22/04/19 4:54

Suzuki Vitara vs Yaris Hybrid

Forum για μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά

Suzuki Vitara vs Yaris Hybrid

Δημοσίευσηαπό klea52 » 10/04/19 13:53

Καλησπέρα φίλοι μου, αν και σας παρακολουθώ χρόνια τώρα σας χρειάζομαι για το δίλημμά μου. Από τον τίτλο μην με περάσετε για διεστραμμένο please. Θα σας εξηγήσω το σκεπτικό μου παρακάτω για να καταλάβετε.

Είμαι στη φάση αναζήτησης καινούργιου αυτοκινήτου. Τα λεφτά που διαθέτω είναι το πολύ μέχρι 18.000 ευρώ και δεν θέλω να ασχοληθώ με δάνεια για αυτό δεν πάω παραπάνω. Αυτή την στιγμή είμαστε 2 άτομα, εγώ και η γυναίκα, αλλά σύντομα θα γίνουμε 3, και έχουμε στο μυαλό μας σε 3-4 χρόνια να γίνουμε 4. Τα χιλιόμετρα που κάνω είναι περίπου 12000 - 13000 το χρόνο, από τα οποία τα 5000 είναι σε Εγνατία και 7000 σε επαρχιακή πόλη. Το αυτοκίνητο έχουμε σκοπό να το κρατήσουμε 7-8 χρόνια, και αναλόγως τα οικονομικά μας τότε βλέπουμε. Τώρα πάμε στις επιλογές

Έχω εδώ και καιρό που λέω ότι το επόμενό μου αυτοκίνητο θέλω να είναι SUV. Δεν ξέρω αν είναι λόγω μόδας ή όντως βολεύουν, αλλά τα βλέπω στο δρόμο και μου αρέσουν.

1) Suzuki Vitara 1.0 112 GL+ 18000 Ευρώ - 375 λιτρα χώρος αποσκευών. Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Με χαλάει λίγο το εσωτερικό του και η ποιότητα των πλαστικών, όπως και ότι έχει ημιάκαμπτο άξονα πίσω. Θα είναι πιο άνετο στις λακούβες από ένα supermini ή απλά είναι μόδα? Αλλά πιστεύω θα είναι άνετο για τα παιδιά πίσω, και θα χωρέσει 2 καθισματάκια άνετα, όπως και το καροτσάκι

2) Toyota Yaris Hybrid 1.5 Active + 17800 Ευρώ - 280 λίτρα χώρος αποσκευών. Το ξέρω ότι είναι πιο μικρό αλλά θα είναι παρα πολύ οικονομικό και πιο ξεκούραστο επειδή είναι αυτόματο . Με τιμές κατανάλωσης που έχω δει στο ιντερνετ έχει διαφορά 3 λιτρα στα 100 από το Vitara. ( (3*1.5)*900 = 4000 ευρώ διαφορά στα 8 χρόνια δηλαδή 90.000 χιλιόμετρα)

Έχω φίλους που μου λέτε παρε το yaris και βάλτου μια μπακαζιέρα 400 λίτρα + 280 που έχει = 680 λίτρα και χωράει ότι χρειάζονται τα παιδιά. Επειδή όμως ακόμα δεν ξέρω τι θα χρειαζεται να παιρνω μαζί μου με τα παιδιά δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεως. Ενώ άλλοι φίλοι μου λένε και με το vitara πάλι θα χρειαστώ μπακαζιερα και να μην κοιτάω την οικονομία στη βενζίνη.
Το δίλημμα μου είναι, συμφέρει να πάρεις το yaris και να του βάλεις μια μπακαζιερα και να το φορτώνεις φουλ ή δεν θα φτάσει και να μην το σκέφτομαι καν, και να πάω για SUV.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
klea52
4TF Newbie Driver

Last Visit: 13/04/19 23:16

Re: Suzuki Vitara vs Yaris Hybrid

Δημοσίευσηαπό sargus » 10/04/19 14:00

Λες ότι σου αρέσουν τα SUV. Το yaris και μάλιστα hybrid πως προέκυψε; Σε ενδιαφέρει η οικονομία πρώτα από όλα;
Γενικά γιατί αυτά τα 2 αυτοκίνητα; Είναι αυτά που σου/σας αρέσουν εμφανισιακά; Κανένα άλλο;
Τα έχεις δει από κοντά αυτά τα 2 ή ακόμα καλύτερα, τα έχεις οδηγήσει;
Πάντως με όριο τα 18.000 παίρνεις πολλά και καλά αυτοκίνητα που καλύπτουν πολλές ανάγκες αλλά για να προτείνουμε, απάντησε σε μερικές από τις παραπάνω ερωτήσεις.
sargus
4TF N2 Driver

Last Visit: 19/04/19 17:32

Δημοσίευσηαπό balex » 10/04/19 14:28

Με τόσα χλμ Εγνατία και επαρχία το Γιάρις θα καίει αρκετά παραπάνω απ αυτά που υπολογίζεις. Στα 18κ υπάρχουν αρκετές επιλογές, μη κολλάς σ αυτά μόνο
balex
4TF N1 Driver

Last Visit: 19/04/19 12:29

Δημοσίευσηαπό klea52 » 10/04/19 14:34

Το vitara το οδήγησα και μου άρεσε η θέση οδήγησης και το πορτμπαγκάζ, το yaris το είδα από κοντά αλλά θα το οδηγήσω τις επόμενες ημέρες. Επίσης είδα και το Hyunda Kona και μου άρεσε ειδικά το εσωτερικό του, αλλά το Vitara μου φαίνεται λίγο πιο επιβλητικό στο δρόμο και το κάνεις για πιο μεγάλο SUV.

Επέλεξα αυτά τα 2 σαν τις καλύτερες επιλογές από τις κατηγορίες τους. Δηλαδή B segment yaris kai Crossover Vitara. Σκέφτηκα να πάω και σε C segment (π.χ. ι30, Focus, Corolla) αλλά όντας 30 ετών τα θεωρώ λίγο πιο παπουδίστικα.
Το yaris προέκυψε μόνο και μόνο γιατί είναι hybrid και έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για κατανάλωση και αυτόματου κιβωτίου eCVT. Αλλά αν π.χ. από τα 4000 ευρώ που θα γλυτώσεις με βάθος 8ετίας, χρειαστεί αλλαγή μπαταριών 2-3κ ευρώ, τότε δεν υπάρχει κάποιο νόημα.

Γενικά επειδή τα φοβάμαι δεν θα ήθελα να πάω σε Γαλλικά και Γκρουπ βαγκεν. Οπότε οι επιλογές μου περιορίζονται σε ιαπωνικά, κορεάτικα και Φορντ.
klea52
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό Fanis75 » 10/04/19 14:40

klea52 έγραψε:Γενικά επειδή τα φοβάμαι δεν θα ήθελα να πάω σε Γαλλικά και Γκρουπ βαγκεν. Οπότε οι επιλογές μου περιορίζονται σε ιαπωνικά, κορεάτικα και Φορντ.

Και ήμουν έτοιμος να σου προτέινω να δεις και τα: Citroen C3 Aircross (επίστευτοι χώροι και εξαιρετική άνεση) και Seat Arona. :lol:

Εφόσον τα αποκλείεις αυτά, το Κόνα είναι μια πολύ καλή επιλογή επίσης όπως και το ομόσταυλο ΚΙΑ Στόνικ. Μεταξύ Γιάρις και Βιτάρα, για την χρήση που το θές, το Βιτάρα θα επέλεγα χωρίς 2η σκέψη.
Άβαταρ μέλους
Fanis75
4TF N4 Driver

Last Visit: 19/04/19 16:15

Δημοσίευσηαπό klea52 » 10/04/19 14:50

Το ξέρω ότι έτσι περιορίζω πάρα πολύ τις επιλογές μου, αλλά τόσα χρόνια όλος ο περίγυρος μου με έχει βομβαρδίσει με τρόμο για τα γαλλικά και γρουπ βαγκεν, και πιστεύω ότι αν πάρω θα μαζέψω όλη την αρνητική ενέργεια τους και το αυτοκίνητο δεν θα προλάβει να πάει βήμα και θα είναι μονίμως συνεργείο.

Πέρα από αυτό επειδή έχω διαβάσει πολλές έρευνες στο ίντερνετ, και ενώ ξέρω ότι πλέον στην ουσία ο ένας συνεργάζεται με τον άλλον, θα ήθελα να πάω σε σχιστομάτι .
klea52
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό Lap » 10/04/19 15:17

Πάνε ατο νήμα του forum που ασχολειται με τους κινητηρες της toyota που καινε λάδι με το λίτρο.

Δειξε αυτό στους φίλους σου.
Πάνε δες μετά καποια μοτερ γαλλικά και ιταλικά να ξυριζουν χωρις να καινε τίποτα.
Δες τους αεροσακους της τακατα, διαβασε για κινητηρες της honda στο εξωτερικό, δες τα κιβωτια της nissan τα jatco jf011 που φορουσαν όλα τα ιαπωνικά. Μιλαμε για βλαμες πανω απο 1000 και 2000 ευρω.

Σε όλα αυτα το κοινο στοιχείο ποιό είναι;
Μαπα με σαντιγύ και σιρροπι.

