21/07/19 22:26

Αγορά καινούριου "οικογενειακού" αυτοκινήτου

Forum για μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά

Αγορά καινούριου "οικογενειακού" αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό tsaf2019 » 14/07/19 0:19

Καλησπέρα και από εμένα. Εδώ και μερικούς μήνες είμαστε σε χαλαρή αναζήτηση καινούριου αυτοκινήτου. Γράφω "χαλαρή" καθώς δεν υπάρχει ιδιαίτερος χρόνος για test drive, βόλτες σε αντιπροσωπείες κ.λπ., οπότε η έρευνα περιορίζεται κατά βάση στο διαδίκτυο, όπου ομολογώ έχω διαβάσει αρκετά. Λοιπόν, τα δεδομένα είναι τα εξής:
• Είμαστε τριμελής οικογένεια με ένα αγόρι 1,5 χρονών. Στο μέλλον δεν αποκλείουμε και δεύτερο παιδί, επομένως οι χώροι είναι απαραίτητοι.
• Ο προυπολογισμός μας είναι maximum 20.000€ (η σύζυγος λέει 17.000€... είμαστε σε διαπραγματεύσεις!).
• Μας ενδιαφέρει ένα αυτοκίνητο που θα μας "βγάλει" απροβλημάτιστα τουλάχιστον μια δεκαετία. Προέρχομαι από ένα Honda Jazz του 2006, το οποίο γράφει 190.000 χλμ, με έχει ταξιδέψει σε όλη την Ελλάδα, δεν μου δημιούργησε ποτέ κανένα σοβαρό πρόβλημα και συνεχίζει ακάθεκτο... αλλά πλέον μας φαίνεται λίγο. Το Jazz θα πουληθεί, σε περίπτωση αγοράς νέου. Η σύζυγός μου οδηγεί ένα C1 του 2007, το οποίο θα κρατηθεί ως δεύτερο.
• Οι επιδόσεις δεν είναι προτεραιότητα. Η οικονομία και η αξιοπιστία, σε συνδυασμό με τους χώρους, προέχουν. Επίσης, είμαστε πολύ των εκδρομών και των ταξιδιών, μας αρέσουν οι απόμερες παραλίες, τα βουνά και τα λαγκάδια, άρα που και που το αμάξι θα πατάει σε χώμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θελουμε 4κίνηση. Δεν σας κρύβω ότι καλοβλέπουμε τα SUV, χωρίς όμως να είμαστε απόλυτοι.
• Μέχρι σήμερα έχω δει τα C3 Aircross, Suzuki Vitara, Dacia Duster, Hyundai Kona, Kia Stonic, Ford Focus Active, Mitsubishi ASX, Hyundai i30 και i30 Fastback, Kia Ceed. Δεν οδήγησα κανένα από αυτά. Μου άρεσε πολύ το Vitara, με προβληματίζουν οι χώροι του, που είναι ικανοποιητικοί, αλλά ενδεχομένως όχι επαρκείς. Μου άρεσε το i30 Fastback, όμως μου φάνηκε πολύ χαμηλό και άλλης φιλοσοφίας από τη δική μας.

Εκτός από τα παραπάνω δεδομένα, υπάρχουν και ορισμένα βασικά ερωτήματα:
• Κινητήρας ατμοσφαιρικός ή τούρμπο; Ο ιδιοκτήτης του συνεργείου μου, άνθρωπος εμπιστοσύνης και καλός στη δουλειά του, μου λέει όχι τούρμπο, εάν θέλω αυτοκίνητο που θα κρατηθεί 10ετία και πάνω. Όμως τα ατμοσφαιρικά πια είναι λίγα, τουλάχιστον σε αυτό το budget, με ακριβότερα τέλη κυκλοφορίας, περισσότερους ρύπους κ.λπ. Πώς αντιμετωπίζεται αυτό;
• Προσωπικά και λόγω Honda Jazz, έχω ιδιαίτερη αδυναμία στους Ασιάτες, με πείθουν ότι κατασκευάζουν πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα. Αφήνω, λοιπόν, κατά μέρος τους υπόλοιπους;

