριβει το αμαξι για να μεινει μεσα στη λωριδα) σε πολυ συγκεκριμενες συνθηκες ομως. Για παραδειγμα εισαι στην εθνικη και θες για 2-3 δευτερολεπτα να μην προσεχεις (π.χ. πινεις λιγο νερο, βαζεις γυαλια ηλιου, ανοιγεις τσιχλα). Το ξερω οτι δεν πρεπει να το κανουμε, αλλα θεωρω οτι λιγο-πολυ ολοι μας το εχουμε κανει, οποτε η υπαρξη αυτου του συστηματος θεωρω οτι βοηθαει. Σε συνθηκες πολης προφανως και δεν εχει λογο υπαρξης. Ακομα και στην εθνικη θελει προσοχη γιατι σε καποια σημεια η διαγραμμιση ειναι κουκουρουκου

3. θα υποθεσω οτι μας λενε αληθεια και δεν φερει καμμια μειωση στη διαρκεια ζωης κινητηρα/ηλεκτρικων. Το κρινω μονο ως το λειτουργικο του κομματι. Χρησιμο οταν εισαι σε κινηση, αλλα προσωπικα το θεωρω επικινδυνο οταν οδηγεις σε στενα και διασχιζεις πολλα ΣΤΟΠ και διασταυρωσεις. Το προβλημα ειναι ακομη μεγαλυτερο στα αυτοματα. Στα χειροκινητα ειναι τα πραγματα πιο απλα, διοτι (απο οτι ξερω) με το που πατησεις συμπλεκτη αναβει ο κινητηρας. Σε ΣΤΟΠ φανταζομαι οι πιο πολλοι περιμενουν με συμπλεκτη και 1η στο κιβωτιο, ετσι το συστημα δεν ενεργοποιειται. ΣΕ αυτοματο ομως που περιμενεις πατωντας φρενο, ο κινητηρας σβηνει

4. απο τα αυτοματα συστηματα που οταν κανουν τη δουλεια τους σωστα, ξεχνας οτι υπαρχουν. Θα ηθελα να το ειχα, αλλα δεν στενοχωριεμαι που δεν το εχω.

5. Το θεωρω χρησιμο και θα το ηθελα πολυ, ισως εκανα χαζομαρα που δεν το προσθεσα ως εξτρα.

6. Χρησιμο υπο προϋποθεσεις. Στην παρουσα φαση, οπως ειναι τωρα τα HUDs θεωρω οτι δεν αξιζει.

9. Για τους περισσοτερους ειναι ενας φτηνο τροπος να εχουν navigation στο αυτοκινητο τους. Σιγουρα ειναι αυτο αλλα ειναι και πολλα αλλα. Εχεις τη δυνατοτητα να στελνεις και να σου διαβαζει sms, να παιρνεις τηλεφωνο με φωνητικη εντολη, να βαζεις ειδοποιησεις-ραντεβου και να δινεις εντολες στους αυτοματισμους του σπιτιου σου (π.χ. να βρισκεις ετοιμο ζεστο νερο οταν γυρισεις σπιτι). Εννοειται οτι ο πιιο απλος τροπος χρησης του ειναι μεσω των συμβατων εφαρμογων. Το θεωρω παρα πολυ χρησιμο, αλλα εχει καποιους περιορισμους. α) ελλειψη ελληνικων, β) προϋποθετει ενσυρματη συνδεση, γ) ο google assistant του android auto ειναι πιο περιορισμενος σε σχεση με αυτον ενος κινητου (αυτο ομως ειναι θεμα software και ανα πασα στιγμη αλλαζει-βελτιωνεται). Η επομενη γενια του android auto/apple carplay που θα υποστηριζει ασυρματη ζευξη σε συνδυασμο με ασυρματη φορτιση των κινητων πιστευω θα κανει παταγο και θα το χρησιμοποιουμε οπως τωρα το bluetooth των αυτοκινητων. Μπαινεις μεσα και απλα δουλευει.

10. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!! δεν ειναι ουτε για αττικη οδο ουτε για δρομους εντος των πολεων, αλλα οταν βγεις εθνικη για πολυωρο ταξιδι ειναι απιστευτα ξεκουραστο και σε βοηθαει με την οικονομια καυσιμου.

11. Δεν το εχω δει σε λειτουργια ακομα, οποτε επιφυλασσομαι.
dettol
4TF A5 Driver

Last Visit: 31/12/18 14:12

Δημοσίευσηαπό kiloMeater » 19/01/19 14:51

Για το ss , είναι θέμα εξάσκησης.
Εκτός του ότι μπορεί να το απενεργοποιήσει κάποιος για λίγη ώρα ( πχ εγώ όταν φτάνω στο σχολείο το πρωί που αφήνουμε τα παιδιά και ξεκινάμε σταματάμε συνέχεια για πολύ λίγο).
Επίσης μπορείς να αποφύγεις την στιγμιαία ενεργοποίηση με κάποιες κινήσεις πχ πίεση στο φρένο, στρίψιμο στο τιμόνι.. Ανάλογα την υλοποίηση.
Άβαταρ μέλους
kiloMeater
4TF N3 Driver

Επιστροφή στο Περί αυτοκίνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες