22/04/19 5:12

Νέοι οδηγοί, νέο αυτοκίνητο, χάος!

Forum για μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά

Νέοι οδηγοί, νέο αυτοκίνητο, χάος!

Δημοσίευσηαπό vilfer » 16/04/19 19:28

Καλησπέρα, παιδιά.

Μηχανόβιος, έπειτα από 20 χρόνια αποφάσισα να αφήσω τους δύο τροχούς και να πάω στους τέσσερεις. Ο λόγος γι' αυτή την αλλαγή είναι η κυρίως η οδηγική ασφάλεια . Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά έχω την εντύπωση ότι από τότε που μπήκαμε στα χρόνια της οικονομικής κρίσης, η οδηγική συμπεριφορά των Ελλήνων έχει πιάσει πάτο. Σχεδόν κάθε φορά που ανεβαίνω στη μηχανή κάποιος πάει να με πατήσει/ρίξει ή/και θα βγει από στοπ ή κόκκινο. Όσο κι αν μου αρέσει η οδηγική αίσθηση της μοτοσυκλέτας είναι κρίμα να πάω στα θυμαράκια από τώρα. Άρα, ο πρώτος λόγος είναι η ασφάλεια.

Ως μηχανόβιος είχα στην κατοχή μου από bmw μέχρι vespa, και με το κίνδυνο να να θεωρηθώ "ιερόσυλος", έχω να πω ότι η ευκολία που σου δίνει το αυτόματο στην πόλη είναι κάτι το απίστευτο. Κρατάμε, λοιπόν, ότι θέλω οπωσδήποτε αυτόματο κιβώτιο. Ο δεύτερος λόγος που προτιμώ αυτόματο είναι ότι θα διευκολύνει την κυρά μου, που δεν έχει καμία οδηγική εμπειρία και θέλω να της αφαιρέσω όσο περισσότερο άγχος γίνεται στην πρώτη της οδηγική προσπάθεια.

Το αυτοκίνητο θα είναι κυρίως για την πόλη, με 100 χλμ περίπου την εβδομάδα και άλλα 170 περίπου ανά δύο εβδομάδες (επισκέψεις στα πεθερικά), οπότε, νομίζω, πως αποκλείουμε το πετρέλαιο. Θέλω όσα περισσότερα συστήματα ασφαλείας γίνεται (αυτόματο φρενάρισμα, ειδοποίηση τυφλού σημείου κλπ) και κάμερα οπισθοπορείας.

Τα αμάξια που έχω καταλήξει είναι τα εξής: (Δεν τα έχω δει από κοντά, δεν έχω κάνει test drive)

VW Polo Highline DSG
Ford Fiesta Business
Citroen C3

Οροφή τα 18.000, απ' ό,τι καταλαβαίνετε, δεν θα πω όχι, όμως, αν βρούμε κάτι φθηνότερο. :lol:

Διαβάζω καιρό με προσοχή τις απόψεις σας στο φόρουμ, αλλά είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω στην κουβέντα. Καλώς σάς βρήκα, λοιπόν!

ΥΓ. Νομίζετε ότι αξίζει να περιμένω τα καινούργια 208 και clio; Νομίζω ότι επειδή είναι θα είναι καινούργια, η τιμή τους θα είναι τσιμπημένη, τι λέτε κι εσείς;
Α-μήχανος...
Άβαταρ μέλους
vilfer
4TF Newbie Driver

Last Visit: 17/04/19 1:53

Re: Νέοι οδηγοί, νέο αυτοκίνητο, χάος!

Δημοσίευσηαπό Lap » 16/04/19 20:04

Εγω θα περιμενα τα νεα γαλλικά. Ιδιαιτερα το 208.

Αλλα αφου μας διαβαζεις, τοτε ξερεις στην glx με αυτοματο κιβωτιο (μικρο διαμαντακι). Τα εχει ολα καιει πολυ λιγα στην πολη, στο σταματα ξεκινα με το κιβωτιο αυτο θα λες δεν αντεχω τοση ανεση.

Στα άλλα που λες σε αυτα τα χρηματα δεν τα παορνεις όλα και αυτοματο κιβωτιο εκτους του νεου citroen c3
Lap
4TF N3 Driver

Last Visit: 24/11/18 16:01

Δημοσίευσηαπό vilfer » 16/04/19 20:07

Σας διαβάζω, και ξέρω την αδυναμία που έχεις στο C3 και στο... Να πω τ' όνομα;
Α-μήχανος...
Άβαταρ μέλους
vilfer
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό Lap » 16/04/19 20:18

A, πα πα πα
Lap
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό emminad » 16/04/19 22:49

Και εφόσον λοιπόν διαβαζεις κι εχεις μάθει την αδυναμία του lap στο balenaki ,τώρα είναι και που αναμένεται και το σχόλιο του dimsabas :εκεί κοντά που μένεις,έχει πρατήριο με φυσικό αέριο;θέλεις να κινείσαι με 3,5€ ανα 100 χιλιόμετρα ; (dimsabas,καλοπροαίρετα πάντα )

Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
emminad
4TF N1 Driver

Last Visit: 19/04/19 19:59

Δημοσίευσηαπό tearinio » 16/04/19 23:27

Αν δεν χρειάζεσαι άμεσα το αμάξι, θα σου πρότεινα να περιμένεις τα 2 γαλλικά, αν σου άρεσαν φυσικά. Επειδή έχουν πάρει τις καλύτερες κριτικές εμφανισιακά, είναι κρίμα να διαλέξεις κάτι άλλο και μετά από 3 μήνες να δεις ένα π.χ. 208 στο δρόμο και να σκεφτείς " τι μλκια έκανα που δεν περίμενα".
Άβαταρ μέλους
tearinio
4TF Newbie Driver

Last Visit: 29/03/19 13:40

Δημοσίευσηαπό vilfer » 16/04/19 23:36

εκεί κοντά που μένεις,έχει πρατήριο με φυσικό αέριο;θέλεις να κινείσαι με 3,5€ ανα 100

Νομίζεις ότι δεν έχω σκεφτεί τη λύση του φυσικού αερίου;
Αλλά στην Πάτρα, ο πολιτισμός δεν έχει έρθει ακόμα. Ευελπιστώ πριν πεθάνω να δω το σύγχρονο αυτό θαύμα της επιστήμης!

Με την ευκαιρία, να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει κάποιο αμάξι που συνδυάζει από το εργοστάσιο αυτόματο κιβώτιο και φυσικό αέριο η υγραέριο;
Επίσης, μπορώ σε αμάξι που έχει λήξει η εγγύηση και είναι αυτόματο, να κάνω μετατροπή και να προσθέσω υγραέριο;

Το λέω επειδή καλοβλέπω κάτι μεταχειρισμένα-αν και τα φοβάμαι όπως ο διάολος το λιβάνι.

Αν δεν χρειάζεσαι άμεσα το αμάξι, θα σου πρότεινα να περιμένεις τα 2 γαλλικά, αν σου άρεσαν φυσικά. Επειδή έχουν πάρει τις καλύτερες κριτικές εμφανισιακά, είναι κρίμα να διαλέξεις κάτι άλλο και μετά από 3 μήνες να δεις ένα π.χ. 208 στο δρόμο και να σκεφτείς " τι μλκια έκανα που δεν περίμενα".

Δίκιο έχεις, αλλά φοβάμαι ότι επειδή θα είναι καινούργια η τιμή τους θα είναι απαγορευτική. Ξέρουμε πού θα κυμανθούν, έστω στο περίπου;
Α-μήχανος...
Άβαταρ μέλους
vilfer
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό Lap » 17/04/19 0:13

Εχω την άποψη πως θα είναι πολύ ακριβότερα απο το c3 και το ακατανομαστο.

Θα περιμενα να δω μηπως και υπαρξει φθηνή εκδοση για παραδειγμα του 208 που και αυτο θα διατίθεται με το νεο κιβώτιο της aisin 8 σχέσεων.
Ειδάλλως μεχρι το κεφάλαιο σου υπαρχουν αυτα τα δυο με καλυτερο κιβώτιο αυτό της aisin και ισως το yaris με cvt της ίδιας της toyota.

Tο micra εχει και αυτό cvt το οποιο ειναι της jatco και κστασκευαζεται ταϊλανδη. Ειναι το cvt 7.

Καλο στα χαρτιά σχετικά νέο στην αγορά, δεν γνωριζω απο αξιοπιστία. Το ίδιο φορά και το ακατανόμαστο 1,2 cvt. To ακατανόμαστο 1.0 turbo φορά το καλό με μετατροπέα ροπης εξι σχεσεων (το ίδιο και το c3) της aisin, made in japan.

Της toyota δειχνει να ειναι καλυτερο σε αξιοπιστία απο τα άλλα cvt γενικώς και αόριστα και εχει 7 προκαθορισμένες τενχνηεντως σχεσεις.
Lap
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό dimsabas » 17/04/19 4:43

vilfer έγραψε:
εκεί κοντά που μένεις,έχει πρατήριο με φυσικό αέριο;θέλεις να κινείσαι με 3,5€ ανα 100

Νομίζεις ότι δεν έχω σκεφτεί τη λύση του φυσικού αερίου;
Αλλά στην Πάτρα, ο πολιτισμός δεν έχει έρθει ακόμα. Ευελπιστώ πριν πεθάνω να δω το σύγχρονο αυτό θαύμα της επιστήμης!

Με την ευκαιρία, να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει κάποιο αμάξι που συνδυάζει από το εργοστάσιο αυτόματο κιβώτιο και φυσικό αέριο η υγραέριο;
Επίσης, μπορώ σε αμάξι που έχει λήξει η εγγύηση και είναι αυτόματο, να κάνω μετατροπή και να προσθέσω υγραέριο;

Το λέω επειδή καλοβλέπω κάτι μεταχειρισμένα-αν και τα φοβάμαι όπως ο διάολος το λιβάνι.

Δίκιο έχεις, αλλά φοβάμαι ότι επειδή θα είναι καινούργια η τιμή τους θα είναι απαγορευτική. Ξέρουμε πού θα κυμανθούν, έστω στο περίπου;
Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτόματο φυσικού αερίου στα χρήματα που κοιτάς, δηλαδή τα Polo-Ibiza. Θα πρέπει να ανέβεις στα 22,5, τα οποία θα γίνουν 21-21,5 αν κάνεις υπομονή μέχρι τον Νοέμβρη και επωφεληθείς την επιδότηση. Μιλάω για Octavia και Leon DSG, το πρώτο θα έρχεται μόνο σε στέισον, το δεύτερο δεν ξέρω. Αν και δεύτερο έρχεται μόνο σε στέισον, τότε μιλάμε για ψιλομαούνες, άραγε θα χαρεί η κυρά;

Το πρατήριο στον Ψαθόπυργο είναι σχεδόν έτοιμο, σε βολεύει; Μέχρι να παραλάβεις, λογικά θα έχει ανοίξει, ένα χρόνο το περιμένουμε ήδη.

Θα πρέπει να φουλάρεις κάθε δύο εβδομάδες που πας στα πεθερικά, δηλαδή κάθε 370 χιλιόμετρα. Δε θα καις καθόλου βενζίνη στο ενδιάμεσο.
"Βάζει ο Σάμπας τη στολή του και φοράει τα ημισλίκ του, τ' αγωνιστικά! Τ' αγωνιστικά! Και μια μέρα που ρεπάρει, το ΜιΧί του πάει να πάρει, δες ένα ντριφτά!"
Άβαταρ μέλους
dimsabas
4TF S2000 Driver

Last Visit: 19/04/19 19:52

Δημοσίευσηαπό criuser » 17/04/19 5:54

Κοιτώντας τις τιμές του C3 και επειδή τρέχει πάντα το εκπτωτικό πρόγραμμα , θεωρώ ότι θα σου περισσέψουν λεφτά από τα 18000 σε κάθε περίπτωση . Αλλά αφού δεν έχεις πάει ακόμα πήγαινε εκεί και οδήγησε και τα άλλα δύο μικρά .
Το Cactus θα σου δώσει μία ξεκούραστη ανάρτηση και ιδιαίτερα άνετα καθίσματα , αλλά τα συστήματα ασφαλείας τα έχει έξτρα , μπορεί όμως λόγω των γνωστών εμμονών του αυτοκινήτου ή έλλειψη στροφόμετρου και τα πίσω τζάμια που ανοίγουν όπως στα δίπορτα , να έχουν ακόμα μεγαλύτερες εκπτώσεις .
Το C3 aircross θα σου δώσει την ψηλή θέση οδήγησης τους πολύ άνετους χώρους σε μήκος μόλις 4,15 μ. , έχει στάνταρ τα περισσότερα συστήματα ασφαλείας , αλλά επειδή έχει μεγάλη ζήτηση θα έχει μάλλον μικρότερη έκπτωση από το προηγούμενο .

Πάντα λοιπόν για αυτόματο και πάντα για τις εκδόσεις I-touch που είναι καλές , για τον κάκτο ίσως βολεύει η off-roader , πιστεύω με τις εκπτώσεις στο λευκό χρώμα που πάει σε όλα τα μοντέλα , θα είσαι κοντά στα 18000 .

Δες λοιπόν και οδήγησε και τα τρία γιατί είναι διαφορετικά αμάξια , το καθένα με τις χάρες του .

Ακόμα υπάρχουν και κάποιες προσφορές εμπόρων με 0 ή με ελάχιστα χλμ που προφανώς στο μετρητοίς θα παίρνουν και άλλο νεράκι...

https://www.car.gr/classifieds/cars/?so ... e=semiauto
No substitute for cubic inches
criuser
4TF N4 Driver

Last Visit: 09/04/19 7:52

Δημοσίευσηαπό Megane98hp » 17/04/19 8:25

Δηλαδή τα προηγούμενα 20 χρόνια ένιωθες ασφάλεια στο δρόμο με τη μηχανή? :lol:

Έπρεπε να έχεις αγοράσει αυτοκίνητο πριν 20 χρόνια. :lol:
Δεν τα ξέρω αυτά τα 3 που παραθέτεις. Έχω εμπειρία με Punto Evo. Αργό σαν αυτόματο αλλά τίμιο και με Citroen C4 το οποίο νομίζω, δεν είμαι σίγουρος ξεφεύγει από τον προυπολογισμό σου αλλά είναι πραγματικά "τρένο" :iconcool:
Χαζομπαμπαδες ολου του κοσμου ΕΝΩΘΕΙΤΕ!!! ΠΑ.Ο.Χ.
www.hazompampades.com
KATEΡΙΝΙΩ ΜΟΥ ΣΑΓΑΠΑΩ ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΟΝΟ ΖΩ!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Megane98hp
4TF WRC Driver

Last Visit: 10/04/19 23:25

Δημοσίευσηαπό Fanis75 » 17/04/19 8:56

Εγώ θα προσθέσω στα σχόλια των συμφορουμιτών, ότι αυτοκίνητα με κιβώτιο DSG δεν είναι ιδανικά για κίνηση κυρίως στην πόλη, γιατί θερμαίνονται αρκετά και φθείρονται.

Επίσης, να βάλω στο τραπέζι και την επιλογή του Yaris Hybrid, το οποίο είναι ιδανικό για κίνηση στην πόλη, πολύ οικονομικό και αγχολυτικό στην οδήγηση.

Τελευτία συμβουλη: ΟΔΗΓΗΣΕ οπωσδήποτε όλα τα υποψήφια αυτοκίνητα, εαν μπορείς περισότερες από 1 φορές και για περισσότερο από 10'. Σίγουρα Toyota & Citroen τα δίνουν για test drive 30-45΄και μόνος σου, το ξέρω γιατί το έχω κάνει.
Άβαταρ μέλους
Fanis75
4TF N4 Driver

Last Visit: 19/04/19 16:15

Δημοσίευσηαπό vilfer » 17/04/19 13:36

criuser έγραψε:Κοιτώντας τις τιμές του C3 και επειδή τρέχει πάντα το εκπτωτικό πρόγραμμα , θεωρώ ότι θα σου περισσέψουν λεφτά από τα 18000 σε κάθε περίπτωση . Αλλά αφού δεν έχεις πάει ακόμα πήγαινε εκεί και οδήγησε και τα άλλα δύο μικρά .
Το Cactus θα σου δώσει μία ξεκούραστη ανάρτηση και ιδιαίτερα άνετα καθίσματα , αλλά τα συστήματα ασφαλείας τα έχει έξτρα , μπορεί όμως λόγω των γνωστών εμμονών του αυτοκινήτου ή έλλειψη στροφόμετρου και τα πίσω τζάμια που ανοίγουν όπως στα δίπορτα , να έχουν ακόμα μεγαλύτερες εκπτώσεις .
Το C3 aircross θα σου δώσει την ψηλή θέση οδήγησης τους πολύ άνετους χώρους σε μήκος μόλις 4,15 μ. , έχει στάνταρ τα περισσότερα συστήματα ασφαλείας , αλλά επειδή έχει μεγάλη ζήτηση θα έχει μάλλον μικρότερη έκπτωση από το προηγούμενο .

Πάντα λοιπόν για αυτόματο και πάντα για τις εκδόσεις I-touch που είναι καλές , για τον κάκτο ίσως βολεύει η off-roader , πιστεύω με τις εκπτώσεις στο λευκό χρώμα που πάει σε όλα τα μοντέλα , θα είσαι κοντά στα 18000 .

Δες λοιπόν και οδήγησε και τα τρία γιατί είναι διαφορετικά αμάξια , το καθένα με τις χάρες του .