Παρακαλώ θερμά για γνώμες, κατά προτίμηση από κατόχους που έχουν διαμορφώσει άποψη από προσωπική εμπειρία. Δεκτή οποιαδήποτε ερώτηση που θα μπορούσε να βοηθήσει στη συζήτηση. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)
tsaf2019
4TF Newbie Driver

Re: Αγορά καινούριου "οικογενειακού" αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό kouladi » 14/07/19 6:27

Την έχουμε κάνει τη συζήτηση τόσες φορές. Όποτε για να προλάβω τους άλλους... BMW σειρά 3 ή Alfa Romeo Giulia.
Alfa Romeo 156 year 2001, 1.6 120hp
Lancia Ypsilon year 2003, 1.4 95hp

aka techon1
Άβαταρ μέλους
kouladi
4TF A5 Driver

Last Visit: 26/04/19 15:07

Δημοσίευσηαπό qbiefox » 14/07/19 7:25

kouladi έγραψε:Την έχουμε κάνει τη συζήτηση τόσες φορές. Όποτε για να προλάβω τους άλλους... BMW σειρά 3 ή Alfa Romeo Giulia.
...
Με 17-20 χιλιάδες?
qbiefox
4TF Newbie Driver

Last Visit: 19/07/19 10:23

Δημοσίευσηαπό The_Emperor » 14/07/19 8:02

[youtube][/youtube]
kouladi έγραψε:Την έχουμε κάνει τη συζήτηση τόσες φορές. Όποτε για να προλάβω τους άλλους... BMW σειρά 3 ή Alfa Romeo Giulia.

Μπα! Καλύτερα γιαρις ή φιέστα!!
One step from the edge youtube channel: https://www.youtube.com/channel/UCBI8hk ... EFHAbHTG3A
Άβαταρ μέλους
The_Emperor
4TF S1600 Driver

Last Visit: 18/07/19 7:59

Δημοσίευσηαπό The_Emperor » 14/07/19 8:05

Μόνο με επίσκεψη στις αντιπροσωπείες και.με τεστ ντραιβ επιλέγεις αυτοκίνητο. Από το νετ αγοράζεις κινητό...
One step from the edge youtube channel: https://www.youtube.com/channel/UCBI8hk ... EFHAbHTG3A
Άβαταρ μέλους
The_Emperor
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό dimsabas » 14/07/19 10:10

Αν θες βουνά και λαγκάδια και παραλίες, πας αναγκαστικά σε τετρακίνητο, οπότε η λίστα των μοντέλων κονταίνει κατά πολύ.
"Βάζει ο Σάμπας τη στολή του και φοράει τα ημισλίκ του, τ' αγωνιστικά! Τ' αγωνιστικά! Και μια μέρα που ρεπάρει, το ΜιΧί του πάει να πάρει, δες ένα ντριφτά!"
Άβαταρ μέλους
dimsabas
4TF S2000 Driver

Last Visit: 19/07/19 11:39

Δημοσίευσηαπό P@ulet@ » 14/07/19 11:16

Για τα χρήματα σου και τις ανάγκες σε χώρους που έχεις, νομίζω ότι το duster είναι μονόδρομος.
Άβαταρ μέλους
P@ulet@
4TF N2 Driver

Last Visit: 19/07/19 11:37

Δημοσίευσηαπό emminad » 14/07/19 11:57

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν ο ιδιοκτήτης του συνεργείου μήπως είναι 60+ ετών;Οι κινητήρες Τούρμπο πλέον δεν έχουν θέματα αξιοπιστίας και άνετα βγάζουν 200000 χιλιόμετρα ,τα οποία απ ότι είδα με το jazz τα 190 τα έκανες σε 13 χρονια (αν το πήρες καινούριο)όποτε νομίζω πως δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα για τα Τούρμπο...Η αλήθεια είναι πως θα πρέπει να αρχίσεις να κανεις test drive και ν αρχίσεις να αποκλείεις ένα ένα τα μοντέλα έτσι ώστε να μείνεις σε 3-4 και η επιλογή να γίνει πιο εύκολη.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
emminad
4TF N1 Driver

Last Visit: 19/07/19 7:46

Δημοσίευσηαπό tsaf2019 » 14/07/19 14:48

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

Το Duster είναι υποψήφιο, όμως τα 3 αστέρια της ασφάλειας θεωρώ ότι κάτι δείχνουν, ενώ δεν μου αρέσει το εσωτερικό του. Ξέρω, από την άλλη, ότι είναι "σκυλί", ειδικά εκτός δρόμου.