Αρα παρε αυτο που σ αρεσει, ανοιξε την βενταλια για να χαρεις το κεφαλαιο σου και το αυτοκίνητο σου.
Αυτοι που στα λένε δεν ξερουν την τυφλα τους πως και τα ιαπωνικά χαλουν και με πολυ ακριβες βλάβες.
Lap
4TF N3 Driver

Last Visit: 24/11/18 16:01

Δημοσίευσηαπό dhzou » 10/04/19 15:19

Δες και το SX4 που είναι πιο μεγάλο και νομίζω πιο φτηνό απ' το vitara.
dhzou
4TF Newbie Driver

Last Visit: 19/04/19 13:52

Δημοσίευσηαπό klea52 » 10/04/19 15:47

Lap επειδή έχω διαβάσει αρκετά από αυτά που λες, δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά επειδή είμαστε Ελλάδα και δεν αλλάζουμε αυτοκίνητο κάθε 3-4 χρόνια όπως οι Ευρωπαίοι δεν θέλω να το ρισκάρω να πάρω π.χ. ένα renault και να μου βγάλει τπτ στα ηλεκτρικά του, γιατί για τουλάχιστον 7 χρόνια δεν θα μπορώ να το σπρώξω.

Επίσης να πώ ότι έχω απορρίψει το :

Nissan Juke καθαρά λόγω εμφάνισης
Nissan QQ λόγω τιμής ξεπερνάει τα χρήματα που θέλω να δώσω.
Toyota CHR λόγω τιμής, θέλει 21500 η 2ρη έκδοση που κοιτάω, διότι η 1η είναι λίγο άδεια.
ΚΙΑ Stonic διότι αν πάρω κορεάτη θα πάω στο Hyundai Kona που μου αρέσει πιο πολύ.
klea52
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό dimsabas » 10/04/19 15:48

Περνάς απ' τη Νέα Μαγνησία στη Θεσσαλονίκη;
Αν ναι και τακτικά, μήπως να κοιτούσες την επιλογή του φυσικού αερίου;
Στην οκταετία, το αυτοκίνητο θα έχεις κάνει τόση οικονομία σε σχέση με τη βενζίνη που θα είναι σα να το αγόρασες τσάμπα.
Seat Arona CNG, με κόστος κίνησης 3,5-4 ευρώ στα 100 χιλιόμετρα.
"Βάζει ο Σάμπας τη στολή του και φοράει τα ημισλίκ του, τ' αγωνιστικά! Τ' αγωνιστικά! Και μια μέρα που ρεπάρει, το ΜιΧί του πάει να πάρει, δες ένα ντριφτά!"
Άβαταρ μέλους
dimsabas
4TF S2000 Driver

Last Visit: 19/04/19 19:52

Δημοσίευσηαπό Lap » 10/04/19 16:03

Ααα μας διαβαζούν και απ εξω γινόμαστε και παρ εξω ρεζιλι εδω στο forum με τους καυγαδες μας. :lol:

Δεκτος ο φόβος, αλλα ισως πάρεις μια compulsion απόφαση. Δηλαδη χωρίς πραγματικά στοιχεία απλά με την πίστη οδηγήσαι σε μια κατευθυνση. Αποδεκτοτατο απλα επειδη καταλαβα ότι σ αρεσουν τα ευρωπαϊκα αλλα σε φοβίζουν, ειπα να σου πω να μην αφησεις το αισθημα του φοβου να σου παρει τη χαρά του αυτοκινητου που θελεις πραγματικά μέσα σου.

Οντως καποια ιαπωνικά όπως μαζντα και καποια χοντα ειναι πολυ αξιόπιστα, αλλα πρεπει να εξετασεις σε ποια μοντελα και απο ποια εργοσστασια προερχονται και ποιους προμηθευτες χρησιμοποιούν. Δηλαδη ενα γαλλικό γιαρις πολυ πιθανόν να εχει κοινους προμηθευτες με ένα σιτροέν.

Viatara και απο μένα στο δίλλημα.
Lap
4TF N3 Driver

Last Visit: 24/11/18 16:01

Δημοσίευσηαπό luckies » 10/04/19 16:14

Ενώ άλλοι φίλοι μου λένε και με το vitara πάλι θα χρειαστώ μπακαζιερα και να μην κοιτάω την οικονομία στη βενζίνη.

