21/04/19 21:15

Πρόβλημα με Corsa B 1.4 16v

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Πρόβλημα με Corsa B 1.4 16v

Δημοσίευσηαπό igna1993 » 14/04/19 14:49

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας με ένα πρόβλημα που μου παρουσιάζει, πριν 2 βδομάδες άλλαξα βαλβίδα EGR και μπουζοκαλώδια γιατί ρέταρε το αυτοκίνητο. Το πήρα και όλα καλά αλλά για 2 μέρες όπου άρχισε καινούριο πρόβλημα. Όταν το βάζω μπροστά είτε ζεστό είτε κρύο δεν παίρνει εύκολα και όταν το κάνει κρατάει χαμηλό ρελαντί με τρέμουλο τις περισσότερες φορές πρέπει να πατήσω το γκάζι για να πάρει μπροστά καλά αλλά και άλλες πρέπει να έχω πατημένο το γκάζι και να γυρίσω το κλειδί για να πάρει και να πατήσω 2 με 3 φορές καλά το γκάζι για να κρατήσει ρελαντί που δεν είναι σταθερό παίζει δηλαδή ανάμεσα στο 1 , 1 και 0 , 9, επίσης όταν είμαι σε κίνηση πολλές φορές πάει να σβήσει όταν πατάω το φρένο και άλλες όταν σταματάω βλέπω το ρελαντί κρατάει ψηλά για λίγο και μετά πέφτει. Το ποιο σημαντικό είναι ότι όταν πατάω το γκάζι για να μείνει αναμμένο βγάζει μαύρο καπνό ο οποίος σταματά μετά από λίγο όταν μαρσάρω και εμφανίζεται μόνο σε χαμηλό ρελαντί όταν πατάω το γκάζι. Το πήγα σήμερα στο μηχανικό μου ο οποίος βρήκε απλά ένα σωληνάκι του αέρα που το είχε κλείσει κάποιος έξυπνος με βίδα και το έβαλε χωρίς αποτέλεσμα. Πήγα ξανά και μου είπε ότι πρέπει να είναι το βηματικό μοτέρ του ρελαντί. Υπάρχει κάποιος που να είχε το ίδιο σύμπτωμα?
igna1993
4TF Newbie Driver

Last Visit: 15/04/19 17:56

Re: Πρόβλημα με Corsa B 1.4 16v

Δημοσίευσηαπό nikh rizou » 19/04/19 10:51

Το αυτοκινητο ειναι αυτοματο?
https://www.eliterentacar.gr/
nikh rizou
4TF Newbie Driver

Last Visit: 19/04/19 10:54

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: antonn, citty, Google Adsense [Bot], lamprosdl και 32 επισκέπτες