Ο ιδιοκτήτης του συνεργείου μου είναι 35 χρονών, έμπειρος και καθημερινά βλέπουν τα μάτια του πολλά. Ισχυρίζεται ότι έχει πετύχει αρκετά τούρμπο με προβλήματα, τα οποία μάλιστα δεν καλύπτονταν από την εγγύηση, διότι οι αντιπροσωπείες απέδιδαν την ευθύνη στους οδηγούς και σε κακή χρήση. Τι να πω, μπορεί να είναι υπερβολικός...

Συμφωνώ για τις επισκέψεις στις αντιπροσωπείες και τα test drive. Προφανώς αυτό θα γίνει, όμως δεν είμαι βέβαιος ότι απαντά στο ζήτημα "αξιοπιστία". Μπορεί, π.χ., να οδηγήσω για μισή ώρα το ένα αυτοκίνητο και να μείνω απόλυτα ικανοποιημένος, το οποίο μετά από x χρόνια να εμφανίσει προβλήματα. Γι' αυτό στη συζήτηση αυτή θα περίμενα περισσότερο να ακούσω γνώμες από κατόχους, η εμπειρία των οποίων σαφώς είναι μεγαλύτερη από αυτή που θα αποκομίσω εγώ κάνοντας ένα test drive.

Ευχαριστώ και πάλι θερμά για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.
tsaf2019
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό Nikos Golf » 14/07/19 14:56

Πρεπει να αποκλεισεις το βιταρα γιατι εχει χωρους οπως το jazz που θα δωσεις λογω μικρων χωρων. Ενα duster diesel ειναι οτι πρεπει αν κανεις πολλα χλμ. Δες και το c3 που λες
Τα αστετια στο duster ειναι λογω ελειψης καποιων επιπλεον εξτρα εξοπλισμων και οχι λογω μη ασφαλους καμπινας. Κατι τετπιο ελεγαν εδω μεσα
Nikos Golf
4TF N3 Driver

Last Visit: 19/07/19 12:37

Δημοσίευσηαπό piliourits » 14/07/19 15:27

Άλλο το να πατάει χώμα το αυτοκίνητο, όπου θες απλά κάτι να μην είναι χαμηλό, κι άλλο το αν χρειάζεται η 4κίνηση για να ξεκολλάει το όχημα από πραγματικά δύσκολες συνθήκες. Το γράφω γιατί 4κινηση με 17-20 χιλιάρικα αφήνει πολύ μικρά περιθώρια επιλογής, και αυτοκίνητα καθόλου άσχημα, όπως το vitara, δεν έχουν επαρκείς χώρους.
Κατά τη γνώμη μου, και το Duster δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο σε χώρους, οριακό για οικογένεια που θα πάει εκδρομή στη φύση κλπ. (δηλαδή θα κουβαλήσει κάτι περισσότερο από σάκους με ρούχα).
Πιο πιθανό βλέπω να καλυφθούν οι ανάγκες από station wagon όχημα, ή ελαφρώς μεταχειρισμένο μεγαλύτερης κατηγορίας.
Αυτό που θα κάνω εγώ, που μέχρι τώρα δεν έχω ικανοποιηθεί από χώρους αρκετών αυτοκινήτων, είναι να πάω στη Skoda να δω τί προσφέρουν. Ίσως με μια μικρή υπέρβαση του προϋπολογισμού, καλυφθούν πλήρως οι ανάγκες...
Το να αποκλειστούν σήμερα οι τούρμπο κινητήρες, σχεδόν εξαλείφει τις κατάλληλες επιλογές. Πήγαινε δες το Mitsubishi ASX με 19κάτι χιλιάρικα και ατμοσφαιρικό 1.6λτ, αλλά μιλάμε για καλό αυτοκίνητο της προηγούμενης δεκαετίας, που εγώ δεν θα έπαιρνα!
Εκτός αν σε περιλάβει ο Lap και σε πείσει για Baleno!