Ακόμα υπάρχουν και κάποιες προσφορές εμπόρων με 0 ή με ελάχιστα χλμ που προφανώς στο μετρητοίς θα παίρνουν και άλλο νεράκι...

https://www.car.gr/classifieds/cars/?sort=dm&registration=%3E2018&price=%3E14000&price=%3C25000&make=105&fuel_type=1&gearbox_type=automatic&gearbox_type=semiauto

Πριν 3 εβδομάδες πήγε φίλος στη Σιτροέν εδώ στην Πάτρα και ρώτησε για το Aircross C3. Του είπαν ότι έχουν σε προσφορά το αμάξι που κάνουν test drive. Του έκοψαν 3.500 χιλιάρικα περίπου, έδωσε 8.000 προκαταβολή και έφυγε μ' ένα χαμόγελο μέχρι τα αφτιά. Οπωσδήποτε θα περάσω από την Citroen, μόνο και μόνο για το C3 που μου αρέσει πολύ.

Megane98hp έγραψε:Δηλαδή τα προηγούμενα 20 χρόνια ένιωθες ασφάλεια στο δρόμο με τη μηχανή? :lol:

Έπρεπε να έχεις αγοράσει αυτοκίνητο πριν 20 χρόνια. :lol:
Δεν τα ξέρω αυτά τα 3 που παραθέτεις. Έχω εμπειρία με Punto Evo. Αργό σαν αυτόματο αλλά τίμιο και με Citroen C4 το οποίο νομίζω, δεν είμαι σίγουρος ξεφεύγει από τον προυπολογισμό σου αλλά είναι πραγματικά "τρένο" :iconcool:

Γεια σου, σύντεκνέ μου. Η αίσθηση ασφάλειας είναι καθαρά υποκειμενική. Πριν 20 χρόνια μπορεί να μη μ' ένοιαζε τόσο ή να μην έδινα τόσο προσοχή, δεν θυμάμαι. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα τελευταία 10 χρόνια κάθε φορά που είμαι στη μηχανή κάποιο ζώο θα προσπαθήσει να με πατήσει.
Άργησα πολύ να αγοράσω αμάξι; Ίσως, αλλά μην ξεχνάς ότι το θέμα εκτός τοις άλλοις είναι και οικονομικό, πριν 10 χρόνια δεν μπορούσα να μπω σε δανεισμό/επιχορήγηση για ν' αγοράσω αυτοκίνητο.

Fanis75 έγραψε:Εγώ θα προσθέσω στα σχόλια των συμφορουμιτών, ότι αυτοκίνητα με κιβώτιο DSG δεν είναι ιδανικά για κίνηση κυρίως στην πόλη, γιατί θερμαίνονται αρκετά και φθείρονται.

Επίσης, να βάλω στο τραπέζι και την επιλογή του Yaris Hybrid, το οποίο είναι ιδανικό για κίνηση στην πόλη, πολύ οικονομικό και αγχολυτικό στην οδήγηση.

Τελευτία συμβουλη: ΟΔΗΓΗΣΕ οπωσδήποτε όλα τα υποψήφια αυτοκίνητα, εαν μπορείς περισότερες από 1 φορές και για περισσότερο από 10'. Σίγουρα Toyota & Citroen τα δίνουν για test drive 30-45΄και μόνος σου, το ξέρω γιατί το έχω κάνει.

Το Γιάρις, μωρέ παιδιά, είναι το πιο άσχημο αυτοκίνητο που υπάρχει. Και πάνω που λες "αποκλείεται να βγει πιο άσχημο αμάξι", μπαίνεις μέσα και νομίζεις ότι έχεις γυρίσει 30 χρόνια πίσω. Για να μην αναφέρω ότι όλα τρίζουν και όλα πηγαίνουν πέρα-δώθε λες και κάνει σεισμό! Να δώσω 17000 χιλιάρικά και να ακούω από παντού κρικ-κρικ, το θεωρώ κρίμα.
Φοβάμαι ότι θα το πάρω, θα με πιάσουν τα διαόλια μου και θα το ρίξω στη θάλασσα!
Α-μήχανος...
Άβαταρ μέλους
vilfer
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό Sofades » 17/04/19 14:02

https://www.nissan.gr/vehicles/new-vehicles/micra.html

Καλορίζικο :)
Sofades
4TF Newbie Driver

Last Visit: 19/04/19 14:44

Δημοσίευσηαπό tsaltinho » 17/04/19 14:08

Θα σου προτεινα να δεις απο κοντα και τα suzuki ( swift, ignis, baleno ) αν σου αρεσουν εμφανισιακα.
Οποιοδηποτε απο τα 3, το παιρνεις με σουπερ εξοπλισμο και σου μενουν λεφτα
tsaltinho
4TF N1 Driver

Last Visit: 18/04/19 17:18

Επόμενο

Επιστροφή στο Κατασκευαστές και Μοντέλα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Exabot [Bot], Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot], petros3110 και 7 επισκέπτες