Κι εγω από αυτούς τους φίλους σου είμαι. Με S-cross (ήτοι 50 λίτρα μεγαλύτερο χώρο αποσκευών από το vitara) και χωρίς υπερβολές, η μπαγαζιέρα ήταν (και είναι) απαραίτητη για 2 παιδιά. Αφού είσαι επαρχία και καταπίνεις την "πολυτέλεια", τον ημιάκαμπτο και τα πλαστικα του βιτάρα, ψάξε βρες κανένα ξεχασμένο (αλλά συλλεκτικό) καινούριο s-cross πετρέλαιο (ή και vitara εάν σου αρέσει περισσότερο). Έχει κανένα 2 στο car. Πιο οικονομικό στη χρήση σίγουρα από το βιτ, ίσως και από το yaris αφού κινείσαι αρκετά και σε ανοιχτούς δρόμους. Ένα 20άρι όμως μάλλον το θέλεις και πραγματική αξία στο χρήματά σου πιθανότατα να δώσεις αν αυξήσεις και λίγο την περίοδο διακράτησης (>10 έτη).
luckies
4TF N1 Driver

Last Visit: 12/04/19 17:32

Δημοσίευσηαπό klea52 » 10/04/19 17:21

Dimsabas όχι είμαι αρκετά μακριά απο Σαλόνικα, δεν βολεύει το cng (ακόμα)

Lap Ναι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απλά δεν υπάρχει ο χρόνος για τόσο ψάξιμο. Και το αυτοκίνητο είδη μου έχει φάει πολύ χρόνο σε διάβασμα μέχρι να βγάλω μια άκρη προς τα πού να πάω.

luckies ακριβώς αυτό λέει η γυναίκα μου, ότι όχι απλά δεν θα μας φτάσει το Βιτάρα αλλά θα του βάλουμε και μπακαζιέρα. Το πετρέλαιο το φοβάμαι γιατί από τη μία κάνω μόνο 12-13 χιλιάδε χλμ και από την άλλη εδω επαρχία δεν υπάρχουν έλεγχει και δεν ξέρεις τη βάζεις στο αυτοκίνητο.
Την πολυτέλεια δεν την κατάπια απλά για να πάω σε πολλαπλούς συνδέσμους πρέπει να ανέβω 3-4 χιλιάρικα πάνω να πάω σε CHR ή QQ, και είδη με τα 18κ μετροιτίς κάνω την υπέρβαση για τις δικές μου δυνατότητες. Πράγματι τα πλαστικά του βιτάρα είναι ότι χειρότερο, αλλά μου άρεσει πολύ εξωτερικά και ειδικά μπροστά η μούρη, και από μακριά σου κάνει για μεγαλύτερο SUV.
klea52
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό Fanis75 » 10/04/19 18:20

klea52 έγραψε:απλά για να πάω σε πολλαπλούς συνδέσμους πρέπει να ανέβω 3-4 χιλιάρικα πάνω να πάω σε CHR ή QQ

Kai to QQ ημιάκαμπτο έχει.
Άβαταρ μέλους
Fanis75
4TF N4 Driver

Last Visit: 19/04/19 16:15

Δημοσίευσηαπό Storm » 10/04/19 18:32

klea52 έγραψε:...
Έχω φίλους που μου λέτε παρε το yaris και βάλτου μια μπακαζιέρα 400 λίτρα + 280 που έχει = 680 λίτρα και χωράει ότι χρειάζονται τα παιδιά...

Εντάξει εγώ μεταξύ των δύο, Vitara και δεν θα υπήρχε περίπτωση να ασχοληθώ με το Yaris.

Αυτή όμως η αναφορά για την μπακαζιέρα μου θύμισε τρεις συναδέλφους μου που έχουν μπακαζιέρα στα αυτοκίνητά τους. Ή μάλλον συνέχεια έχουν. Ποτέ δεν τις αφαιρούν. Τρία αυτοκίνητα πάντα με μία μπακαζιέρα πάνω. Αποτέλεσμα; Μέσα στο αστικό περιβάλλον κυκλοφορούν με αυτό το πράγμα στην οροφή. Επιπλέον το πλύσιμο είναι απίστευτη ταλαιπωρία. Επίσης το βάλε/βγάλε από μία στιγμή και μετά δεν παίζει. Βάρεμα, θέλει χρόνο κλπ... Επιπλέον αύξηση κατανάλωσης, μείωση επιδόσεων, αεροδυναμικοί θόρυβοι και επιπλέον κίνδυνος κλοπής.

Στη θέση σου θα κοίταγα για χώρους εντός του αυτοκινήτου, οπότε θα εστίαζα σε αυτό το τομέα και θα έβαζα στην λίστα και άλλα αυτοκίνητα.
Storm
4TF WRC Driver

Last Visit: 07/11/18 17:44

Επόμενο

Επιστροφή στο Κατασκευαστές και Μοντέλα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: apitt, Google [Bot] και 9 επισκέπτες