Στάλθηκε από το SM-N935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Will you be a lousy scab
Or will you be a man?
Άβαταρ μέλους
piliourits
4TF N1 Driver

Last Visit: 19/07/19 7:41

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 14/07/19 17:08

Το πόσο μεγάλους χώρους χρειάζεσαι, μόνο εσύ το ξέρεις, ο καθένας από εμάς μιλάει βάσει των δικών του αναγκών. Ένα είναι σίγουρο όμως, αν αφήσεις την γυναίκα να φορτώσει αυτοκίνητο θα γεμίσει ακόμα και επικαθήμενο!!! :lol:

Από εκεί και πέρα το Duster ακούγεται ιδανικό για τις ανάγκες σου. Κι αν πάρεις SUV, αξίζει με τα 1000 να πάρεις τετρακίνητο ώστε να βγαίνεις εκτός δρόμου με άνεση. Βοηθάει επίσης και εντός δρόμου σε ολισθηρές καταστάσεις (κυρίως σε ξεκίνημα σε βρεγμένες ανηφόρες κλπ). To Duster με τον 1500άρη ντίζελ και τετρακίνηση είναι κοντά στο budget σου. Δεν θα φοβόμουν τα τρία αστέρια στο NCAP, καθώς χάνει βαθμούς κυρίως λόγω έλλειψης οδηγικών βοηθημάτων και όχι λόγω κακών αποτελεσμάτων στις προσκρούσεις.
Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

Last Visit: 19/07/19 7:17

Δημοσίευσηαπό kostasSC » 14/07/19 17:17

Κοίτα το νέο Jazz 1.5 130ps ατμόσφαιρα... για να είσαι "ήσυχος" από όλες τις πλευρές...
kostasSC
4TF A5 Driver

Last Visit: 18/07/19 14:25

Δημοσίευσηαπό The_Emperor » 14/07/19 17:36

Το ενδεχόμενο 4κινητου ελαφρα μεταχειρισμένου το οποίο θα έπαιρνες με χρήματα κάτω από το budget σου και θα σου περίσσευαν και μερικά χιλιάρικα κάβα για ενδεχόμενες βλάβες...θα το απέκλειες;
Άβαταρ μέλους
The_Emperor
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό gatoz » 14/07/19 17:48

παρε βιτ τετρα, εστω και χιλια.
ο μονος τροπος να πας σε πιο 'καλα' μερη.
γκριπ και αλλες γερμανογαλλικες παπαριες ειναι για τα αυτοκολλητα πισω. μονο τετρα θα σε βγαλει.
σιγουρα θα χρειαστεις, οτι και να παρεις, 4 καλα λαστιχα για ον και οφ.
μτχ με πολλα φραγκα δεν λεει, ποτε δεν ξερεις τι κρυβει.
με το βιτ εχεις καλους χωρους για 4 και επαρκες πορτμπαγκαζ.
εγω χωραω ανετα με 4 γομαραιους και βαλιτσες για διακοπες.
φτιαχνεται κιολας, ψηλωνει με λογικοτατο κοστος
εχει και το με διαφορα καλυτερο κλαμπ για εκδρομες στη χωρα μας.
και βασικα ειναι πολυ ευχαριστο στη καθημερινοτητα.

ΑρΕς
το ντουστ εχει βασικο λογο απορριψης τη μουνταδα του, μπαινεις το πουρνο να πας δουλεια και σκεφτεσαι γιατι ρε γαμωτο, σου αφηνει ενα κομπο στο λαιμο για την αδικια στο κοσμο...
ΕΦΚΑ, ΚΑΤΡΟΥΓΚΑΛΟΣ, ΑΦΡΑΓΚΟΣ
Άβαταρ μέλους
gatoz
4TF A6 Driver

Last Visit: 10/05/19 15:13

Επόμενο

Επιστροφή στο Κατασκευαστές και Μοντέλα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: ignantios και 19 επισκέπτες